1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жената штотуку породена, мажот во кафана

Дискусија во 'Брак' започната од RainBow, 13 мај 2014.

  1. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Па ме зачудува зашто кај нас тоа не е можно(за државна клиника зборам), а за други држави не знам како е. Ние збориме за Македонија. И помош во болница треба нели од персоналот да добиеме, ама јас ни од нив не добив. А за маж дома ќе помага, а кога ќе се породи жената ред е да прослави.
     
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Баш на тие што се пред породување им е дојдено до музика и оро да играат.

    Балкански менталитет, и јас се сложувам со повеќето горе што пишале дека едно од посељачки нешта што сум го слушнала е токму ова.

    Сопругот нека прослави како што му доликува на нов татко.
    Нека пие умерено, нека јаде, нека собере другари и нека части цела кафана...Ама со музика да одиш пред болница со изговор дека те понела еуфорија, е тотално непотребен настан.

    Има родилки со компликации, има бебиња во инкубатори што се борат за живот...Сите се изморени, донеле нов живот на свет и сакаат да се одморат, ама на некој му текнало жива музика да донесе.
    :x
     
    На Waverly Raven, CameliaMiller, Nigredo Odor и 14 други им се допаѓа ова.
  3. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Добро со тапани пред болница и за мене е претеризам.
    Кај нас нема болница каде што лежат само родилки или грешам?
    Меѓу тоа сите што ги знам дома си прославија за бебето, нормално другиот ден кога се знаеше дека се е во ред и со бебето и со родилката.
    Инаку повраќања, кршења, лумпувања не сум видела до сега, барем таму каде што сум била се било пристојно.
    Не гледам ништо ниту лошо, ниту страшно ако некој сака да си прослави за роденото дете.
     
    На Chantal и Feminka22 им се допаѓа ова.
  4. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Која е таа приватна болница за да знам здравје за второ таму да се пораѓам и мм да организира музика пред болница со тапани? (fingers):rofl:
     
    На Nigredo Odor и buba4e89 им се допаѓа ова.
  5. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Ајј.. ке спомнам само „Битола“.. не сакам да спомнувам имина на болници :D
    А инаку........... искрено којј нема доживеано такво нешто, нема ни да доживее.. со такви „МИСЛЕЊА“ искрено ми беше и непријатно што имаше СЛИКИ ПО... портали... со наслови „Веселба за новороденче“ и тн..
    Ако е сељачки да се опуштиш и да уживаш до ДАСКА! во пре пре пре воооодушевувачка еуфорија.... тогаш незнам што не е сељачки.. сигурно требаше, да кажам ај нека е здраво и живо и да спуштам слушалка?

    А и да се надоврзам „се извинувам за СЕЉАЧИЗМОТ“ на 50тина УГЛЕДНИ луѓе кој бевме во моментот.. стварно сме СЕЉАЦИ.. сТрам да ни е!
     
    Последна измена од модератор: 3 јануари 2018
  6. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Па да, ќе речеш како секој нормален човек што би рекол...Нека е живо, здраво, среќно.
    После ќе отидеш на мекици или прослава ако прават во кафана/дома и толку.

    Знаеш ли дека во болницата СИГУРНО имало новороденчиња и родилки што биле во критична состојба?
    Тебе ако ти е до славење, викни музика во кафана или дома, па играј и пеј, а не пред болница циркузи да се прават.



    И што е финтата со наводниците што ги користиш во сите мислења? Наводници се употребуваат кога пишуваш нешто иронично, а не кога сакаш нешто да нагласиш.
     
    На CameliaMiller, Someonespecial, prominent и 9 други им се допаѓа ова.
  7. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Е друже, ако стварно не разбираш зошто не треба да се урла пред болница...
     
    На lans, Someonespecial, prominent и 8 други им се допаѓа ова.
  8. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.724
    Пол:
    Женски


    Taзе породена и слушам музика во болница |( Не нагласувај веќе дека се угледни луѓе, се повеќе се разочарувам што немале осет.
     
    На senjorita-v, CameliaMiller, Someonespecial и 7 други им се допаѓа ова.
  9. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Наводниците?! нагласувам иронично :devil:- се зезам, навика..
    Свесен сум за се, што би се дешавало во болницата, но за среќа тој месец односно тој период немало воопшто, ниту една несреќна случка!
    Ај пошто сум сељак, од еуфоричност ги премолив да ми кажат колку родилки во моментот има во болницата, односно клиниката, па нарачав толку букети за родилките! сепак можеби има некоја родилка од тој момент на форумов, па нека пише за сељачизмот мојј!

    Не бе Мачке, не велам дека се угледни луѓе... само ке речам дека се многу по угледни од мене и тебе :$
    Инаку, не ми беше муабетот во угледноста за Ферус и компанија... туку ми беше муабетот за луѓето кој во тој момент, станаа родители, дедовци, чичковци и сл. Искрено не би сакал да споменувам имиња!
    Али и ден денес останавме пре блиски пријатели- сељаци со сељаци не бидува нели?
     
    Последна измена од модератор: 3 јануари 2018
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Па букетот е друго, тоа е знак дека си внимателен џентлмен, ама музиката во живо ја расипува сликата :(

    И јас да добијам букет при толку убав момент, ќе ми значи и ќе ми влијае позитивно, ама да слушам тапани и зурли не би сакала, а и не верувам дека има некоја што сака.

    Треба да се знае во секој момент да се контролираат емоциите и соодветно да дејствуваме при одредена ситуација, нели затоа сме луѓе...Користиме мозок, имаме чувста и правиме рационални потези.
     
    На CameliaMiller, Nigredo Odor, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  11. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.724
    Пол:
    Женски
    Тоа е убав гест од твоја страна. Уште да признаеш дека ова со музикава е сељачко и се ќе ти биде опростено.
     
    На senjorita-v, Someonespecial, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Па ја да се породам и да добијам букет од некој без осет што викнал трубачи пред болница ќе идам од глава да му го треснам. Би ми било мило ако е од некој близок и го знам, а не од некој што ми ремети мир кога ваделе бебе од мене.(facepalm)

    И кога спомна дека и министер имало со вас, не ја оправи ситуацијата туку малце бетер се утепа.
    Некоја тука ја заболе дали ти со "ГЛАВНИ ФАЦИ" се дружиш. :hai:
     
    На Someonespecial, Lolipop23, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Абе секако не мислев сериозно. Иронично ми беше прашањето. Инаку, извини и мене ми е тоа некултурно со музика пред болница. Не размисливте дека таму лежат пациенти со рак на матка пример, а вие играте и пеете под нивниот прозорец. Многу невкусно. Па и тој министер, премиер, што и да е, му личело.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Не ми беше намерата искрено, да одам со музика пред болница! не беше до мене нај искрено! но едноставно, како што јас направив гест со букетите така направија и тие односно Ферус, да дојде и да им честита и на другите родилки, но кога го видоа другите од машка страна .. и кога ја видоа групата со Ферус, настана гунгулата! со музиките, искрено баш ми беше кејф на душата што се израдуваа дури и оние кои беа од МАКА во таа болница! искрено пред бегање, добив многу... бацки ај да речам... колку и да звучи сељачко мене ми ја исполни душата тој момент!
     
  15. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Екипо ќе ве молам да смирете тон на дискусија и да се држете до насловот. Занемарете нечиј пост, кажете си ваше мислење. :)
     
    На senjorita-v и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Не гледам ништо лошо во тоа.Секој на свој начин си ја искажува радоста.Дај Боже сите еден ден да го дочекаме тоа чувство.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @MkdBoy за Плодност ли пишуваш? Па како да ве пуштат со се музика 50 души, кога ни најблиски роднини не пуштаат кај родилките? Друга работа, во Плодност не лежат само родилки, се вршат и други операции на друг спрат се сместени пациентите. А и на тие што раѓале прашање е колку им било до музика дојдено во тој момент. :D
     
    На YoungandBeautiful, Chantal, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Ај па и ти сеа, уште Таше да го спомнеше... и да те надополнев, дека донесе чаши за пијачка..
     
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    За докторот не се сомневам.
     
  20. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Jas koga se porodiv mm tri dena slavese. Edenas kaj majka mi, ednas kaj svekrva mi i tretiod den vo kafeana so mladiot svet.

    Nek se slavi sto da ne. Nek eci muzika, neka se znae koga dete se raga.
    Pa edno mi e merak mi e.
    Zivot minuva, neka minuva so radost, veselba.

    Na kraj kraeva ne umrev pa da treba site da me zalat.

    Baska koga dojdov doma svekrva mi se ukrasila vo rozevo, carsafi, zavesi, baloni, sveki,.... 15 luge na rucek (site go gledaa i pipkaa i eve go 19 god. se stori).
    Mnogu merak i bese sto devojce se rodi po tri generacii maski.
    Pa toa bese slavenje i slavenje i prikazuvanje i falenje ,.... "imam vnuka".
    I blagodaram najveke na svekrva mi koja se organizirase, a potoa na mm koj bas onaka velelepno go doceka bebeto.
     
    На Lolipop23, SV1911 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.