Економски мерки за справување со кризата од коронавирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од BoaVista, 22 март 2020.

 1. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.854
  Допаѓања:
  111.071
  Татко ти закон е, те читав вчера и прснав од смеење:rofl::rofl:
  Па малки, баш трошки:|
   
  На boomsleng, Lilit и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.435
  Допаѓања:
  105.789
  Пол:
  Женски
  Менвев програма и слушам познат глас. Се здрвив!
  Коа слушнав - оној шалабајзерот недоквакан од Алкалоид...викам тато е 100%
   
  На senjorita-v, boomsleng, Jana06 и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.284
  Допаѓања:
  27.308
  А милиони се повеќе од милијарди?:?: Пошто барем Мукаетов и Механџиски сигурно ќе имаат празни складови деновиве, не ќе можат да навтасаат со дотур на лекови8-|. Задодуша тој вториот го пензионирале, ама нема везе у фамилија му останува профитот.
   
 4. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.247
  Допаѓања:
  4.428
  Можно е некој од неговите да му ја сместил оваа авантура за да го "дозакопаат" како политичка фигура. И да го тргнат конечно од претседателска фотеља на Сдс.
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.810
  Допаѓања:
  23.418
  Пол:
  Женски
  Не дека 200 000 се нешто којзнае колку за Алкалоид, ама ако сите “бизМисмени” се соберат и одврзат кесето барем по 200 000, ќе се собере солидна сума. На чело со вицепремиеров (или поранешен е, не сум во тек) Анѓушев и остали олигарси.
   
  На IRBBB и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.404
  Допаѓања:
  97.750
  Да го поздравиш татко ти, Господ здравје и долг живот да му даде.
  Паметен е човекот, се гадам од луѓе што се неодгоени така, а глумат аристократија, племенитост, чак што више и масонство.
   
  На boomsleng, cresa-jagoda, Bubce38 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.435
  Допаѓања:
  105.789
  Пол:
  Женски
  Ааааа!
  Не сакав да звучам 'грубо' али и татко ми од Масон подолу не му слева:)
  Ќе го поздравам:)
   
  На boomsleng и JuLleE им се допаѓа ова.
 8. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.404
  Допаѓања:
  97.750
  Ма Мукаетов прошол покрај голтар, не па покрај масон.
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.499
  Допаѓања:
  65.427
  A мерката која веќе е донесена, државата да им ги плати одморите на оние на кои им пропаднаа?
  Сиромашките, имале пари за на одмор, ама скуси му на некој со 20 000 што не бил со години на одмор за да има пари оној со уплатениот одмор да го пржи газот.
  Уште не ми е јасно 600 милиони евра позајмица и денеска околу 70 милиони од ЕУ, каде ќе ги трошат, кога најголемата ставка ќе ја укинат со меркава?!

  Иначе мерките ги предлага Заев не Оливер, оти сака да покаже дека он е битен, иако нема никаква функција.
   
  На Waka-waka, SummerGirl, mareane и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Elena1001

  Elena1001 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2016
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  959
  Пол:
  Женски
  Нормално дека обичните административци нема да се бунат ако земеме во предвид дека повеќето земаат 22-23000 плата.
  А има доста што земаат и под оваа сума. Пр. во градинка по 18000. Е ако донесат според законот 50% плата тие би земале помалку и од најниската плата.
  Образование прво се побуни а тие најмалку работат периодов, освен исклучоци. Онлајн настава како да не, превземено од интернет и споделено. Е сега треба да остават избор на нив или 50% или минимална.
   
 11. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.388
  Допаѓања:
  22.625
  Пол:
  Женски
  Од него не очекувајте ништо. Тој гледа само да може да земе, а давање ни во сон.

  При крајот на 2018 ја имаше земено Леарница (во Маџари, во кругот на Металски Завод Тито). И во петокот на сите им рекол да си ги соберат и земат личните работи што ги имаат на работа и кога си оделе им рекол во понеделник не доаѓајте на работа, фирмата ќе оди под стечај.
  Ги остави толку души на улица без парче леб.

  Инаку за фирмава и за него може повеќе да прочитате на линков
  https://fokus.mk/arhiva-ortak-na-angushev-go-kupil-imotot-na-mzt-learnitsa-za-4-milioni-evra/
  Текстот на Фокус е напишан во 2018 година кога ја земал Леарница. И еве колку беше способен само година дена и ја однесе пак во стечај. Кај да е ќе излезе вест и за ова што сега се случува во фирмата.

  Во ек на ваква состојба наместо да помогне финансиски, тој само ги доуништува луѓето. А има толку многу пари. Не е ич за жалење тој.
   
  На SummerGirl, @ster@, ocicka2014 и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.864
  Допаѓања:
  5.013
  Пол:
  Женски
  Трудничкото ќе остане исто.

  Мене ме интересира ако знае некој како може да се искористи мерката за покривање на 50% од придонесите? Каде треба да се обратам?
   
 13. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.810
  Допаѓања:
  23.418
  Пол:
  Женски
  Не е за жалење, затоа и го спомнав прв. Такви како него во државава има прилично, за жал.
  Сега, всушност ни треба рекетарската финта на бате Сале, од сите по едно милионче :nod:

  @Cka какви одмори? Имаш линк да читнам?
   
  На JuLleE, cresa-jagoda и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
 14. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.284
  Допаѓања:
  27.308
  Вака некако
  https://expres.mk/vladata-kje-se-pogrizhi-da-ne-propadnat-turistichkite-patuvanja-na-gragjanite/
   
  На cresa-jagoda и An-na им се допаѓа ова.
 15. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.810
  Допаѓања:
  23.418
  Пол:
  Женски
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.864
  Допаѓања:
  5.013
  Пол:
  Женски
  Владата им дава ваучери на туристичките агенции, а агенциите треба со тие ваучери да им ги покријат патувањата на луѓето што си уплатиле, а не патувале.
   
  На cresa-jagoda и An-na им се допаѓа ова.
 17. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.810
  Допаѓања:
  23.418
  Пол:
  Женски
  Е добро де, ама не им дава пари, туку им овозможува на туристичките агенции да се справат со кризата со тоа што нема да мораат да им ги вратат парите на граѓаните за неискористените аранжмани, туку граѓаните ќе може да ја искористат вредноста што ја уплатиле за друго патување заклучно јануари 2021. Јас вака разбрав? И ова воопшто не е лошо решение. Компромис за двете страни. Меѓутоа, јас не гледам дека владата ќе им ги плаќа аранжманите или ќе издвојува средства за истите, бидејќи тие и така се платени. Во овој случај е медијатор помеѓу граѓаните и туристичките агенции.

  Мене ме интересира дали помина законот за минимална плата на вработените кои се најзагрозени со епидемијава?
  Исто ко да слушнав предлог да нема отпуштања, дали има нешто такво поминато?
  И во вонредна состојба, работодавачот може законски да исплати 50% плата?
   
  На SandStorm, Rubiii, Bezimenka90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.854
  Допаѓања:
  111.071
  Не помина, Дуи не гласа. Нема да ја намалат на администрацијата.
  Не помина и она со отпуштањата.
   
  На Bezimenka90 и An-na им се допаѓа ова.
 19. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.090
  Допаѓања:
  7.046
  Пол:
  Женски
  Ништо не е поминато
   
 20. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.810
  Допаѓања:
  23.418
  Пол:
  Женски
  Каква глупост !!!! И сега?! Што ќе прават оние најзагрозените?
  Битно на функционерите ќе им останат парите!!! :devil:

  @Cka и сите останати кои се испаничивте дека ќе ви скратат плата, можете да здивнете :^)
   
  На JuLleE и Bezimenka90 им се допаѓа ова.