1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски мерки за справување со кризата од коронавирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од BoaVista, 22 март 2020.

  1. EMMA EMILY

    EMMA EMILY Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2017
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Aha ke gi vratat. Malo sutra. Na site vraboteni vo Mvr i vo Armija im gi zedoa parite po greska na onie koi nemaat benificiran staz, pa im gi vratija nazad posle. Ama znaete kako im gi vratija? Bez prinos. Od sistemov nema zemanje pari posto najbitnoto e tie da se oploduvaat. Ako se zemat, ke nema vreme da se oploduvaat. I ne moze da bide"ednas ke se zemat". Ako ednas se zemat, ke se zemat i dva pati i ponatamu
     
    На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. hubabuba

    hubabuba Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ова не ги опфака оние со договор за дело што се ангажирани по министерства, влада?
     

    Прикачени фајлови:

  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.226
    Допаѓања:
    30.342
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се мисли да нема ниту еден вработен во семејството/домаќинството:^)
    Следам доста во поглед на ова прашање( моментално и јас и мм се водиме невработени) доколку добијам некако инфо ќе пишам.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Ми отворија работа со понудата за одложено плаќање за 6 месеци.

    Сега морам поединечно да ја одбивам понудата од секоја банка чии картички користам.
     
    На SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Нити ја контактирал некој мајка ми за ратата од кредитот,нити татко ми за третината од пензија.
    На татко ми му земаа третина од пензијата( што притоа мислевме дека ќе е петина) и на мајка ми и сопреа рата за кредит.
    И ова 7000 за невработените ако може некој да објасни,јас сум невработена.
     
  6. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Ратите се наплатени за март сегде, мерките се за следните максимум 6 месеци. Каматата си тече цело време. Фактички губиш пари ако го одложиш кредитот, поубаво е ако имаш пари да си плаќаш.
    За тие по 7000 мислам дека се за ако никој во семејството нема примања ама не сум согурна.
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda и Bunny2 им се допаѓа ова.
  7. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.467
    За ратите од кредит отворете ја нивната страница (на банката) на нет, пишува како што иде. Нема они сами да ве контактираат.
     
    На SummerGirl и Bunny2 им се допаѓа ова.
  8. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Неформална економија е сивата економија.
    По логика, меркава за 7.000 ден помош е изгледа за лицата кои работат на црно, а не се формално вработени (значи се водат како невработени). Пазарџиите на пример.

    Сепак, утре Спасовски најверојатно ќе објаснува подетално за мерките, па може ќе каже за кого се однесуваат поточно.
     
  9. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Може да повлечам што имам кажано претходно? Може?

    Никој газда не ти дава отказно решение туку спогодбен отказ. Браво за умот кој мерката за 7000 денари од бирото, напраи да не ги вклучува отпуштените со спогодбен. Да ви се посерам у мерката.
     
    На SummerGirl, sanjaeva и Dessa им се допаѓа ова.
  10. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.843
    Пол:
    Женски
    Си добив нов договор за Април, осигурани на 20 раб часа, пола работно време, 7250ден плата, приватно.
     
    На Smiley11 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dessa

    Dessa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Ме интересира како тие ќе докажат дека се дел на таа сива економија?
    Јас мислам дека сето ова е игра на зборови,хартија трпи се и сето ова ќе биде селективно,"пиши пропало".
    А што е со оние кои се хронично невработени и активно бараат работа во завод за вработување?
    Која е разликата со оној кој штотуку изгубил работа и оние кои хронично бараат работа,т.е се невработени?
    Сите се погодени од оваа состојба без разлика дали сме вработени или невработени и според логиката на нештата сите имаат право на паричен надомест.
    Утрово мој близок беше во заводот да се распраша(невработен)и беше одбиен со прашањето:
    Што ти тука бараш?
    Ова важи само за оние кои штотуку ги изгубија работните места.
    Страшна работа,тешко на нас,се надевам дека ќе ја пребродиме и оваа криза.
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda и deskarada им се допаѓа ова.
  12. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Што се случува со парите на факултетите?
    Еве, не се користи струја таму. А парите се дадени (и повеќе од доволно).
    Не може од таму да се земе нешто за во буџет?
     
    На cresa-jagoda, sanjaeva и black-angel им се допаѓа ова.
  13. EMMA EMILY

    EMMA EMILY Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2017
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    На mareane му/ѝ се допаѓа ова.
  14. queen007

    queen007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    A vo vrska so tie 7.000 den za nevraboteni dali mozam jas da apliciram a da ne se vodam kako nevrabotena vo zavod?
    Trebav da idam da se prijavam vo Januari no imavme smrten slucaj i sega sigurno me izbrisale
     
  15. EMMA EMILY

    EMMA EMILY Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2017
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Znaci vo Estonija ne gi zele zastedite od individualnite smetki na lugeto vo vtoriot penziski stolb, tuku dale izbor na sekoj poedinec da odluci dali svoite pari ke gi ostavi vo vtoriot stolb, ke gi prefrli vo prviot stolb ili ke gi zeme so obvrska sam da gi investira. Sepak zakonot naisol na neodobruvanje od Pretsedatelot i od Ustavniot sud. Znaci ne se raboti za nikakov transfer na sredstva za vreme na kriza, tuku za pottiknuvanje na lucen izbor na poedinecot iako Ustavniot sud smeta deka e protivustavno zasto se raboti za socijalna kategorija koja moze da bide distorzirana so brzi i nepromisleni odluki
     
  16. Dessa

    Dessa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Почитувана,
    Оваа парична помош следува на луѓе кои ги изгубиле работните места како последица на корона вирусот,но не и за тие кои се под заводот односно се невработени.
    Апсурдно,нели?
    Да се надеваме дека владата ќе има чувство и ќе се сети и на оваа категорија на граѓани,бидејќи сите сме погодени од оваа криза.
     
    На Leat, SummerGirl, queen007 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Голема великодушност на банкиве, се заштитија како бели мечки.
    Во услови кога каматата ми е поголема од главницата, многу радост ми донесе меркава.
     
    На SummerGirl, Dessa, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  18. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.467
    А ти можеш ли да ги извадиш твоите пари од вториот пензиски фонд и да располагаш со нив? Не можеш се до пензија, исто како што не можеш да располагаш со парите од првиот државен фонд.
    Таму кај нив веројатно друг закон имаат.
     
  19. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Тотално незаинтересирани се за јавното мислење, и синдикатот и владата, у фазон ние знаеме најдобро и најдоброто ви го дадовме. Празни, популистички мерки, со триста подзаскриени сопки во истите, на крај откако ќе ги разгледаш критериумите остануваш со прст во уста.
    Име можеа да сменат, а не било изводливо да се направи измена и модификација на некоја од меркиве, со цел да има кој да ги фати и искористи, да не стојат само како рекламно издание на тоа како владата успешно се справила со кризата, откако циркусов ќе се заврши.
    Катастрофа.
     
    На Bezimenka90, Emy867 и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  20. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Кај нас и во случај на смрт пред пензионирање, од вториот столб не се добива ништо. Парите се префрлале автоматски во првиот столб. Никогаш не ми стана јасно зошто....
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.