Економски мерки за справување со кризата од коронавирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од BoaVista, 22 март 2020.

 1. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.656
  Допаѓања:
  27.422
  Пол:
  Женски
  На канал 5 сега има во живо обраќање од Заев. Цела листа мерки прочита, ќе ги достави до Владата за усвојување, не можев да запомнам се, многу имаше, и за кредити и за каматни стапки и за закупнини. 200 милиони евра, финансиска помош. Кажа министерката за финансии и дополнителната министерка веќе потпишале согласност.

  И не луѓе, не е ситење што ќе ја намалат платата на функционерите, СОЛИДАРНОСТ Е!
  А во ваква ситуација најмногу треба солидарност.
   
  На Konfetka, lovestoneddd, Nausicaa и 18 други им се допаѓа ова.
 2. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  1.682
  Допаѓања:
  3.874
  И сега сите што земаат плата од буџет ќе земаат плата од 14500 ден,и професори,доктори,вработени во градинки,пензионери,или не?
   
 3. @ster@

  @ster@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  2.973
  Пол:
  Женски
  Ако ваквите измени во платите што ги спомнува сега Заев се применуваат постојано така ќе испадне да му е точно ветувањето плата за сите од 30 000денари, па скоро за сите.
  Како и да е, :clap: ова што го воведе.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.727
  Допаѓања:
  5.260
  Не разбрав освен политичариве кои други се опфатени да земаат 14.500ден плата?
   
 5. темјанушка

  темјанушка Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  1.235
  Зоки се заборави дека веќе не е премиер, меркиве требаше да ги каже премиерот или министерката за финансиии, а не да вели сме се задолжиле а не кажува за што.
  На што личи лидер на партија да изнесува мерки на Владата.

  Како и да е редно време беше за меркиве, другите земји одамна излегоа со слични мерки.

  П. С. Имаше вчера Локвенец се буни за одлукава за минималец, три деца имал не му биле доволни.
  https://republika.mk/vesti/makedoni...-otkaze-od-platata-vo-borba-so-koronavirusot/
   
  Последна измена: 22 март 2020
  На oblace1, Gosh, orevokrsacka и 4 други им се допаѓа ова.
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.570
  Допаѓања:
  96.697
  Лично не мислам дека сега е време да се крати од било кого! Ќе има криза после вирусов, секако цехот сите ќе го платиме.
   
  На oblace1 и eli25 им се допаѓа ова.
 7. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.370
  Допаѓања:
  28.804
  Пол:
  Женски
  Полиција, одбрана, здравство се изземени од минимална плата.
   
  На lovestoneddd, @ster@, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.365
  Допаѓања:
  22.516
  Пол:
  Женски
  Имаа огромни плати, а ништо од нивното ,,работење" ние обичниот народ немавме корист, туку само штета. Толку буџетски пари одеа за некои да имаат од пиле млеко. А другите? Со минималец едвај преживуваат. Читам сега владата ќе ја плаќа платата на луѓето од приватен сектор, а за да има за тоа државата мораше да им скрати на другите кои пливаа во пари. Е сега после кризава наместо да им ги врати големите плати, со тие пари нека ги помага државата приватњаците за обичниот народ да има едни пристојни плати за живеачка.
  Коментаров воопшто не ми бил на место хахахха како па да не. Имаат и фамилии и деца и кредити исто како што има и обичниот народ. Ама на кого му е гајле за обичниот народ. Нив им беше важно само да уживаат тие, а тоа што друг одвај крпи крај со крај никому ништо. Епа дојде време кругот да се сврти и да осетат како е да се биде во кожата на обичниот народ.
  А и прашање е дали ќе осетат, имаат толку натрпано заштеди и за идни поколенија што ќе има дури.
   
  На christinnn, realGirl, dayla и 5 други им се допаѓа ова.
 9. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.744
  Допаѓања:
  23.165
  Пол:
  Женски
  Зошто со сила се правиш глупава?
  Нема на минималциве да им дадат поголеми плати, ама ќе помогнат да им се исплатат истите. Оти, ако немаше никакви мерки, многу веројатно беше воопшто и да немаат плати. Сега, појасно ти е? Пак ги жалиш кутрите што нема да земат плата следниве 3 месеци?
   
  На Konfetka, lovestoneddd, Bela Vela и 8 други им се допаѓа ова.
 10. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  547
  Допаѓања:
  2.311
  Пол:
  Женски
  Од тие за кои ќе важат мерките (ако ги усвојат) не земаат сите вртоглави суми на плата, на пр. мерката ќе важи и за некој од администрација со 25000 плата.
  Предлозите се за пофалба според мене, ама не и причина за ситење и фаќање сеир со коментариве.
   
  На Kitten, Doozy, Snow-Star и 5 други им се допаѓа ова.
 11. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.094
  Допаѓања:
  41.112
  Пол:
  Женски
  Мислам ова беа предлог мерки од СДСМ, како што имаше и од ВМРО.
  Ништо од ова сеуште не е усвоено.
   
  На JuLleE, BloodElf, BoaVista и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.656
  Допаѓања:
  27.422
  Пол:
  Женски
  А што им фали на мерките? Секако после кризава ќе се врати во нормала.
  Ама сега во моментот реално и солидарно е да има за сите по малку, а не за еден да има 70.000 денари месечно, а друг да нема за леб. Еден да нема за брашно, а друг да нема кај да ги потроши 1000 евра што му стигаат месечно.
   
  На Konfetka, lovestoneddd, sparklie и 23 други им се допаѓа ова.
 13. Rainman

  Rainman Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2015
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Машки
  Не го гледав пресот и не ми е јасно зошто Заев излегол на прес кога нели веќе не е премиер, ни па има некаква функција сега освен претседател на СДСМ. Мерките од една страна се за поздрав, од друга страна можеби има семејства каде само едниот родител е вработен или каде има болни, белки не планираат само лимони да јадат со тие 14500. Ај пратениците ок, патни трошоци не им се укинати, пак ќе имаат приходи, за пониските нивоа на раководители во администрација не знам ова колку треба да радува.
   
 14. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.744
  Допаѓања:
  23.165
  Пол:
  Женски
  Ова, за жал, на многумина им е непознат поим :(
   
  Последна измена: 22 март 2020
  На lovestoneddd, Nausicaa, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
 15. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.600
  Допаѓања:
  14.822
  Пол:
  Женски
  Луѓе се изедовте меѓу себе полека малку. Што ако пратениците и другите функционери замаат минималец во наредните два-три месеци?
  Ние како издржуваме со тие плати цело време? Плати сметки,кирија,кредити итн..
  Солидарност треба да се покаже! Бравос за новите мерки :clap:
   
  На Konfetka, Nausicaa, Mimmi39 и 5 други им се допаѓа ова.
 16. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.224
  Допаѓања:
  131.928
  Пол:
  Женски
  само болдираното го прочитав и сфатив дека не треба да читам понатаму.

  Цреша јагода коа ќе се изнаситиш те молам присети се дека си модератор и си оф
   
  На oblace1, Lolipop23, Cka и 3 други им се допаѓа ова.
 17. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.094
  Допаѓања:
  41.112
  Пол:
  Женски
  Заев искочи на прес и се обрати како претседател на СДС, а не како премиер.
   
  На BoaVista, smile:) и LiliBoz им се допаѓа ова.
 18. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.511
  Допаѓања:
  24.915
  Пол:
  Женски
  Најмалку е сега време да прославувате за намалување на нечија плата.
  Супер солидарен потег е би било доволно да се каже, а не „ако им е, убаво им е“.
  Ама вие си знаете..
   
  На oblace1, Blue.Sky, dayla и 23 други им се допаѓа ова.
 19. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.570
  Допаѓања:
  96.697
  Ти знаеш за кого збориш? За шалтерските работниви. Е па мила моја, министерствата не ги водат тие луѓе и тие нема да бидат опфстени со мерката. Ти знаеш јас какви раководители на сектори во финансии знам?! Работат по 15ч на ден. Цело министерство на грб го носат.
  За влада и остали политички поставени функционери не ми чуе.
  А за тоа зошто не работат за минималец, во некоја конфекциј пример, веројатно затоа што повеќе учеле и подобро се снашле.
   
  На oblace1, Kitten, Doozy и 14 други им се допаѓа ова.
 20. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.224
  Допаѓања:
  131.928
  Пол:
  Женски
  остај ја нека се замара со буквално најнебитните ликови у администрација.
   
  На oblace1, JollyGirl, duffi и 2 други им се допаѓа ова.