1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епилепсија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од katka-slatka, 4 јули 2010.

  1. Ana Rosa

    Ana Rosa Нов член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Lilife zdravo moze li da mi kazes kako da go najdam ime ili tell broj od toj covek vo sirkovo pisi mi tell zamoluvam pozz
     
  2. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилично
    Zdravo neznam za kaj e mojov post ama ete i tuka ke pisam...sin mi ima 5ipol god za mesec dva ke pravi 6,dosega sme nemale nikakov problem,pred dva tri dena nastina kaslase i noseto mu tecese ama nemase nisto samo sprejce za vo nosot...vecerta pred da si legne imase 37.3 temp ama mu dadov paracetamolce za sekoj slucaj deka za spienje nokta se bese ok.utroto stana za na uciliste toj skoka odma od krevet na noze i otide da se izmocka se izmocka i koga stana go brisev lice i mi rece mi se svrte mamo ama jas si rekov nisto nema i po nekoja sekunda op mi omalaksa vrace jas ispaniciv go legnav i pocnav da vikam dojde mazot mi go svrte nastrana i mu gi pikna racete vo usta mu bese strav da ne go goltne jazikot ama on bese opulen veke odma svikavme brza pomos se osvezi se naprajvme krvna slika samo leukocitite bea 10 hemoglobinot super,dobivme samo antibiotik za nastinkata i b6 vitamini doktorkata rece deka e obicen kolaps od nastinkata i nagloto stanuvanje,prv pat se slucuva znaci nemase napad tresenje ni pena na ustata nisto ...mnogu se isplasiv i neznam so da pravam..a on si e raspolozen super se isto kako sekogas...ve molam za pomos i slicno iskustvo
     
  3. Ana Rosa

    Ana Rosa Нов член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилично
    So lesno da pominuva December najdobro e ispituvanja I da se utrvrdi od sto e nastanata pricinata :)
     
    На Kuklicka17 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Хорга

    Хорга Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да ви кажам едно мое искуство.Пред 3 години прв пат изгубив свест,ми беше многу лошо и наеднаш пред мене добив силен контраст од бои, вртоглавица и понатаму не се сеќавам.После 3 пати истото ми се случи.Се изгубив но слушав што се случува околу мене но не можев да одговорам.Овие напади не наликуваа на епилептични напади бидејки немав тресење на телото и пена на устата.Потоа отидов на контрола кај др Чиприганов и на снимањето на магнетна резонанса беше се во ред но на ЕЕГ снимањето имало нешто но не толку страшно и ми ги препишаа ТЕГРЕТОЛ апчињата.Од тогаш немам напади но мојата дијагноза секогаш се водеше под знак праашалник.СЕ УШТЕ не е утврдено од кои причини тоа ми се случувало.Сакам да прашам дали на некој друг има му се случено истовоо и каква дијагноза имал тој.Фала ви однапред.
     
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.811
    Има преку 100 вида на епилептични напади сите различни меѓусебе
    Не мора да имаш тресење на телото и пена на устата за да знаеш дека е епилепсија
    Штом после давањето на терапија нападите изчезнале а и еегто покажувало напади тогаш си имала епилепсија некој вид сеуште не добро познат кај нас или некоа епилепсија со некои напади што е редка
    Обично тресење на тело и губење свест кај нас се најчесто застапени
    примај си а терапијата и никако прекинување без консултација со лекар невролог
    не е лосо и еег да си направиш сигурно одиш на контроли
     
  6. Хорга

    Хорга Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Да одам на секои 3 месеци веќе 3 години.Но никогаш не ми беше утврдена епилепсија затоа малку сум збунета.
     
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.811
    шо дијагноза ти пишат?
    не може д анемаш епилепсија а да примаш лекови за епилепсија
    со самото тоа што од коа си почнала лекови се се смирило се тоа е показател дека сепак е некој вид на епилепсија
     
  8. Eva-20

    Eva-20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Сакам да го споделам моето искуство и доколку некој има слично ако може да ме насочи. Уште кога влегов во пубертет на 12 години ми се појавија повремени дразби при стапнување на стапалата кои поминуваат низ цело тело со непријатно чувство и вкочанетост на некои мускули неколку секунди. Секогаш знам кога ќе го добијам, понекогаш успевам да го избегнам а понекогаш не. На 15 години бев кај невролог правев разни снимања, ЕЕГ, ЕЕГ во спиење, магнетна резонанца како и ЕМГ на стапала каде што сите резултати ми беа нормални но сепак се сомневаа на епилепсија па ми дадоа са пијам 200 mg topamax дневно. Дразбите не прекинаа и по бројни прегледи кај д-р Чепреганов и снимки ми ги прекинаа лековите. Пред 2 години ми се случи типичен епилептичен напад со тресење и пена и од тогаш почнав со терапија Кепра 500mg дневна доза. Повторно ми ги правија сите испитувања и повторно се беше во ред. По една година на оваа терапија, по точно една година ми се повтори нападот. Ми ја зголемија дозата на 1000mg. Секогаш ги спомнувам дразбите кои ми се појавуваат преку стапала, меѓутоа никој доктор ми ги нема поврзано со нападите. По цела година без напади повторно паднав меѓутоа без тресење со траење од 2минути. Веднаш отидов на преглед каде ми зголемија за уште 1000mg меѓутоа со контрола по 1 месец бидејќи за мојот случај каде што е толку ретко и на такви нормални снимки не би требало да не делуваат лековите. Во меѓувреме не беше овде докторот.Добив пак исти напади 2 во период од 2месеци, со несвестица без тресење. Сега ја пијам максималната доза, и исчекувам за следен преглед, меѓутоа барам некое слично искуство затоа што може да станува збор за друга болест, можеби автоимуна со имитација на епилептични напади, затоа што ми се појави и реума пред 2 месеци. Инаку имам 26 години и никогаш ми немаат престанато дразбите од стапалата.
     
    На МонИ-понИ9191 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. МонИ-понИ9191

    МонИ-понИ9191 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите! Еве и јас ќе споделам нешто со вас. Се работи за мојот брат. Од мај 2018 година почна да добива напади на епилепсија. Прима терапија депакине по едно наутро и навечер. Нападите беа во интервал 1 на три до четри месеци. Во 2019 од мај добива напади на секои две недели се до завчера каде што во еден ден т.е. во рок од 9 саати имал 7 напади од кои предпоследните два што ги имал биле многу страшни... Сите наоди сите испитувања му се уредни. ЕЕГ, томографија,магнетна се е уредно. Сега е задржан во државна на неврологија и се надевам дека ќе му се одреди терапија што нема да има чести напади. Тој има 17 години. Јас нажалост не живеам во Македонија и досега не сум имала можност да видам некои од нападите, но според кажувањата на сестра ми и моите родители неколку саати пред напад постојано бара да јаде, има црвени очи и многу е нервозен место не го фаќа сака многу работи одеднаш да направи ама неможе и тоа дополнителна агресија му ствара. Нападот е проследен со паѓање, крици, вкочување на рацете и нозете, неконтролирањо трепкање и превртување на очите, помодрување на раце и нозе. Нападот трае 2-3 минути. После нападот е сонлив, отежнет говор и покачен крвен притисок кој за 10 мин се нормализира.
     
  10. sanja1977oh

    sanja1977oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Препорачајте ми добар приватен невролог во Скопје. Јас немам епилептични напади имам друг вид на проблем ама потребен ми е добар дијагностичар
     
  11. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Zdravo, moze da mi pisete podetalno za ovaa bolest, maz mi ja dobi posle operacija od tumor na mozok

    А од каде ќе знаат лекарите кога ќе оди на лекарска комисија дека има епилепсија ако не им каже?
     
    Последна измена од модератор: 17 февруари 2020
  12. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Се прави ЕЕГ и магнетна резонанца.
     
  13. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Можи да се прекини терапија за епилепсија, како и да се прогласи од страна на доктор дека нема повеќе епилепсија? Како искоренување, не примање терапија?
    Имам читано дека по 2 години од последниот напад ако е се во ред, значи е во ред и можи да се прекини. Мислење искуство?
     
  14. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Не се прекинува. Епилептичен напад не може да се предвиди,примај терапија
     
  15. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Доживотно се прима терапијата? Овие беа само 2 напади, еден, па по два месеци уште еден и терапија и од од тогаш речиси 3 години има поминато, се е добро.
    Нема прекин никогаш? Кај сите случаи?
     
  16. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    За кој вид на епилептичен напад станува збор?
     
  17. Madam S

    Madam S Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2020
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Јас имам 29 години, вчера бев на очен лекар, а бев под стрес уште утрото кога станав, веројатно поради страв од прегледот (иако не ми е прв пат да одам на очен лекар). При крај од прегледот, ми се слоша, и после тоа не се сеќавам. Докторката ми рече дека не било обично слошување, туку сум имала епилептичен напад со грчење на мускулите, пена од устата, кочење на вилицата, и целосно губење на контрола над телото. Прв пат ми се случи, и сега ми е страв да бидам сама. Дали можете да предложите некој добар невролог претпоставувам, неважно е дали е државна или приватна установа. Мене ми ги предложија Др. Новотни од клиника и др. Дамјанев.
     
  18. PureEnergy

    PureEnergy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    725
    Пол:
    Женски
    Види дали ти одговара и консултирај се со д-р Методи Чепрганов специјалист по невропсихијатрија и епилептологија, многу е љубезен во Неуромедика е.
     
  19. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Невролог професор Китева на државна.
    Ќе ти прават ЕЕГ можеби и резонанца. Лековите ќе ги пиеш како превенција да не ти се десе истото. Помалце нервози, помалце лоши мисли. Ако има нешто за преку ЛП тагни ме и ќе ти пишам :)
     
  20. Princes Daja

    Princes Daja Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Moeto dete ima 14 god.i e dete so posebni potrebi.Dobi kratki epi napadi pred 5 god.Primase lamal..no napadite se vlosija..i promenija depakine od 300.Napadite gi dobivase ednas vo mesecot po 10-15sekundi samo na spienje.pred dve god pravevme operacija ...skolioza i e otvorena trahiostoma.Se davese od tabletite depakine i preminavme na sirup.Mnogu gaden i luti..odvaj i go davam so hrana.Napadive pocnaa da zacestuvaat i na 5-6dena..strasno.Bidejki ke polni 15 god na esen..ke treba da se prefrlime na nevrologija za vozrasni.Da mi preporacate dobar nevrolog od vase iskustvo.