1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епидемија на морбили (мали сипаници)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од love23, 13 април 2011.

 1. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  912
  Ги прегледувава темите и ненаидов на вакава тема, па би сакака да пишете што мислите околу ова и они што имаат деца дали ги вакцинираа децата бидејќи највеќе по градинките и училиштата ги има, и преносливи се и дали сте ги прележале? Јас лично ги немем прележано ама како мала сум ја примила вакцината
   
 2. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  Ги имам примено вакцините, а на 14 години и ги прележав малите сипаници. Само незнам дали после прележување останува трајна имунизација на нив?
   
 3. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Малите сипаници се болест која што неминовно во 99% од случаите завршува со добар исход и остава траен имунитет. ;)
   
 4. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  225
  Колку што сум јас информирана малите сипаници кога еднаш ке ги одлежиш после си имуна на нив.Јас имам 24 години и уште ги немам одлежано.Знам дека подобро и полесно заминуваат ако ги добиеш на помала возраст.Исто знам дека не е убаво да добиеш сипаници за време на бременост.
   
 5. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  912
  Точно ако еднаш ги прележиш повторно неме да се појават бидејќи имун стануваш, ама подобро е да се прележат на помала возраст отколку на повозрасна и јас не сум ги прележала, а имам 25 години вакцинирана сум така да неме место за паника
   
 6. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Немам прележано ништо од сипаници, а вакцинирана сум од малечка.
  Кога бев прво-второ одд. ме однесоа кај едни бебиња и играв со нив, за да префатам демек и да ги прележам, но ништо не бидна, не се заразив.

  Некаде во средно, едно од моите омилени сонциња имаше сипаници, го убив од бацување и гушкање и повторно џабе.
  Јас не знам што ѓавол ќе бев толку да не можеш да фатиш и да прележиш едни сипаници и да не му ја мислиш, ама тоа е.
  Нема некое правило дека сите мораат да ги прележат.
  Сепак, ако веќе се мора, подобро помал, отколку на постара возраст.
   
  На love23 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  912
  Трендафилке баш ми е драго што имаш силен имунолошки систем и сакам сите на сајтов што се да бидат здрави
   
 8. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Абе јас едни сипаници имам прележано и тоа како бебе, а за овие малите нели вакцина се прима, и вакцините ги имам примено така да се надевам нема да ме фатат, оти нели затоа примаме вакцини :):):) Ова исто како со заушките лани.. :) :) :)
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Ова ќе му дојде како свинскиот грип. Имаме на лагер 1 000 000 вакцини на кои рокот на употреба им излегува за кратко време, па да не бидат зијан дај ке исповакцинираме нашето ни население, ама прво малку ќе ги заплашиме.
  Мојот град после Ск. е втор на список по епидемија и да ви кажам право досега не сретнав случај на сипаници. Малиот оди во градинка и нема пријава за ниту едно дете, роднините кои се во училиште исто така немам слушнато...
  Да не бидам оф топик, јас како мала сум ги прелегала сипаниците. Немора да значи дека секој мора како мал, мада еве мој роднина кој е лекар ги прелега на 45 год па здрав и прав.
  Уобичаено е да се прелегаат на помали години и обично во рана пролет или есен а немора да значи дека мора.
   
 10. kikitta

  kikitta Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2009
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  275
  Пол:
  Женски
  па еве и јас се имам вакцинирано а сипаници... како мала прележав едни... но еве сега пак ги имам.. :( :( многу ме нервираат ... така да... мислам дека се е до имунолошкиот систем ... не сум била со никој во контакт што бил заразен но кај мене дојдоа... :( за жал .. така да не е само дигање прашина околу нив... има епидемија... но бидете среќни доколку не стигне до вас... многу е иритирачко... неможеш никаде да одиш... :( :(
   
 11. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  E сега се збунив и ако си вакциниран може да ги фатиш?Јас сум вакцинирана, ама ги немам прележано.
   
 12. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Значи вака - нема шанси ти да си прележала мали сипаници како дете, па си примила вакцина и сега пак си се разболела од нив...Можно е да ти крупна сипаница, ама ситната нема шанси да ја имаш... :)
   
 13. kikitta

  kikitta Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2009
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  275
  Пол:
  Женски
  па незнам какви биле... но сепак ... и јас мислам дека неможе пак да се фатат ако си ги прележал... веројатно како мала тие биле големи сипаници што сум ѓи имала ... но сега е ситната но не е со компликации бидејќи имам примено вакцина .....
   
 14. Sunshine.love

  Sunshine.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  9
  Оф топик. Сакав да прашам дали некој знае што да ставам за да не ми останат дупки од сипаницата. Затоа што некои брунки ги расчепкав и по 2 пати :(