1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Душевна или физичка болка

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 27 септември 2016.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски
  Што мислите која е потешка болка, душевната или физичката??
  Мое мислење е дека душевната болка е најтешка, незнам кој би бил лекот, додека за физичката болка има аналгетици, има со што да се покриеш, со што да испереш рана.....
   
  На Mentalna85, hermosa, tranquila и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.047
  Пол:
  Женски
  Нормално душевна бабо :)
  Секој погрден збор, невистина, лицемерие, неверство боли повеќе од било која физичка болка. За физичката може подтои медикамент да ја смири , ама за душевната не.
  Човек треба пред да направи нешто да размисли дали сака нему да му го сторат истото.
  А денес мн и не размислуваат, ама им се враќа . Карма . :)
   
  На eliesaab, marijaz, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски
  Можно е така, но може едната болка да ја иницира другата и обратно..незнам....со физичка болка е потешко да се живее ако размислиме подобро а со духовната болка може да живее и да се однесуваш како ништо да не тие, може со голема љубов и самосвест да ја лечиш и да тераш низ животот:?:
   
 4. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  22.551
  Пол:
  Женски
  Мене душевната повеќе ме боли. Онаа другата може да се залечи побрзо ама душата тешко.
   
  На littleflower, deskarada и baba Rada им се допаѓа ова.
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски
  Имам искусено, знам душа како боли, знам и физичка болка како изгледа(е сега немој да помислите некој нокти ми тегнел). Од душевната болка имав несоница, фала богу што не добив и ментална болест од тоа.:(но таа болка се лечи постепено, време и треба, додека физичката трае и те кине и душевно и ментално...
   
  На Petar80 и Elissa им се допаѓа ова.
 6. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.928
  Допаѓања:
  31.200
  Душевната колку шо можи да боли, не можи друго мислам.
  Физичка како и да е ќе помине, ама душевна има со години да те стега.
   
  На LittlePinky, Victorian, manako1 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Ordinary

  Ordinary Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.655
  Допаѓања:
  79.286
  А двете истовремено?
  На најголем душман да не му посакаш.
  Кој осетил,знае.
   
  На eliesaab, Ицолгудбејбе, SnowWhite8 и 11 други им се допаѓа ова.
 8. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.808
  Допаѓања:
  25.088
  Пол:
  Женски
  Душевна дефинитивно . Физичката поминува и се заборава , но за душевната болка , единствен лек е времето , а секој пат кога ќе се подсетиш длабоко во душата сеуште те боли ..
   
  На LittlePinky, Victorian, manako1 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Charlotte York

  Charlotte York Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  Душевна..Меѓутоа ако е физичка од човек кој се мачи од канцер поодминат стадиум, каде се застапени и двете, што рече членката ни на душман.Болки неподносливо и свесен дека му се бројат дни.Кога е само една е поднослива, до некаде.
   
  На Victorian и baba Rada им се допаѓа ова.
 10. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски
  Кога имаме физичка болка и кога таа ке станува се појака, во нас се јавува страв од смрт а интересно е што кога душевната болка ни се зголемува, тука пак во овој случај се добива желба за смрт..Чудна е човечката емоционална природа...можеби и не постои душевна болест туку повредени погазени емоции..и на крај се зависи од менталната психофизичка сосотојба на човекот:)
   
  На LittlePinky, manako1 и Petar80 им се допаѓа ова.
 11. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.682
  Допаѓања:
  46.941
  Psihicka.

  Edit. I menstrualnata bolka ne se izdruzva. Momentalno sose krevet se tresam :worried:
   
  На crimson и baba Rada им се допаѓа ова.
 12. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
  Душевна болка е најзаебана од било кој аспект гледано.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.579
  Допаѓања:
  45.077
  Пол:
  Машки
  Душевната болка повеќе боли и мислам дека истата не би можела да се излечи можеби да се прикрие но да се излечи не верувам. И се што е во таа смисла душевна болка, замор мисла е поголема болка од физичката, од физичкиот замор и работа.
   
  На Dadusicka, evangelina.ina, SummerGirl и 7 други им се допаѓа ова.
 14. allaround

  allaround Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  740
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Секојпат кога и да ме повредат душевно или кога и да се мачам нешто со психата си наоѓам начин да се расположам и за мног кратко време ми поминува. Ама има физички болки кои се доста поболни од душевните кои се за цел живот, само недај боже да фати.:worried:
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.480
  Допаѓања:
  12.625
  Душевна. Не боли ништо повеќе од душа, но и физичката може да биде придружена со психички симптоми особено ако е потешка пр. страв за сопствениот живот, понатамошното здравје и сл што може да доведе до депресија.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 16. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.413
  Допаѓања:
  318.436
  Пол:
  Женски
  Dusevna definitivno
  Ednas odamna edna licnost me ima mn mn povredeno.Boli do den denes

  Za fizicka bolka sekogas bar ima momentalen lek
   
  На Mr. Right, manako1, mami blue и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  Зар има некој што би рекил дека физичката болка е појака? Не верувам и мислам нема каква дискусија да се развие на темва. Сите исто мислат и исто пушуваат... Душевната болка едногласно е изгладана како најтешка и најболна... Собранието се распушта...
   
 18. allaround

  allaround Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  740
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Најверојатно сум само јас таа што од физичка болка повеќе се плашам. :doh:
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 19. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.908
  Допаѓања:
  48.026
  Пол:
  Женски
  Гледам повеќето сте пишале дека повеќе боли душевна болка, дали тоа значи дека одобрувате физичка болка, насилство?
  Да ако се модринки за некој период ќе минат, но што е со другите подлабоки? Секој ден да го гледаш телото со ожилци и да те потсетува на некој монструм?
  Познавам еден чичко кој во младоста некој непријател со стакло му оштетил дел од лицето, вели Секое сабајле пред огледало го гледам него...
  Душевната болка е помала од физичката, која после одреден, подолг период ќе се заборави и нема да е толку свежа во сеќавање.....
   
  На baba Rada и sjdgo им се допаѓа ова.
 20. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.413
  Допаѓања:
  318.436
  Пол:
  Женски
  Dusevna bolka poradi smrt na roditel
  Dusevna bolka po zaguba na bebe vo bremenost
  Dusevna bolka po raskinata dolga vrska,po razvod,po neverstvo
  Dusevna bolka poradi nemanje dinar leb da mu kupis na deteto


  Kako seto ova moze da e pomalo vo odnos na izgorenica,bolka po operacija,bolka po skrsenica?(toa se fizicki bolki isto)
   
  На Petra777, LittlePinky, eloves и 7 други им се допаѓа ова.