1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Европска Унија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од elena99, 11 декември 2009.

  1. elena99

    elena99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    20
    Sto mislite ako vlezeme vo evropska unija ke ni se smeni li nesto vo zivotot ke najdeme li rabota, ke bideme li po dobro plateni? Se razbira ako go doziveeme toa :lol: :lol: :lol:
     
  2. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Па нормално,сега не сме членки уште а па не помагаат по малку,а камоли кога ке улеземе.
    Ке се отвараат нови фирми,ке има странски инвеститори...а со тоа и многу нови работни места:)
     
  3. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    јас НЕСАКАМ да влеземе во ЕУ :lol: :lol: :lol:
    има многу придобивки доколку нашата држава стане членка на ЕУ, тоа морам да го признаам :D
    но има и мноооооогу негативности за кои нажалост луѓето не ги знаат :!:
    имав можност да видам како е во земјите кои се членки на ЕУ и мене лично воопшто не ми се допадна 8)
    а прочитав и информација дека според анкетите на неколку држави кои скоро станаа дел од ЕУ граѓаните не се задоволни од начинот на живот и дека нивните очекувања не се исполнети.
    за жал кај нас премногу идеалистички се гледа на влезот на Македонија во ЕУ......и доколку воопшто успее да влезе нашите драги сограѓани ќе доживеат гооолемо разочарување :roll:
     
  4. Cabala6

    Cabala6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    европска унија искрено не е ништо посебно ако влеземе македонија ке стане земја на стари луге..сите млади сакаат да учат во странсттво многу повеке можности ..а за тие што се уште се убедени дека македонија ке стане побогата јас мислам никогаш нема да се сличи конкретен пример е бугарија се менува левот со евро а платите и пензиите исти не иде така ..не е европска унија мед и млеко според мене македонија има доволно и инвеститори и пари и ресурси да стане водечка на балканот.. :P :P :P :) :)
     
  5. marti.cookie

    marti.cookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    I jas se soglasuvam deka nema mnogu da se smeni ako vlezeme vo EU. Duri i mislam deka zivotot kje bide poskap, vi smisol na hrana, iskachanje, smetki itn... Rabotni mesta sigurno kje se otvorat no platata kje si ostane ista taka da nema da imame moznost da uzivame vo prednostite koi EU ni gi otvara (patuvanja vo stranstvo i sl).... Edinstveno kje se raduvam ako vlezeme vo EU kje bide higienata na javni mesta i takvi nekoi raboti, od kultura i za zashtita na planetata...
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    I mene ne mi e jasno zosto narodot saka da vlezeme vo EU. Rabotite nema da trgnat na podobro a primer za toa se drugite zemji sto vlegoa pa sega se cudat sto gi snaslo. Norveska e edna od zemjite sto ne e vo EU, a ne ni saka da vleze pa nisto ne i fali. Jas licno ne sakam da vlezeme
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. cvet957

    cvet957 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    38
    Bravo za site sto mislat deka ne treba da vlezeme vo EU,zatoa sto za obicnite smrtnici isto im se faka, i jas smetam deka ne ni treba EU no Nato da.Na nasat zemja i treba zastita a investitorite vlozuvaat tamu kade sto se sigurni :idea:
     
    На viku му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    ЕУ не мора, НАТО - да, а визнава либерализација е топ!
    Точно е дека ако сме во ЕУ ќе добиваме повеќе пари, ама ние и овие што ни ги даваат не можеме да ги истрошиме како што треба, а не па повеќе. Знам за еден куп пари што останале неискористени.
    Туку ние треба да си направиме да ни биде поубаво - судскиот систем да биде како што треба, да нема нелојална конкуренција, рекетарство (ако може воопшто да нема), и ке биде ок.
     
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јас мислам дека во ЕУ ќе биде полошо затоа што платите ќе останат исти, а давачките ќе се зголемат :?
     
    На bebaa и esperanca им се допаѓа ова.
  10. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Хмм несакам да влеземе во ЕУ......додуше мислам дека и ќе се распадне во блиска иднина! Мислам дека нашава земја треба да се ориентира повеќе кон Русија, Кина и Индија.....а не кон ЕУ и Америка (ионака не не сакаат,+ секое лошо дошло само од Запад)
     
    На violinistka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Апсолутно го подржувам твојот став.ЕУ може да се распадне,но доколку и не се случи тоа ние ги гледаме само придобивките од влезот во ЕУ, а што е со загубите,односно негативните страни при влез на истиот?
     
  12. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Да во право си! Никој не гледа за загубите, а тоа ќе се европски закони, за нашиот неевропски стандард! Со вакви плати во европа не се оди! Плус ете јас незнам, нашите зошто се позанесуваат толку за европска, кога јасно и гласно тој копукот на чело, кажа името пред се!
    Битно е нашиве да се насочат кон брзо растечките економии во светот како Кина, Индија, ма и Русија може да се каже! Само колку ли пати добиваме помош од Кина, Јапонија....а ич од Америка и Европа!
    Америка и Европа на крај ќе не уништат! Кога можеше еден протекторат со животен век од 2-3 години, да не претекне нас кои имаме околу 2130 години, тогаш да ти се посерам во ЕУ и Америката!
     
  13. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Јас сум против Европска Унија...Мислам дека на таква држава како нашата не и треба ни ЕУ ни Нато.......Затоа што сега не можеме да си дозволиме луксуз а камоли тогаш кога ќе се качат цените уште 3 пати повеке а невработеноста е голема, ке си умреме од глад....сепак тоа е мое мислење :)
     
  14. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    За шо ние ЕУ, ете Србија не е во ЕУ, па шо му фали!?
    Јас сум против.
     
  15. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Значи не ми се верува дека прочитав и вакво мислење! Што и фали на Србија? Да се прашаме подобро што не и фали. И како за потсетување Србија исто така се залага за влез во ЕУ, ако им е толку арно нема да бараат да влезат. Плус тоа се согласија да си дадат дел од територијата(Косово) за да им се олесни патот кон ЕУ. Тоа од што многу добро им е, не од друго!
     
    На Hipster и tanja6 им се допаѓа ова.
  16. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    На ЕУ и се гледа крајот. Кај да е за 10 години некаде, ке заврши нејзината историја. Многу ми е жал што се лажат луѓево дека којзнае што ке биде ако влеземе во ЕУ. Единственото убаво ке биде што на изглед малку поубава ке ја поднаправат Македонија, да речам ке ја потсредат. Инаку оф не ке знаеме што не снашло. Дека ние сме овци, и дека некој треба да не земе под закрила тоа да, и дека нашиве политичари прво гледаат индивидуални интереси а потоа државни, граѓански и слично и тоа да, но какви такви, колку и да ги плукаме, подобро ние вака од некој друг односно ЕУ да ни свири како да играме. И јас се согласувам дека во НАТО треба да не има, и да се ориентираме кон некој друг сојуз.
     
  17. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Мене исто ми се фаќа. Полошо од ова неможе да биде, па зошто да не пробаме? Секако нема што да се изгуби. Тоа е исто кога препишуваш на испит. Немаш научено и одиш на ризик. Ако не препишеш паѓаш, а ако препишуваш можеби и нема да те фатат па ќе извлечеш г*з. Мислам ми ја сфативте поентава :)
     
  18. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Додека ние влеземе, ЕУ ќе се распадне :D . Се зезам :lol: . Моето мислење е дека не ни треба ЕУ. Ако сакаме можеме сами да си ги подобриме условите за живот, ама има едно големо АМА кое ќе го оставам..... :x за нашиве политичари
     
  19. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Како бе луѓе не ни треба ЕУ? :o Како тоа можеме сами? Епа еве 20 години сме сами и видовте колку можеме? А најтрагично е што работите не се подобруваат, одат на полошо и полошо. Денес во оваа држава краде кој колку може и каде ќе стигне, со корупцијата никако да се справиме, и покрај сите притисоци од запад, не успеавме да го направиме судството независно. А што би се случувало кога би немале притисоци? Не сакам ни да знам. Ќе те истепаат на сред улица, и ќе те натераат да платиш оштета што си истепан, натака ни иде државата.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    За РМ, зачленувањето во ЕУ за многумина значеше иднина.Европската преспектива ќе отвореше големи можности за севкупен развој на земјава.Но ЕУ побара нешто од Македонијa, побара да исполни три критериуми.Како 1 во - Да стане политички стабилна, а станавме ли, да воспостави стабилни институции , а ги имаме ли,демократија, владеење на правото и човековите права, исто така побара и заштита на малцинствата.2 ро-Македонија да обезбеди Економски развој. 3 то-Да биде спремна да ги преземе обврските што ги наметнува членството во унијата.И за крај .Решете го проблемот со името.

    Е ајде сега младино кажете што ние исполнивме од бараното .
    Не се оди во ЕУ со овој стандард , со овие наши примања ...Ако се земат во предвид нашите плати и само цените на основните намирници во членките на ЕУ ние ќе неможеме само да се прехраниме .Ова се однесува ако се остане во државава со Европски цени а Македонски примања.
    А за надвор од државава друга приказна.