1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Емотивност

Дискусија во 'Психологија' започната од jasmince91, 11 октомври 2010.

  1. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Многу многу многу сум емотивна насекаде плачам не можам да се воздржам .... плачам на филмови,на слики,на текстови,плачам кога со некого се карам,плачам кога некој ќе ме повреди ама едноставно многу голема плачка сум :sweat: дури и кога ќе објаснувам нешто што ме повредило на некого плачам знам дека тоа не е убаво и дека треба да се воздржам ама што да правам тоа сум јас Големата Плачка :lol:
     
  2. ginger

    ginger Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    121
    Не успеав да ги прочитам сите ваши коментари, но согледувајќи го поголемиот дел се сметаат себе си за т.н. “слабаци“ . Луѓе... не е работата во тоа дека сте слабаци ... всушност ,со самото трудење да ги прикриете вашите чувства, вие само се трудите да ја прикриете вашата емоционална несозреаност... На човек кој подобро се разбира од психологија ,тоа не може да му се прикрие ... Не сакам нити да коментирам премногу ,сепак не сум јас сеуште дотолку обучена во оваа област .. Сепак девојки ,има многу начини како да се подобрите себе си ... Најдете се себе си :) Уживајте во животот, научете да се водите по чувствата ...научете да ја искажете љубовта без срам...дали со солзи или со насмевка не е битно.. КАЖЕТЕ !!!Љубовта е најбитното нешто во нашиот живот. Не дозволувајте чувствата да ги потиснете ,и потоа од тоа да настанат непосакувани последици...фрустрации,стресови,разни компликации.... Не ставајте на игнор се .. :inlove:
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Не сум исклучително емотивна личност.
    Не плачам, не ми одат солзи за работи кои сметам треба да ги исплачам.
    Не се замарам, како да сум без чувства.
    Пмс е веќе друга работа, фрчат емоции...Но настрана од пмс, сум многу ладна личност.
     
  4. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    првиот пат кога :u: како дел од мене да умре...
    CELO VREME MI SE PLACESE !!! ;( ;(
    како да ми умрел некој... па и донекаде така беше :worried:
    ама се воздржував, никој не знаеше за тоа, па затоа морав да се преправам дека се е ок.
    Емотивна сум, но не дозволувам тие да раководат со мене.
    Умеам да бидам ладнокрвна кога треба :)
     
  5. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Емотивна сум премногу, дури повеќе од што треба, но знам да се контролирам и во моментите кога е потребно глумам ладнокрвна. :) Не дозволувам секој да ги види моите солзи и знам да оставам впечаток дека се е во ред со мене и дека сум среќна дури и кога целиот свет ми се руши.
     
  6. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Премногу сум емотивна и сум голема плачка. Плачам на филмови, на песни, кога ми е криво за нешто, кога се чувствувам лошо... плачењето ми е најдобар начин да се олеснам. Плачам сама дома, плачам и пред други луѓе. Штом нешто многу ме погоди солзите сами потекуваат и гласот ми се менува. Мразам што е така, но што можам да правам :P
     
  7. Forgotten

    Forgotten Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    185
    Не сум многу емотивна, никогаш не ги покажувам моите емоции затоа што тоа го сметам за голема слабост, едноставно кога сум тажна имам само една лажна насмевка на лицето и сите и веруваат. Единствено кога сум нервозна сите можат да видат затоа што сум многу живчана особа, а многу лесно можам да сочуствувам со некого и лесно можам да ја сфатам и да се соживеам со неговата расположба.
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Емотивна... кога бев помала не бев воопшто. Бев мало камено девојче кое изгледаше како да не му е гајле за ништо. Како што си растам (се тешам дека уште си растам :D ), таа емотивна страна кај мене станува поизразена. За неубаво не плачам секогаш... не ме погодуваат неубави работи. Не ме погодуваат ниту работи кои би можеле да ме повредат или навредат, затоа што не ги регистрирам таквите забелешки. Најчесто пуштам солзи или бар ќе ми се насолзат очите на некоја убава сцена од филм или убава сцена од вистинскиот живот.
     
  9. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Порано бев многу емотивна, плачев и се нервирав за секоја глупост.После некое време сфатив дека луѓето различно ќе ме гледаат доколку се воздржам од покажување на емоции.И така фино, почнав да си градам нешто како невидлив штит кој ќе ме заштити од влијанието од луѓето и работите околу мене.Сега повеќе не плачам за ништо и за никого, а порано знаеше и најобична песна да ме расплаче.Признавам, плачам само во некои моменти, кога животот ќе ми се чини како да ми приредува премногу нервози, ама секогаш плачам сама и кога не ме гледа никој....
     
  10. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    НЕ сум емотивна личност.

    Кога ме повредуваат или кога губам некоја личност никогаш не дозволувам да види колку сум слаба и дека цел свет ми се руши, туку спротивно, одам со крената глава за да ја види мојата храброст.
    Дома пред мајка ми исто така не плачам, ниту на само, затоа што никој не ги заслужуваа нечиите солзи.

    На работи кои ме прават среќни уште помалку плачам, односно не плачам. Мислам дека тие моменти се за да споделиш насмевка, а не солзи.

    Така да се‘ на се‘ јас никогаш не плачам, и целиот гнев и нервоза го чувам во себе(а тоа е лошо), па потоа резултатите ми се познаваат во физичкиот изглед и псигхичкиот :worried:, се разбира.
     
  11. fatbeautiful

    fatbeautiful Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    58
    Вага со подзнак риби месечина рак емотицна комбинација,а јас толку не емотивна личност.Во јавност никако ама никако не може нешто да допре до мене за да ми навријат солзи во очите :envy: си ја мразам оваа особина многуууу.
     
  12. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Јас сум ти брате чудесија. На емоционален план сум неонка и може да се рече фрижидер.
    Прво, во моментот на случување сум статус кво. Исто како и ништо да не се случува (така изгледам однадвор). Зависно од настанот во внатрешноста имам емоции. Тажна сум, криво ми е, љубоморна сум, среќна.....но, сепак секогаш разумот ми ги надминува емоциите и ги варам работите такви какви што се.
    И трагедиите и среќните работи ги сфаќам како реалност. Како човек и јас понекогаш пукам и се прелива чашата и покажувам солзи, но тоа е ретко.
    Најтешко ми е да ги искажам емоциите на љубовно поле. Не дека не сакам, таков ми е карактерот, ладен и колеблив :(
     
    На Grunge и fatbeautiful им се допаѓа ова.
  13. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Tи и твојот дечко не смеете да дозволите една кокошка да ви се метка во врската едноставно кажи му него каква е и дека може да проба да ви радипе работа и тој ќе знае иначе и јас сум емотивна многу плачам кога ми е тешко еднаш од среќе плачев хахаха :D , а не се сеќирај за неа така што зборувала ќе му се врати дупло :)
     
  14. Beauty161

    Beauty161 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Пред никого досега не сум искажала емоции....кога сум сама ќе се изплачам,ќе ми олесни...и никако не можам да бидам тотално слободна во љубовта...не ги искажувам емоциите толку секогаш е дечко ми тој што го прави првиот чекор ....не сакам да сум таква ..но што е тука е :)
     
  15. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.667
    Пол:
    Женски
    бескрајно емотивна.. за се и свашта си плачам..
     
  16. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Дури и сама не знам дали и колку сум емотивна...
    Понекогаш за крајно среќни ситуации или големи трагедии знам да останам камен, без ни израз да сменам, а некогаш и еден кажан збор знае да ме ме доведе до емотивно лудило...(исклучувам пмс)
    Бев премногу емотивна претходно, и не ми носеше добро па ја сметав како лоша особина која морам по секоја цена да ја искоренам...И се трудев, наоѓав начини, глумев колку можев, за еве сега да дојдам на ова дереџе :D
    Не сакам премногу емотивни особи, ги гледам како темпирани бомби кои не се знае кога ќе се активираат и колкава штета ќе направат...Секогаш сум имала проблем со нив, ти едно зборуваш тие друго ''чуствувале''...ок...Иако и јас понекогаш знам да бидам таква, но ретко...
    А и оние од другата крајност ме плашат, не се наоѓа утеха во нив која кога тогаш ќе ти биде потребна...
    Златна средина...
     
  17. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    Мхм,порано бев повеќе,значи буквално го чекав моментот кога ќе останам сама за да си ја олеснам душата,плачев на се и сешто,пример на свадба на Цреша се од корен корнеше абе незнам се убивав од плачење,некој ќе споедели некоја трагеднија или лоши моменти со мене јас си почнувам,што уште да ви кажувам
    но ! увидов дека оваа особина не ќе да е на арно,и сега сум премногу сменета во тој поглед,понекогаш сум онака ладна ама навистина,некогаш пак ми доаѓа тој нагонот ама се воздржувам :)
     
  18. senjorita-v

    senjorita-v Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    мн сум емотивна ама го кријам тоа ...може и еден најобичен лош збор или критика да ме повреде и цел ден да бидам даун..не е на арно толкава емотивност
     
  19. Fasty

    Fasty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Секој за себе вика ЕЈ ЈАС СУМ “ЕМОТИВНИОТ„.
    Многу мој машки пријатели викаат еј па знаеш јас само така колку да ја освојам женска ми.
    АБЕ АЈДЕ?! оф топик !!ова повлекува голем оф топик!
    Глумат шпански серии и сеанси ради тоа што едноставно девојките го напнале со тоа.Исто и со брендовите.Стереотипи на овдешното општество.Значи адидас и најк компаниите никогаш во историјата немаше во Македонија да профитираат толку ако не се појави тој еден тренд од странство кај нас и да напињаат женски за тоа дали носиш патики од фиренца или од амстердам дали си дал 500 или 1000 евра ако си дал 1000 евра БАШ СИ СЕКСИ ! .. -.- ...? до каде бе ? он топик .. Да .. плачам за женско,копнеам за љубов,посакувам секс ...ДА..не кријам .. го кажувам тоа не само на форум и во живо ...и сегде :) верувам дека од кајгана луѓето ќе ме препознаат фала однапред Љубовче
     
  20. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Емотивна сум,но и цврста истовремено...не ја кријам мојата среќа,мојата болка,моите чувства.Не можам и да сакам,а пробувам да го променам тоа.Често ми потекува солза и од тага и од радост.
    Убаво е да се искаже секоја емоција,полошо е да се затвориш во себе и да ги негираш чувствата кои тлеат во тебе и се преправаш дека не се тука,едноставно се негираш себе си во тој момент,го негираш она што е во тебе.Сепак се прифаќам смирено.Убаво е кога човек е емотивен,не сакам луѓе оперисани од осет и не знаат да покажат никаква емоција.Ма да во последно време од сите случувања и околината околу мене како да сум ставила оклоп врз себе и се штитам а незнам ни сама од што,или пак од се... :?:
    Сепак чувствата не прават луѓе,и човечки е да бидеме емотивни а не спротивно од тоа.