Едипов комплекс

Дискусија во 'Психологија' започната од sandra89, 10 мај 2011.

 1. sandra89

  sandra89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Едипов комплекс е збир на љубовни и непријателски чувства кое секое дете ги има за своите родители(сексуалната наклонетост кон родителот од спротивен пол и омраза кон родителот од истиот пол кој детето го доживова како свој соперник).

  Кај машките во соништата се јавува желбата сексуално да ја добие мајката,по што му се спротиставува таткото како негов посилен ривал. Како последица се јавува вина,страв од кастрација и на крајот индетификација со таткото со што конфликтот е разрешен.

  Кај девојчињата Фројд опишал сличен Електрин комплекс во кој девојчето сексуално се врзува за таткото. При тоа важна улога има нејзиниот однос кон пенисот.

  Чисто ме интересира дали се согласувате со Фројд,зашто околу оваа негова теорија има многу контраверзии,многу дебати.
  многу луѓе се противат на Фројд и на тоа дека човекот ја развива својата сексуалност уште како мало бебе од годинка-две.
  па да видам ваши мислења.
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  661
  Да. Мислам и верувам во теориите на Фројд, кој човечката сексуалност ја става највисоко на скалата по која се развива човекот, како оформена индивидуа, со своето его и неговите потреби.

  Инаку, мора да кажам нешто...
  Многу малку се знаат вакви работи, а иронично е што баш ваквите ситни работи ја разбиструваат претставата за нас самите.

  Час по македонски, разговор за Царот Едип, оттука и Едиповиот комплекс во психоанализата...
  Тотално погрешни информации. Блискост на момчето со мајката. Како не!

  Инаку, женската варијанта на ова беше Еклектин комплекс или грешам?

  едит: видов, не сум дочитала. xD
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.242
  Допаѓања:
  1.315
  Верувам во оваа теорија ,но мислам дека постојат некои пропусти .
  Фројд истакнува дека во оваа фаза од животот на младата индивидуа врзувањето за родителот од спротивен пол е преокупација за самото дете ,кое веднаш ќе го побијам како факт, поради тоа што сето тоа се одвива на ниво на потсвест , а не свесно за да би се третирало како преокупација.

  Секое дејство кое го презема детето може да се протолкува како активност со која би се стекнала наклоноста од страна на родителот од спротивниот пол ,а со самото тоа да се елиминира конкуренцијата - т.е. истополниот родител .

  Оваа фаза завршува отприлика околу 5-6 годишна возраст, сосем спонтано како што почнала ,кога детето се помирува со ситуацијата и ја прифаќа .

  После неа следува фазата на сексуална индиферентност или латентен период кој трае до почетокот на пубертетот.
   
  На Читател му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Silvana26

  Silvana26 Активен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Мајка и син којшто одат заедно под рака дали тоа е Едипов комплекс?
   
 5. glenn

  glenn Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  43
  хм....не баш...незнам како би се дефинирало тоа...сосема е нормална големата приврзаност кон неговата мајка...али до тие граници...малку е и чудно, тоа е веќе разгаленост, недораснатост, неосамостоеност...за родителите нивните деца секогаш остануваат деца, само разликата е во тоа дали и нивните деца ќе гледаат на тоа од ист аспект....потребата од "мамичка" секогаш ќе е таму ама до толку....
   
 6. Macedonian.Horse

  Macedonian.Horse Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  42
  јас не се сложувам со оваа теорија, мислам е ноу сенс според мене, сексуалност на 1 година ма дај молимте, и приврзаност кон родител од спротивен пол како да не имам видено полно мали што кон родителот со ист пол се повеќе приврзани
   
 7. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  7.988
  поретардирани филозифии од овие на Фројд поврзани со сексуалноста мислам дека нема.. не знам со кој памет господинов напишал дека првите сексуални стимулации на човекот се кога мајката го нишка бебчето во раце :fubar: ..мда секако дека тогаш на малото го лупаат хормони :roll: и веројатно од толкава напаленост ќе си заспие... можно е, се бива :D
   
 8. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.813
  Допаѓања:
  5.045
  Пол:
  Женски
  Според Фројд се потекнува од потсвесното и сексуалното и многу негови теории се побиени.
  Според мене оваа теорија не е точна.
   
 9. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  1.182
  Пол:
  Женски
  Има научни докази?:^) Досега не сум сретнала случај, но имам слушнато дека вакви и деца прават, татковците ги силуваат ќерките или негуваат взаемна љубовна врска и планираат деца.