1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ендометриоза: исхрана, вежби и поддршка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LivingGlam, 23 април 2020.

  1. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Бидејќи има две постари и поопшти теми за ендометриоза, овде би можеле да зборуваме за промените во животниот стил, кои може да ги ублажат симптомите и воспалението.

    Убаво е да споделуваме неделно мени или било какви планови на исхрана што ќе мотивираат други.
    Може видеа за кревање свест за состојбата.
    Може планови за вежбање и совети како да останеме посветени.

    И конечно, може да се пожалиме дека неиздржливо боли без никој да ни рече дека претеруваме, дека е само мензис или овулација, и дека сите други жени минуваат низ тоа.

    Може ќе си останам сама да си лепам неделни планови на исхрана и вежбање, ама не е важно. Ќе си се мотивирам сама себе. :D
     
    На Noemi, јolene, Mishela и 4 други им се допаѓа ова.
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
  3. 6th sense

    6th sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2020
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Ме интересира, како се справувате со оваа дијагноза? Што ви е препишано од лекар, а што дополнително внесувате?
     
  4. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Mislam deka prespishuvaat kontraceltivni apcinja
     
  5. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Мене ништо посебно не ми препишаа кога добив дефинитивна дијагноза на проширена ендометриоза, веројатно затоа што се обидував за бременост. Инаку да, често даваат контрацептиви. Секој случај е различен.
    Со исхрана и вежби до негде станува полесно, ама треба дисциплина и не е целосно решение.
    Лично, забележав дека напорни вежби воопшто не ми одговараат. Преголем замор осеќам, до онесвестување, и менструациите ми биле уште поболни. Умерено кардио, јога, лесно трчање, тоа. Ама пак, секој случај е различен.
    Исхрана од прилика ко во пирамидата погоре.
     
    На 6th sense му/ѝ се допаѓа ова.