1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски мерки за справување со кризата од коронавирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од BoaVista, 22 март 2020.

  1. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    Прашалникот го добив на мејл. Го пополнив и веднаш им го препратив.
     
    На cresa-jagoda и Bubce38 им се допаѓа ова.
  2. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Банката не е ништо повеќе од софистициран лихвар.

    СБ пред извесно време, додека не бев во земјава, за 50 дени (во живот немам видено како изгледаат дени) ми праќаа известувања по пошта (facepalm) дека сум должела.
     
    На cresa-jagoda, 01.11.2018 и sanjaeva им се допаѓа ова.
  3. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Дали газдите можат да отпуштаат работници за време на вонреднава состојба? Не ги следев мерките целосно.
    Утрово, мајка ми и уште 6-7 колешки Минимум, за сега за толку знаеме, добија отказ. Ги исфорсирале да потпишат.
    Што понатака?
    Немале услови да исплатат плати...па нели државата ќе исплатеше минимална за сите?
     
  4. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Отказ не смеат ама затоа спогодбен раскин и те како, не знам зашо државата не го регулираше и овој начин на прекин на работен однос. Требаше некои мерки да донесат за да го заштитат работникот.
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Не требало да потпишуваат спогодбен, како може да ги натераат??? Кај мајка ми на работа им дадоа претходниот понеделник да потпишат спогодбен отказ, ми се јави и и реков под ниеден услов да не потпишува, седеше цела недела дома, во петокот и се јавија да тргне од денес пак на работа а деновите што седеше дома и ги пишале од одмор. :devil: Ако имаат муда нека им дадат отказ во ова време, а не да ти тераат да потпишат спогодбен.

    Инаку во меѓувреме се јавив во инспекторат за труд да ги пријавам, на 15131, ама ми рекоа дека немало основ за пријава, морало да ги одјават за да им пуштат кривична.
     
    На cresa-jagoda, mimiiiii, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    Го најдов договорот, ништо конкретно не пишува. Само член кога престанува со важност. Бидете упорни, пак зборете со некој адвокат кој ги разбира работиве. Еве го договорот, IMG_20200406_184256.jpg IMG_20200405_132901.jpg IMG_20200405_132856.jpg сигурно и кај вас вака изгледал:
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Дали јас добро ги разбрав одложувањата?
    Во Централна кооперативна и нлб ја собираме каматата за 6те месеци и и таа сума се распределува на останатите рати кои ке се исплаќаа до крај на кредитот односно каматата за тие 6 месеци ја плаќаш 2 пати. Еднаш кога ќе се продолжи со отплата и втор пат распределена по малку во останатите рати. Кај нас излегува дека за тие месеци односно за износот на 6те рати ќе платиме 16% камата и тоа првиот месец по завршувањето на 6месеци таа сума ке се повлече од сметката.
    Конкретно 10700 рата
    1700 камата +9000 главница.
    Акп го собереме сите камати 1700×6=10200.
    Вкупнипт ознос на рати за 6 месеци ×10700 =64200.
    На сумата од 64200 за 6 месеци што ќе ни боде одложена одпосле ке платиме 10200 односно 16% на таа сума .

    Додека во стопанска се собира главнината од 6те месечни рати и на таа сума се пресметува камата по која е потпишан договорот. Во случајов 10.83%


    Не сум економист ама некако математиката ако е точна подобро кредитна картичка да си извадиш или минус на плата со кој камата би била 12 месеци 10.70% од колку да платиш 16% камата на иста сума за 6 месеци.

    Исправете ме ако грешам .
     
  8. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Можат нормално, со спогодбен.
    Државата нема по дифолт да ги исплати сите плати во државата туку ако некоја фирма нема пари за плата - аплицира и добива помош од државата за исплата на платите. Истите пари фирмата е должна да ги врати наредна година.
     
  9. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Чисто информативно, има измени и во законот за облигациони кои ја регулира висината на к.с. Сега максималната од донесување на одлуката (03.04.2020) е 6.25 за ф.л и ќе се корегира на месечно ниво.
     
  10. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски

    Toa znaci deka ako prodolzime sonplakjanje na krediti pomala ke ni bide ratata?
     
  11. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Епа каде е тука помошта на државата кон вработените а и кон приватниот сектор?
    Заев се усра... Сељачина!
     
  12. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Не знам за Заев и политика ама помош е секако некој да ти даде пари да пуштиш плата. Ги рачунаат најпогодени туризмот, угостителството и транспортот и на нив се помага. А зашто да не се помогне и на фризерски салон на пример?
    Има многу фер и нефер ствари знам ама секако е ова помош. Да не се враќаат парите би било частење на поединци.
    Во конкретниот случај за мајка ти и колешките треба газдата да си ги искористи мерките од владата и да им ги исплати платите, а не откази да дели.
     
    На candy.cane и Leat им се допаѓа ова.
  13. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Мајка ми работи баш во еден од трите најпогодени сектори што ти ги напомена... И те како во случајов се плука по политичарите, еден саглам не се најде во цела историја на земјава да реши било што како што треба!
    Како и да е, не знаев дека треба да ги враќаат парите а кај нас газдите се толку "газди"....
     
    На orevokrsacka и Jana06 им се допаѓа ова.
  14. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Зависи со колкава камата е земен кредитот. Ако е поголема од оваа треба да се корегира, ако е помала не.
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  15. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    Од меркиве никој аир нема да види. Мислам дека намерно така ги склепаа, што помалку апликанти, тоа подобро.
    Само до крајот на март околу 20% од вкупно вработените останале без работа или се суспендирани од работа. А кај се месеците што следат, може до 50/70% да отиде бројкава. Следи сиромаштија, дефинитивно.
    И да го поздравам на крај Шилегов кој и во овие тешки моменти не заборави да не израдува со "мала пажња" - ни прати сметка за фирмарина. Златен е.
     
    На Bezimenka90, Leat и Jana06 им се допаѓа ова.
  16. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    И тоа зголемена! И јас му се заблагодарувам. Искрено, имам мајка во приватен сектор вработена и напаѓам многу газди, од друга страна имам дечко кој е сопственик на таква фирма и гледам што се случува... Никој нема корист, тонеме! Фирмите сите трошоци си ги плаќаат, им клепнуваат и дополнителни, еве фирмарини пример, фиксните трошоци све им стои а профит 0! Отпуштаат вработени а децата дома за леб им трпат, да не се праиме будали, буквално е така пошто со една плата од 16000 не се живее а камоли без неа.
    Заев и сите надлежни нека си цркнат пошто само таа администрација што ги гласа си ја форсираат а не гледаат кој го полни буџетот. И плус кредит земаа! И им го дадоа на белите мечки, 40000 плата и дреми дома наместо да се избалансира, земи од нив 50% и подели на приватен сектор минималец без да ги враќаат. Да има за сите, 2 месеци се... Тие што имаат повеќе, имаат и заштеди и пак цели плати, овие што немаат ќе трпат за леб! Срамота жива!
     
    На Dessa и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  17. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Дали тоа што е прикачено на насловната на нлб се пополнуваат податоци и се праќа и тоа е уствари дека се пријавувам доколку не сакам одложување на рати?
     
  18. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    да
     
    На mamaorhidea му/ѝ се допаѓа ова.
  19. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Ќе сакаш да ми ја пратиш уредбата да ја видам? Јас ја најдов таа што е донесена на 03.04 но таа е само за казнената камата, а во став 3 вика дека "Определената висина на казнената камата, како и периодот и начинот на пресметка од член 2 став 1 и 2 од оваа уредба со законска сила, нема да влијае на стапката, периодот и начинот на пресметка на договорна камата во договорите во кои барем едното лице не е трговев, склучени пред влегувањето во сила на оваа уредба со законска сила." Ако има и друга уредба те молам да ми ја пратиш, зошто согласно овој член не е регулирана договорната камата, туку само казнената.
     
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Ова што кажувам јас не е поврзано со уредба, туку со регулативата од народна банка. Ова и до сега важеше. Ако имам време ќе побарам, па ќе ти пуштам линк.
     
    На pravnicka_2604 му/ѝ се допаѓа ова.