1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дупки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од MacaLove, 3 ноември 2011.

  1. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Во последно време,гледам мали дупчиња на двата образа,по 1-2 на едниот,и 1-2 на другиот.
    Ме фати паника дека цело лице вакво ќе ми стане.
    Од што се појавуваат овие дупки? Има ли некој лек за нив,нешто за пополнување?

    Имате ли вие дупки на лицето?
     
  2. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
  3. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Не мислам на пори,знам што се пори.

    Зборам за вистински дупки,дупчиња.
     
  4. ma4enceEdno

    ma4enceEdno Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    465
    И јас имам приметено некои дупчиња на лицето, а во последно време имам 3,4 поголеми од едната страна нз од шо се појавуваат и страшно ме нервираат со ништо не се покриваат. А имам видено дека во почеток изгледа како црнка а потоа со тек на време излегува само и останува дупка, а ниту го стискам ниту ништо. Уф ужас.... :worried:
     
  5. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Овие дупчиња се лузни од акни или некои поткожни мозолчиња, некаде читав дека некои акни оставаат лузна во вид на дупче, најчесто тоа е случај кај оние со мрсна кожа и наводно треба да се применува истата козметика како за проширени пори, значи мрсни креми, пудри и руменила не! и помалку мрсна храна.

    Исто добро би било да се посети дерматолог или козметичар ако проблемот е нешто посериозен, односно ако почнуваат да се шират они сигурно ќе ти препорачаат добра крема, најчесто ги препорачуваат Еуцерин.
     
  6. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Интересна не сфаќам, треба мрсни креми да користиме? :worried:
    Јас имам мрсна кожа,ама ако користам и мрсни креми, лицево лампион ќе ми биде...
     
  7. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Нее! Штом ти се појавуваат имаш мрсна кожа, треба да користиш козметика наменета за тој тип на кожа, никако мрсни креми и пудри.
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Мојата кожа е комбинирана, и јас имам ваков проблем, и сега кремови само по Т-зоната да ставам ли? :?:
    Баш деновиве разгледував нешто за тие лузни од акни, сигурно знам дека тоа се, и баш на Т-зоната се поизразени, бидејќи повеќе акни таму имам, а за образите поретко, ама сепак имам некои лузни. :worried:
    Ќе препорача некој нешто? :worried:

    Маца, нема врска што имаш мрсна кожа, на јутуб ако ја знаеш бубзбјути, таа има мрсна кожа, и со мрсни креми си ги решила проблемите со кожа што сјае. не можам да се изразам посоодветно. :tmi:
    Знај дека кај тие креми ти е спасот. :!:
     
  9. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Што знам, страв ми е дека уште толку ќе ми се измрси лицето...Немам некои акни, многу малку мозолчиња само, а овие дупчињава ми се од црнки мислам...една ја стиснав и се направи дупче, претпоставувам од тоа е...

    Зарем од креми ќе зараснат дупчињава, м?


    Ако имал некој вакви проблеми, нека каже какви креми користел...
     
  10. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Не, кремот го спомав за секојдневна нега на лицето. За лузни од акни има тема...
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    И јас имам на лицето по две-три ама ги покривам со пудра или некоја крема за лице...така да не е многу страшно :)