1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски мерки за справување со кризата од коронавирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од BoaVista, 22 март 2020.

  1. @ster@

    @ster@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    2.982
    Пол:
    Женски
    Тие и така на рака враќаат по минимум 2000 од 14 500 на 12 500 им доаѓа, сега да ги дотепаме ако не уште 2000 да враќаат па да стигне до 10 500:tmi:
    На толкави пратенички плати да немаш заштеда направено и да плачеш дека немаш да си ги нахраниш синовите па срамота. Кој систем на заштеда го применуваат на толкави приходи?
    https://republika.mk/vesti/makedoni...-otkaze-od-platata-vo-borba-so-koronavirusot/
    Ќе испадне да донираме останативе за нив.
    А Нина е за почит со нејзината лична одлука и се останато,:bow:
    Спомнува мораторум со некој банки и во рок од 6 месеци, браво и за подготвеноста на некои банки да излезат во пресрет на потребиве на народов во ваква тешка ситуација:clap:
     
    Последна измена: 22 март 2020
    На Gosh, queen19, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.324
    Пол:
    Женски
    Абе чекајте нека се усвојат прво. Предлози беа.
     
    На Doozy, Lolipop23, BoaVista и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Стварно не ви е океј муабетот.
    Не се само мерките за политичари со плати од илјадници евра шо имаат на страна огромни заштеди.
    Опфатени се и луѓе со 20-30илјади плата.
    И татко ми е дел од тие кои ќе земаат сега скратена плата, но добро ете мајка ми работи, па ќе се компензира некако. :)
    Но, има и некои кои се самохрани родители можеби, само они работат дома и слично. И тие имаат деца дома за чување.
    Невкусен муабет стварно.
    На темава толку гнасни работи се изнапишаа у последно време, не ми се верува дека сме таков народ и у време на ваква пандемија.

    Инаку океј е мерката. Ете да, седат дома, не работат периодот навистина, нема никој да се побуни што е така.
    Но, ситење дека така им требало, не е во ред.

    Најбитно е да нема никој никаде отпуштен сега, ни државно, ни приватно. Ќе се совлада се друго.

    А, наместо да се радуваа луѓето што некој ќе зема минимални 14000, подобро ќе беше да се боревме минималецот да се покачи на барем 20000 во иднина.
    Ова би била поубава мерка за после кризава на пример.
    Ама не, ајде да се радуваме што некој ќе зема минималец и ќе видел како е...
     
    На Cherry333, MrenaRiba, Moon.Girl и 19 други им се допаѓа ова.
  4. Demiii

    Demiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    541
    Пол:
    Машки
    Имaше ли некoи aкции вo држaвaвa ? Дa се пoмoгне нa сирoмaшните штo немaaт пaри зa дa се сaмoизoлирaaт ? Никoј oд бoгaтaшите нaши немaше некoјa дoнaцијa. Бaрем дa се пoдели вреќи брaшнo a не сaмo зa избoри.
     
    На mimiiiii, Bezimenka90, Gosh и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Ви реков што ќе се случи?!
    И моето семејство го засега, ама јбг. Не ни е ич драго, ама... Очајна состојба, очајни мерки. Знаев дека ќе се случи. Не д политичка мерка, економска е, по основи по економија се учи. Тој што бубал здраво, ќе му текне.

    Пак да шетате и пак да товарате се на грб. Ништо не е, обичен грип. Ебал нас грип.

    Ќе стегнеме ременот.
    Среќа што не сме од ист сектор, па да не репнеше сите.
     
    На Konfetka, SuperGirl24, Snow-Star и 4 други им се допаѓа ова.
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Каде ти во моите коментари виде ситење, кажи ми?
    Не ме ставај во ист кош со останатите.
    И пак ќе кажам, дека со сила се правиш дека не разбираш (еве да не речам глупа, ќе се лутиш) А многу добро знам дека ја разбираш меркава и дека не е за сите да земат 14000, туку тие што воопшто може и да не земат плати и кои се лично засегнати со ситуацијава, да им се овозможи да имаат приход. Ете, тоа е целта на меркава и јас сум убедена дека и ти знаеш, ама ете со сила се правиш дека не знаеш :)
     
    На Konfetka, Nausicaa, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Па не се снашле. Ти знаеш каков е пазарот на труд последниве 2,3 гоз во Скопје?! Е треба ептен дудук да си да не најдеш работа.
     
    На Mami3 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    а јас што поразлично реков?
    и кај ти реков дека ТИ се ситиш?
     
  9. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    13.146
    Пол:
    Женски
    Јас сум за и на приватњаците да им се намали платата за 50% барем. Секако минималец да е исклучен од оваа мерка.
    Да се искористат тие пари за фирмите да можат да пуштат продонеси на сите.
    Само да нема отпуштања.

    Ние цела фамилија сме во приватен сектор и би се нафатила на тоа само да знам дека сите ќе останат на своите работни места после кризава. Реално има многу погодени фирми кои тешко ќе се изборат со оваа криза.
    Ќе се издржи некако, секако за шетање не се дава пари само за јадење дома и сметки.
     
    На eli25, SandStorm и An-na им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.690
    Допаѓања:
    322.260
    Парите кои ќе им се одземат од платите на административците( што и не се баш плати) , ќе одат на посебна партија.
    Исто како онаа за поплавите во Стајковци;)
    И да одат по ветер, барем ќе знаат сите засегнати дека помогнале:) па макар и со дел од парчето леб:)

    Ама драго ми е што ситните души излегоа на виделина.

    Каде и да се појават со хуманитарни мисли ќе им постирам дека се поситни од зрнце ориз:)
     
    На oblace1, mareane, mimiiiii и 16 други им се допаѓа ова.
  11. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Ситење за плати
    Ако им е у карантин
    Тужибаби
    Дремење на прозор и пријавување комшии
    Прекрасен вирусив што требаше солидарноста да ни ја разбуди,а го откри најгрдото у сите нас.

    Морално е од негде да се скрати, за да не се скрати од секаде. Пари требаат за да се задржат раб места во приватните фирми. Ако тие прекинат да работат,ќе нема пари ни за администрација. Процес, откази во приватизација ќе води кон откази во администрација. Разгледуваат мерки да има за сите по малку.
    Цела недела сум во грч дека ќе останеме без работа, кредити имаме, други можеби побезбедно се осеќале.
    Економска помош за приватните фирми мора да има. Па макар земале и јас и текстилецот и административецот иста плата. Не ми смета, да не сме гладни, па ќе излеземе од ова со време.
     
    На SuperGirl24, Nausicaa, mssuniquee и 24 други им се допаѓа ова.
  12. queen19

    queen19 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2015
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Зошто сте себични? Се работи за два месеци. По 2 месеци повторно ќе ви биде нормална. Биде солидарни да има и за тие што не живееат во луксуз. Како ќе поминел месецот со 14000? А како им поминува месецот на социјално загрозени семејства? Срам да ви е.
     
    На Capricorn96, Konfetka, SuperGirl24 и 16 други им се допаѓа ова.
  13. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Како што излегоа ситните души на виделина, исто така излезе и безобзирноста, недостатокот на емпатија и себичноста кај другите :)
    Убаво рекоа, после вирусов ништо веќе нема да биде исто. Само... ќе треба тука пак да пишуваме. Со кое лице ќе се прават хуманитарци и едниве и другиве еве не знам :?:
     
    На Nausicaa, Stressed Out, ocicka2014 и 5 други им се допаѓа ова.
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.690
    Допаѓања:
    322.260
    Колку ли треба да си ситен за да пишеш " е супер така им е"

    Нека кратат, треба да се пеживее сите сме исто во ваква ситуација.
    Ама некои си ги покажуваат "роговите"
     
    На НаталиЛили, eli25, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Искрено, иако сме засегнати, не се лутам на мерката - неизбежна беше. Знам дека е за сечие добро. Бев спремна на истата, ви пишував наназад кога сите паничевте нека затвори се. Еве што се случува со делумно работење, а тек да затвори?!
    Едни без други не можеме.
    Во спротивно ќе колабрира цел систем, па можеби подоцна, но секако истото ќе ги снајде административците, па масовни отпуштања, па невработеност, па фирми кои нема да вработуваат зошто не можат да поднесат уште трошици.
    Смирено само, прифатете ја состојбата и ќе искочиме сите на крај.
    Екононијата е комплексен механизам како и човечкото тело. Така да, без ситење и без паметување.
     
    На Konfetka, mimiiiii, glosipgirl и 19 други им се допаѓа ова.
  16. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Се е кажано со болдидраново.
    Енос иде економска криза само да го минеме вирусов живи и здрави. Не верувам дека трајно ќе се намалени океј е. Чил.
    Треба да сме солидарни и со емпатија. Не е работата после вирусот некој да зема плата 20.000, а комшијата да добие отказ.
    И колку што ја разбрав @cresa-jagoda мисли за политичарите, а не за здр.работници, наставници итн.
     
    На Nausicaa, cresa-jagoda и BloodElf им се допаѓа ова.
  17. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Би сакал да е вистина, но на што го базираш ова, освен безусловна човечка надеж?

    Што ќе се смени за два месеци?

    Ќе има уште повеќе заболени, ќе има гладни, ќе има мртви.
     
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Натенковани се ко брод. Нема да сетат дека 14.500 земаат без гајле :sun:
     
    На Stressed Out, christinnn, eli25 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. queen19

    queen19 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2015
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Нагласено беше два месеци од Заев.И да не се смени за два месеци фер ли е некој да умира од глад? Некој ќе има да купи храна за 500 евра а некој ќе трпи. И ако немаме надеж што друго ни преостанува?
     
    На @ster@, Јаневски и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    До бескрај можеме да го натегаме муабетов.
    Да, ситни души се сите кои се ситат. Исто како што другиве се безобзирни, себични, неемпатични.
    Ќе се согласиме, мислам. И верувам доста е на темава, барем јас нема да се натегам повеќе.

    Генрално, меркава е супер, само да не остане на муабети, туку и да се спроведе и тоа правилно и кај тие што треба и да не се злоупотреби.
     
    На Nausicaa и queen19 им се допаѓа ова.