1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екстракт од комбуха

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од HeidiDiWalt, 2 август 2010.

 1. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  10.780
  Пол:
  Женски
  Зелен или црн.
  Јас вака правам: во 3 литра вода варам 12 мали лажички рефусен чај со 200 грама шеќер. Кога ќе се олади го мешам чајот со габата и пола шолја од претходната комбуха (габата секогаш мора да стои во комбуха). Некои додаваат и 5-6 зрнца суво грозје, јас до сега немам пробано. Ставам газа на отворот од теглата и оставам 15 дена да стои, теглата на потемно место, да не биде изложена на сонце.
   
  На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Norah Jones

  Norah Jones Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  296
  Пол:
  Женски
  а каде купуваш рефус чај?
   
 3. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  10.780
  Пол:
  Женски
  Зелен има на Виталиа и GoodNature во сите маркети. Но јас земам во оние продавнци за здрава храна, конкретно во една во Капиштец во белите згради спроти министерство за економија.
   
  На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Neka pise nekoj ako saka jas ja imam
   
  На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Norah Jones

  Norah Jones Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  296
  Пол:
  Женски
  Јас сакам... можеш да објасниш како се одгледува?
   
 6. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Se vari 2 supeni lazici crn caj vo 250ml. Voda I 2/4lazici.seker se oladuva I se preliva gabata taka stoi 4-6dena, skiseluva I tecnosti se pie zdrava e I e eden vid probiotik.
   
  На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Norah Jones

  Norah Jones Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  296
  Пол:
  Женски
  Сакам од габата, ќе можеш да ми пратиш по тотал пост логистик? Од дома ќе дојдат да ја земат...
   
 8. Norah Jones

  Norah Jones Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  296
  Пол:
  Женски
  Еве земав комбуха и сега имам повеќе од што ми е потребно, па кој сака нека пише
   
  На Belis1916 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Belis1916

  Belis1916 Нов член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdr, kako mozam da te kontaktiram za kombuhata