1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Егзема

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Scarlet88, 18 јуни 2010.

  1. Janka panka

    Janka panka Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2022
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam nekoja krema za bebe ima egzema 4 mesecno e so sto da go mackam
     
  2. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    1.Sorion krema, ako ja nema po apteki, ja ima Skopje, tc Beverli, prodavnica Tele Shop.
    2. Bilna apteka Stojanovi.
    Na deteto davajte mu ovosje, ne proizvodi od zivotinsko poteklo. Smeniv ishrana na 80% ovosje i nemam problemi so egzema i psorijaza. Zivata hrana e najdobar lek. Ako go doite, vnimavajte sto jadete vie, ima nesto sto mu preci: hrana od zivotinsko poteklo (preku majkata)
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    2.463
    Можеби тебе ти пречи месо, млечни, јајца, ама не е правило дека и на друг ќе му пречи. Еве пример јас секој ден јадам производи од животинско потекло и мака немам, ама ако каснам глутен ми излегува за ден два.

    Мустела стелатопија е добра крема ако сакаш да избегнеш кортикостероиди. Барем не ја влошува егземата за разлика од многу други креми. Во однос на исхрана ако доиш можда пробај да избегаваш млечни производи и види дали ќе има резултат. Ако има многу егзема најдобро на кожно да го однесеш бебето.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Janka panka

    Janka panka Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2022
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    ne go dojam na adaptirano mleko sme nema premnogu pd egzemat
     
  5. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Здраво, те нема на темава па сакав да те прашам што направи се исчисти скроз егземата со кремава или уште ти се појавува? И се појави на ќерка ми (3 години) и ставам кортико моментално и има подобрување, ама се плашам што понатаму ако се појави пак. Исто и мајка ми има на нозете веќе неколку години и со ништо не успеа да ја исчисти, моментално подобрување има и пак си се влошува, како изгореници има од колената надолу…
     
  6. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Немам егзема веќе долго време. Помагаат кремите од билната аптека, Sorion кремата и си порачав од ebay/aliexpress од кинеските креми (не се кортико)за егземи и псоријази и од тие (кинеските) ми помина најбрзо. За псоријаза (со љушпи) се најдобри сорион и од билната, а за егзема што чеша, кинеските.
    Ова воспалување на кожата е знак на труење на телото и мора да јадат свежа храна, не готвена, нити леб, месо, млечни..само свежа храна. Јас внимавам на храната и немам проблеми со тоа веќе.
     
    На Kaley, Butterfly.girl5, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Многу ти благодарам. Не мине со афлодерм кај ќерка ми, дури мислам дека е проширено, а веќе 4-5 дена ставам. Почнав да се сомневам дека е точна дијагнозата. Еве слика како изгледа
    9CC672B9-704B-4088-8208-5DB1D953A03E.jpeg 49E474B5-89A2-4E3F-9410-A08C746EEE82.jpeg
    пред и потоа. А почна да се шири и на мешето. Лошото е што многу се чеша во спиење а давам и лоратадин за алергија по препорака од педијатар.
     
    На tina2018 и AndyRad им се допаѓа ова.
  8. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Срце, жално ми е што од вака мало има мака. За егземата што чеша, за мене најлошо беше кога јадев производи од животинско потекло(млечните најмногу), шеќер (леб, компири, слатки). Се ставив на свежа храна со 80% овошје, па нешто зеленчук(жив)и од тоа сама се повлече. Мене ми беше на дланките, стигнав до степен каде што пука и тече крв. Дланките ми изгледаа како да се изгорени. Порачај од алиекспрес од тие кремите одма ќе го снема (ги видов на фб ми излезе од истите, некој наш ги препродава), ама сепак осипи на кожата се отруеност на организамот и панкреасот неможе да постигне да ги филтрира отровите толку брзо. Пробајте еден месец да смените исхрана, жива билна храна, без никаква обработка. Кремите помагаат, но не го решаваат проблемот. Јас до сега сум имала разни егземи, дури и таа на детенцето, но таа што чеша и е со топчиња кои пукаат и има некој вода во нив ми беше смртно болна. Најбрзо исчезна од кинеските и без тие не помислувам да се оставам (за секој случај) нити без жива храна.
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Ако ја најдеш точната крема те молам прати ми слика или скриншот. Барав на алиекспрес ама има многу видови, а и на никоја не најдов што содржи.
     
  10. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Мислев да ти испратам слики, ама ќе ги прикачам тука за да може и друг да си помогне. Ги подредив по ефективност, барем за мене. Овие се антибактериски/антифунгални креми, претежно за егземи лишаи псоријази, на самото паковање има состав, а ако го купиш со кутија добиваш поопширно објаснето за што се помага кремата. Последната не ми се допаѓа бидејќи најспоро ми поминува. Убаво мирисаат, на мента и билки. 20230211_165902.jpg
     
    На Butterfly.girl5, simstb, lady.N и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Првата од долу, сината тубичка е најдобра значи? Многу, многу ти благодарам што сподели. :hug:
     
  12. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Обратно, zudaifu е првата, за егзема што чеша(и другите се добри), таа последната (со сино) не ми се допаѓа, многу споро иде. Сорион е исто добра (повеќе е за љушпи и подуена егзема, незнам како да ја опишам) и можеш од тц беверли да ја купиш од теле шоп, 1500ден беше, а другите беа по 2,3 евра ама се чека месец дена додека да стигнат
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
    @AndyRad те молам ако сакаш сподели која крема конкретно ја користеше од билна аптека? Некоја од овие? Фала [​IMG]
    [​IMG]
     
  14. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Тоа што го имам (одамна купено) пишува мелем за егзем и е зелена боја, мириса на чај. Ги имам пробано и за псоријаза, кафена боја е кремата ако не се лажам и онака, не е подобра од таа за егзем. Јас би ја земала првата, ама пак ти одбери соодветно. Ако има кора, љушпи земи ја за псоријаза, ако чеша земи ја таа за егзем. Јас на пример имам алергија од сјај за садови па користам ракавици, од shower gel, па користам сапун и никогаш не фаќам со голи раце тоа што знам со сигурност дека ќе ми направи егзема.
     
    На Butterfly.girl5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. flow30

    flow30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, не сум сигурна дали се работи за егзема, но кожата на рацете ми се суши екстремно, кога мијам нешто или употребувам вода и средства кожата ми станува многу груба, ме чеша многу ми се ствараат рани имало случаи и да имам и крварење на некои места. Ги мачкам рацете со хидратантни креми но ништо не ми помага.
    Ми треба одговор итно, го видов балзамот за раце цицапласт исто и крема за раце од ЦераВе, и двете имаат намена за длабока хидратација и обнова, но сакам да ми препорачате која од овие е подобра или некоја друга што ќе ми помогне. Ви благодарам однапред.
     
  16. jovsi123

    jovsi123 Нов член

    Се зачлени на:
    23 март 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски

    Zdravo,
    Nova sum na forumot, pred eden mesec mi se pojavi egzema. Vidov deka imas se isprobano od kremi.
    Sakav da te prasam za mislenje za melemot na Skender, ima dosta dobri preporaki, sepak se toa e individualno.
    Jas pravev alergo testovi i ispadna deka sum alergicna na Balsam of Peru. Go ima vo kozmeticki proizvodi i dosta tipovi na hrana.
    Kaj mene e alertgiski kontakten dermatit.
    Dosta vlijaese kaj mene i stresot posledniot period a i mislam deka hranata, zosto pred pojavuvanje znaev da jadam pica, blago, mlecni, a alergenot na koj sum alergicna go ima vo kecap, patlidzan, blago, alkohol.
    isto taka sakav da te prasam posle kolku vreme od promena na ishrana se povlece egzemata, zosto sepak organizmot treba da se iscisti, da nema kontakt. Sto koristese vo tekot na toj period i kako e sega.
    Ti blagdaram
     
    На AndyRad му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Кремата на Скендер е 100% ефикасна, нема декларација и не знаеме што содржи и со што ја прават, исто така незнаеме дали е кортико или не. Тоа треба на испитување да се носи, кој сака де. Јас скоро 5 месеци не јадам храна од животинско потекло, а еден ипол месец јадев само жива храна, не готвено овошје и зеленчук. Тоа што го купувам од пазарче го мијам и го јадам, без масло, сол и без вештачки шеќери, туку само овошје и само зеленчук. Од тој еден месец ми помина псоријазата на скалпот(зашто само тоа не поминуваше) што мислев дека е неизлечиво и кога после месец ипол пробав леб, псоријазата се врати на некои места на скалпот, ама е контролирана. Ако се придржуваш на 100% жива храна болестите исчезнуваат, ако почнеш да јадеш афлатоксини (леб, ориз, кикирики, некои легуми) + животински протеини, болестите се враќаат. За нас со егземи и псоријази најголем непријател е 1. Млечните производи, 2. Месото, 3. Јајце. 4. Леб, поготово оној купениот и глутенски. Ако јадеш безглутенски леб, пример од хељда или некој bread mix, немаш гајле (ако неможеш да издржиш). Единствениот лек е во овошјето и гледај барем 80% на овошје да си ако сакаш да ја излечиш егземата, бидејќи за ова нема лек, туку промена на исхраната. Егземата се повлекува за две недели строга исхрана на свежа храна, или подолго време ако јадеш бел ориз.
     
    На jovsi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jovsi123

    jovsi123 Нов член

    Се зачлени на:
    23 март 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски


    Za mlecnite proizvodi si vo pravo. Minatata nedela bev na cista hrana, ovosje, zelencuk i meso. Skoro i se povlece. Vikendov jadev sirenje i utredenta odma se vrati, taka da i kaj mene mlecnite proizvodi definitvno se triger.
    Momentalno trgnav se od konzervansi, alergeni i ke bidam na cista ishrana i mnogu voda, za organizmot da se iscisti. Leb ne jadam vekje so godini, ama sega pred pojavuvanje na egzemata dosta vnesuvav testo, mlecni proizvodi, blago.
    Ti blagodaram na informaciite.
    Dali sega momentalno koristis nesto od kozmetika. Jas ja koristam jekoderm i mi ja smiruva.
    Se slusame, pozdrav
     
    На AndyRad и Didajo им се допаѓа ова.
  19. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    ретко користам креми, зашто не ми се сушат и не ме пецкаат рацете како порано, бидејќи јадам овошје (и авокадо). Веќе немам егземи и можам да користам било каква крема. Драго ми е за тебе што си пазиш, во блиска иднина се повлекува се ако се храниме со жива храна. Поздрав
     
    На jovsi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jovsi123

    jovsi123 Нов член

    Се зачлени на:
    23 март 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo, pak jas :)
    Sakav da te prasam dali konzumiras jatkasti plodovi, badem, lesnik, orev...
    Dali moze da ti pisam vo privatna poraka bi sakala uste nesto da te prasam.
    Pozdrav