1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епилепсија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од katka-slatka, 4 јули 2010.

  1. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    Јас имам другарка што има епилепсија И честопати имала напади во мое присуство.првиот пат кога се случи тоа јас немав поима што и е и се иплашив,не ни знаев што да направам,цела се разбркав.откога ја вратија од болница дознав што уствари е работата. потоа се навикнав и знаев како да реагирам.
    Знам дека ги пиеше лековите до 12-13год. потоа ги прекина до 16та и кога отидоа на контрола и кажаа дека не смее да ги прекине(но во тој период таа не доби ниту еден напад) пак ги земаа лековите и посем десет минути од првото апче доби мноогу јак напад и ајде пак на болница. И кажаа дека долго време не ги пиела апчињата и затоа и се вратил нападот... -.- и и кажаа дека цигари и алкохол никако да не пие и да не касни со пиењето на лековите бидејки ако го закасни нападот ке биде се појак и појак.сепак лековите ги пиеше само една година и пак ги прекина.додека ги пиешше имаше напади (еден во месецот секако).ги прекина и прекинаа и нападите.сеа има 19год и од седумнаес ипол до сега,од ко ги прекина лековите нема добиено напад. Али алкохол пие,најчесто една чаша , но некогаш и по 3-4 и нема добиено повторно напад.
    И сега мајкаи мисли дека од апчињата и се засилуваат нападите, а и девојчето има веке страв да пие било какво апче.... исто така сумља дека погрешна терапија и имаат препишано. Незнам јас но гледам дека без тие апчиња и е многу подобро И мило ми е што сега е добра и нема напади. Сепак стравот постои :(
    е сега сакам да ве прашам на пример некоја девојка/жена има епилепсија, и останува трудна, дали ако ја фати грч за време на бременоста може тоа да наштети на бебето?? (така општо прашувам не За другарката)
     
  2. mmarija

    mmarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    32
    Здраво milce123

    Колку години е вашето дете? Какви симптоми имаше детето пред да отидете на лекар? Дали беа направени и други испитувања освен ЕЕГ? Дали е препишана одредена терапија?

    Поздрав

    Д-р Марија М.
     
  3. mmarija

    mmarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    32


    Здраво .maichka

    Епиалот (карбамазепин) е антиепилептик. Покрај неговата примена за други заболувања, се користи и за лекување на пациенти кои имаат епилептични напади.

    Постојат голем број на епилептични синдроми кои вклучуваат различни типови епилептични напади. Дел од нив се наследни, дел не се, па затоа е потребно да се знае точната дијагноза.

    Дали за време на тие 10 секунди “отсуство” одговара на поставено прашање или е комплетно отсутен? Дали после тоа има чувство за изгубено време? Дали се сеќава на настани кои се случиле за време на “отсуството”? Дали има и други симптоми? Кога последен пат имал напад?

    Најважно е да не донесуваш пребрзи заклучоци. Биди смирена и отворено разговарај со твојот дечко. Може и заедно да посетите и консултирате специјалист невролог.

    Поздрав

    Д-р Марија М.
     
    На Епилепсија Мак му/ѝ се допаѓа ова.
  4. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Д-р Марија пред се ти благодарам на исцрпниот одговор.Во тие 10 секунди ,,отсуство,, доколку јас му поставам прашање он одговара после 2-3пати повторување на истото. Он тоа отсуство го сведува на прекумерната и напорна работа.Како што ми кажа последен пат напади имал пред од прилика 20 години (на 7 годишна воздраст) и тогаш ги пиел овие апчиња.
    Он немаше да ми каже за проблемот доколку не отворевме тема каде што ми се довери и дека мокрел во кревет до 10 годишна воздраст и дека до 7 години се грчел додека спиел.Кога отворив на интернет од кога ми кажа кои апчиња ги пиел сватив самата дека се работи за епилепсија.
    Јас сама се консултирав со детски невро-психијатар (се надевам дрка го кажав ова правилно) и докторката ми кажа дека и од двајца ЗДРАВИ родители може да излезе дете со епилепсија,дека она по муабетот по телефон мисли дека станува збор за детска епилепсија...дрн дрн дрн...

    1.мене ме интересира дали доколку родам дете сега ќе ја наследи епилепсијата од родителот (затоа што не добив одговор на тоа прашање од докторката која ја исконтактирав)
    2.дали сега треба да иде на испитувања иако нема добиено напади 20 години за да види дали уште постои некое жариште или како и да се вика тоа стручно.

    Ви Благодарам премногу докторке.

    Поздрав
     
  5. mmarija

    mmarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    32

    Како што напоменав претходно, има многу типови на епилептични синдроми. За дел од нив со сигурност се знае дека постои веројатност за наследување, но за останатите нема сигурни медицински докази дека болеста ќе се пренесе. Дури и да станува збор за епилептичен синдром кој се наследува, најчесто тоа не значи дека детето сигурно ќе ја добие болеста, но веројатноста детето да има епилепсија би била поголема во однос на дете чии родители немаат позитивна фамилијарна анамнеза за епилепсија.
    Од друга страна исто така е точно дека епилепсијата може да се јави кај дете од како што кажувате здрави родители, односно од родители кои во нивната медицинска историја немаат позитивна фамилијарна анамнеза за епилепсија.

    Што се однесува до второто прашање, земајќи ги во предвид анамнестичките податоци кои ми ги дадовте односно кои вие ги забележавте, пожелно е да направите консултација со невролог специјалист.

    Поздрав :)
     
  6. Mala Hembra

    Mala Hembra Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Познавам еден член во мојата фамилија со истата болест .. Но среќата во сето тоа е што и беше откриена многу млада уште кога беше премногу малечка и докторите и рекоа тоа било во поглема предност за неа затоа што би можела со текот на годините и со целосно оформување на нејзиниот организам болеста да исчезне , имаше еден лош напад така со тресење и за малце ќе го голтнеше јазикот е сега и препишаа една доза на лекови кои ќе треба да ги пие многу долго време и веќе со години ги пие истите лекови редовно и на сите испитувања како што течеа годините нема никаков знак дека уште е тука болеста но сепак мора да ги пие редовно лековите ..
     
  7. Bojanask

    Bojanask Нов член

    Се зачлени на:
    29 март 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали луѓето со епилепсија може да полагаат за возачка дозвола?
     
  8. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Да. Имам другарка со епилепсија и возачка :)
     
  9. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    ^ Да? Малку ми е нелогично и опасно...јас лично не би вадела да имам, али веќе чим издаваат сигурно е одобрено од стручни лица...
     
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Колку што знам во западните еу земји одлучува докторот кој го третира лицето дали е тоа способно да вози кола.
    Постојат многу временски ограничувања колку долго, месеци/години треба да си без напад па да седнеш зад воланот со таква дијагноза.

    При евентуален повторен напад повторно правила како наново се брои пред повторно да смееш да возиш.
     
    На Епилепсија Мак му/ѝ се допаѓа ова.
  11. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    И мене ми беше малку чудно, па баш ја препрашав, ме интересираше дали прават проблем за хронични болести при издавањето на лекарско уверение.
    Девојката успешно си ја контролира болеста, многу ретко и се случуваат напади, последниов период воопшто. Претпоставувам дека е различно ако нападите се чести.
     
  12. ReggaeGirl97

    ReggaeGirl97 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoj od tuka sto ima epilepsija ili znaete nekoi vasi poznanici
    vo vrska so ovaa bolest.
    Jas ja Imam I taa mi e nasledna za zal nz ni dali lje se izlecam cel zivot sum so apcinja daj boze mene mi bea prvite simptomi so gledanje u edna tocka I bez nish da reagirav I pagjav od stolce ali tresenje sum nemala ne daj boze I nikoj da ne go ima toa ,no so tek na vremeto posle nekolku godini imav samo so omalaksuvanje na nozete sekundarno I nisto povekje I toa pomina a potoa nemav nikakov napad 3godini a sea najlosa mi e situacijata koga mene treba da mi pomine mene mi se vlosi sega imam so gusenje I pomodruvanje. Koga bev vo makedonska televizija za koga da vadam izvod cekav red I mi se slosi mng guzva imase a po nekolku dena bev vo banka I tamu taka mi se slosi ama zamalku kje se onesvestev loga mama me podvikna jas se osvestiv sekundarno. E sega mi e prasanjeo dali ste imale nekoj poznanik Da ima osumnaeset godini ili poslem osumnaesetata godina da mu pomine taa bolest.
    I jas piev ferabribiton ama sega lamal piam eve nekolku godini
    Jas koga isto I kas :/ ama toa moze da I se izleci so redovna tarapija I ako ne e nasledno moz I od.tempratura visoka da e I od.stres I sve ama eve moevo e nasledno I nemozam. Inaku jas koga idev na detsko beme mi bese Dr-Saboloc nea ja falat kako za najdobra a kuturec ic ne ja sakam a I neznam moz ona e otidena u penzija
    Jas sekakvo apce imam pieno zatoa nikoe ne mi odvovarase I dekipine piev porano ama sega lamal piam jas nemav nekoja mnogu seriozna ama sega mi pocna seriozna koga treba men toa da mi se otsrani :'( :@
     
    На Епилепсија Мак му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ReggaeGirl97

    ReggaeGirl97 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    I ako neshto ne vi e jasno so epilepsijata pisete na inbox skoro se znam I kolku sto mozam kje vi pomognam. Daj boze ovaa bolest da izcezne od nas :(
     
  14. ReggaeGirl97

    ReggaeGirl97 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Девојки јас сум бремена а и имам епилепсија и пијам апчиња и дали нешто пречи
     
  15. Natee2

    Natee2 Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Мислам дека најдобро ти е да се посоветуваш со лекар,јас точно неможам да ти одговорам,но,сепак мислам дека ништо не пречи бидејќи многу жени/девојки имат епилепсија и секако мораат да ги пијаат апчињата да не дојде до компликации.. А инаку душо каков вид епилепсија имаш(психомоторна,голема,мала...)?
     
  16. ReggaeGirl97

    ReggaeGirl97 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Мала епилепсија имам само со гушење
     
  17. Natee2

    Natee2 Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Немој да се секираш,но сепак ти реков најдобро е посоветување со лекар,тој најдобро знае ..
     
  18. ReggaeGirl97

    ReggaeGirl97 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Да само господ да не чува и двајцата
     
  19. seldom

    seldom Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Баш сакам да кажам за болеста и возачката. Јас сум со епилепсија но во вкупно 8 години јас имав добиено само 2напади. Кога наполнив 18 години најмногу од се сакав возачка. Почнав да возам и лекарско и се ми дадоа . ги положив тестовите , гаражи и стасав до градска . се качив во колата со комисија на +40°c и возев околу 25 мин и толку памтам. Кога се разбудив бев во болница околу мене доктори инструктурот... Сум добила напад при возење :/ и толку беше со моето полагање. Ми тражеа резултати од ЕЕГ дека всушност сум "во ред" за да ми дозболат повторно да возам. Еве сега сум 23 год. Но возачка не земав. Мислам дека треба неколку години да немаш напад за да полагаш. И отпосле секогаш кога ќе возеш да има некој до тебе .
     
  20. Епилепсија Мак

    Епилепсија Мак Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Според светските статистички податоци, 60 милиони лица во светот страдаат од епилепсија, а во македонија се повеќе од 25000.
     
    На eli 55 му/ѝ се допаѓа ова.