1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епилепсија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од katka-slatka, 4 јули 2010.

  1. Bididobar1

    Bididobar1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Mi treba pomos

    moze da mi pomognete

    Istata prikazna e i kaj mene see.isto piam.apcijna lamal
     
    Последна измена од модератор: 3 август 2020
  2. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    Незнам дали е активна темава ама ако може некој да ми каже освен Чепреганов некој стручен да ме насочи за детално испитување на епилепсија,само менуваат тарапија и никако да ја погодат напади константно има......незнаеме каде да се обратиме повеќе
     
  3. МонИ-понИ9191

    МонИ-понИ9191 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Брат ми каде не го однесовме насекаде иста песна. Последно беше Чепреганов но и таму исто. Најдобро некаде во соседните земји ако се има парични средства. Поздрав!
     
  4. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    Vo Grcija i Belgrad bevme megytoa pak nisto ni spomnaa za Turcija megutoa nikoj ne vetuva nisto a premnogu pari se potrebni,momentot e sto nekako do sega eve 10 godini niedna terapija ne i pomaga swpak napadite se cesti.
     
  5. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    Имав слушнато дека во Љубљана има добри стручњаци во клиничкиот центар, ама за жал заборавив имиња на докторите оти во неврзан муабет слушнав од мајка на дете со епилепсија.
    Ако има здружение на болни со епи во мк можеби тие ќе ти дадат совет.
    Ретки случаи се рефрактерни , то ест отпорни на терапија. Можеби не е само до докторите , иначр зошто не би сакале да помогнат?
    Распрашајте се за Љубљана.
     
  6. **prcla**

    **prcla** Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    636
    Пол:
    Женски
    Ako imate moznost doktor natalija... Toplo ja preporacuvam
    Ili doktorka lejla na klinika
    E sea dali se raboti za dete ili vozrasen ne ve svativ... Ako e za dete ovie 2 :)
    Srekno
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Natalija Sistina ако се работи за дете

    Daniela Vojtikiev Tetovo ако е за возрасни.Ќе ти дадам број во лп ако сакаш
     
  8. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    Za dete se raboti sakame povtorno.da napravime ispituvanja nekako ima cesti napadi....
     
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Дума ако е уште на клиника.
     
  10. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    Imame odeno i kaj nego ....ama nisto
     
  11. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam kako se porodivte dali prirodno ili carski ? I jas imam napadi se onesvestuvam
     
  12. harizmaticnana

    harizmaticnana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2020
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, во многу лош период сум и затоа се обраќам овде, се надевам ќе може некој дами помогне и се обидувам да бидам многу храбра како и секогаш..
    Имам епилепсија 8 год од тинејџерка а сега имам 26год ,кога ми ја открија епилепсијата ми кажаа да не конзумирам алкохол,цигари да одбегнувам работи од кои се возбудувам и слично, и ми препишаа лек Депакине 300 да ги пијам 2 пати дневно(наутро и навечер) , јас ги пиев апчињата и имав по 3 ,4напади во годината потоа 2 пати во год, нападите ги имав со гушење,тресење,кочење на вилицата и можда 2,3 пати само малку пена и одма се освестував(на почетокот не сакав да си признаам дека ја имам епилепсијата бегав од тоа прво се замислував со погледот па потоа почнаа онесвестувањата, се плашев многу како ќе ме прифатат, преубава девојка сум млада, го немам тоа од раѓање,храбра сум се трудам секогаш, сум учела најнормално, сум спортувала порано, завршив факс, работев и надвор од Мк и секогаш бев храбра..
    Но бев во Америка и таму се онесвестив во 4 мес еднаш(тоа беше пред 1 год) таму лекарите ми дадоа друг лек и ми кажаа Депакине да не ги пијам, јас се вратив во Мк бев кај мојот доктор во Неврологија и он ми кажа подобро да си продолжам со Депакине додека не правам Магнетна да видиме до каде сум и сл за да знае да ми ги смени ако е потребно... јас одбегнав од тоа поради одредени причини бев надвор од Мк(а искрено секогаш треба да гледам прво за тоа односно здравјето,океј згрешив одма што не отидов да се снимам, па чекав долг период за преглеед и отидов во државна кај мојот доктор и му кажав дека можеби треба даги промениме лековите бидејќи ми се случуваат нападите и ми кажале од Америка да ги променам, и он ми кажа во ред ќе ти закажам за магнетна додека не видиме сликата пиј Депакине 300 како што пиеш па потоа престани 1ден и почни Кепра 500 еднаш неколу дена, и потоа по 2пат дневно Кепра и јас така направив и магнетна правев пред 10дена, после магнетната пиев вино црвено, знам дека грешам и многу пати сум пиела алкохол дури и цигари неколку пати а пијам лекови за Епилепсија(многу погрешно нема никогаш да повторам, и најубаво не го правете и вие тоа) .. После алкохолот следниот ден јас се онесвестив во спиење и за прв пат имав 3 напади наеднаш и после тој ден јас сјм многу исплашена не де чудтвувам добро, ме боли глава имам Инсомниа си мислам некој глупости се плашам да излезам од дома а до тогаш цело време шеткав насекаде, имам термин дури за 4 дена кај докторот треба да одам со Цд и наодот од Магнетната , но се плашам сега да не е нешто сериозно затоа што ја правев Магнетната у меѓувремено сменив лекови, па потоа пиев алкохол и нападите 3 наеднаш ми се случија подле магнетната...
    Незнам сега дали сум идплашена па во Психа ме мава и мислам само на лоши работи неможам да спијам ништо, или пак можда од што ги променив лековите па додека се навикне организмот или пак можеби се погрешно бидејќи пиев Депакине 300 по 2пати а сега Кепра 500 2 пати
    Луѓе никогаш не ме болел вака вратот,главата не сум имала Инсомниа, не сум била вака исплашена како изгубена, како заматено ми е
    Незнам што да мислам и да правам, не посакувам на никого..
    Секој коментар би ми бил од помош навистина....

    Ви благодарам многу
     
  13. МонИ-понИ9191

    МонИ-понИ9191 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Срцка биди јака, брат ми со истото се соочува епилепсија доби на 16 години прво започна со депакине, но почна се почесто да ги добиваше нападите, многу пати се имаше и повредувано но ете господ го чувал. Сега после 4 години откако доби епи он ја прима најјака доза комб. депакине и кепра и диезепам но ништо не помага. Многу пати завршуваше на неврологија.. Не си сама во оваа приказна, мора да се бориш, никако паѓање во депресија. Ако имаш хоби немој да го занемаруваш тоа ќе ти даде сила и волја да продолжиш даље. Брат ми е прекрасно момче, многу интелигентен никогаш не го интересираа алкохолот и цигарите и секогаш кога ќе завршеше на неврологија во таа состојба прво го правеа нарко и тоа страшно го иритираше. Тој е активен во спортот сака бодибилдинг и никагаш ама никогаш нема добиено напад во теретана. Затоа прави ги нештата што ги сакаш и така ќе се чувствуваш сигурно. Брат ми вика да има начин целиот ден ќе го поминам во теретана и дома само за спиење ќе си дојдам. Биди јака, кажи ја твојата сторија и ќе видиш не си сама! Те гушкам и чувај се!
     
    На harizmaticnana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. harizmaticnana

    harizmaticnana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2020
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу и јас тебе:l:
     
  15. TanyaClover

    TanyaClover Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2020
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    448
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите и ве молам за помош...
    Се работи за момче од 34години. Првиот епи напад го добива пред некој ден и истиот се повтоеи за 30часа. Направено е ЕЕГ, резултатот е добар, но на спиење ЕЕГ-то покажува епи напади(но покриен е со терапија сега). Двата ги доби во сон.
    Првиот беше многу јак, траеше многу долго 40-45мин, со пена на уста, јаки грчења, фрлање односно грчење на глава и рамења наназад, неконтролирано мокрење, гушење и превртивање очи, и гризање на јазик. Вториот траеше пократко 20мин заедно сите фази, само без пена, без мокрење.
    Се чека уште МР да се исклучи вирус или воспаление. КТ е скроз уредна.
    Кажете ми од што може да дојде до оваа состојба? Бидејки и др кажа дека има старосни граници кога се појавува оваа состојба.
    Секој совет е добредојден, нови сме во се ова.
    Што да се одбегнува, што да се практикува/зима? Суплементи дали помагаат? Што би можело да ја подобри состојбата или да ги намали нападите?
    Дали сега со зимање на терапија и да се повтори епи нападот би бил послаб? Бидејки имаме пријателка која има епилепсија, нападите не и се толку јаки и долги.
    Што да очекуваме?
    Ви благодарам
     
    На МонИ-понИ9191 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. МонИ-понИ9191

    МонИ-понИ9191 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Здраво, брат ми е со истиот проблем веќе 3-4 години. Првиот напад го доби на 16 и одтогаш па до сега ги има многу често и покрај јака терапија. Сите наоди чисти а он пак добива епи напади. Помош ако ти кажам може сурово ќе звучи но нема. Најдобро е да избегнува гужва, јаки и трепкави светла и се што го нервира, никако стрес бидејќи стресот игра голема улога во добивање напади. Кето диетата има многу големи бенифиции кај епилепсијата и благо никако, алкохол да не мирисне и цигари исто така… друго што да ти кажам незнам… бидете јаки бидејќи патот е тежок. Редовно терапија и прегледи.
     
    На TanyaClover му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TanyaClover

    TanyaClover Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2020
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    448
    Пол:
    Женски
    А дали нападите се со ист интензитет, мислам многу јаки и долги како без терапија?
     
  18. МонИ-понИ9191

    МонИ-понИ9191 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Зависи кога како, на почетокот му беа јаки но после тоа послаби. Без терапија досега нема останато, и незнам да ти кажам дали со или без терапија се со ист интензитет. Но и брат ми има во спиење, но и кога е буден. Обично кога ќе стане од спиење после половина час ги добива, некогаш ги има и по 15 напади на ден.
     
  19. TanyaClover

    TanyaClover Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2020
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    448
    Пол:
    Женски
    Лошо се изразив, без терапија мислев на првите напади, пред да се испостави дека е епилепсија
     
  20. МонИ-понИ9191

    МонИ-понИ9191 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Беа по јаки, но и терапијата не смени ништо посебно… зависи каков вид на епилепсија ќе му одредат, пошто има повеќе видови. Брат ми има идиопатска епилепсија и таа многу тешко се контролира особено ако некој ја добил подоцна.
     
    На TanyaClover му/ѝ се допаѓа ова.