Другарство или флерт?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Alexbroken, 6 јуни 2023.

  1. Alexbroken

    Alexbroken Нов член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба совет бидејќи не знам како да си ја спасам врската ;(
    Во врска сум скоро две години, и за овој период ми беше многу убаво,меѓутоа дечко ми во последно време ме избегнува а штотуку решивме да живееме заедно и да планираме иднина, но повеќе фактори се.Студира во Скопје,а сакавме заедно да живееме но ќе ви раскажам што се пречките.
    Во Скопје при крај со испитите се здружи со ново друштво кое што не ме прифати.Не ми беше гајле,но кога одев кај него во станот секогаш беа собрани и кога ќе пристигнев излегуваа со него а јас седев во станот сама.
    Ајде издржав но она од кое што се плашам (он ми вика дека сум љубоморна) е што една вечер биле излезени каде што го запознаа со една девојка,јас од скоро ја запознав,и не знам дали нешто имаат,го прашав зошто толку наеднаш со нејзе се зближи,но ми кажа-
    Наводно излезени,дечко ми (ова он ми го кажа) ја запознал од друштвото, и ми кажа-Ја запознав вечерта кога бевме излезени,и побарав број,фб,инста бидејќи не само што е неодоливо убава,паметна,туку за испитиве се наоѓаме, имаме многу заедничи работи, не биди љубоморна, другарка ми е,Ми дојде грдо и сакав да си одам, она седеше со другарки нејзини, јас со дм се налутив и ми кажа дека ништо немал со неа, ајде му простив,и ми кажа да се поздравам со нив и ќе одиме кај другар,но дм наместо поздрав ја гушна од позади,и искрено ме фати љубомора, но по неколку дена преспав во стан кај него, он излезе со другарите, намерно не излегов со нив бидејќи му беше компјутерот оставен за да симне некој фајлови за факс.
    Влегов во фб кај него и тука ме удри нервен слом,на девојкава што ја вика другарка и се имаше пуштано,(он вика другарски) секое сабајле и пишувал пораки,пред спиење, и во неколку пораки ја викал да се видат кај него во стан,он вика ја викав за да учиме.Јас бев гневна и му кажав дека ми пречи односот,чудно ми беше, но стана полошо.Он се олади од мене, ми вика дека сум љубоморна, но грдо ми е.Сакав да му дадам шанса,мислев дека сум кривата јас,инаку на фб секоја втора слика веќе му е со нејзе.Викендов отидов во Скопје му реков не знам дали ќе се видиме и отидов изненадно кај него во стан,и наидов на најлошото,имам клучеви од станот, влегов неосетно и наидов на гледка што не може да ми излезе од главата.Другаркава беше кај него (наводно да учат) но наместо да учат,беа во неговата соба, она седеше на кревет,а дм беше легнат ,а главата му беше кај нејзе во скут,се смееја, оваа го галеше по косата,овој ја галеше по лицето, и даваше комплименти и се смееа. Им реков дека дојдов, дм стана на брзо ја испрати и кажа дека ќе се видат вечерта, ми кажа зошто доаѓам толку нервозна,тука се каравме, го прашав за муабетите, ми рече фб не е исто со реалноста, јас другарски ја почитувам, му реков што бара кај него во спална,и ми кажа ме болеше главата,и ми понуди да ме измасира.
    Е сега после ова девојкава ми пиша дека ништо немала со него, но зошто вака се зближија? Вика дека му е другарка, знае дека постојам, но начинот на кој што дм се однесува со нејзе ме иритира, искрено го сакам он вика дека му е другарка,не знам дали ја има бакнато или нешто повеќе,или сум навистина љубоморна?
    До колку вашите партнери се отворени со нови другарки?
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.481
    Допаѓања:
    78.300
    Пол:
    Женски
    Не е тоа другарство, се знае граница со другар. Ќе те држи тебе во рака додека не успее кај неа. Може и тогаш на две столици ќе седи. Јас такво "другарство" не толерирам.
     
    На VDT2906, Cactus997, sj *O* и 15 други им се допаѓа ова.
  3. Mateica

    Mateica Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    657
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Тебе ќотек ти треба, не совет
    Доџе ми да вриснем.
     
    На spacegirl92, vaga95, VDT2906 и 15 други им се допаѓа ова.
  4. Dayandnight

    Dayandnight Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2022
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.462
    Пол:
    Женски
    Batali,ne te saka pojke,prifati realnost,koga maz ke se zblizi so nekoja e toa ne e drugarski sigurno,a posebno vo skut masaza,daj ti se molam,pametna dovolno si da razberis,na fb poraki,taa doma,ne e arno,i normalno e da si ljubomorna,od kaj da ne bidis?Edna kloca i baraj si drug
     
    На VDT2906, sj *O*, Konfetka и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    18.622
    Пол:
    Женски
    Омг и уште си со него??!! Па или си мноогу глупа или он добро те манипулира!! За машките не постои машко женско пријателство, они се зближуват со девојка само ако им се допаѓа. Не биди наивна ти се молам, не си го губи времето кога те праат подолна и од магаре, раскини му и терај си животот.
     
    На spacegirl92, VDT2906, sj *O* и 11 други им се допаѓа ова.
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.984
    Пол:
    Женски
    Прекини си уште од сега, додека не те повредил уште повеќе. Нема ништо од вашава врска
     
    На VDT2906, sj *O*, Miss666 и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    702
    Пол:
    Женски
    Јас имам повеќе другари од другарки ама со никој немам ваков "другарски" однос затоа што ова не е другараски како што и веќе ти кажале сите девојки претходно. Дечково не знае како да ти раскине па чека ти да го оставиш. Батали го.
     
    На sj *O*, Осе, _beautyy_ и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.951
    Ова ко од некој филм од 90-тите, ко продолжение на Mean Girls. Ако навистина ова ти се има дешавано, имај барем малце самопочит и заборави го овој мрсулко. Уште ко била првата ситуација си требала да му ги дадеш клоците.
    Добро, зошто бе олку не се почитувате сами себе да му се сневиди? Многу се иритирам, мајке ми.
     
    На VDT2906, sj *O*, FridaodaMk и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Akapulka

    Akapulka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.349
    Нема што тука да се спасува освен твојата разнишана самодоверба, дигни ја и откачи го не ја заслужува твојата љубов и внимание.
    Пред се бидејќи ова нивното не е другарство, од страт ти рекол неодолива е, ја допира и ја гушка поинтимно, па тоа во спалната не да е огромно црвено знаменце ох колку тешка ситуација за гледање:x
    Како си издржала да не заминеш, па и изговорот го болела глава и таа го масирала, детски измислици(facepalm)
     
    На sj *O*, Осе, _beautyy_ и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.263
    Пол:
    Машки
     
  11. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.263
    Пол:
    Машки
    Сите девојки што ти советуваа да му ги дадеш клоците ќе го потврдам и јас...Додека читав како се однесувал спрема тебе ми се згади...на гомно местото му е во клозет, а ти немој да бидеш клозет за тој да ги празни своите фекалии врз твојата психа и внатрешен свет со убави вредности...во океанот од машки лица сигурно ќе се погоди некој кој ќе те третира како што заслужуваш ако се препознаете, а не како овој гоблин...позз
     
    На VDT2906, sj *O*, Miss666 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.975
    Пол:
    Женски
    Скотов што ти уште дечко го нарекуваш нема никаква почит према тебе а уште помалце љубов. И да сакам да најдам некакво оправдување не можам, едноставно нема. Се што прави е многу клошарски, лицемерно и злобно. Тебе те лаже и те манипулира педерски ( една од многуте одлики на манипулатор е кога префрла вина на другата страна) дека си многу љубоморна да олабавиш, а ваму на нејзе и пишува ко напален мајмун секое утро,вечер порачиња па уште во скут и легнува...девојче дај те молам, имај малце достоинство, чим еднаш го праи ова пак ќе го праи непишано правило е. Спакувај си ги парталите и бегај, гледам и другиве членки те советуваат исто, што поскоро прекинеш со него тоа подобро без разлика дали сте биле 2,3 5 години заедно.
     
    На Alishan30, VDT2906, sj *O* и 10 други им се допаѓа ова.
  13. sino.o.oka

    sino.o.oka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2020
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.096
    Пол:
    Женски
    Ја само едно ќе ти кажам. Боље спречи него лечи - :|
    Одлуката нека си биде твоја, ама сепак гледај да си останеш лојална кон себе и својата психа. Кога тој веќе не те цени, барем сама цени си се. Вредиш! Не заборавај го тоа. За таков кретен не вреди да си ги уништуваш најубавите години. Ќе дојде ден и ќе пронајдеш некој за твое ниво - со принципи и вредности достоинствени на тебе. Според мене лојалноста е една од најважните делчиња во врската, во секоја врска, па и пред љубовта. Затоа што без лојалност секоја можна корелација пропаѓа било тоа да е другарство, љубовни односи, пријателство итн. А очигледно кај вас лојалноста одамна исчезнала. Затоа главата горе и шутни го тој шупак шо го нарекуваш уште дечко, пред тој да те шутни.

    Секое лошо за добро да е:l::f:
     
    На Alishan30, _beautyy_, Macedon1986 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    54.407
    Пол:
    Женски
    Маж не се однесува вака со девојка што му е само другарка, никогаш. Не дека нема машко-женски пријателства, ама има граници кои не смеат да се преминат.
    Поштеди се од нервози и остави ги заљубениве да кршат глава. Од моментот кога ќе прекиниш веднаш ќе истрча кај неа. Ама во иднина, можеби и таа ќе си најде некој друг што и е "само другар" and karma will bite him in the ass. :) Се гледа дека двајцата се свесни што прават и не им е гајле за тебе. Глупаци.
    Продолжи понатаму, заслужуваш подобро.
     
    На Alishan30, Cinnamon Bun, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
  15. _beautyy_

    _beautyy_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    734
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски
    Не ти треба совет, ти треба поддршка која еве веќе од сите тука ја доби. Совет нема, зашто си свесна за сутуацијата и знаеш што треба да направиш. Кажи му дека многу се оладил од тебе и ти смета, исто и за неговата поврзаност со таа девојка. Преочигледно е дека сака со неа нешто повеќе, и оваа "другарска" врска не е воопшто нормална. Оставај го веднаш и не си го троши времето за возврат да добиеш корпа и нервоза.
     
    На Alishan30 и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
  16. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    8.241
    Пол:
    Женски
    RUN!
     
    На sj *O*, awkey, _beautyy_ и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.437
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Девојко, што ќе спасуваш?
    Вашата врска одамна е завршена.
    Не дозволувај да те манипулира и понатаму.
     
    На Alishan30, Cinnamon Bun, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.526
    Допаѓања:
    38.364
    Пол:
    Женски
    Овој те изневерува...не знам дали тролаш или навистина не гледаш? Како и да е, нема друг совет тукка освен да раскинеш.
     
    На cresa-jagoda, Alishan30, sj *O* и 5 други им се допаѓа ова.
  19. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.218
    Допаѓања:
    2.975
    Пол:
    Женски
    Бегај дур те држат нозе. Се знае што е другар, а што е некој со кој сакаш нешто повеќе од другарство. Јас имам машки другари/ пријатели, но на ниту еден не му ја галкам косата дур седи кај мене в скут или па си лежиме на кревет кај него дома да ме галка. Дечко ми да, ама другар тоа не ми го прави. Ниту еден другар, секој ден нми пишува добро утро и добра ноќ итн. Повеќе од очигледно е дека има некој флерт тука и повеќе од другартво. Си нашол, па зашол другарот.
     
    На cresa-jagoda и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  20. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    31.139
    Пол:
    Женски
    Не да е флерт туку типов ми изгледа дека ептен се затрескал и се обидува да ја освои. Може уште не е на чисто па затоа неќе да ти раскине пред време да не остане без ниедна. Не знам како па и згора на се му веруваш дека му е другарка? Зарем нареден пат треба да ги видиш голи во кревет па да ти се отворат очите? Бегај под итно од овој. Млада си, дечковци има еден куп.
     
    На spacegirl92, cresa-jagoda, Alishan30 и 4 други им се допаѓа ова.