1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дaли сo текoт нa гoдините љубoвтa се губи?

Дискусија во 'Брак' започната од Mr. Right, 3 февруари 2017.

  1. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Љубовта се губи ако не се негува.
    Толку.
     
    На Sunrise!!!, Bebence29, Aнонимус_ и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Љубовта метаморфозира. Од физичка привлечност, романса, страст, разочарување, стабилност, доверба, врзување.. и избледува. Така и болката.
     
    На Bebence29, Aнонимус_, edna_malecka и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Jasmin88

    Jasmin88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2022
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    1.090
    Ако не се одржува ќе се изгуби нормално. И на цвеќе ако не внимаваш ќе овене, така е и со љубовта. :)
     
    На Duxovit и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.971
    Допаѓања:
    7.711
    Пол:
    Женски
  5. Ich liebe

    Ich liebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2022
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Ako e bas ona vistinska ljubov ne se gubi ,se gubi onaa koja mislime deka e ljubov...pred se dokolku partnerot ili partnetkata navistina se sakaat ,ne bi pravele sekakvi gluposti koi ke ja raznisaat vrskata..Bi imale strav da ne se izgubat eden so drug...se drugo od ljubov paga vo voda...
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sino.o.oka

    sino.o.oka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2020
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    2.478
    Пол:
    Женски
    ЉУБОВ НЕ ПОСТОИ - за да се изгуби
     
  7. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Нема никогаш да останам во брак или врска каде се губи љубовта, поточно ако нема труд од другата страна да се обновува постојано. Кај мене не постои honeymoon фаза во врска, ја сакам почетната страст, возбуда, романса до крајот на животот. И сметам дека може да се негува се тоа, плус љубовта да станува подлабока.
     
    На БоннииТоп, Pacifist, Rose-Mary и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Почетната возбуда е производ на хормонален статус, кој трае од прилика 3 години.
    Тешко мене, сега на 44, ако се (позитивно) се испотресувам од возбуда секој пат кога ќе го видам.
    Срцето ќе ми откажи.

    Љубовта не се губи, се трансформира.
     
    На hermosa, LiquidLuna, unearthlysarah и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Се согласувам дека се навикнуваш на присуството на партнерот и љубовта е "мирна" повеќето од времето - но, сакам да ја негувам на начин што ќе имаме договор секоја недела барем еднаш да излеземе на дејт, да наоѓаме нови работи за правење, патувања. Особено како некој што можеби нема да има деца, без страст и возбудливост ќе умрам.

    Тоа чувство на заљубени тинејџери може да се постигне во секој момент, нема да е константно, ама верувам дека такви ситни и кратки моменти што предизвикуваат чувство како што било на почетокот, многу значат. :inlove:
     
    На БоннииТоп, Mnik, BlackNight и 5 други им се допаѓа ова.
  10. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Убава замисла. И јас сакав така некако, мислев ќе може. Не бре.. На газ не можеме и двајцата да си седнеме, за што ? За некои 200-300 евра плус да заработиме. Имаме и дете, ама најмалку го гледаме. Слободните денови од работа не ни се поклопуваат, не можеме ни на дејт ни на патување. Ако се погодиме слободни во исти денови гледаме да се организираме, да средиме хаосот дома, да одиме да завршиме насобрани обврски и евентуално да одмориме и спиеме неколку часа повеќе. Пред неколку дена баш за тоа зборувавме. Почина наш близок, млад човек, и демек се свестивме, абе што правиме, дете не си гледаме за пари да заработиме, ние се запоставуваме, трчаме само обврски, работа, демек за со парите да можеме да купиме/правиме нешто, уствари пак ништо на крај, ги инвестираме и чекаме од инвестициите нешто да излезе, па кога ќе дочекаме нешто трето ќе излезе. Некој магичен круг.. Ама тоа таа вечер беше муабетот, за три дена си продолжуваш пак по старо и забораваш дека животот е краток и пк продолжуваш да занемаруваш, оти така сме научени..

    Така што на темава:
    Не се губи, ама се става често во втор/трет план. Мислев дека моите родители имаат убав брак. Како и сите нормални имаа проблеми, се рссправаа, ама ништо драматично. Имаме чувство дека се губи љубовта затоа што други нешта ја засенуваат. Соочувањето со реалноста си го прави своето. Како тинејџери без обврски, работа и проблеми се е супер, си има посветеност, ама потоа кога доаѓа реалноста и проблемите некои други работи стануваат приоритет.
     
    На Sunrise!!!, Anie93, BlackNight и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    Уште ли некој верува во љубов па уште вечна? :D
    само во Божја љубов верувам.
     
    На marchi-cool и hermosa им се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Не се губи, ако знаеш да си ја одржуваш.
     
    На mira.mira, sj *O*, tambelina и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Aнонимус_

    Aнонимус_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2022
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    1.455
    Пол:
    Машки
    Се губи дефинитивно, сто пати сум бил заљубен.
     
  14. bube *

    bube * Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво.Јас верував во љубов и тоа мислев дека нема врска со пари, така е најискрено.Сакам еден совет од вас.Во брак сум 26 год, кај мене живееме , последниве годи и многу се дете нервоџен.Неколку пати со убаво пфобувам да разговарам и последниот пат ми рече дека така се однесува затоа што не ме сака веќе и не ме почитува . Прво ми беше шок.По два дена му реков зашто седи со мене ако е така, вика заради децата ( изговор)И децата ми викаат да се разведам, не се веќе деца.Сега рече бара стан ќе си оди.Што би направиле ако некој така ви каже.А 20 год имавже супер брак.
     
    На RaySunn и Ceci16 им се допаѓа ова.
  15. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.683
    Допаѓања:
    7.367
    @bube * Јас лично мислам дека господинот најверојатно има друга жена во неговиот живот. Многу често кога се виновни, имаат испади, па на тој начин те прави да се чувствуваш виновно за ништо. За да утре ти мислиш дека си крива за крајот. Едноставно бидејќи е кукавица, па не сака да си признае. Исто, откако ќе се осигураат со втората, одлучуваат да се разведат.

    И да не е така, тој веќе одлучил. Згора, отворено ти кажал. Верувам дека е огромен шок, но и ти заслужуваш да живееш убаво. Имаш поддршка од децата и верувам дека ќе успееш да "застанеш на нозе".

    Ако сметаш дека ова му е само моментална фаза и ако сакаш, пробај уште еднаш да разговараш. Но, сепак и биди си реална и искрена сама со себе. Не задржувај никој што не сака да биде задржан.
     
    На tambelina и bube * им се допаѓа ова.
  16. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    7.214
    Ne e bitno dali ima druga Ili ne vo ovoj slucaj.Toj ne te saka kako sto samiot rekol I ne go zadrzuvaj.So sila ubavina nema.
    Sega ti e Shok no ke se svestis.Edinstveno ne dozvoluvaj da potpadnes pod emocii I da te finansiski izmanipulira.Za toa najmnogu da se grizis za da polesno ti bide so decata.Drugoto ako edniot e reshen I tie zborovi gi izgovori, ne treba drugiot da si go gubi zivotot so nego.
    Bidi srekna sto si se ratisala od neljubov I nesakanje.
     
    На riba79, cresa-jagoda и bube * им се допаѓа ова.
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Ако некој не ме сака и сака да си оди од мене, ќе му ја отворам вратата слободно да си оди. Тоа е самопочит. Подобро да си оди и да прави што сака отколку да сте под ист покрив а да не се поднесувате. Штом имате доволно возрасни деца да разберат, притоа и да те поддржат, полесно е.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bube *

    bube * Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
     
  19. bube *

    bube * Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Он не сака да си оди , јас му реков: Не сакам да живеам со некој што не ме сака. Сега збори сум го бркала. Фала за пдговорот, ми значи ❤
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    15.433
    Пол:
    Женски
    Ако де, бркај го. Ако не те сака и почитува, што сака нека збори.
    Нормално дека на крај ќе гледа да изврти ситуација ти да си крива.
    Штом децата те поддржуваат и разбираат, немаш пречки.
     
    На Mnik, cresa-jagoda и bube * им се допаѓа ова.