1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Електрични четки за коса

Дискусија во 'Коса' започната од honesty, 3 декември 2011.

  1. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    296
    Подолго време се мислам да земам некоја електрична четка за коса, ама не се разбирам баш, не знам колку треба да јака и на што да внимавам при купување. А не знам ни дали е подобра онаа од топ шоп или тие што ги има по техномаркет. И дали стварно излегува косата како на рекламите, дали се заплеткува, и дали човек може сам да ја користи (итоа за подолга коса) или треба помош од друг?
     
  2. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    И мене ме интересираше онаа од топ шоп, и јас не знам дали е стварно така ефикасна. А инаку можело и да ја виткаш и да ја пеглаш косата. Немам пробано, а немам ни сретнато некој со искуство од таква четка, ама сум заинтересирана оти косата ми е ретка и со слаб волумен и брзо ми се мрси.
     
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Сакав да купам таква четка, една моја другарка имаше и ме беше удрила дамлата дека морам да ја имам таа фамозна четка.
    Чкарт се, барем таа што ја имаше другарка ми беше таква.
    Отидов и низ маркети - ваму таму, ист калибар беа - не исправуваа воопшто, само фенираа.
    Среќа моја што ми ја дадоа познаници на моите за проба, ја вратив веднаш по првото ''фенирање'', ич не чинеше. :x
     
  4. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Пред 6-7 години имав една од Топ Шоп, ротирачка, ама веќе не работи.
    Не беше лоша, јас со неа секогаш си ја фенирав косата, ама не е ни неопходна, и со обична четка се завршува истата работа.
     
  5. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    296
    Ја прашав и фризерката за совет, она ги немала пробано, ама ми рече дека луѓево задоволни биле. Ама ја сум скептична.
     
  6. maja.stojce

    maja.stojce Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Девојки јас имам четката од Топ Шоп и воопшо не сум задоволна, имам густа коса, и со четката треба 2 сати да ја правам и пак не е како фенерина туку како разлетана и збуфната, така да жалам што ја купив.
    Туку сакам да ве прашам дали некој има користено фен со додаток чешел, баш го гледав на Rowenta околу 3500 ден. е, но незнам некој кој го користел да кажи дали е добар, дали ја исправува косата??
    Anywone???
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.521
    Ненадмашна глупост!
    Ќе ви платам по едно циганче да ве пегла секое сабајле!
    И што тоа,као демек врти и фенира,исправа?! Исто такво ти е,пак користи топлина.
     
  8. maja.stojce

    maja.stojce Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Епа сите знаеме дека фенот помалку ја оштетува косата од пресите, затоа си бараме некое чаре.....
     
  9. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    И јас ја имам таа четката од Топ Шоп (instyler) и многу сум екстра задоволна. Имам многу густа коса и никако неможев да ја испеглам со обична четка и покрај тоа што пред тоа ја фенирав.
    Сега не ни ја фенирам, само ја сушам, ја поминувам со инстајлерот, најмногу ми треба 10 мин и косата ми е права каква што ми е само кога излегувам од фризер. А за виткање незнам да ви кажам, немам пробано така.
     
  10. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    јас ја имам оваа на ровента и сум презадоволна четката што е поголема е за пеглање на косата а помалата е за локни правење, не забележав дека ја оштетува коста, лесна е за одржување и за ракување и има гаранција кога ја купуваш плус има некоја керамичка превлака на четките за да не ја гори косата.

    не ефтина (барем мене не ми беше) мислам дека околу 4000 ден ја купив но стварно си ги заслужи парите брзо и убаво ми е средена косата . ја препорачувам апсолутно
     

    Прикачени фајлови:

    • cf9220do.jpg
      cf9220do.jpg
      Големина на фајлот:
      29,3 KB
      Прегледи:
      658
  11. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Ако ве јаде џебот и ви се фрлаат пари за бадијала ,слободно купете го ова бескорисно ср*ње.

    Ја имам ,ми стои дома 4 години за од мајка ми бесот ,ми ја поддари за една Нова година,да не ми купувала преса па ај ова ,помалку ја горело косата.

    Добро! |(
    Со пресата можеби се гори ,ама се обликува косата ,а со ова чудо ни О од обликување нема ,не пак фризура!

    Осевн тоа ,многу се заплеткува косата и додека се ракува со четката треба постојана концентрација ,да не дојде (како јас првиот пат ) да си ја кубете косата и да не можете да ја довадите од четкиштето!


    Барем да ми го дадеше мајка тие пари што ги дала за четкава ,имаше да си изнакупам работи кои ќе ги користам ,вака само штипките и чешелот што одат во пакет ги употребувам почесто :D
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Поглупо нешто нема,
    мене косата многу ми се електризираше од нив, еднаш помини до таван крената.
    никогаш не би користела пак, и не е ист ефектот како со обична четка и фен да се исфенираш.
    Не фрлајте за џабе пари, катастрофа се.
     
  13. emi-src

    emi-src Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    хммм глупости :?: абе какви електрицни четки поубаво од обична четка за фениранје и фен нема ;)
     
  14. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    296
    Moree nekogas koga me mrziii... samo na brzinka ke se isusam i posle licam na iskubana kokoska...zatoa barav nekoe zgodno resenie za mrzi, za luge bez vreme, i za nekoi sto mijat kosa (dolga) sekoj vtor den
     
  15. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Користев еднаш електрична четка за коса на ТОП ШОП, [​IMG] ваква беше мојата, меѓу првите на Топ шоп со метално јадро,тогаш добро ме служеше и бев задоволна бидејќи незнаев да се фенирам, четката по 3 години употреба цркна, не ми се даваше пари за нова, па силом милом се научив да се фенирам, дефинитивно има голема разлика, се разбира калсика си е класика, обична четка и добар фен, нема ништо поубаво.

    За пеглање коса со четка потребно е четката да е со долго влакно, колку поголема четка подобар волумен и секако јачината на фенот е важна, фен со 2000 w со јонизација врши голема работа.
     
  16. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Кај мене таквите четки немаат никаква функционално, пошто имам многу права коса и ништо неможе да ми ја исфенира. Краен резултат на моето фенирање е права коса, како пеглана. Така да нема потреба од експерименти, фрлање пари и сл. Имам пегла и таа ми врши разни функции, како пеглање, виткање. :rofl:
     
  17. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    Гледав некои електрични четки на северин кои беа околу 1000 -1500 ден. и баш мислев да и купам на мајка ми.Откако прочитав некои мислења се замислив.Не е некоја големе пара ама доста ми е од глупости што само место фаќаат.
    Може подобро е да и купам фен за професионална употреба од истата фирма сам од видам како се движат цените. :!:
     
  18. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Ја имам таа од Топ Шоп, не е како што ја кажуваат на рекламата :shake:. Гледам дека има и други незадоволни од четката :?: , веднаш ми ја заплеткува. Не е воопшто ефтина, џабе парите |(
     
  19. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    е сега баш ме замисливте :?: а цел ден ги гледам на техномаркет и мислев да си ја порачам. Велите и дека после неа ќе требе повторно пегла?
     
  20. julijana77

    julijana77 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4