1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Егзема

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Scarlet88, 18 јуни 2010.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ако навистина имаш на цело лице егзема тоа треба да ти го потврди дерматолог и да ти препорача соодветна козметика на лице. Има специјализирана козметика за таква кожа поаѓајќи од Мустела, Биодерма, Еуцерин, Ла Рош и сл. Битно да имаш во предвид која и да земеш после искористено едно пакување кожата се заситува од тој препарат и треба да пробаш друг.
    Сакам да потврдам дека егземата не се лекува само со креми и не ја мешајте со ,,маесиљ,, тоа се тотално 2 различни работи и различно се третираат. Најголем пријател на егземата е глутенот односно нетолеранцијата на глутенот во организмот ја активира егземата. Јас по долги и секакви испитувања на детото за нетолеранција на одреден вид на храна во организмот дојдов до тој заклучок. Не дека тој воопшто не јаде храна што содржи глутен но кога ќе се презасити организмот веднаш му се појавува и тоа само на рацете одозгора. 2 дена се става на диета и мачка раце со обична пантексол крема и веднаш се чисти. Исто така сметаат и производи кои во себе содржат емулгатори и стабилизатори (посебна приказна пак е ова).
    Исто така кога има пад на имунитет во организмот таа се активира а исто така може и од поголем стрес.
    Ако се добро контролира и третира кожата без разлика што нема појава на осип на телото ќе немате гајле
     
    На DeVoJkaTa999 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Ве молам доколку некој може да ми помогне. Мислам дека ова е егзема, прво почна со чешање и сувост, а веке неколку дена е вакво и многу пече. Ставав кокосово масло, алое вера гел и редовно крем за раци ништо не ми помага. Работата ми е со раци и не можам да го поднесам ова ;( 635127C9-2E1E-47C6-884D-4DE81166CFF8.jpeg
     
  3. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас само од оваа крема имав резултат. Кај мене помеѓу прстите така црвена се правеше кожата, со ситни топчиња и многу чешаше.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Благодарам, утре ќе ја земам
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mileystar

    mileystar Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.101
    Пол:
    Женски
    И јас ја имам,секоја сезона ми се појавуваат како грутки мали меурчиња и на рацете и на нозете.Претерано чеша,што се вика јаде и ако ги чешам стануваат црвени и ми се прават како рани,изгледа како некоја изгореница а не е,ужасно боли и се шири уште повеќе.И не заминуваат лесно,што не сум пробала ,нема спас :(
     
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    За егзема измешајте во чисто кутивче:
    -Цела туба Синодерм крема
    -Пола туба Пантексол маст
    -50 капки АД

    Со редовна употреба помага. Си ја правам, препишана ми е од дерматолог и долго време ја употребувам.
     
  7. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Zdravo, jas isto ja imam ovaa egzema. Na 18 godini mi se napravija nekakvi ljuspi na glavata (kosata) i nemozev da gi koristam samponite, mi odgovaraat samo 3 dosega, i togas sfativ sto mi se slucuva, zatoa sto vo isto vreme mi se pojavi egzema na racete, so egzemata nekako uspevam da se snajdam sama. Nemozam da koristam kupki za tusiranje, vlazni maramici, nekoi parfemi, znaci samo sapun za mienje, ama isto taka racete nemozam so tecen sapun da gi mijam tuku samo so tvrdiot sapun. Kaj mene prvo se pojavuva na racete kako zacrveneta koza (mala kako tocka) i potoa se zgolemuva i se pojavuvaat topcinjata pa susi puka cesa...sto se ne pravi i pravev domasni kremi, masla, lavandi...no nisto ne mi pomogna OSVEN isprobav nekoja kombinacija od: Vazelin kema so neven i pantenol (od Sensilis) dodadov Pantenol mast i d3 vitamin kapki. Ako imate malku poveke pari ne e loso da kupite i vitamin E maslo (vo zelatinski kapsuli) i ako negde najdete aloe 100% cisto (da nema seker), ako kremata e premrsna, dodadete i nekoja hidratantna krema za koja znaete deka vi pomaga, no ne do kraj. Ok, ako nekoj proba, neka pise. Na mene ova mi pomaga, ja snemuva egzemata. Jas ovoj recept planiram da go razrabotam, no za toa ke mi treba vreme, ako uspeam ke vi pisam update sto sum napravila za da mozete i vie da si napravite za normalni pari. Kremata od Skender e skapa i mala, no jas planiram da i najdam ednakva. Se nadevam deka nekoj ke proba ova da go napravi bidejki sakam da znam dali ova funkcionra kaj site ili ne.
     
    На Lattina и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Ве молам ако може некој да ми даде контакт од Скендер Хоџа или тука или во лп? Фала ви многу.
     
  9. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    070892251 070590722 naselba cair/butel, zgrada 22, stan 17
     
    На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
  10. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу :f:
     
  11. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Ова твојава комбинација слична ко оваа мојава што ми беше препишана од доктор дерматолог. Не знам дали ми го прочита мислењето над твоето. Еве и да се цитирам :)
     
  12. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски

    Sinoderm sodrzi kortikosteroidi i zatoa odma pominuva egzemata, no jas sakav da napravam krema koja e ajde da kazam poprirodna a da funkcionira.

    Zdravo devojki, pak jas. Probuvam dosta kremi za egzema, mene mi pomogna bilkata Cuvar kukja, i vampirce/doktorce. Gi blendiram so rakija i si stavam vo krema, pantenol, sudo krem, sinopen, vazelin, neven...i mi pominuva, no isto ima krema se vika SORION, ima mnogu brz efekt. E kosta 1500 denari, tuba od 60ml i e prirodna. Se prodava vo beverli hills a prodavnicata se vika Tele Shop. Jas na tv ja vidov i ja preporacuvam.
     
    Последна измена од модератор: 28 јули 2022
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Probaj so pchelin melem mast da se mackas. Najdi gi na instagram naracaj si
     
  14. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Проблемот го имам само зимно време веројатно од ладното кога се стопли ми се повлече. Ако се појави повторно ќе ја пробам таа маст ти благодарам
     
    На Mmi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lattina

    Lattina Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    44
    Imam i jas takov problem. Za prevencija mackaj gi redovno racete so medicinska krema, a ako pak ti se pojavi za da ti pomine zemi Pantexol mast.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mybabymio

    mybabymio Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2020
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Кај син ми помогна единствено bluecap кремата од зегин
     
  17. abdurahman

    abdurahman Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    probajte filagrin protekt od aptekata vo zan mitrev bolnica
     
  18. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Имав егзема во детството. И тоа доста изразена, на внатрешниот и надворешниот дел на лактите, на дланките, меѓу прстите, па дури и на лицето. Срам ми беше да излегувам, а за чешањето да не зборувам :(
    Се сеќавам дека мачкав дексаметазон, а дерматологот ми рече дека ќе ја снема по пубертетот. Така и се случи, за среќа. Денес немам ни трага од егземата.
    Инаку кај мене е наследно. Многу мои блиски роднини имале или имаат.
     
  19. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Zdravo, pak jas. Isprobav edna krema za egzema od Bilna Apteka Stojanovi napravena od bilki vo maslo i so vazelin. Toa pisuva na sostavot i skroz sum zadovolna. Cenata e pristojna, okolu 300 denari i imaat prodavnici vo Skopje no tie se od Kumanovo. Imaat knigi i svasta. Super sum zadovolna, eve egzemata ne mi se vrakja..Bravo!
     
  20. Angel103

    Angel103 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Protopic 0.1% премногу ми помогна, но ми се потроши. Дали некој знае дали се продава во Скопје бидејќи јас од Грција ја купив.
    [​IMG]