1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епидемија на морбили (мали сипаници)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од love23, 13 април 2011.

  1. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Ги прегледувава темите и ненаидов на вакава тема, па би сакака да пишете што мислите околу ова и они што имаат деца дали ги вакцинираа децата бидејќи највеќе по градинките и училиштата ги има, и преносливи се и дали сте ги прележале? Јас лично ги немем прележано ама како мала сум ја примила вакцината
     
  2. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Ги имам примено вакцините, а на 14 години и ги прележав малите сипаници. Само незнам дали после прележување останува трајна имунизација на нив?
     
  3. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Малите сипаници се болест која што неминовно во 99% од случаите завршува со добар исход и остава траен имунитет. ;)
     
  4. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Колку што сум јас информирана малите сипаници кога еднаш ке ги одлежиш после си имуна на нив.Јас имам 24 години и уште ги немам одлежано.Знам дека подобро и полесно заминуваат ако ги добиеш на помала возраст.Исто знам дека не е убаво да добиеш сипаници за време на бременост.
     
  5. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Точно ако еднаш ги прележиш повторно неме да се појават бидејќи имун стануваш, ама подобро е да се прележат на помала возраст отколку на повозрасна и јас не сум ги прележала, а имам 25 години вакцинирана сум така да неме место за паника
     
  6. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Немам прележано ништо од сипаници, а вакцинирана сум од малечка.
    Кога бев прво-второ одд. ме однесоа кај едни бебиња и играв со нив, за да префатам демек и да ги прележам, но ништо не бидна, не се заразив.

    Некаде во средно, едно од моите омилени сонциња имаше сипаници, го убив од бацување и гушкање и повторно џабе.
    Јас не знам што ѓавол ќе бев толку да не можеш да фатиш и да прележиш едни сипаници и да не му ја мислиш, ама тоа е.
    Нема некое правило дека сите мораат да ги прележат.
    Сепак, ако веќе се мора, подобро помал, отколку на постара возраст.
     
    На love23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Трендафилке баш ми е драго што имаш силен имунолошки систем и сакам сите на сајтов што се да бидат здрави
     
  8. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Абе јас едни сипаници имам прележано и тоа како бебе, а за овие малите нели вакцина се прима, и вакцините ги имам примено така да се надевам нема да ме фатат, оти нели затоа примаме вакцини :):):) Ова исто како со заушките лани.. :) :) :)
     
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ова ќе му дојде како свинскиот грип. Имаме на лагер 1 000 000 вакцини на кои рокот на употреба им излегува за кратко време, па да не бидат зијан дај ке исповакцинираме нашето ни население, ама прво малку ќе ги заплашиме.
    Мојот град после Ск. е втор на список по епидемија и да ви кажам право досега не сретнав случај на сипаници. Малиот оди во градинка и нема пријава за ниту едно дете, роднините кои се во училиште исто така немам слушнато...
    Да не бидам оф топик, јас како мала сум ги прелегала сипаниците. Немора да значи дека секој мора како мал, мада еве мој роднина кој е лекар ги прелега на 45 год па здрав и прав.
    Уобичаено е да се прелегаат на помали години и обично во рана пролет или есен а немора да значи дека мора.
     
  10. kikitta

    kikitta Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    275
    Пол:
    Женски
    па еве и јас се имам вакцинирано а сипаници... како мала прележав едни... но еве сега пак ги имам.. :( :( многу ме нервираат ... така да... мислам дека се е до имунолошкиот систем ... не сум била со никој во контакт што бил заразен но кај мене дојдоа... :( за жал .. така да не е само дигање прашина околу нив... има епидемија... но бидете среќни доколку не стигне до вас... многу е иритирачко... неможеш никаде да одиш... :( :(
     
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    E сега се збунив и ако си вакциниран може да ги фатиш?Јас сум вакцинирана, ама ги немам прележано.
     
  12. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Значи вака - нема шанси ти да си прележала мали сипаници како дете, па си примила вакцина и сега пак си се разболела од нив...Можно е да ти крупна сипаница, ама ситната нема шанси да ја имаш... :)
     
  13. kikitta

    kikitta Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    275
    Пол:
    Женски
    па незнам какви биле... но сепак ... и јас мислам дека неможе пак да се фатат ако си ги прележал... веројатно како мала тие биле големи сипаници што сум ѓи имала ... но сега е ситната но не е со компликации бидејќи имам примено вакцина .....
     
  14. Sunshine.love

    Sunshine.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    9
    Оф топик. Сакав да прашам дали некој знае што да ставам за да не ми останат дупки од сипаницата. Затоа што некои брунки ги расчепкав и по 2 пати :(