Економски мерки за справување со кризата од коронавирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од BoaVista, 22 март 2020.

 1. Elena1001

  Elena1001 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2016
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  972
  Пол:
  Женски
  Луѓе дајте свестете се дека земјава нема да издржи без кратења во администрацијата. Администрација зема пари од плаќањето даноци од приватнитњ фирми. А приватните фирми не работат. Што сака администрација да се задолжиме за нив и после приватниот сектор повторно да се раздолжува со години. Дај олабавете администрација малку. Да вие сте најголемото гласачко тело заедно со пензионерите. Нека помине кризава и нека пребројат без колку административци се може. Бидете сега солидарни за да има за сите. Инаку на крајот ќе нема за никого. 50% од администрација клати врата. Останатите 50% работат за овие слепи мишеви.
   
  На deskarada, *Amethyst*, Nigredo Odor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.755
  Допаѓања:
  259.051
  Германија ќе пробала да ги санира последиците од пандемијата со 6 трилиони евра.
  Замислете.
   
 3. Elena1001

  Elena1001 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2016
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  972
  Пол:
  Женски
  Па после бегале во Германија, еее уште колку ќе бегаме и после ова. Германците имаат држава позади нив, нема тие толку лесно да пропаднат.
   
  На H.VAGA и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. flawless_

  flawless_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2020
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  1.557
  Пол:
  Женски
  Има многу приватни фирми каде вработени земаа повеќе од таа администрација која ја спомнувате (не се сите со плата над 30 000). И не сите се клати врата. Не можеш да споредиш 18 000 со 30 или 70 000 плата. И не е во ред на сите да се скрати со иста мерка, затоа што има многу семејства кои се на една плата од администрација, и тие 5000 многу ќе му сменат, додека овие од 70 000 секако можат да си тргнат и настрана за вакви денови. Меѓутоа тоа е тоа, нема шанси на едни да скратат повеќе на други помалку и останува само да поминат овие два месеци. Само е жално што истите поради кои делумно се преземаат овие мерки за да не останат без плати се ситат на штетата на другите (facepalm)
   
  На H.VAGA и turist им се допаѓа ова.
 5. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.247
  Допаѓања:
  4.429
  Поголемите економии имаат поголема штета. Нормално дека им требаат големи цифри, колку е потежок возот толку поголема сила треба за да се придвижи.
  Во рецесијата 2009 најголем удар доживеаја САД, луѓено од пристоен живот преминаа во стил на живот од денес до утре, останаа по улици, без работа.
  Кај нас не се осети кризата во таа мера тогаш, ама сега е сосема друга ситуација.
   
  На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Elena1001

  Elena1001 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2016
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  972
  Пол:
  Женски
  Нема тука никакво ситење. Јас како и да е нема да останам без плата. Па и да е 14500 два месеци се сложувам. Сама се понудив да ми скратат доколку фирмата е во криза и сама се откажав од одморот. Неможе кога ќе заврши кризата пола фирма на одмор туку треба да се работи и да се заработи.
  Што да се прави, држава на рамен данок... Богатите сакаат да плаќаат како и сиромашните, ама сега несакаат да зимаат исто како и сиромашните. И сега каде е направдата за овие два месеци.
  И толку голема побуна настана за два месеци а да не беше вирусов ќе ја преплавевме Грција и за празници и за одмор. Е не се бунат сиромашните кои ниту еднаш не отишле на одмор туку се бунат тие што секој празник одат во Грција бидејќи ќе треба да извадат од купчето.
   
  На Smiley11, НаталиЛили, Jana06 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. flawless_

  flawless_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2020
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  1.557
  Пол:
  Женски
  Не мислев на тебе, но имаше и на темава и на други места читав. И тоа многу. За останатото напишав мое мислење погоре да не се повторувам. Сите ќе бидат оштетени, само нека помине и живи здрави, тоа е најбитно.
   
 8. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  11.960
  Пол:
  Женски
  Прво мора да објават детални анализи за буџетот односно расходите. Пред неколку дена кажаа дека буџетот е ликвиден и дека може да се справиме со економската криза. После дека фалат 1,2 милијарди во буџетот, па да се искачи на 3. Можеби треба да се активира финансиска полиција. Не ми е воопшто логично ова. Не е проблемот во кратењето на платите, проблемот е што не е праведно да се скрати исто кај сите (не може некој што земал 70000 плата и некој што земал 17000 да се сведат на исто). Ќе падне стандардот на населението, цели семејства ќе се упропастат. Најпрво треба да ги редуцираат непотребните расходи и да се фокусираат на расходите кои се неопходни (меѓу кои и платите). Така населението ќе се заштити од паѓање на стандардот. Не сакаме да расте сиромаштијата.
   
  На H.VAGA, JuLleE, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.755
  Допаѓања:
  259.051
  К-15
  Нека се скрати оваа година.
   
  На JuLleE и SeaMermaid им се допаѓа ова.
 10. turist

  turist Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Машки
  Како што постојано едно велат, а секогаш спротивно прават, значи цело време не лажат, се плашам дека пари нема во буџетот, имаат во џебовите. И не би ме зачудило и ако банкротира државата.
   
 11. Elena1001

  Elena1001 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2016
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  972
  Пол:
  Женски
  К-15 нели се даваше во приватен сектор само или даваат и на државен?
   
 12. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.755
  Допаѓања:
  259.051
  Форсираа сите да исплаќаат.
   
 13. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  12.010
  Пол:
  Женски
  Форсираа ама државен неисплатија никогаш.
   
 14. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.755
  Допаѓања:
  259.051
  Ме разбирам што е тоа државен ,зашто регрес за годишен одмор нема државен или не државен.
   
 15. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.791
  Допаѓања:
  29.779
  Пол:
  Женски
  Со к15 фирмите плаќаат персоналец, што значи го полнат буџетот. Е сега наместо тоа може и да се одлучат да го донираат, ама тогаш вработените кои се жртва во ова време ќе се незадовилни.
  Ова само мое размислување.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  12.010
  Пол:
  Женски
  Приватниот сектор некои исплаќаа цел некои си наоѓа дупки и како демек исплаќаа, држабен сектор не исплаќаа к-15.
   
 17. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.755
  Допаѓања:
  259.051
  Дупки..
  Дупки кај нема.
  Туку приватен и онака не исплаќа, сеа па уште толку ќе бидат утепани.
  Од БУЏЕТ да нема одлив за луксуз.
   
 18. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.247
  Допаѓања:
  4.429
 19. monibejbi

  monibejbi Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2010
  Пораки:
  1.103
  Допаѓања:
  1.173
  Мислам дека Владата во најсокоро време треба да бара Заем кај Европски Ценралните банки во Европа или да бараме и кај Америка ако треба како наш пртнер. кои финансии и те како ни се потребни за ублажување на кризата.
  Потребно е по примерот од Словенија да им се помогне на самовработените или на помалите фирми да им се даде некоја парична помош на месечно ниво а и државата би ги плаќала придонесите или пак минимална плата за приватен сектор.
  Да донесе Уредба Владата за плаќање на кредити на одложен период, да има плаќање на рати за вода струја , а за најранливите социјални случаеви да има исто на рати или одложено.
  Да се донесе уредба тие што плаќаат за кирија, илисл, на дуќани, да биде замрнато плаќањтододека трае кризата.
  Да се даде месечен додаток на едно лице по фамилија за Невработени лица.Да се скрати непродуктивни трошоци и да се намалат платите кај сите што зимаат над 30 илјади почнуваќки од министер па надоле.
  Кратење на бонуси и расни додатоци,
  Здраствените трошоци за време на Епидемијата ке ги покрива Фондот за Здраство а не Работадавците.
  Да им седаде месечен приход и на Социјалните категории за неопходни потреби.
  Оние кои се изложени на ризик од опасност тие ке добиваат поголем приход.
  Ако треба и благајничките записи да се заменат со хартии од вредност .
  За да се зголми фондот кај Пензиски место во Вториот задолжителен столб да се префрлт во 1 столб зада се растерети Пензискиот фонд.
   
 20. Maro87

  Maro87 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  2.926
  Пол:
  Женски
  Има сега прес на Канал 5 зборе премиерот.
   
  На cresa-jagoda и Angie1432 им се допаѓа ова.