1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дaли сo текoт нa гoдините љубoвтa се губи?

Дискусија во 'Брак' започната од Mr. Right, 3 февруари 2017.

  1. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Ne be duso mene gajle mi e sto zboruvaat lugeto si gledam za sebe.
    Mi bilo sram od moite doma, trudna so ogromen stomak, a do vcera majka.mi me gledase ko malo devojce.
    Inace nego ke mu dojde redot, ke go batalam i toa kako, ke sfati on sto znaci toa maka. stvarno zal mi e za maloto sto ke raste so 1 roditel, ama toa e koga nema stabilen tatko.
    Nek si zivee kako mu dusa saka.
    N takvite mazi sekogas takvi zeni im se pagaat.
    A na dobrite pak, sekogas losite zeni im se pagaatt(facepalm)
     
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Се разбира дека се губи. Тоа е нормално, биохемиски процес во мозокот.
     
    На Lena_3366 и Petar80 им се допаѓа ова.
  3. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.966
    Пол:
    Женски
    Гледајќи ги моите дома, не мислам дека љубовта се губи со тек на време.
    Еве веќе ја тераат 19година во брак а 23 години заедно, и сеуште не поминува ден кога се на работа да не се слушнат еднаш/два пати и тоа обичен муабет шо прајш како си.Се кикотат, разговараат, се бакнуваат :$.Сметам дека љубовта исчезнува само ако не била доволно силна или не ни постоела на почеток.
     
    На BrainDamage, pikolino, crazylady и 14 други им се допаѓа ова.
  4. Frose Nose

    Frose Nose Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Ако мислите дали со стареењето љубовта се губи тогаш одговорот е не. Но доколку мислите дали ако две особи се подолго време во врска или брак тогаш одговорот е да.
    После одреден период се привикнувате на човекот покрај вас, едноставно ви станува навика.
    Ако се обидете да разграничите дали е тоа љубов или навика веројатно нема да успеете затоа што е многу е тешко да се разграничат тие две работи. Често се прашуваме како може некоја особа да биде со некој кој не се однесува добро со неа а всушност одговорт лежи во навиката која тие луге ја перципираат како љубов.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blondegirl87

    blondegirl87 Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски


    Драга Налутена јас мислам дека вие уште се сакате, многу се сакате, тоа го приметив уште од првиот твој пост. Веројатно има други нешта кои ја подигаат тензијата и придонесуваат кон тоа взаемно однесување. Свесна си и самокритична, знаеш дека проблемот се подгрева од двете страни, може и тој се чувствува исто и памети работи кои си му ги кажала во лутина а воопшто да не ги мислиш па дури и не се сеќаваш. Е сега како да се реши проблемот не сум доволно паметна да ти кажам ;( зошто и јас сум во многу слична ситуација па ако го откријам излезот би ти пишала. Разговор тешко се остварува, секогаш е изморен од работа, желба за секс скоро ич дури мислам дека не сум му привлечна а пробувам се се врткам се трткам провокативно итн иако се правда знаеш колку проблеми имавме и тензии бла бла, ретко ме гушка иако секој ден само со зборови ми искажува љубов а кавгите ни се единствено за мојте твојте ова она каде паѓаат тешки зборови како во твојот случај со доста навреди и дека не сум задоволна од тоа колку ми обрнува внимание сепак жена сум и ми се сака :whew::sweat:;(
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам. Јас и мојот сопруг многу се сакаме и пресреќна сум што го имам.:inlove::inlove:
     
  7. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ако постои, таа низ годините само добива нови облици, се трансформира.
    Во младоста вообичаено е пропратена со страст, но потоа со тек на време покрај страста се втемелуваат и некои други вредности. Взаемна почит и разбирање се едни од нив.
     
    На jasbi, Macito007, Dentina и 5 други им се допаѓа ова.
  8. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Normalno e sekoja zena da saka vnimanie i ljubov vo site oblici.Posebno koga zivee so partner , maz so koj ima semejstvo..No za zal makedonskite mazi poprvo ja zabivaat glavata vo pesok kako noevi odkolku da se potrudat da zastanat i ko vistinski mazi da se spravat so problem. Za zal tie poveke ke otidat kon nivnite majki i ke spodelat so niv i sto treba i sto ne treba odkolku so zenata doma. Za toa e vinovna makedonskata majka koja e dominantna i prezastitnicka vo tek na vospituvanje na mashkoto dete. Ne treba da se ocekuva deka nekoj od nadvor ke ti go reshi problemot doma so volshebno stapce. Ne treba da se molci i strada ako nekomu vo taa relacija ne mu e dobro.Zasto problemite piknati pod tepih se isto problemi.Otvoren razgovor i apla da se kaze sto sakas i sto ne sakas. Ako drugiot ne e spremen za zrtva i ne se potrudi da se vospostavi normalen odnos maz - zana, togash ne si go gubite vremeto.Sekoj treba da e sreken i e dolzen samiot da se napravi sreken bez razlika na posledicite.Zasto nesrekata vodi kon bolest.
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Ne be duso ova nasevo ne e ljubov, barem od moja strana ne. A za toa si e toj samiot vinoven , kako mozes da sakas nekogo koj postojano te navreduva i ponizuva, se odnesuva kako kon nekoja luda ili budala, i najcesto mala. Kako mozam da go sakam koga ne me gleda kako zena, sekoja druga mu e ubava, samo mene mi falelo nesto( plavi oci na pr.).
    I kako mozamda go sakam koga me ignorira totalno za se i sesto doznavam posledna, nemame asalen muabet ko maz i zena. Odnosno nie voopsto i ne razgovarame, samo po potreba... ili koga nemu mu e do salenje pa da se sali i majtapi da mu pomini vremeto. Sto i da kazat drugite tie se seekogas vo pravo, a jas sekogas kriva, i sekogas na nivna strana ama apsolutno za se i sesto.
    I Gospod da se simne, on ke rece ne moite se vo pravo.
    Koj i da mu rece aj ke odime negde on ke rece epa aj obleci se odime, a jas go molan ej go molam, ne saka, i koga izleguvame...toj liceto mu place, ne e raspolozen ko sama so sin mi da izleguvam, a toj moj sofer. Koga se karame sekogas mi veli......abe ti se sporeduvas so mene? Aj boze boze...pa jas ko bred pit sum...( vo smisla kolku e toj ubav a jas grda demek ne sme par ko sto velat negovite )
    Cccc a pak so drugite koga izleguva ustata mu e od edno uvo do drugo, e kako aj kako da go sakam?
    Toj ne deka me odbiva koga mi se saka,(jas voopsto ne mu se ni doblizuvam ) tuku jas nego go odbivam, ednostavno ne zasluzuva posle takvo ponasanje...eee togas go fakam vo zamka pa me slusa sto zboruvam, mu kazuvam se sto mi preci...mi veli ok nema vise taka da bide.
    Ok ama, si go prai merakot i utredenta pak ista pesna....epa ne moze veke vaka.
    Jas ova sto go pisuvam nego ne mu znaci problem, spored nego nie nemame nikakvi probb... tuku ova moevo baranje za podobar maz, azdisuvanje bilo, veli ne mi se padnal nekoj pijanica posle da sum videla kukanje i macenje od maz. Cccc
    Negovite go naucija da vodi zivot....
    Zenata treba da e pokorna na mazot, dago slusa sto toj ke kaze taa taka da pravi. I da se seta so drugi ti doma sluginka da si..ako on e maz, a ti se zena ne bivalo.so nego da se sporedam. Za mazot ne bilo sramota, ama za zenata da ete takov primer mu davaat i mu ja polnat glavata sto poveke.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Sreko,turi mu pepel na vakov:emo: ,dzabe si go troshish zivotot so vakov,bezpotrebno e so vakov da raspravash krivi drini...samo zamini si(ako ste vo zaednica),ako ziveete sami pokazi mu ja vratata kade mu e I OUT..mochko be :smoke:
     
    На crazylady и Nalutena1 им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Љубовта не се губи, туку 'стивнува'. Возбудата, неизвесноста, мистеријата, со време исчезнуваат. Натаму е мирна љубов, дом, топлина, утеха.

    Од почеток е турбулентно се', додека учиш.... После 'знаеш' и си на сигурно.

    Замислете да поминете 50-70 години во неизвесност и турбуленции?
    Не ги мешајте заљубеноста и незнаењето со љубов.
     
    На crazylady, Billy Idol, Alisa22 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.986
    Така е златна. Се трансформира љубав. Ама уште ме пали, уште го сакам, уште би дала се за него. Пеперутки се за стварно првитеее 10 години? После се пчелки, бз бз бз, ем ворк ем плежр. Мај ту центс.
     
    На poenta, jasbi, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ех... да не ги сакавме, ќе ги испратевме по пат :inlove:

    :D
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Интересна дискусија, сепак би рекла дека љубовта не се губи но со тек на време љубовта се менува и добиваме се поразлични верзии на таа почетната и силната, таа кога си на седмо небо знае да те направи со тек на време и на десетто небо па и повеќе, знае да се трансформира во неверојатна убавина како на пример кога се послужуваш од машкиот ручек, машкиот направен чај, кога си болна и си можеби сите бродови ти потонале, кога раѓаш, кога пробуваш да се пеилагодиш на новиот ваш член, кога го растеш детето.. а со тоа и стареете па доживувате купишта емоции, купишта спомени пишувате, несвесно плачете заедно, се смеете, пеете и играте со детето, пробувате да се извлечете од некој разрушен свет па неосетно се тешите еден со друг, се гушкате, се поджувате и за лошо и за добро..

    Љубовта кога двајцата ја негуваат може да биде само поголема а никако помала и секако поразлична, подлабока, позрела и пообликувана, кога сваќаш дека уствари знаеш се за него а тој ништо не ти кажал, кога знаеш дека некаде го боли а не ти кажал, или знаеш како му е кога е среќен, неосетно со секојдневните предизвици подеми и падови и нашата искреност и негување на истата ние ја храниме за да опстојува, и даваме сила за да не пропадне.

    Доколку двајцата имаат воља за да опстанат и ја прошируваат секако дека ќе е тука и ќе трае но за разлика од тоа кога не се трудиме со сила убавина не бидува, едноставно не сите љубови се со среќен крај, но ги има и се бројни и се вистински вистинити, доживеани и од срце сакани!
     
    На crazylady, Tajnaotrovna, kuc и 3 други им се допаѓа ова.
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Може односот да се смени а ако се смени односот се губат многу чуства. Еве јас сум се нашла во ситиација каде при нарушен и недоволна комуникација нееднаквост меѓу обврските и посветеноста да мислам дека се се изгубило нема љубов нема ништо.. Неколку пати сме разговарале да се разведеме не оди вака немаме однос ова она... Или да се искараме до коска ама не,секогаш сме се враќале. Не знам дали и колку сме "еден за друг" но не сме се откажале еден од друг никогаш. Последно се искаравме пред околу 8 месеци толку беше лошо се чинеше нема љубов нема ништо не можевме понатаму. Ама после недели викања карања па смирен разговор бевме сигурни во тоа дека љубовта со текот на годините не се губи. Знам дека само со него сакам се.
     
    На crazylady, cresa-jagoda, Brinetka и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Xana1318

    Xana1318 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Lubovta sekogas kje postoi doklolku imate zarbiranje so partnerot i spodeluvanje na sekakov problem so nego
    Najcestite karanici vo brakot se lubomorata i neverstvoto i ne treba da dozvolime tia da Navlezat vo nasite zivoti zosto ponekogas e dovolen samo zborot sto kje go kazete da bide razbran za cel zivot pominat so nego ako ne e taka togas toj ne e vistinskiot za vas i ne treba povekje da se trudite da go zadrzite lubovta trae 10,20,30pa duri i 60 godini
    Samo ako nie ziveeme vistinski bez lagi toa ja pravi lubovta vecna <3
     
    На JProud и jasbi им се допаѓа ова.
  17. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека се губи. Како иначе би останале со некој, за кого ништо не осеќате?
    Едино што често ја занемаруваме и од обврски ја ставаме на последно место.
    Животот во брак се менува, работа, куќа, деца... па нема време да се праи ме сака, не ме сака..
    Ама ако гледате заедно да ги остварите своите желби и да одите напред, не знам како би успеале без љубов.
     
    На Tajnaotrovna, *Ane* и Abc07 им се допаѓа ова.
  18. AnnabelLee

    AnnabelLee Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2018
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    па доколку има вистинска љубов, не. Може да се изгубат успут други работи, но љубвта може да се зајакни уште повеќе после бродоломи, или после основање на семејство.
    Но, јас користам фактор на мистерија за да ми биде интересно се уште со сопругот по ете веќе 10 годишна врска, се уште си чувам приватен дел од себе како и тој од мене, и не сме си откриени во целост и се уште сме си интересни. Е сега, не е исто ко во првите месеци, треперење во срцето на помислата дека ќе го видиш, напротив, на многу повисоко ниво сме, на ниво “не би можела да го замислам животот без тебе, па што ќе биде - нека биде“.
     
    На marchi-cool, IM.TMKQ, Tajnaotrovna и 3 други им се допаѓа ова.
  19. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Ljubovta ne se gubi so tekot na godinite samo vo kolku sekojdnevno se prihranuva so vnimanie, pochit, sex, muabet I megjusebna griza.
    Ako eden od partnerite vo ljubovta stane egocentricen I dovolen sam za tebe, togash drugiot kolku I da ljubi ke ja istroshi ljubovta I ke bide ogledalo na negoviot sopatnik.Ne e prirodno nitu moze eden da ljubi bezkrajno a drug da uzivaj vo taka ljubovta bez da dava soodvetno.Zatoa od golemi ljubovi stanuvaat stranci. Kavgi I razlichni mislenja IMA I vo najgolemite ljubovi no tie se retki I se razreshuvaat. Zborovite te sakam treba da se potkrepeni so dela. Vistinskata ljubovta e kreator na vozvisheni dela vo opstestvoto.
     
    На Annora, cresa-jagoda, Dadusicka и 2 други им се допаѓа ова.
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ние за овие 7 години колку што сме заедно имаме многу турбуленции доживеано многу проблеми добри и лоши мигово,до степен на карање пред развод сме дошле но на крај се завршувало на тоа дека лесно е семејство да растуриш да најдеш нов партнер ама само една може да биде мајка на неговите деца/татко на моите деца. Не е лесно да си расипеш однос граден со години. И што и да се случи колку и да е лошо секогаш се враќаме еден на друг.
     
    На Роберт 7 и AnnabelLee им се допаѓа ова.