1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Душевна или физичка болка

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 27 септември 2016.

  1. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Се поминува. Ама за душата нема лек. Според мене, душевната болка, мн јасно..
     
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Не оправдувам насилство ниту на мува а не па на човек . Ако некоја личност на која и веруваш , ги кажуваш своите тајни , проблеми и радости , те дели спиење со неа , на крај ти забие нож во грб кога најмалку очекуваш а најмногу ти треба таа особа .. што ќе те боли повеќе ? Мене душата би ме болела . Подобро 40 ножеви во срце да добиев физички отколку 1 нож у грб кога највеќе ми треба утеха од таа особа .
    Исто и работите кои ги кажала Џои погоре , највеќе во делот поради немање динар леб на детето да купиш што сум искусила на своја кожа ..
     
  3. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Па душевната болка дефинитивно. Душевните болки никогаш не поминуваат, а и не се забораваат како што наведе @joy1 смрт на некој родител, дете, развод, невересто и ред други работи кои неможат со никаков лек или доктор да се излечат. Ама неможеме и да ја заоставиме и физичката болка и таа боли ама можеме да и најдеме моментален лек кој може да ја излекува болката.
     
  4. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    1.551
    Пол:
    Женски
    Да тие се доста болни душевни болки ниедна од нив неможам да замислам да ми се случи. Освен онаа раскината врска и неверство за тоа не се замарам ни еден ден. Развод е веќе друга приказна.
    Но веќе ако ги пишуваме тие најсилните душевни болки тогаш мислите лесно им е на луѓето што се болни од рак, или се инвалиди или имаат паркинсонова болест , или ред други болести од кои секојдневно трпат болки.

    Од овој степен психички и физички болки не се споредуваат и двете болат.
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Majka mi pocina od karcinom
    Sigurno imase bolki no kjutese ne kazuvase
    I se sekirav mn poradi toa dali ja boli,kolku ja boli

    No koga eden den mi rece nesakam da umram,nesakam da ve ostavam e toa me zdobole do srz
    Zosto?Zatoa sto znaev deka lek nema
    I nemozam da ja spasam
    Zatoa sto ja razocarav mozebi
    Zatoa sto sakase da zivee a ne prezivea

    Ke gi istrpese site fizicki bolki znam
    spremna bese na toa

    E toa e taa bolka i gorenje vo dusata
    I ne se sporeduva so nisto
     
    На ph.orhideja, Dust, Safira26 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    1.551
    Пол:
    Женски
    ^^ Многу ми е жал. :l:;(
     
  7. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Физичката болка не се мери со душевната. Физичката болка поминува за 1-2 недели, но душевната онаа што ти е во срцето, не се лечи толку лесно и брзо.
     
    На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Ве молам не ми ги испревртувајте зборовите, тоа со губиток на близок од фамилија нормално дека е непоправливо, нешто што нема назад и ниту една болка не се мери со таа кога некој ќе изгубиш, мене тоа ми е многу добро познато, и јас изгубив родител од болест па на кому да се лутам и како да ја повратам загубата? Утеха нема ....
    Додека го пишував постот мислев за навреда од близок изречена со збор наспроти физичка пресметка
    Доколку некој ме навреди, па макар и најблизок, без размислување ќе свртам грб, ќе ми биде некој период мака, но ќе помине, ама некој да крене на мене рака, па уште и лузна да носам.... Тоа па ич не бива
     
    На DeepBlue му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    абе викаат да не ти дојде јајцето на гз ко на пример да те боли заб
    тек тогаш да ве видам дали ке праите овакви паралели
    овака лесно е кога не си засегнат плус се си има своја тежина и тешко е да се одреди
    како и да е во животот секоја болка поминува
     
    На allaround му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Вие изгледа не сте осетиле болка од заб. :P
    Се шалам. Споредбава некако не ми е на место, многу често луѓето ги споредуваат овие две работи, но мене ми делуваат како сосема различни. Физичката болка не е ништо во однос на психичката. Физичката поминува, а психичката болка и спомените остануваат засекогаш. Ели нешто спомнала за насилството... и во ваквиот случај сигурно луѓето ги боли повеќе тоа што дозволиле да бидат жртва на насилството, отколку самото физичко насилство.
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    a koj ti gi izvrtuva zborovite?
    sekoj od svoj agol gleda sto e fizicka a sto dusevna bolka
     
  12. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    глупости у боја
    сеа ме тераш да праам споредби
    сјебуваш кичма, со масажи терапии се оправаш некако ама никад не оздравуваш целоснои се знае болки секад особено ко шо викаат на промена на време, скинат мускул на нога имам, зараснат е не ме боли ко некад ама уште осеќам последици така и со психичката болка боли али со тек на време се намалува нема да е засекогаш истата горчина
    паметен си знам ке ме сфатиш
     
    На elimkd и Ketchup им се допаѓа ова.
  13. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Хехе баба рада во свој стил. Напред бабо, до Нова Година. :)

    Душевна болка или физичка, колку глупа тема. Болка си е болка, секоја боли, затоа и е болка. Требало да ставиш и парична болка, таа е најсилна, кога ќе те удрат по џебот.
     
    На Someonespecial, Lella и elimkd им се допаѓа ова.
  14. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Те сфаќам што сакаш да кажеш и во право си. Си стојам зад тоа дека ова се сосема две различни работи и можеме до утре да се контраме на темава. Секој со своето искуство.
     
    На DeepBlue му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Blondie.18

    Blondie.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    Болка како болка...Што знам, па до негде зависи од ситуацијата, зависи и од тежината на болката...Ако тргнуваме од тоа дека физичката болка побрзо се надминува, до негде и душевната болка поминува...на пр. цел живот немаш болка дека си раскинала со бившиот или пак дека си паднала колоквиум и слично.
    Кој си имал мака душевно ќе каже дека таа болка е поголема... тој што имал некоја голема физичка повреда ќе каже дека таа болка е поголема ....мислам дека ова е индивидуално... не постои еден одговор кој е точен...
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Оооо, со денови, море месеци.. ја имам душевнава болка и се само мислам да измислам лек за неа.
    И да е полошо, ко да не е доволно што боли она што ја распарува душата, се канализира таа болка и во физичка... главоболка, вртоглавици, промени во притисок, во апетитот... често и докторите ќе речат - болест добиена на нервна база. Така е.
    А физичката болка која ја коментирате - болка при повреда, изгореница, останата телесна лузна, или ќотек, па и болнички интервенции како абортус, операција..болат краткорочно, но оставаат трајна душевна болка.
    Ако некој најде лек за неа... Ех, да може
     
    На manako1 и jasna83 им се допаѓа ова.
  17. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Според мене секоја болка си има тежина,но споредба нема тука,но викаат во здрав дух здраво тело така да значи двете на некој начин се поврзани од некој аспект,но ако имаш тежина на душата со тек на време ке се пренесе и на физички план како на пример висок притисок,срце и други болести кој доаѓаат од психата,но исто така ако пак физички недај боже да си повреден како што кажаа некој погоре и неможеш да се опоравиш и тоа исто многу тешко,така да мислам пак секоја болка си има своја тежина.
     
    На baba Rada и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  18. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Мислам дека душевна предизвикана од физичка e најтешка.
     
    На MG3, lovely97, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    @joy1
    Извртени ми се зборовите со самото тоа што ми појаснуваш што е душевна болка, а мојот коментар не се однесуваше на таков тип на болка, пишав и погоре дека мислев на човечки фактор како предизвикувач на душевна болка
    Треба да сум монструм да сметам дека тој тип на болка е полесен од физичка болка
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Ne deka tebe te ubeduvav
    Te citirav bidejki delumno ne se sloziv so tebe.Moze prebukvalno te svativ i prelicno koga procitav deka fizickata bolka e mn pogolema od psihickata,a pominav toa sto pominav

    Za zal istoto si go minala,pretpostavuvam razbiras sto sakav i jas da kazam

    :hug:
     
    На ♡BuBaLe♡ и elimkd им се допаѓа ова.