Дупки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од MacaLove, 3 ноември 2011.

 1. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.393
  Допаѓања:
  6.294
  Во последно време,гледам мали дупчиња на двата образа,по 1-2 на едниот,и 1-2 на другиот.
  Ме фати паника дека цело лице вакво ќе ми стане.
  Од што се појавуваат овие дупки? Има ли некој лек за нив,нешто за пополнување?

  Имате ли вие дупки на лицето?
   
 2. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.850
 3. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.393
  Допаѓања:
  6.294
  Не мислам на пори,знам што се пори.

  Зборам за вистински дупки,дупчиња.
   
 4. ma4enceEdno

  ma4enceEdno Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  461
  И јас имам приметено некои дупчиња на лицето, а во последно време имам 3,4 поголеми од едната страна нз од шо се појавуваат и страшно ме нервираат со ништо не се покриваат. А имам видено дека во почеток изгледа како црнка а потоа со тек на време излегува само и останува дупка, а ниту го стискам ниту ништо. Уф ужас.... :worried:
   
 5. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  Овие дупчиња се лузни од акни или некои поткожни мозолчиња, некаде читав дека некои акни оставаат лузна во вид на дупче, најчесто тоа е случај кај оние со мрсна кожа и наводно треба да се применува истата козметика како за проширени пори, значи мрсни креми, пудри и руменила не! и помалку мрсна храна.

  Исто добро би било да се посети дерматолог или козметичар ако проблемот е нешто посериозен, односно ако почнуваат да се шират они сигурно ќе ти препорачаат добра крема, најчесто ги препорачуваат Еуцерин.
   
 6. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.393
  Допаѓања:
  6.294
  Интересна не сфаќам, треба мрсни креми да користиме? :worried:
  Јас имам мрсна кожа,ама ако користам и мрсни креми, лицево лампион ќе ми биде...
   
 7. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  Нее! Штом ти се појавуваат имаш мрсна кожа, треба да користиш козметика наменета за тој тип на кожа, никако мрсни креми и пудри.
   
  На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Мојата кожа е комбинирана, и јас имам ваков проблем, и сега кремови само по Т-зоната да ставам ли? :?:
  Баш деновиве разгледував нешто за тие лузни од акни, сигурно знам дека тоа се, и баш на Т-зоната се поизразени, бидејќи повеќе акни таму имам, а за образите поретко, ама сепак имам некои лузни. :worried:
  Ќе препорача некој нешто? :worried:

  Маца, нема врска што имаш мрсна кожа, на јутуб ако ја знаеш бубзбјути, таа има мрсна кожа, и со мрсни креми си ги решила проблемите со кожа што сјае. не можам да се изразам посоодветно. :tmi:
  Знај дека кај тие креми ти е спасот. :!:
   
 9. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.393
  Допаѓања:
  6.294
  Што знам, страв ми е дека уште толку ќе ми се измрси лицето...Немам некои акни, многу малку мозолчиња само, а овие дупчињава ми се од црнки мислам...една ја стиснав и се направи дупче, претпоставувам од тоа е...

  Зарем од креми ќе зараснат дупчињава, м?


  Ако имал некој вакви проблеми, нека каже какви креми користел...
   
 10. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Не, кремот го спомав за секојдневна нега на лицето. За лузни од акни има тема...
   
  На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
 11. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  349
  И јас имам на лицето по две-три ама ги покривам со пудра или некоја крема за лице...така да не е многу страшно :)