1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски мерки за справување со кризата од коронавирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од BoaVista, 22 март 2020.

  1. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    167
    Може и мене некој да ми објасни за ратите конкретно од стб со 10.8 нека биде камата а рата околу 7 и нешто, како би се пресметувало. Не разбирам ништо
     
  2. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.459
    Допаѓања:
    27.202
    Пол:
    Женски
    Има помош. Аплицираш за помош и ако исполниш услови добиваш.

    За тие што че останат без работа овие два месеци има по 12000 денари.

    Само што газдите за да дрпнат повеќе (дел од нив не сите) ова си го искористија да не плаќаат плати и придонеси. Си мислат по два месеци ќе ги викнеме пак луѓето на работа. Има голема невработеност. И така. Не е Владата крива. Газдите се криви.

    А дека треба мерки за малите бизниси треба.
     
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Не, треба да добиеш отказ. А како ги принудуваат?
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Во право си ама и не си во право, има мерки, да ама во јавност се пласира едно а во позадина е друго. Има милион услови да се добие таа помош и на крај пак се враќаат тие средства и не добиваат ништо. Јас не сум будала да бранам газда што ја отпушта мојата мајка ама не можам да бидам себична и морам да ги погледнам и двете страни. Многу голем товар паѓа на приватните фирми. Владава е катастрофа и немаат поим од економија.
    Како и да е, ништо не ги пере несовесните газди што ги уценуваат и присилуваат вработените да потпишат спогодбен отказ, им посакувам да цркнат и од утре да немаат леб да јадат и никогаш никој да не им се врати на работа!

    А како може да се земат тие 12000? Од каде тоа?
     
    Последна измена: 8 април 2020
  5. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    9.989
    Пол:
    Женски
    Спогодбено е спогодбено. Значи дека двете страни се согласни на отказ. Ако немате потпишано, а ве одјават, тогаш е принуден отказот и ви следува надоместок.
     
    На cresa-jagoda и Jana06 им се допаѓа ова.
  6. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Na telefon se javivme i ni kazaa edno dodeka vo bankata otishla svekrva mi i i kazale drugo.

    Na telefon ispadna od osnovicata za 6te meseci se presmetuva 10.83 % kamata i toa e toa shto ke se doplati. Okolu 2000den

    Vo banka i gi sobrale kamatite od ratite za 6te meseci i toa e sumata sto ke se doplati
    Okolu 7000 den.

    Ima razlika

    I sto e najloso nisto ne potpisuvas . Koj znae kakva ke bide matematikata za 6 meseci
     
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Последна измена: 9 април 2020
  8. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.888
    Јас прочитав за Халк ама би требало за сите банки исти услови да се. Каматата за 6 месеци (или помалку) се собира и после ти ја распределуваат во месеците што ти остануваат до исплакање на кредитот.
    Пример ако моментално ратата ти е 7000 ден од кои 1000 се камата - за 6 месеци ке се соберат 6000 денари кои ке бидат поделени на месеците кои остануваат, пример ако се 20 месеци до крај на исплата би дошло плус 300 денари дополнително на ратата. Мислам дека е добра опција за тие што стварно им е важно да го одложат.
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Da, bas taka i ccb i stopanska i nlb ispadna. Na telefon edno zborea vo stopanska dodeka na salter drugo ama na kraj taka e .

    Za zal, pak ke udri po siromaviot. Toj shto ima ke prodolzi da plakja, toj shto nema ke odlozi ama ke plati duplo kamata za tie 6 meseci. Nema da gi oseti na rati ama ke gi dade.
    Gi razbiram i bankite ama greota za lugeto.
     
    На ForeverYoung му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    ЕКОНОМИЈА
    Заем од Светската банка во висина од 50 милиони евра за плати во приватниот сектор

    Објавено пред

    1 час


    - 28 април, 2020
    Од

    Макфакс
    [​IMG]
    Владата на денешната седница усвои информација за реалоцирање на средства позајмени од Светската банка, со цел истите да се искористат во санирање на економските последици од коронавирусот.

    Како што информираат од владината прес-служба, средствата од проектот за поврзување на локални патишта финансиран од Светска банка, ќе бидат пренаменети за исплата на плати за работниците во приватниот сектор.

    Станува збор за износ од 50 милиони евра, со кои на работодавачите погодени од здравствено-економската криза ќе им се помогне за исплата на плати за месеците април и мај.
     
  11. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.756
    Допаѓања:
    17.251
    Пол:
    Женски
  12. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    https://fokus.mk/kompaniite-koi-kor...6IZrWLj9Cfqj5j9OoDgZKnuDALxiZhHJOcFms7MPIzpTo

    Остана ли некој нормален во државава? Мислев дека кредитите се баш затоа, финансиска поддршка за газдите за да успеат да ги задржат вработените. И сега во вонредна состојба некој ќе остане без работа зашто на оваа Нина така и текна?
     
    На Amelia и MarigoldA им се допаѓа ова.
  13. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    9.989
    Пол:
    Женски
    Бога ми не ќе да се нормални. Испаѓа вака само газдите да се заштитени.
    Значи отпуштил не отпуштил пак помош за него, работниците кој ги ферма.

    Таква ни била среќата, баш во криза Нина министер за финансии се погоди.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.756
    Допаѓања:
    17.251
    Пол:
    Женски
    Мерката од тој аспект не е добра ниту за работодавачите. Работодавачот ќе ги враќа парите во целост и ќе одговара кривично ако вработените сами си отидат.

    На пример, фирма со 6 вработени. Тоа значи бројот на вработени не смее да се намали за 15% според мерката, освен во случај на пензионирање или смрт. На 6 вработени тоа е 0.9 работник. Што значи ако во јуни да речеме си отиде некој работник, лицето што ја изјавило таа изјава под кривична и морална одговорност (најчесто работодавачот) ќе одговара според закон, иако не отпуштиле никој.

    И тоа е само еден од повеќе услови. Во глобала, доста од нив се откажуваат од меркава, па така уште е поголема веројатноста за отпуштања.

    Заклучок е дека укакаа со меркиве од повеќе аспекти.
     
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Доколку работникот си отиде сам или потпишат спогодбен, работодавачот не одговара никако. Не можеш со сила некој да држиш во фирма. А да, парите се буквално како позајмица без камата и е помош, не голема ама пак.
     
  16. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.756
    Допаѓања:
    17.251
    Пол:
    Женски
    Не е баш така.
    Еве го образецот со кој се аплицира во УЈП.

    Погледни под з).

    Ете и некој правник ако има нека ја протолкува уредбата.
     

    Прикачени фајлови:

  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Ама ова е за плати, не за кредити.
     
  18. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.756
    Допаѓања:
    17.251
    Пол:
    Женски
    Да, за платите. Во линкот што го постираше не е конкретно напишано, но за таа мерка станува збор, бидејќи денес излезе таа измена во уредбата.

    За кредитите од Развојна, услови се да немаат неплатени даноци и придонеси. Во тој случај, да. Може и да отпуштаат вработени.

    Врти сучи, економскиве мерки се многу утнати.
     
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Аха, јас не знам како си сфатив за кредитите. За платите секако не ми беше логично да им дадат, па да ги отпуштат.

    А и за кредитите... Еве ние имаме приватна фирма и сакаме да аплицираме за кредит. Сите документи ги спремивме одма уште за првата мерка, само таа потврдата од Ујп ни фали дека немаме долг и ја чекаме, па да не претерам ама 3 недели мислам. И додека да аплицираме ќе заврши ова, а парите нели требаат одма. Хаос.
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.756
    Допаѓања:
    17.251
    Пол:
    Женски
    @Jana06 И мојата работа е поврзана со УЈП, јасна ми е нивната (не)ажурност. :x
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.