1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Другарките на дечкото

Дискусија во 'Врски' започната од Silver.E, 10 јули 2013.

 1. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.276
  Добарав ваква тема и не можев да најдам, ако има нека се заклучи.

  Ме интересира какви се другарките од дечко ви, дали ги имате прифатено, дали се сложувате со нив, дали ви се допаѓаат како личности.

  Мене конкретно ме мачи еден проблем, мојот дечко со кој одиме со години, има многу другарки, и кога оди на кафе со нив, секогаш некоја си носи другарка, колешка со неа, па така тој секогаш е опкружен со нови женски и мене тоа започнува да ми пречи.
  Тој вели да му верувам, дека со никоја не направил и нема да направи ништо, ама од сите мои другарки, само јас сум таа чиј дечко одвај излегува со другари, туку само е со другарки.
  Дали тој претерува или јас?
  Имам ли причина да се грижам?

  Инаку со неговите другарки имам одвај здраво, со нив не одам по кафиња, зошто не се мој тип, важат за попромискуитетни, и јас си имам мои другарки со кои ми е супер. А, неговите другарки не ме ни сакаат, па дури и со некои активности имаат пробано да ни ја расипат врската, но мојот мил шеталко никако не го гледа и сфаќа тоа.
   
 2. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  17.314
  Пол:
  Женски
  Другарките од дечкото

  ^^ Да бидам искрена, мене вакво нешто би ми пречело многу.
  Особено боде очи што другарките негови се такви какви што ги опишуваш а и пробале да ви расипат врска.
  Мене ми мириса дека тој не те почитува со тоа што одржува контакти со такви личности кои и мислеле лошо на вашата врска.
  Вие не сте мали, ако ти навистина имаш 25 години тогаш и тој би имал години слични на твоите.
  Ова не е нешто што се бара совет на форум туку е малку посериозно.
  Зошто тој има потреба да оди на кафе со другарки и тоа такви другарки кои плус си водат свои другарки. Разбирам некогаш да излезе со другарка на кафе, но ако му е само за другарката, ќе излезе со неа а не да седи и со други непознати девојки. Во тој случај, зошто не би те викнал и тебе, да пиете кафе сите заедно?
  Ако се сомневаш во таквите другарства, оди со него и ти, види како стојат работите.
  Ти најдобро можеш да го процениш. Па велиш неколку години одите, тоа не се малку, досега би требало да ги решите овие работи.
  Ова го зборувам од моја гледна точка, можеби ќе бидам и погрешно разбрана, но ги сакам работите чисти и искрени.
   
  На jovanovska94, Venera.13 и Silver.E им се допаѓа ова.
 3. Smaragdna

  Smaragdna Активен член

  Се зачлени на:
  4 јули 2013
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  20
  Другарките од дечкото

  Според мене ова е апсурдно,друго е една другарка да има а друго е ти како што викаш секој пат различни. Не ми се допаѓа воопшто,зашто не ми личи мене ова на сериозна врска.А и тие дотични чим пробувале да ви расипат очигледно и не му се толку другарки..Земи ти искачај секој ден со различен другар па да види он малце како ке му биде..Стварно незнам како си издржала неколку години со вакво темпо..И се согласувам со Абеја тотално. :)
   
  На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  5.848
  Другарките од дечкото

  да имаме сериозна врска и секој втор ден да е на кафе со другарка + со неа уште една..нема шанси. :punch: .ќе го наседнам ко мало дете пред мене како кога ги учат прави вака не прави онака- ќе разговараме за тоа дека ми пречи и дека може малку да се одалечи од нив доколку ме сака итн.
  навистина не сакам така... ќе ме иритира тоа ептен ;)
   
  На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Buterfly2576

  Buterfly2576 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2013
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  16
  Другарките на вашиот дечко.

  Епа девојки сакам да ве прашам за мислење и совет а и воедно да ми кажете ваши искуства.
  Имам дечко што многу го сакам и (имам зборено во друга тема за ова)он има неколку другарки со кои е многу близок.Мене ми е тоа многу тешко и лошо го поднесувам неможам да се воздржам да преќутам него само се караме.Он кога оди сам со нив на кафе ми вика он ништо лошо неправел ама мене ми е тоа несватиливо да иде сам со нив на кафе.И јас имам другари и пиев кафе со нив се додека не се фатив со него.После тоа се гледаме ама кога сме друштво не сами на кафе.И стварно незнам како да постапам што да направам,неможам ниту да се карам постојано ниту пак да му раскинам ради тоа.
   
 6. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.467
  Допаѓања:
  39.688
  Пол:
  Женски
  Другарките на вашиот дечко.

  Ако со нив се дружел пред тебе и немал ништо со нив нема ништо лошо.
  Инаку знам како ти е ама тоа е, вака само ќе се караш.
  Можеш само да му дадеш до знаење дека ти смета и дека ти тоа не го правиш.
  Друго незнам што да ти кажам.
   
 7. Buterfly2576

  Buterfly2576 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2013
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  16
  Другарките на вашиот дечко.

  Јас сум свесна и знам дека со ниту една од нив не би ме варал...не сум 100% сигурна ама 99% да.Ама на мене ми смета таа нивна близина тоа идење на кафе често слушање .Не е пријатно го запознаваш со мајка ти и татко ти и после му се јавуваат една по една и на сите им објаснува како поминал.Толкава близина помеѓу машко и женско е непријатна за таа што му е девојка
   
  На cinderella.red му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.354
  Допаѓања:
  8.477
  Другарките на вашиот дечко.

  Ако веќе му имаш потенцирано,а тој не презел ништо во врска со тоа,во ред.
  Практикувај и ти исто некое време.Оди на кафе со другари,па да видеме дали ќе му е сеедно. :)
   
  На Buterfly2576 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  501
  Пол:
  Женски
  Јас на мм му ги украдов другарките. Сега си се мои :)
   
 10. jovanovska94

  jovanovska94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  1.109
  Допаѓања:
  3.804
  Доколку тој се знае со нив долго време, уште пред вие да се запознаете не би требало да има простор за толкава паника. Сепак ти знаеш како стојат работите, во каков однос е тој со нив, но нема ништо лошо во тоа што тој пие кафе со тие другарки. Не гледам причина зошто да прекинеш контакт со луѓе со кои си била пред да имаш дечко, барем јас така гледам на работите, небитно дали се женски, машки или машко- женски пријателства...
   
 11. IvanovskaM

  IvanovskaM Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2014
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  245
  Јас сум била на местото на другарка на дечкото на друга девојка, и девојка на дечко што има другарки. Факт е дека они биле тука пред тебе и дека ти немаш право да се буниш за нивната блискост, нити пак тој треба да го смени начинот на кој тие си имаат некоја дргарска врска! Она што секој партнер, без разлика дали е машко или женско, треба да го направи е да ја запознае својата половина со другарите/другарките. Кажи му еднаш да излезете сите заедно на кафе и да се запознаете, апсолутно тоа нема да значи дека ти секогаш ќе искачаш со нив, туку ете чисто да се запознаете. Истото важи и за тебе, ако ти имаш другари со кои си поблиска, запознај го дечко ти со нив. Кога ќе видиш кои се што се, ќе ти биде полесно и ќе ти биде гајле дали е со нив или не. И само еден мал совет, она што повеќе му го вадиш низ нос, повеќе ќе има желба да го прави. Кога ќе ти каже нареден пат ќе идам со другарките на кафе, кажи му е па супер, убаво да си поминете ќе се чуеме кога ќе си дојдеш. Немој, а пак ќе идеш со нив, па што барате на кафе, зашто идете, бла бла бла... тоа само полошо ќе направи верувај. Биди девојката со која ќе му биде најубаво и со која ќе сака да поминува најмногу време, а не некоја што му се качува на глава заради други девојки, затоа што така тие ќе бидат оние со кои му е поубаво и нормално... почесто ќе излегува со нив, затоа што со нив се смее, се зеза, а со тебе се расправа.
   
 12. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  9.251
  Допаѓања:
  124.676
  Јас и дечко ми имаме исто друштво и воопшто не ми смета да излези сам со нив на кафе ако јас сум зафатена на пример на работа.Но кога тие не би биле заеднички другарки би ми сметало тоа постојано излегување без разлика дали има шанса да се случи нешто или не.Така да разговарај со него дека тие средби не би требало да бидат толку чести.
   
  На Dust и Buterfly2576 им се допаѓа ова.
 13. cavalli

  cavalli Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2016
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.611
  Пол:
  Женски
  Другарка му ем бифша ем најдобра другарка. Ненормално ми шета по нерви, а најлошо не дозволува лош збор за неа да се презборе !!:puke:
   
 14. lunchy

  lunchy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Не пoстoи мaшкo женскo другaрствo.Другo е дa имa пoзнaнички сo кoи ќе е нa здр aмa не и сo нив сaм дa oди нa кaфе.А aкo ми знaчиш ќе те рaзбере и немa дa oди сo нив тaкa ќе ти дoкaже декa ти си му пoбитнa oд нив :)
   
  На cavalli му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ciel

  Ciel Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2019
  Пораки:
  383
  Допаѓања:
  2.128
  Пол:
  Женски
  Би ги задавила сите од прва до последна :rofl::lol:
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Liu

  Liu Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  2.498
  Пол:
  Женски
  Коректен однос, сам инсистираше да ги запознаам за да нема забуни во иднина, понекогаш и одиме заедно со нив на кафе. Тие му се колешки од факс. Сам со нив не излегува, секогаш во мешано друштво заедно со колегите. Нема простор да се замарам на таа тема . :)