1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Духовна литература - дали, колку, што читате?

Дискусија во 'Религија' започната од EvAngelos, 17 септември 2017.

 1. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.822
  Пол:
  Машки
  Оваа тема е за верниците (католици, протестанти, муслимани, источно-ориентирани итн.), па дури и атеисти кои чисто од информативен карактер можеби читаат некоја духовна литература.
  Што сте прочитале до сега, што читате моментално или што планирате да прочитате во иднина на оваа тема? Можеби барате некоја книга која некој од нас овде веќе ја има, па може и да ја позајми.

  Ајде да го скршам мразот. Јас, од овој жарн на книги, на редовна база си ја читам Библијата (моментално 1 послание до Коринтјаните), а сега исто така ја читам книгата „Универзалните придобивки на Реформацијата“ бидејќи за 1 месец ќе се одбележуваат 500 години од Протестантската реформација во светот па и кај нас, па сакам да се потсетам на некои работи.
   
 2. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  3.681
  Пол:
  Машки
  Реформацијата или моментот кога разни лажни пророци како Лутер, Нокс, Хус и слични на нив, заблудени од Сатаната се дрзнале да се одделат од единствената вистинска, соборна и секако, универзална црква а тоа е онаа која ја основа еден апостол во Рим :devil: Првиот бискуп, св.Павле кој беше со оние кои го слушаа Исуса ја удри темел на Црквата а не некаков дебел немачки поп и шкотски лудак 1500 години подоцна, тоа се нови моди, како мормони и православни.

  Него шала на страна, Сатанската библија од Антон Шандор Ла Веј :devil:

  Just kidding :D

  Инаку последниот период некако почнав да ја презирам духовноста како поим затоа што и западната и источната традиција немаат одговори на наједноставни прашања и го глорифицираат страдањето, мизеријата, сиротињата, несреќата и останатите гадни ствари преку обид за изнаоѓање смисол за нив, нивна релативизација а преку тоа директна подршка на злото во светот.
   
 3. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.821
  Допаѓања:
  14.172
  Пол:
  Женски
  jas vo momentov ja citam biblijata online na telefon
   
  На EvAngelos, carangigia и Orthophill им се допаѓа ова.
 4. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.574
  Пол:
  Женски
  Библијата ја имам читано неколку пати, прекрасната книга- Трето око, наука и религија...не ми текнува на насловите на други...
   
  На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.776
  Пол:
  Машки
  Духовна литература е real deal. Од такви фаворит ми е Библијата, како најјака света книга.
  Останати имам читано многу од типот на Кабала, Скиентологија, Мистицизам.
  Има една книгичка многу добра онлајн, побарајте ја, се вика "Нема време за Карма"... таа ми е многу мила книга и кажува многу интересни концепти сублимирани од различни духовни науки.
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.481
  Допаѓања:
  64.008
  Пол:
  Женски