1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Егото - наш пријател или непријател?

Дискусија во 'Психологија' започната од LivingGlam, 21 октомври 2010.

  1. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Порано...односно до некое скоро време, егото ми беше можеби нагоолемиот помошник и мотиватор што ми помагаше да ги истерам речиси сите битки во моја корист. Ама во последно време ми прави само штета....или влегов во сфера кај што од него нема корист...мора да го превоспитам додека не е касно...
     
    На MilaP, КикиМаус и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  2. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Egoto mi e najdobar drugar vo zivotot ...za zal :( i ja sum svesna i site okolu mene se svesni i znam deka treba da go iskorenam ili da go koristam pri upotreba samo ne celo vreme na sekkgo ama ne mozam stv so godini se boram i nema lek tuka
     
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.679
    Пол:
    Женски
    Пријател
     
  4. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Како што веќе знаете јас читам психолошки книги и во една од нив се зборува дека постојат 12 типови на его. Сега ќе ја споделам вежбата со вас па можете да ја направите кога ќе имате време.

    Постојат 12 типови на его:
    1.Бес
    2.Лутина
    3.Предрасуда
    4.Гордост
    5.Депресија
    6.Желба за контролирање
    7.Невнимателно однесување кон себе и кон другите
    8.Не се поврзувате со луѓе/затворени сте
    9.Одмазда
    10.Љубомора
    11.Ги земате другите здраво за готово
    12. Арогатнтност
    Ваша задача е следнава. Со кои од овие 12 типови на его воопшто не се идентификувате?Напишете број 1 до него.Со кое најмногу се идентификувате? Напишете до него 12. На другите напишете бројки од 2 до 11. Подготвени да го дознаете вашето внатрешно его?Вашиот најголем непријател? ЕГОТО пред кое го напишавте бројот 12 е егото кое е само манифестација на вашето внатрешно его. Вашето внатрешно его, односно сатаната, и вашиот најголем непријател е егото под број 1. Ако не ми верувате, денес, уште сега, јавете му се на некој близок и прашајте го кога во вашиот живот го покажувате скриеното его. Моментот кога ќе го дознаете вашето внатрешно его е моментот кога ќе дознаете со кого точно ја водите битката за вашиот вистински живот.

    Ај да ве видам сега 8) Против кого треба да се борите? Еве јас треба да се борам против Ароганцијата. За себе не мислам дека сум арогатна личност. :wasntme:
     
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Кога е во умерени граници е најдобар пријател. :D
     
  6. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Непријател ми е, никогаш нема да поминам преку некои работи зошто имам големо его.
     
  7. Tory

    Tory Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2019
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Непријател!!!
    Сите најсакани знам да ги повредам,почнувам да го мразам но тешко да го искоренам.
     
  8. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.014
    Пол:
    Женски
    Пријател.
     
  9. Mantisa

    Mantisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски