Ендометриоза: исхрана, вежби и поддршка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LivingGlam, 23 април 2020.

 1. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.635
  Допаѓања:
  54.616
  Пол:
  Женски
  Бидејќи има две постари и поопшти теми за ендометриоза, овде би можеле да зборуваме за промените во животниот стил, кои може да ги ублажат симптомите и воспалението.

  Убаво е да споделуваме неделно мени или било какви планови на исхрана што ќе мотивираат други.
  Може видеа за кревање свест за состојбата.
  Може планови за вежбање и совети како да останеме посветени.

  И конечно, може да се пожалиме дека неиздржливо боли без никој да ни рече дека претеруваме, дека е само мензис или овулација, и дека сите други жени минуваат низ тоа.

  Може ќе си останам сама да си лепам неделни планови на исхрана и вежбање, ама не е важно. Ќе си се мотивирам сама себе. :D
   
  На Noemi, јolene, Mishela и 4 други им се допаѓа ова.
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.635
  Допаѓања:
  54.616
  Пол:
  Женски
 3. 6th sense

  6th sense Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2020
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Ме интересира, како се справувате со оваа дијагноза? Што ви е препишано од лекар, а што дополнително внесувате?
   
 4. lovely girl M

  lovely girl M Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  446
  Пол:
  Женски
  Mislam deka prespishuvaat kontraceltivni apcinja
   
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.635
  Допаѓања:
  54.616
  Пол:
  Женски
  Мене ништо посебно не ми препишаа кога добив дефинитивна дијагноза на проширена ендометриоза, веројатно затоа што се обидував за бременост. Инаку да, често даваат контрацептиви. Секој случај е различен.
  Со исхрана и вежби до негде станува полесно, ама треба дисциплина и не е целосно решение.
  Лично, забележав дека напорни вежби воопшто не ми одговараат. Преголем замор осеќам, до онесвестување, и менструациите ми биле уште поболни. Умерено кардио, јога, лесно трчање, тоа. Ама пак, секој случај е различен.
  Исхрана од прилика ко во пирамидата погоре.
   
  На 6th sense му/ѝ се допаѓа ова.