1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Еутаназија - убиство од милосрдие

Дискусија во 'Психологија' започната од Belen, 26 август 2010.

  1. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.795
    Исто
     
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Кога се работи за блиски луѓе .. тешко е да ги убиеш , но подеднакво е тешко да ги гледаш како се мачат и страдаат од болка .. И јас сум за , со строго утврдени мерки за тоа во која ситуација треба да се изврши еутаназија . Кога се работи за луѓе во кома .. зависи колку време се во таква состојба . Над 15 години , можеби да . Под не би се осудила ...
     
  3. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.639
    Допаѓања:
    52.559
    Пол:
    Женски
    За.
    Похумано е да му ги скратиш маките на некој отколку да го оставиш да се мачи до крајот на животот само затоа што не сакаш да го пуштиш. А спас нема.
    Истото е и за нашите крзнени пријателчиња.
     
    На S.W.A.G, Dentina, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Да ја има таа опција со две раце ќе потпишам да му ги скратам маките на татко ми.
    Дури и да знам дека има некој на црно ова што го изведува, ќе ги дадам сите пари што ги имам само да не го гледам како страда веќе..
    Дали тука, дали на Косово или на друго место, небитно ..

    Боли премногу..

    Вие што викате дека сте против..
    Врска си немате од животот. Јас самата ќе му го дадам миксот за да си умре.

    Нема никого на душа да земам да се жртвува за мене..

    Не сте свесни каква е болката кога го гледате како се мачи пред вас..
    Кога гледате како едвај диши..како исфрла шлајмови долги по 2 метри помешани со крв..
    Кога гледате како ни името веќе не ви го памти ..
    Кога гледате како не може да стане ни до вц да оди..
    Кога гледате како денес само две варени јајца има изедено и 230 мл течност...
    Кога гледате како од човек од 120кг на него има само коски, кожа и асцит од некои си 25 литри..т.е стомак тежок 25 литри ...
    Кога гледате дека некои денови спие 23 часа и 45минути... а оние 15 минути ги користи за 2 пати да ги измоча оние 230мл течност.. и тоа едвај..
    Кога гледате како човекот пред очи за 2 месеци се стопил и мизерува во болки ..

    Кога некого сакате повеќе од самиот себе а не можете ништо да направите за него...знаете дека ракот, помешан со цирозата секој ден го турка поблизу до оние 2 метри под земја..


    Ни на најголемиот дишман не му го посакувам ова..
    Само вие што сте поборници за ваков ебан живот.. не дај боже да дојдете до ова дереџе..ова како моево. Како го гледам татко ми како умира а не можам да му помогнам.
    Ќе посакате никогаш да не сте се ни родиле...

    Животов е една голема нула..ние сме само трошка во морето
     
    На mal.ecka, Stories, Glowy и 17 други им се допаѓа ова.
  5. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.329
    Пол:
    Женски
    Од секогаш сум била за...
    :hug: :hug: :hug:
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.939
    Жал ми е навистина:hug:
    Слично преживувам, само за голема среќа нема болки мајка ми.
    Јас и за себе би била за еутаназија. Среќа па живеам во земја каде е легална и луге ја користат.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
  8. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    На темава имав поделено мислење, но во последно време повеќе сум наклонета кон за.
    Ако состојбата е безнадежна, според мене ова е многу похуман и подостоинствен начин за да се заврши животот.
     
  9. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    @Dust буквално и ние последниве месеци минуваме низ истото со баба ми, гледаш како личноста ти се лизга од раце секоја ден, се мачи буквално секоја ден, постепено го губи разумот а не можеш да и помогнеш, премногу боли.

    Да се надоврзам на темата, искрено не знам јас како би постапила во оваа ситуација сум премногу емотивна личност за да одземам на некој живот, а од друга страна сум свесна дека ситуацијата е неизбежна и дека личноста само се измачува, доколку се работи за блиска личност не би можела да и го направам тоа никогаш и кога би знаела дека нема излез, никогаш не би можела, бидејќи сум борец до крај и таков пораз со тешко срце ќе го прифатам, но ако личноста веќе премногу се измачува мислам дека е подобро да и се скратат маките на овој начин. Премногу дискутабилна тема има многу да се пишува, но за мене е многу пожално да гледаш како таа личност страда секоја ден и се моли што побрзо да заврши таа агонија.
     
  10. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.958
    Допаѓања:
    8.667
    Пол:
    Женски
    Ок, денес морав да одлучам. Не е човек, ама нема врска, душа ме боли. Цело време под стрес, еден проблем ќе се реши, друг излегува. И нема што, од почеток требаше, ама пуста желба дека ќе оздрави и никако не прифаќав.. Се насекирав и... ;(