Форумџика на годината 2020

Ебола

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од BeautyAndTheBeast, 5 август 2014.

 1. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.459
  Допаѓања:
  3.107
  Баш затоа што незнаат засега што правеле и дали е навистина во прашање таа болест, мораат за секој случај да ги изолираат. На пр. чистела чистачката крваво веце без ракавици, па се лапала со конобарот кој ја изгребал од бес хотелската мачка која потоа ги лижела рибите наменети за доручек... и ете опасност.

  Што се однесува до оние кутрите во Африка, таму се пренесува поради негување на традицијата
  (повеќепати беше кажано дека традицијата е штетна и убива - а ние на балканот сме запнале да негуваме разни традиции)
  . На пр. поради обичаите при погребување на мртвите, роднините ги гушкаат, бакнуваат мртвите, ги користат нивните чаршафи и прирбори и сл. и тоа допринело за ширење на истата во тие подрачја, а кои немаат доволно услови за хигиена, чиста вода за пиење, лекови и сл.
  Држи се само подалеку од Тексас... тоа можеби им е казна од властите што сакале да се отцепат. :devil:
  :^) Не, не, све е тоа мижи асан да ти баам... тоа се само биолошки притисоци Македонија да го смени името, а ако не прифати ќе ја обвинат за све во африка, америка и тн.. :swear: :@
   
  На SV1911 и RockNroLLGirL им се допаѓа ова.
 2. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.258
  Не најдов на порталиве па затоа решив прашањето да го поставам овде. Имате ли информација кој ден од прилика стасуваат резултатите од лабараторијата? :?:
   
 3. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  10.970
  Пол:
  Женски
  ^Денес попладне ќе ни се одреди судбината. :rofl:
   
  На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.258
  Ииииии уште едно браво за новинарите и жолтата штампа што преку своите напумпани известувања успеаа да кренат безпотребна паника кај населението. |( Бар ако ништо друго засега може слободно да дишеме бидејќи ебола нема! :nod:
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.174
  Пол:
  Женски


  Немет мор Вале, Ебола дека нас, така да немет место за паника.Ами и да не биле новинарите, народот сам ќе си кренеше паника, доволно страв да го фати човекот и толку треба, нормално дека секој би помислил од што умрел странецот и онака из далека може да ја донесат болеста.Уште понормално е да се сомнева човек, за најобичен грип ќе се посомнева, а не та за пострашна болест, без разлика дали станува збор за ебола или не.Новинар како новинар тоа му е работа, како иначе ќе натера некој да прочита некаква вест, се знае кој треба да каже дали има ебола или не, кој друг ако не доктор.
   
  На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.625
  Починатиот Британец немал ебола, покажаа резултатите од лабораторијата во Хамбург. Дополнително ќе се испитува која е причината за смртта. Од Минисерството за здравство соопштија дека врз телото дополнително ќе биде извршена обдукција за да се види од што починал.

  Останатите 25 луѓе кои што се наоѓаат под карантин во хотелот во кој што престојувал Британецот и 10-те медицински лица кои беа изолирани на Инфективната клиника веднаш ќе бидат пуштени од карантин.

  Надлежните веднаш ја известиле Британската амбасада дека нивниот државјанин немал ебола, а за резултатите известена е и Светската здравствена организација(СЗО)

  Телото на починатиот се чуваше во посебна просторија на Инфективната клиника во лимен и дрвен сандак, се додека не се утврди дали бил заболен од смртоносната болест. Починатиот Британец немал крварење од сите делови на телото,како кај еболата, туку внатрешно, што за надлежните сепак, отворило сомнеж дека се работи за смртоносната болест.

  -Штом не се работи за инфективна и болест, врз теолото може да се изврши обдукцијата, соопштија од Комисијата за зарзни болести.

  Инаку, надлежните и денес не го соопштија идентитетот на починатиот Британец, иако веќе се знае дека станува збор за бизнисменот Колин Џефри, кој пред неколку години бил прв човек на Советот за странски инвеститори во Македонија, поранешен директор за стратегиски планирања во „Џонсон Мети“.

  Неговиот пријател кој во моментот се наоѓа под карантин, е Мајкл Инглиш и бил советник во македонската Влада. Неговата сопруга за англиските медиуми изјави дека не знае од што починал Џефри, но дека е сигурна дека не починал од ебола.

  Претходно се огласи и англискиот Завод за јавно здравје, од каде што тврдеа дека смртта на Британецот во хотел во Македонија не е предизвикана од ебола и покрај симптомите кои предизвикаа паника кај народот овде.

  -Британскиот Завод за јавно здравје е свесен дека постои непотврден извештај за британски државјанин кој почина во Македонија, кој можеби имал слични симптоми на ебола. Ние сметаме дека е малку веројатно ебола да е причина за смртта, но ќе ја продолжиме соработката со партнерите во истрагата, изјави доктор Брајан Меклоски од Заводот за јавно здравје на Англија, пренесе „Индепендент“.

  Сомнителниот случај на ебола ја смести Македонија на насловните страни во светските медиуми. Во земјата има многу странски новинарски екипи кои ги будно ги следат случувањата со сомнителниот случај.
  _-------------------------------------_---------------------------------

  Не предизвикаа симптомите паника кај народот....ние кутрите немаше ни да знаеме дека некој странец починал ако за тоа бомбастично не најавеше Сител!
  Ајде веќе преку Тасе од глупостите, ова е банана држава, всушност не ни заслужуваме нешто повеќе, пионите ја изедначија државата со партијата.
   
 7. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.459
  Допаѓања:
  3.107
  Немал ебола, а да се надеваме дека немал ниту некоја друга хеморагична треска како ласа или марбур.

  (исто срање, друго паковање)
   
 8. sajonaramucaca

  sajonaramucaca Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  460
  И на тие лоши или слободно кажано мизерни услови (луѓето немаат ни тоалет, ни канализација, ни вода за пиење) бројот на жртви не надмина дури ни 5.000. Овој вирус не може да покоси ни во Африка, што останува за Европа или Америка, тука ризик се единствено луѓето кои ги посетиле жариштата на болеста како персонал, мисионери и т.н... Се крена паника низ светот и како и обично, за некој месец кога ќе биде пуштена вакцината ќе оди како алва...
  А за овде кај нас, тешко да продре некоја таква опака болест, но кога квазимедиумите (ваква непрофесионалност не сум сигурна дека постои на друго место) пласираат невистини (рандом странски државјанин починал можеби од хепатит или од панкреaтит, ама нема така да пренесеме, ќе пренесеме дека му се спржиле внатрешните органи и дека некогаш бил во Африка) нормално дека ќе има загриженост кога се знае со какви експерти се има работа тука... на секое поле.
   
 9. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.035
  Ма каква Ебола, ќе поскапи нешто сега ќе видите. Парното и струјата пред грејна сезона, ама who cares за тоа, дајте да видиме Ебола дали има кај нас.
  Наивност.
   
  На BoaVista, Lovely93 и RainBow им се допаѓа ова.
 10. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  ^ Чудно што признаа дека немал Ебола, можеа да кажат дека имал и да направат вакцини и за тоа, со водичка внатре. Повторно паричка, како за свинскиот грип и што уште немаше. :geek: Како ќе полниш касата де ако не го уплашиш народот. Еден овчар два милиони овци води. :D
   
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.174
  Пол:
  Женски

  Зошто не би признале? Можда немаат од се профит...И онака, веќе се знаеше дека не е Ебола.

  Којзнае од што умираат тие луѓе, ете пишуваат странците, објавуваат дека е Ебола.Свинскиот грип, уплашија народ, вакцините колку наводно корисни, толку штетни, па се деси тоа што се деси со свинскиот грип, исто испоумреа луѓе, дури имаше и едно време на нет, да не се примаат никакви вакцини, што и лично ми е кажано, наместо да излечи вакцината, сосем спротивен ефект имала, па не било дека од вирус умреле луѓето, а и плус што имав прочитано.Сега и ова со Еболата, којзнае и дали е Ебола.
   
 12. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.563
  Допаѓања:
  78.033
  Пол:
  Женски
  А мене ми е чудно како резултатите кажуваат дека нема ебола а не кажуваат што има.Зарем од тие примероци на крв,ткиво или што и да е не може барем прилижно да се насочи што е,ако веќе не може конкретно.
  И многу ми е чудно што постојано се потенцира за неговиот пријател.Каков пријател?Интимен?Ако не е таков тогаш зошто едноставно не се каже колега.
  Да не излезе дека човеков имал сида?
  Сама си поставувам дијагнози. :tmi:
   
  На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
 13. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.914
  Допаѓања:
  26.474
  Пол:
  Женски
  Нема ебола: Утврдено од што починал Британецот во Скопје

  Преголема количина на алкохол најверојатно е причината за смртта ...
  http://press24.mk/nema-ebola-utvrdeno-o ... -vo-skopje
   
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.792
  Допаѓања:
  114.690
  Пол:
  Женски
  Работата кај нас во здравствово е нула. Министерот по оваа случка/ трагедија да си даде отказ. Како може министер без сигурни податоци да каже дека е можно да има ебола во Македонија? Мислам тоа можно му се придава шансата од 50% да, и 50 % не. Ма бегај те молам. Си јаде на паниката на граѓаните.
   
 15. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.914
  Допаѓања:
  26.474
  Пол:
  Женски
 16. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.196
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  ^
  Дај боже ова да е измислица, инаку тешко нас.
   
 17. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски

  Вистина е.
   
 18. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.196
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  Како што реков, тешко нас тогаш. :x :worried: