1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екстракт од комбуха

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од HeidiDiWalt, 2 август 2010.

  1. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    не напротив...мајка ми и ја најде мерката што ми одговара, става повеќе шеќер, и ја остава да ферментира минимум 7 дена во херметички затворен сад, и потоа е бомбона.
    бтв. не е секој навикнат на вкусот, колку и да е добар :) обично луѓе што прв пат ја пробуваат им е чудно, некому му се допаѓа некому не.
     
  2. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Мене пак ми рекоа да не ја затворам, туку во тегла ја чувам одозгора покриена со газа. :^)
     
  3. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    да да габата се чува така, одпосле течноста која ќе ја произведе не ја пијам веднаш туку мајка ми ја затвара да ферментира првин со +шеќер. инаку габата не смее да се затвори ;)
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    А колку шеќер на колку течност додава? И колку време ја остава да ферментира? Сакам и јас така да направам.
     
  5. maja25

    maja25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site!!!
    Jas vekje tret pat ja pravam kombuhata, ja zemav od edna drugarka i prviot pat mi izleze super, si ja precediv i piev po 100 ml nasabajle i navecer i voopshto ne mi beshe gadna za pienje. Mi rekoa deka treba da ja cuvam vo cajot najmalku 10 dena, pa vtoriot pat pocna da mi fakja muvla i mi beshe shube da ja pijam tecnosta, pa napraviv pak i eve denes mi e 10 ti den i pak mi fatila malku kako muvla..
    Znae li nekoj shto e problemot?? Predolgo ja cuvam?? Smee li da se pie takva tecnost??
    Na net procitav deka mozelo da se pojavi muvla, koja moze da bide dobra - da ja zgolemi efikasnosta na komuhata ili da e del od nea, zoshto kombuhata e zaednica na gabi, mikroorganizmi i muvla, ama mozelo da se javi i losha muvla, shto moze da predizvika problemi so crevata i varenjeto...od kaj da znam jas dali muvlata sto mi se pojavila e dobra ili losa, mene takvata tecnost mi e gadno da ja pijam, a i mirisa na muvlosano :puke:
     
  6. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Еве неколку дена како пијам екстракт од комбуха...и немам проблем кога пијам (2-3 лажики според упатството) , но по еден до два часа добивам нагони на :puke: . Не ми е гадна, не ми е убава, не ми е никаква :) , но зошто оваа реакција на организмот?
    - ми поминува штом ќе се напијам витамин Ц.
    Дали вака ви се случувало?
    - ми рекоа демек тоа било затоа што организмот се чисти и реагира на комбухата. :?:

    Маја...колку што прочитав на темава, девојкиве ја чуваат по 7 дена течноста (одкако ќе ја прецедат) во затворен сад.
     
  7. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Мене ми се случуваше на почетокот да имам нагон за :puke: , ама не после 1-2 часа туку после 1-2 минути :lol: и се откажав. Ми требаше многу време за пак да почнам да пијам и си ја најдов финтата. Пишува да не се пие/јаде половина саат после тоа, но јас пијам многу малку вода, сметам дека нема да го намали дејството бидејќи јас комбухата сум ја внела и порано или покасно ќе стигне таму кај што треба :lol:

    Инаку јас тие 2-3 лажички не ги пијам одеднаш туку во текот на целиот ден (на гладно) ;)
     
    На Meckicja и sanjaeva им се допаѓа ова.
  8. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    treba da ja cuvas na temno i pokriena so gaza okolu 10 dena,pa potoa da e precedis vo stakleni sisina...neznam zosto ti faka muvla doma majkami e pravi non-stop i ne i se ima sluceno takvo nesto
     
  9. maja25

    maja25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Bash taka i ja cuvam, vo golema staklena tegla, pokriena so gaza, na temno...prviot pat super mi ispadna sega neznam shto e rabotava...prethodniot pat koga mi fati muvla ja cuvav vo kujna i mislev da ne i e toplo, sega ja simnav vo podrum i tamu pak :((

    Fala vo sekoj slucaj! ;)
     
  10. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    97
    kombuha пијам 3 години многу е здрава и е препорачливо сите да ја пијат . си ја правам дома и кон неа треба да се однесувате како кон секое живо суштество затоа што неа и треба кислород топлина и помала светлина( да не е изложена на сонце ) така да ставете си ја во некој ќош од кујната или било каде и се ке биде ок со неа . Се ставаат 400 гр шекер на 4 литри чај и тоа е таа мера . Треба да стои најмалку 7 дена . колку повеке стои толку повеке се скислува па така ке вие ке си одредите каква сакате да ја пиете . Пауза од пиење се прави кога организмот сам ке ви побара - ке почувствувате одбивност па се дотогаш уживајте си во камбухата ;)
     
  11. precious.oo7

    precious.oo7 Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
     
  12. precious.oo7

    precious.oo7 Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
     
  13. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Правиме комбуха дома со години. Не е баш највкусна за пиење но е многу здрава.
    Јас дури и ослабев од неа една зима кога се здебелив. :)
     
    На princessp и Meckicja им се допаѓа ова.
  14. Biljana795

    Biljana795 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ke moze li nekoj koj ima visak od kombuhata da mi dade :).Majka mi e operirana od rak na gradata i momentalno e na hemoterapija.I kazale deka e ubavo da ja pie za da se isfrlat otrovite od teloto a ubava bila i za imunitetot.Koj ima visak od kombuhata neka pise. Fala vi.

    [mod-kirilica:bk4g5xc0][/mod-kirilica:bk4g5xc0]
     
  15. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Како мислиш вишок?

    Треба да најдеш некој кој ја прави, па да ти даде дел од габата (ние даваме од младите габи што сами се прават), и таа ќе расти, ќе ја размножуваш и сама ќе си ја правиш.

    Побарај, сигурно има некој во околината кој прави комбуха. ;)

    И пожелувам добро здравје на мајка ти.
     
  16. PancakeNu

    PancakeNu Нов член

    Се зачлени на:
    24 август 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Dali bi mozela da mi kazes od kade sega moze da se nabavi toj ekstrakt?Znam deka se pominati dosta godini no mozebi uste go korostish. Fala :)
     
  17. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Помага ли за хепатит Ц? Видов рекламираат на тв дека е и за хепатит ц.
     
  18. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320

    Како ослабе бе девојче ? 4 шишиња испив , нема ефект.

    Бубале не сакаше да ми каже , па сега ќе ја тагирам @referentka, некаде ја имам читано има спомнато за комбуха, па да ми каже од каде нарачува.

    Моиве имаа купено од тие рекламите на тв, не знам и јас што точно, па од Скопје по карго стигнаа, татко ми пиеше и кај него има ефект, а кај мене нема

    Не знам што е проблемот, ама стварно нема ефект, пак сум дебела во стомакот.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.625
    Пол:
    Женски
    Девојки да не знаете каде може да најдам комбуха?
     
  20. TrinityNeo

    TrinityNeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    833
    Пол:
    Женски
    Jas prodavam ekstrakt od kombuha 500 gr tegla 500 den imam.samo 3 tegli za prodavanje FB_IMG_1571031737264.jpg
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.