1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Едипов комплекс

Дискусија во 'Психологија' започната од sandra89, 10 мај 2011.

 1. sandra89

  sandra89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Едипов комплекс е збир на љубовни и непријателски чувства кое секое дете ги има за своите родители(сексуалната наклонетост кон родителот од спротивен пол и омраза кон родителот од истиот пол кој детето го доживова како свој соперник).

  Кај машките во соништата се јавува желбата сексуално да ја добие мајката,по што му се спротиставува таткото како негов посилен ривал. Како последица се јавува вина,страв од кастрација и на крајот индетификација со таткото со што конфликтот е разрешен.

  Кај девојчињата Фројд опишал сличен Електрин комплекс во кој девојчето сексуално се врзува за таткото. При тоа важна улога има нејзиниот однос кон пенисот.

  Чисто ме интересира дали се согласувате со Фројд,зашто околу оваа негова теорија има многу контраверзии,многу дебати.
  многу луѓе се противат на Фројд и на тоа дека човекот ја развива својата сексуалност уште како мало бебе од годинка-две.
  па да видам ваши мислења.
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  665
  Да. Мислам и верувам во теориите на Фројд, кој човечката сексуалност ја става највисоко на скалата по која се развива човекот, како оформена индивидуа, со своето его и неговите потреби.

  Инаку, мора да кажам нешто...
  Многу малку се знаат вакви работи, а иронично е што баш ваквите ситни работи ја разбиструваат претставата за нас самите.

  Час по македонски, разговор за Царот Едип, оттука и Едиповиот комплекс во психоанализата...
  Тотално погрешни информации. Блискост на момчето со мајката. Како не!

  Инаку, женската варијанта на ова беше Еклектин комплекс или грешам?

  едит: видов, не сум дочитала. xD
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.340
  Верувам во оваа теорија ,но мислам дека постојат некои пропусти .
  Фројд истакнува дека во оваа фаза од животот на младата индивидуа врзувањето за родителот од спротивен пол е преокупација за самото дете ,кое веднаш ќе го побијам како факт, поради тоа што сето тоа се одвива на ниво на потсвест , а не свесно за да би се третирало како преокупација.

  Секое дејство кое го презема детето може да се протолкува како активност со која би се стекнала наклоноста од страна на родителот од спротивниот пол ,а со самото тоа да се елиминира конкуренцијата - т.е. истополниот родител .

  Оваа фаза завршува отприлика околу 5-6 годишна возраст, сосем спонтано како што почнала ,кога детето се помирува со ситуацијата и ја прифаќа .

  После неа следува фазата на сексуална индиферентност или латентен период кој трае до почетокот на пубертетот.
   
  На Читател му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Silvana26

  Silvana26 Активен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Мајка и син којшто одат заедно под рака дали тоа е Едипов комплекс?
   
 5. glenn

  glenn Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  43
  хм....не баш...незнам како би се дефинирало тоа...сосема е нормална големата приврзаност кон неговата мајка...али до тие граници...малку е и чудно, тоа е веќе разгаленост, недораснатост, неосамостоеност...за родителите нивните деца секогаш остануваат деца, само разликата е во тоа дали и нивните деца ќе гледаат на тоа од ист аспект....потребата од "мамичка" секогаш ќе е таму ама до толку....
   
 6. Macedonian.Horse

  Macedonian.Horse Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  44
  јас не се сложувам со оваа теорија, мислам е ноу сенс според мене, сексуалност на 1 година ма дај молимте, и приврзаност кон родител од спротивен пол како да не имам видено полно мали што кон родителот со ист пол се повеќе приврзани
   
 7. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  поретардирани филозифии од овие на Фројд поврзани со сексуалноста мислам дека нема.. не знам со кој памет господинов напишал дека првите сексуални стимулации на човекот се кога мајката го нишка бебчето во раце :fubar: ..мда секако дека тогаш на малото го лупаат хормони :roll: и веројатно од толкава напаленост ќе си заспие... можно е, се бива :D
   
 8. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  7.845
  Допаѓања:
  37.049
  Пол:
  Женски
  Според Фројд се потекнува од потсвесното и сексуалното и многу негови теории се побиени.
  Според мене оваа теорија не е точна.
   
 9. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.219
  Пол:
  Женски
  Има научни докази?:^) Досега не сум сретнала случај, но имам слушнато дека вакви и деца прават, татковците ги силуваат ќерките или негуваат взаемна љубовна врска и планираат деца.
   
 10. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  9.150
  Допаѓања:
  154.581
  Пол:
  Женски
  Темава не е активна одамна. Па ако некој сака да се вклучи.
  Потребни ми се размислувања околу тоа колку според вас е премногу да си близок на релација родител - дете.
  Работам на нешто, што во еден мал дел ја вклучува и поврзаноста на родителите и децата, па би сакала да споделите мислења, како вие гледате на тоа, не мора конкретно да се работи за вклучена сексуалност, ама секое мислење ќе го ценам.
   
 11. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.227
  Допаѓања:
  149.387
  Преформулирај го прашањето- јас не го разбирам:wasntme:
  Колку блискост е премногу блискост или како? Во релација мајка-син исклучиво или:?:?
   
 12. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  9.150
  Допаѓања:
  154.581
  Пол:
  Женски
  Во релација родител-дете, не мора да само мајка-син или татко-ќерка. Може и мајка-ќерка, и татко-син.

  Со оглед на тоа дека блискоста е индивидуална, нешто за некого е близина, за друг може да е премногу, прашувам за поекстремни случаи на близина кај што бар повеќето ќе можат да се согласат. Што би било претерана блискост според вас или на која сте биле сведок можда. Ми требаат размислувања, а и искуства ако некој би сакал да сподели.

  Понатака и што како родител значи навлегување премногу во приватноста на детето, и од перспектива на дете ако некој сака да сподели искуство, кој момент лично му смета, а во кој родителот премногу се внесува.

  Не знам дали е хумано некоја ваква релација да се дефинира од нас како сексуална атракција, оти како би знаеле дека до таму дошло, ама секако може и за тоа да се разменат мислења. Ако некој е едуциран на темата, ми требаат размислувања за се поврзано околу тоа.
   
 13. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  7.597
  Допаѓања:
  75.773
  Пол:
  Женски
  Мислам дека требаше посебна тема да отвориш.
  Ако те разбрав ти сакаш да зборуваш за претерана зависна поврзаност меѓу родител и дете,која што влијае врз развојот и самостојноста на детето,а со тоа на негиовиот натамошен живот?
   
 14. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  9.150
  Допаѓања:
  154.581
  Пол:
  Женски
  Може да е и посебна тема.
  Мислев ако се развие дискусија за поврзаноста, на крај би можело да се стаса и до едипов комплекс. Ама гледам, нема интерес и за двете. :D
  Ќе барам по странски форуми дебати. :D
   
  На mal.ecka и Biljarkata им се допаѓа ова.