1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Егзема

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Scarlet88, 18 јуни 2010.

  1. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Колку пари ја имаше купено од Грција?
     
  2. Angel103

    Angel103 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Mislam deka bese okolu 20 evra
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hey Boo

    Hey Boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2020
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    29
    Zdravo, ti ja preporacuvam kremata na Skender Hodza koja e dosta procuena. Mene licno mnogu mi pomogna.
     
  4. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Jas ja preporacuvam kremata na herba stojanovi/ bilna apteka. Imaat za egzema, psorijaza, svasta..poevtina e i pogolema kolicina. Dvete se ednakvo dobri.
     
    На Hey Boo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Го има ли некој користено сапунов?
    Дали сте задоволни?
    [​IMG]
     
  6. АничеБананиче

    АничеБананиче Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    3.790
    Пол:
    Женски
    Јас го користам моментално, задоволна сум ми помага локално.
     
    На Cecko85 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас моментално го користам и ми е при крај Бекутан сапунот со овес и бадемово масло. Супер ми е сапунот, сакам и Ассо да го пробам и тој читав е за проблематична кожа со егзема, ама па и овој гледам дека е баш против егзема и сега се мислам што следно да купам. Инаку лом ми беше кожата на рацете од други сапуни. Користев течни, ама ич не ми одговараа, а имам пробано многу различни течни сапуни.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. АничеБананиче

    АничеБананиче Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    3.790
    Пол:
    Женски
    Пробај го, јас сум задоволна од сите сапуни од докторс.
     
    На Cecko85 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  9. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    2.464
    Здраво, сакам да споделам искуство со егзема во бременост, се надевам дека на некој ќе му се најде...

    Првпат ми се јави егзема пред 4 години, и сум сигурна дека беше предизвикана од многу стрес, зошто тогаш поминував низ многу тежок период. Оттогаш егземата некогаш беше полоша некогаш подобра, некогаш се повлекуваше целосно по неколку месеци. Ретко беше проблематична и можев да ја игнорирам.

    Како и да е, кога останав бремена почна да ми се шири од мали области на раката, а за 2-3 месеци веќе имав „ракавица“ од егзема на едната рака, а на другата малку помалку ама постојано се ширеше. Почна да ми се јавува и да се шири и на други делови од телото. Кожата мислам дека ми беше пред распаѓање, ужасно многу ме чешаше, ме болеше, имав многу црвенило, и дури и отоци на одредени места.

    Знаев дека на дерматолог ќе ми препише кортикостероиди, па почекав да влезам во 4ти месец пред да одам, и како што очекував, ми препиша крема со кортико. Ја користев една недела колку што беше третманот, се исчистив супер. Само што завршив со кремата во рок од 3 дена рацете ми беа уште полоши! Бев пренервозна, ми се плачеше, не сакам да си го трујам бебето со лекарства.

    По предлог на мм, се ставив на режим на исхрана. Исфрлив од исхраната: џанк фуд, сончогледово масло, преработена и пржена храна, сувомеснато, храна со додаден шеќер, кафе, глутен, овес, мешунки, домати и пиперки (nightshades, не знам како е називот на македонски).

    Исхраната ми се состоеше од риба 2-3 пати неделно, друго месо без ограничување, млечни производи, многу зеленчук и овошје, мед, какао, црно чоколадо, компир, ориз, јајца, јатки, секакви семки, пченкарно брашно, мелено ленено семе итн., а готвење со маслиново и кокосово масло.

    Егземата почна да се подобрува уште во првата недела, а требаше околу 6 недели за кожата добро да ми се исчисти. Во тој период секако дека имаше промени, воглавно се подобруваше состојбата, но исто така имав и нови „бранови“ на егзема, претпоставувам дека надоаѓаа како што се чистеше организмот.

    После околу 6 недели почнав да воведувам од храната којашто не ја конзумирав. Почнав со грав (стварно ми фалеше), и немав реакција. После воведов домати и пиперки, пак немав реакција.

    Е сега, неколкупати пробав да воведам храна со глутен, и секогаш имав реакција. Не беше инстантна, и многу ретко беше во истиот ден. Обично имав реакција наредниот и уште повеќе после два дена, пред да почне да ми се чисти кожата. Сега сум во 7ми месец и јадам скоро се' освен глутен, високопреработени продукти и сончогледово масло. Се случува одвреме навреме пак да имам по некоја реакција и не можам секогаш да одредам зошто, ама кожата побрзо ми оздравува, кога имам чешање брзо се повлекува и е подносливо.

    Не знам како ќе реагирам после бременост, можеби ќе можам пак да јадам глутен. Не е лесно да се тера со режим на исхрана, ама кога се мора се' се може.

    Со промена на начинот на исхрана не само што ја средив кожата без никакви лекарства, туку ми помогна и да го регулирам шеќерот (почна полека да се накачува кога останав бремена, што малку ме загрижи), не се здебелив воопшто до 6ти месец од бременост, имам многу енергија, добро се чувствувам.

    Многу се разочарав кога единственото решение што ми беше понудено на доктор беа кортикостероиди. Јас и претходно одбегавав да ги користам освен кога навистина имав потреба, ама во бременост уште повеќе не сакав да ги користам. На крај испадна дека едноставна промена ми помогна многу повеќе од било што друго.

    Тоа што го сфатив со тек на време е дека егземата, во многу случаи, е внатрешна, и треба да се третира внатрешно. Ги чував рацете од сјај, од средства, од земја, од прашина, од топло, од ладно, користев памучни ракавици под гумените...немаше никаква промена. Кога почнав да го третирам организмот „внатрешно“, многу повеќе работи ми се средија. Сега единствено ги чувам рацете од средства за чистење и ништо друго, па дури и да имам реакција таа е минимална.

    Ова е мое лично искуство и свесна сум дека кај многу луѓе егземата се јавува поради различни фактори, ама сигурна сум дека со промена на начинот на исхрана и начинот на живот може многу многу да се подобри целокупната состојба. Од тоа што читав на интернет, двата најчести причинители се глутен и млечни, во поретки случаи nightshades (пиперки, домати). Кај мене изгледа е првото, но ако немате промена при исфрлање на глутен, пробајте со млечни.

    Јас го превртев интернетот барајќи искуства и совети од луѓе што го поминале истото, се надевам на некого ќе помогне моето искуство.

    П.С. Користам Mustela Stelatopia како крем за раце, многу ми помогна во процесот на заздравување зошто воопшто не ја иритира кожата, за разлика од многу други кремови (сите витамински, вазелини, креми за раце итн ме иритираа). Исто така сум задоволна и од пантексол маст, многу помага за заздравување на кожата.За миење раце користев сапун од Doctor's Antieczema Tar Soap или така нешто.
     
    На GirlVolley, Biljarkata, Dream-Girl и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Некој гел за туширање да препорачате за кожа склона кон егзема што ви бил добар и не ви ја иритирал кожата?
     
  11. Lattina

    Lattina Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    44
    Da si zemes nekoj za atopicna kozza, bioderma, eucerin...a mozes i frezyderm vo Zegin, poevtini se,a ne se losi. Ili pak nekoj organski od Logona, ima prodavnica na rekord
     
    На Hozefina и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  12. umetnik

    umetnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Масло од афион совршено дејствува на регенерирање на оштетени клетки на кожата
     
  13. Natali rak

    Natali rak Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2022
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site . Imam seboraichen dermatitis na lice, momentalno koristam melem od aloe vera so bilki I ne mi pomaga , se machkam 20dena , Dali poznavate nekoj farmacevt shto pravi kremi za mojot kozhen problem ?! Fala.
     
  14. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.820
    Допаѓања:
    10.460
    Пол:
    Машки
    За себороичен дерматит прво да си одиш на дерматолог, зашто ти треба антимикотик. Јас прво ставав ројазол крем(миконазол), а сега ставам од bioderma sensibio ds+ и ептен ми помогна.

    Друга работа, помалку кафе, стрес и изложување на сонце.
     
  15. Hozefina

    Hozefina Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво,може да пробате Егзовес гел за туширање (Во Фила Аптека има но можете и маил да пишувате директно кај info@institute.mk)
     
  16. Natali rak

    Natali rak Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2022
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mene ne mi pomagaat Biodermata kremot I gelot za seborea mi se vospali liceto I imam cheshanje ...Ako sakate da vi gi prodadam Ili poklonam samo shto gi kupiv sinojka prvpat denes nanesov ..
     
  17. Natali rak

    Natali rak Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2022
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mene ne mi pomagaat Biodermata kremot I gelot za seborea mi se vospali liceto I imam cheshanje ...Ako sakate da vi gi prodadam Ili poklonam samo shto gi kupiv sinojka prvpat denes nanesov ..
     
  18. simstb

    simstb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Јас го користам Eucerin pH5 гелот за туширање. Добро ја хидрира кожата и остава како слој што ја штити до следното миење.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Natali rak

    Natali rak Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2022
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Probajte so Bioderma gelot I kremata mozhe Vas ke vi pomognat Ako sakate da vi gi prodadam ?!
     
  20. Natali rak

    Natali rak Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2022
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Probajte so Bioderma gelot I kremata mozhe Vas ke vi pomognat Ako sakate da vi gi prodadam ?!