Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екстрасистоли

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Acka-Macka, 9 јули 2014.

 1. Acka-Macka

  Acka-Macka Нов член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Здраво на сите сакам да размениме искуствва со некои кој што го има моојот проблем имам 28 години со маж ми се обидуваме за бебенце но никако не ни успева 4-5 месеци плус тоа имам уште поголем проблем кој го имам веќе 2 години. имам страшни прескоци на срцето со холтер ми се регистрирани над 5000 вес пиам пропафеноон таблети и веќе мака ми е од апчиња трчање по доктори непроспиени ноќи 2 години се мачам плус тоа млада сум да пиам такви јаки лекови ама од филип втори ми ги препишаа и ми рекоа дека не се опасни и штетни. немам органско заболувањ на срцето меѓутоа секојдневно се соочувам со овој проблем едноставно веќе немам сили да живеам некогач кога навечер ми прескака по 30 пати во минута помислувам да се убијам не можам да се справам со овој пробллем ќе ве молам за совет
   
 2. ivka-slivka

  ivka-slivka Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  161
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите! Дали ви се случило да почувствувате како да ви прерипнува или подзастанува срцето? мене после секој стрес, наредните денови ми се појавуваат екстрасистолите и дополнително ме растревожуваат. Ве молам, споделете искуства. Морам да напоменам, носев 24 часовен холтер и тој не покажа ниту една екстрасистола ама тоа подзастанување ме вознемирува многу. Плус патам од анксиозност
   
 3. ssweety

  ssweety Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2014
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  1.494
  Пол:
  Женски

  И мене тоа ми се случува но секој дневно бев повеќе пати на болница и ми велат дека нема ништо дека тоа можи да му се случува на секого ....без разлика што ми кажуваат дека нема ништо мене ме фаќа паника мислам дека ке ми престани скроз ... :/
   
 4. ivka-slivka

  ivka-slivka Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  161
  Пол:
  Женски
  Epa i mene mi etaka. Se plasham od toa.ama i mene mi kazuvaat na doktor deka ne e voopshto opasno. Velat deka anksioznite,chuvstvitelnite i slabokrvnite luge gi imaat. Mene 4 internisti i kardiolozi mi go imaat toa kazano
   
 5. ivka-slivka

  ivka-slivka Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  161
  Пол:
  Женски
  Zdravo, jas bi sakala da ja "zazhiveeme" temava, ne veruvam deka sum edinstvena so ekstrasistoli. Spodelete iskustva. Pozdrav
   
 6. deniz333

  deniz333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2018
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  ekstrasistoli ponekogas imam sekoj denevno mi se slucuva i po 2 3 pati da mi preskokni srceto nekogas so nedeli nema nisto pravev ehokardiografija mi kazaa deka srceto mi e zdravo no sepak ekstrasistolite si se tuka. Imate li iskustva so ova i kako se spravuvate
   
 7. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  196
  Kako ste so ekstrasistolite??? Dali ste zabelezale so so se namaluvaat? Jas imam cel mesec. Poslednive 10 Dena e horor. Po nekolku vo minuta. Pravev holter rezultatete ne mi se Dadeni ama ke I'ma so da se vidi. Care nesto??
   
 8. Ludamara84

  Ludamara84 Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали се избори со прескоците?

  Види колку имаш на холтер, тој е најсоодветен...
  Јас имав порано, па цела година скоро ги немав... периодов е хорор, правев 2 пати холтер и регистрираше 2200 прескоци .... ми дадоа флекаинид кој ме смири, но не сак а м да пијам...а страв ми е и без нив да не се вратат.... незнам кај терам...почнав и на психијатар зашто сум анксиозна малку.... па ќе видиме...
   
  Последна измена од модератор: 8 јуни 2020
 9. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  196
  Dali imate poveke na primena na vremovo? Jas pijam konkor 20 Tina Dena prvo 2.5 mg pa mi rekoja da namalam na pola doza. I vcera pak mi se javija, denes cel den ...vit b6, magnezium leksilium 2xpola od 3 mg I na kraj dobivka ekstrasistoli. Inace na holter mi Bea izmereni 1050 ventrikularni I 90 supraventrikularni. Kardiologov vikat nisto strasno zdrava si zivej normalno a jas ko ke gi imam ne mozam da funkcioniram mn me voznemirvet. Dali nekoja znajt nekola alternativma medicina sto pomaga? Caevi zacini pojma nemam sto?

  Na psihijatar odam 2 I pol godini taka I pocnav mi se javija ekstrasistoli I so negovata terapija mi se smurija togas. Ama okolu novanhodina prekinav elicea dobra Bev I pak mi se pojavija aprilot ama ne se smirvet. Sega drugi antidepresivi pijam. Dali ebdozata ne pogodena Dali ne mi odgovarat neznam. Tebe ti dadoja antidepresivi? Podobro ti e od niv
   
  Последна измена од модератор: 15 мај 2021
 10. Ludamara84

  Ludamara84 Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Незнам што да кажам...и мене ми викаат да ги игнорирам,но имам чувство дека ќе полудам и ме фаќа депресија од стравот... инаку цела година пиев Персен форте 2*на ден и супер ми беше, но само да ги пиеш редовно после 15 дена се чувствува ефект... а за лексилиум незнам,јас несакам да ги пијам...мене хелекс ми препорачуваат,но ќе пробам без тоа... мн ретко дојазепам ако сум преплашена...
  Сега ми се јавуваат и во сон, а порано ги немав бар навечер...затоа и пијам флекаиниде. Н о се надевам ќе ги сопрам и тие... да помине лудилово со коронава

  Не, ми рекоа без антидепресиви...јас кога немам екстрасистоли не сум депресивна... али сум анксиозба... сега за сега ми рекоа сама да се изборам

  Тебе зошто ти дадоа антидепресиви..заради екстрасистоли или др?
   
  Последна измена од модератор: 15 мај 2021
 11. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  196
  Ne go racunaat za bolesti na srceto makar so ako se 10/ od rabota na srceto nemat dobra ishrana na organite so kislorod I hranlivi materii. Vo sekoj slucaj mnoguuuuu neprijatna rabota I mi se cini of panika so me fakat si gi zgolemvam sama. Se mislev da pram caj od matocina da zemam kapki valerijana... Se e na priroda baza a deluva smiruvacki.

  Ekstrasistoli steganje vo gradi I vrtoglavici. 3 vo 1

  Ne sum I jas depresivna ama sum bila anksiozna zatoa gi davat antidepresivite
   
  Последна измена од модератор: 8 јуни 2020
 12. GirlsRule

  GirlsRule Нов член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки, прв пат пишувам во темава и вашето мислењњ многу ми значи од страна на доживеано искуство... Значи прескоци си имам одамна, но она што ми се случи денес ме исплаши бајаги.. Значи за време на работа ми почнуваат со поголем интензитет од нормално и подолго времетраење, нормално одишна доктор каде потврдуваат екстрасистоли, неколку инекции и дома со дијагноза за нормална појава од вродена срцев пролапс... Прашањето ми е дали му се случило на некого и дали треба да одам на кардиологија (ск)? Би сакала со некого да се слушнам лп... Каде треба да оставам тел? Извинете на долгиот пост... Знам дека ќе разберете..
   
 13. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  7.571
  Допаѓања:
  35.393
  Пол:
  Женски
  Мене ми се случуваат често, ама освен екг на кардиолог неколку пати, друго немам правено. Исто и мене кардиологот ми рече нормално е, особено поради анксиозноста што ја имам.
  Како ги чувствуваш ти екстрасистолите?
  Кај мене се случуваат на повеќе начини, еден е со чувство на ненадејно запирање на срцето па продолжува со посилен откуцај. Друг начин е аритмични откуцаи, со прескокнување. А некогаш ми се случува и кратко треперење.
  Првите ко ќе имам чувство дека ми застанува ми се најсташни, некогаш и ми доаѓа да се закашлам за да продолжи нормално, и после тоа паника ме фаќа па ми се здрвува раката, или двете и после цел ден имам како тапа болка во градите.
  И јас планирам да одам на ехо одамна, а и тироидната мора да се провери.
   
 14. GirlsRule

  GirlsRule Нов член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Кога како, бев на ехо пред неполн месец... Се беше во ред... Денес ме испаничи... Тироидната ја следам.. Хормони ок... Препорачувам и ти да одиш... Чисто да не ти е на премисла...
   
  На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
 15. jagoda777

  jagoda777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  396
  Пол:
  Женски
  Темава не е баш активна ама ќе пишам
  Како се справивте со прескоците ? Дали сеуште ги имате ?
  Јас овие два дена имам како никогаш до сега многу често ама многу...:(ехо имам закажано но за жал кај нас така одат работите па дури за месец а до тогаш се плашам да не биде касно :(лекарства за срце немам освен нешто за смирување па не знам ни што а се напијам
   
 16. *Ива

  *Ива Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2018
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Мене ми се појавуваат ако сум била под стрес или нервозна нешто претходно, ги навикнав веќе и ги игнорирам буквално. Си гледам на youtube оно си скока :D и кога ќе се занесам со нешто друго, кога ќе го тргнам фокусот од нив престануваат. Инаку пијам само магнезиум со б6 и бкомплекс.
   
  На jagoda777 и MarijaMi90 им се допаѓа ова.
 17. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  196
  I mene mi se javija pak I si zedov konkor 2,5 Lani piev 2-3 meseci I Sega pak. Inace zemam I b6 I mg I demetrin pola nautro never celo
   
  На jagoda777 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DejanAZaz

  DejanAZaz Нов член

  Се зачлени на:
  29 мај 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Ajdeee... i jas imam vakov problem veke godini odvreme navreme se javuvaat ekstasistoli, kaj mene potocno se javuvaat pri tezina, napor i nekogas nenadejno od nisto i da strav panika itn.... Bev vo filip vtori 2 pati nema nisto sega planiram pak da odam care ima nekoj......
   
  На jagoda777 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. jagoda777

  jagoda777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  396
  Пол:
  Женски
  Nema care za zal koq na lekar ni vikaat se e ok a jas pak gi imam i toa cesto sega radi vremevo mislam ke pocrkam ...
   
 20. Jaki Maki

  Jaki Maki Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Машки
  Zdravo. Dolgo vreme si gi nosam takanrecenite ekstrasistoli ili kako sto jas si gi vikam prrskoci, a z akoi doktorite tvrdat deka se dve razlicni neshta. Megutoa drugo mi e prasanjeto ama prvo da objasnam. Veke nekolku godini kaj sto gi imam i po napraveni 3-5 ehokardiogrami i eden stres test kako i nosenje ekg holter i holter za pritisok,vo 24 casa mi bea izmereni 1100 shto bilo vo granicite kako sto mi kazaa togas, odnosbo se tolerira do 3% od vkupniot broj na otcukuvanja vo 24 casa. Iako nemalo pottrba od terapija prodolziv mi dadoda propranolol od 40 mg, polovina na sabajle i cetvrt popladne.
  Voglavno mi se smirija togas iako cesto znae da me fatat branovi na preskoci koi i te kako znaat da me napravat da se custvuvam nelagodno pa nekogas i bez energija. Sum zabelezal deka najvejke gi imam po stres koj mi e kako dobro utro sekoj den ( takov sum se si redam na srce), no i po fizicki napor, ne vednas ama primer ako odam vo planina sabajleto ke gi imam veverta ili drugiot den. Najloso mi e koga posle napor mi se due stomakot i togas mi traat podolgo. Nekogas pri pogolem broj poladnevnata doza na propranolol mesto cetvrt pijam polovinka ama i toa ne pomaga.
  Baram sovet kaj koj lekar preporacuvate da se obratam? Dali se soocil nekoj so vakov problem? Dali ova e kako posledica na srcevo zaboluvanje ili se raboti za nesto drugo. Sega ova go pisav bash pottiknat od zgolemeniot broj ekstrasistoli koi mi se cini deka me gushat. Kazuvajte chare