Економски мерки за справување со кризата од коронавирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од BoaVista, 22 март 2020.

 1. "Zoki"

  "Zoki" Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  8.379
  Пол:
  Машки
  Сепак можеле и да не направат на минималец да бидат.
  Но ете да се помогне колку може.
  Зарем вие нема да го направите истото.
  И на мојата мајка и ја намалија платата,утре може и на мене тоа е што да се прави
  Залудно се карате времево е за човечност не за расправии и препукување.
  Мора да си помогнеме,без да се ситиме еден на друг.
  Низ тежок пат одиме.
  Останете смирени.
   
  На @ster@, referentka, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 2. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.214
  Допаѓања:
  7.833
  За жал во ситуацијава лаки ништо не е фер.
  Не е фер за луѓето што се болни, секој од нив се прашува зошто баш јас, не е фер за починатите, не е фер за фамилиите што ќе страдат, не е фер за луѓето што ќе останат без работа, не е фер за малите стопаственици кои голем дел ќе пропаднат поради кризата со вирусот, не е фер за фирмите кои добиваат работа од странство и сега се во стенд бај...
  За никого и за ништо не е фер. Тоа е, светска пандемија, криза, нема фер :| секој еден од нас ќе страда на некој начин, посреќните ќе поминат со финансиски проблеми, некои други со здравствени....
  Да се надеваме само се побрзо да се врати во нормала. Да седеме дома и да спречиме да се шири
   
  На smooch, Konfetka, Nausicaa и 20 други им се допаѓа ова.
 3. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.224
  Допаѓања:
  131.928
  Пол:
  Женски
  ај жити се.
  ја од марс дојдов вчера, ем без врски ем без мито вработена.
  да, реткост е
   
  На duffi, TeddyGrey, ninja35 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.570
  Допаѓања:
  96.697
  Аман бе луѓе, ситењево не е во ред. Кој сака да му скратат пари?!
  Кај мене плата ќе се плаќа, ама нема да ми е сеедно да ми намалат. Вас сеедно ќе ви е?

  Треба да се помогне каде треба. Во сите угостителски објекти, кладилници, молови, ИТ, фриленсери.. тие се на удар. Зошто одма цело стопанство?
   
  На SandStorm, Lolipop23, duffi и 8 други им се допаѓа ова.
 5. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.705
  Пол:
  Женски
  Знаеш дека и во здравство, армија и МВР има луѓе со врски и луѓе што зимаат големи плати?
   
 6. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.744
  Допаѓања:
  23.164
  Пол:
  Женски
  Е ај, кажи кое е твоето решение?
  Да се задолжиме? Да ги оставиме овие на минималец (кои многу веројатно нема да земат плата) да умрат за јадење?
  Колку, толку. Имаше некаде статистика, колкав процент од примањата сочинуваат луѓево со високи примања кои се засегнати со меркава. Прилично голем беше, така што... можеби нема да има да им се исплатат плати на сите, ама барем половина плата ќе има. И тоа е повеќе од ништо.

  Претходно пиша за фреленсери. Јас и маж ми сме фреленсери. Лично не сме засегнати, оти работиме со странци, а таму сега за сега нема никаков импакт ситуацијава. Сите проекти се одвиваат нормално. За овие тука, не знам, треба нешто да се преземе. Ама... ова е веќе сосема друга тема. А за таа имам да зборам ептен многу.
   
  На Nausicaa, Snow-Star, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.
 7. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.570
  Допаѓања:
  96.697
  А одговорноста што ја носи позицијата?! Сериозно мислите дека сите лежат на работа во администрација. Е па некој и работи црешичке
   
  На oblace1, Kitten, Doozy и 8 други им се допаѓа ова.
 8. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.727
  Допаѓања:
  5.260
  Бирајте корона или помала плата? Мерките се океј,само да се спроведат реално,да не биде рекла кажала и или пу пу не важи за сите.

  Водена од искуство знаеме Заев дека подлажува,да се надеваме дека овој пат е искрен
   
  На @ster@, queen19, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 9. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.705
  Пол:
  Женски
  Според мене со одреден процент одбивање подобро ќе направеа.
  А и приватњаците сигурно имаат повеќето да исплатат.
   
  На oblace1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.744
  Допаѓања:
  23.164
  Пол:
  Женски
  Јас не и се ситев Рефке. Само и реков дека со сила се прави глупава како да не ги разбира меркиве. А сигурна сум дека не е глупава и ја сфаќа поентата на истите.
  За ситоста нема да зборувам.
  До некаде ги разбирам луѓево зошто се ситат, долго време беа потиснати на сметка на другиве кои дивееа, па затоа им е оваа радост.
  Јас не чувствувам радост и не се ситам, ама и не ги жалам.
  Некако најмногу сум засегната за оние најзагрозените (иако не сум лично опфатена)
   
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.570
  Допаѓања:
  96.697
  Кажав погоре, да се реагира каде треба. Во овој момент не се сите погодени. Зошто цело стопанство да се финансира?

  Ти не си, ама 5 другари што ги знам се. Проектите им ги одложија. Едниот работи со канада, другите со САД. Пари од каде?
   
  На Doozy и eli25 им се допаѓа ова.
 12. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.612
  Допаѓања:
  257.146
  Знаете ли дека како државни службеници се и оние кои земаат плата од 24000 а притоа се водат како полиција и војска?

  Во ред е.
  Треба ваква мерка.
  Нека се наполни КОРОНА ФОНДОТ.

  Ама муабетот овде на некои незнам како да го сфатам.По теми се прикажуваат како интелектуалци, идни академци, учат, шетаат, се дружат, се кажуваат современи...
  Не е до пишаното, којзнае од каде им е препишано:|
  Душата им е таква:x
   
  На oblace1, Kitten, Doozy и 10 други им се допаѓа ова.
 13. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  547
  Допаѓања:
  2.311
  Пол:
  Женски
  Не, важи за сите со државна работа, освен полиција, војска и здравство.
   
  На mariz и veteruska им се допаѓа ова.
 14. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.747
  Допаѓања:
  74.357
  Леле бе бидете среќни што нема да отпуштаат , не туку сметајте плати !
   
  На smooch, Konfetka, Nausicaa и 19 други им се допаѓа ова.
 15. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.672
  Допаѓања:
  73.981
  Пол:
  Женски
  Мислите министрите или високи судии и обвинители ќе сетат месециве дали им скратиле од платата? Не, туку обичниот народ ќе сети.

  На некој министер газ го боли дали еден месец ќе земе плус или минус 600 евра, ама прашајте ги тие обични луѓе кои имаат деца или невработен партнер.

  И ова со ситењево се гледа колку сте зрели.
  Бог да чува од некои коментари.
  За грев.

  Еј кратат плати хаха смешно колку е. Така треба.
   
  На smooch, oblace1, Doozy и 20 други им се допаѓа ова.
 16. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.224
  Допаѓања:
  131.928
  Пол:
  Женски
  Мене не ни можеш да ми се ситиш Ана. Јас сум на 14501 денар од државата буџет. Не ме допира ова.
  Ми го цитираше коментарот каде велев нема да видат посебен ќар. Туку ќе земат плата колку што зимале или можеби помала (ако зимале 18 да им дадат 14)
  за обичен народ зборам.
  И што е глупо?
  Има нешто лошо?
   
  На SandStorm, Feminka22, ninja35 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.744
  Допаѓања:
  23.164
  Пол:
  Женски
  Жива вистина.
  Чест на исклучоци, ама ова е реалнава ситуација во државава, особено во државнава администрација која е директно засегната со меркава.
  Глупави и злобни ми се мислењава од некои членки тука: работеле во конфекција оти немале образование или не биле доволно квалификувани или не се снашле, па кој им е крив. А всушност, само третово е најважно во нашава држава. Знаете ли вие колку има што работат во конфекција, маркети, а се високо образовани? Ама, ете, не се снашле...
   
  На Mantub, Nausicaa, Gosh и 5 други им се допаѓа ова.
 18. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.370
  Допаѓања:
  28.804
  Пол:
  Женски
  Не е фер и ова што се случува, ама мора да се најде начин за да се надмине.
  Чисто, за твое инфо, и јас сум во тие што ќе земат намалена плата, ама не барам што е фер, туку се солидаризирам со останатите.


   
  На SuperGirl24, glosipgirl, Nausicaa и 16 други им се допаѓа ова.
 19. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.855
  Допаѓања:
  16.140
  Ебала ве администрација.
  Светата династиска недопирлива точка во универзумот..плукни на неа (искритикувај), сакат ќе останеш. |(
   
  На Konfetka, christinnn, orevokrsacka и 11 други им се допаѓа ова.
 20. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.744
  Допаѓања:
  23.164
  Пол:
  Женски
  Се сложувам. Не верувам дека ќе се реагира секаде, туку таму каде што има потреба и кај тие кои се најзасегнати.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.