1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жената штотуку породена, мажот во кафана

Дискусија во 'Брак' започната од RainBow, 13 мај 2014.

  1. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.452
    Допаѓања:
    38.773
    Пол:
    Женски
    Најсериозно ти кажувам. Имаш проблем со луѓето околу тебе. Батали ги. Не те почитуваат, не им се допаѓаш и тоа е тоа. Помири се со тоа. И тебе не ти се допаѓаат сите. Не си го уништувај животот и среќните мигови со такви луѓе.
     
    На cresa-jagoda, H.VAGA, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.147
    Допаѓања:
    18.999
    Пол:
    Женски
    Зборот ми беше у текот на трудноќата да е најдобар сопруг, дома со бебето да е најдобар татко, ама тоа пак не исклучува дека при славењето може да биде неодговорен и да ја одјебе жена му за неколку саати.
     
    На cresa-jagoda и Lady D ❤️ им се допаѓа ова.
  3. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.752
    Допаѓања:
    18.728
    Пол:
    Женски
    Држи вода.
    Ама :!: може да е и тежок на будење, па женава ѕвони, он неодговорно заспал...
     
    На Мамичка и DarkStormm им се допаѓа ова.
  4. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    567
    не е исто ти да се поздравиш, гушнеш и бациш со 20-30 -50 луѓе во една вечер, и маж ти да го направи тоа вечерва а утре или задутре да те земе од болница и донесе дома. Нема тука двојни аршини, туку чиста логика.

    Ова со злобава не ми е јасно, каде виде нешто такво во мојот коментар?
     
  5. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.234
    Да бе, микроорганизмите утредента се луфтираат:) Разликата е дали директно или индиректно ќе се разболиш.
    Си слушнала ли за период на инкубација?
    Не е логика тука во прашање, туку чиста медицина.
     
    На cresa-jagoda, *katja* и Lady D ❤️ им се допаѓа ова.
  6. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    567
    Па Вие се си знаете! Нема потреба од споделување мислења!

    Алоооо, кој како сака нека си прави!!! Јас само го кажав моето искуство и зошто сум направила така. Ако на некој му е дојдено до конфликт може слободно да се упати на друга станица, јас нити сум расположена нити имам време.
     
  7. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.418
    Пол:
    Женски
    Mazhot mozhe da prenese virus, bez ogled na toa sho toj se videl vchera so 50 lugje. Toj mozhe se zarazil, pa koga ke ide kaj zhena mu, ke i prenese. Postoi period na inkubacija (zarazen si, go imash virusot vo tebe ama ushte ne si razvila simpromi).
    Taka sho, da dvojni arshini se vo prashanje.
     
    На WildMk, cresa-jagoda, *katja* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.234
    Јас немам проблем со твоите желби за прослави, имам проблем со твоите лажни факти. Бидејќи ако се водиме по твојата ,,логика" немаше да има пандемија, туку епидемија на ковид.
     
    На andromedae, WildMk, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  9. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    567

    Најмалку беше поенатата кој кога и како може да зарази. Корнова не направи експерти милом или силом.

    Јас воопшто не бев заинтересирана да бидам присутна на настанот. Но сакав да се обележи/ прослави раѓањето со моите најблиски и истото се направи. И никој ниту се зарази од нешто, ниту се пренесе....
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    567
    Whatever...
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.418
    Пол:
    Женски
    Jas voopshto ne se pravam ekspert. Tuku sum samo informirana kako da se zashtitam od koronava. Bez potreba jas sedam doma i ne izleguvam ako nekoj od doma e vo kontakt so 100 lugje i ne nosi maska.
    Vo toj sluchaj bez rezulatat mi e pazanjeto mene i izoliranjeto.
     
    На WildMk, cresa-jagoda и Alexandrite им се допаѓа ова.
  12. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Не е темата коронавирус. Темата е прослава. Пред короната имаше свински грип, птичји грип и што знам што друго. Варичела постојано има некое детенце,опасна е за бебиња. И ние се плашевме, баш тогаш се породив, во најстрашното, па што требаше ? Да не прославиме ?
    Која ќе беше логиката да се избегне прослава ради корона, а секојдневно со истите луѓе да се среќава на работа и општо насекаде ?
    Отказ си дадовте од работа ? Прашувам затоа што маж ми работи во голема фирма со стотици колеги, јас бремена одев по болници и ординации во чекални беше преполно.

    Јасно е дека сите си го пазиме здравјето ама животот не може да застане. Контакти со луѓе се неизбежни. За месец дена и крштевка направивме, или тогаш оправдано беше ? Или ако чекавме малото да наполни 6-7 месеци за крштевка магично ќе ја снемаше короната?
     
    На baby-star, viniMini и Misskirova им се допаѓа ова.
  13. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.418
    Пол:
    Женски
    Ne, nema potreba od otkaz od rabota i sl, zatoa sho da, tamu si vo kontakt ama mora da nosish maska, a ima razlika so i bez maska.
    Vo kafana sigurno nema da si so maska.
     
    На WildMk, cresa-jagoda, Autumn Love и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.234
    Не би рекла дека ова е за фалење. Во ек на пандемија да правиш прослава и да немаш обзир према другите дали ќе се разболат, не знам колку е во ред. Јас на ниту една не отидов, т.е маж ми отиде на една, иако јас не сакав и инсистирав да не оди, пола гости се испозаразија, меѓу кои и јас преку него. Логиката на членката од горе, дека не се пренесувало така. Он заврши со антибиотици и рентгени, јас месец дена не можев да се оправам. Реченицата ,,ти реков" после џабе беше употребена.
    Сакам да кажам, не е во ред да размислуваш така и си имала среќа ако никој од никого не се разболел. Но, да се случеше нешто такво, не знам дали со гордост ќе го напишеше ова.
     
    На Anyshka, andromedae, WildMk и 7 други им се допаѓа ова.
  15. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Не го пишав со никаква гордост. Си кажав за себе како беше.
     
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    Тоа се одредени ликови и од такви да бегаш.
    Раѓање дете е лична одлука, и да, и мене ми се мешаат и дрндаат "место мачки, дете чувај". До "ма фрли мачките таму". Тоа е одраз на нечија некултура и нема врска со мене или тебе или Петкана.

    Со такви не се дружи, просто е.

    Како што со такви не се дружам. Од сите околу мене само јас и уште една другарка немаме дете. Па никако не сме биле навредени од другиве, напротив. Немаш потреба да се дружиш со некој кој го омаловажува твојот пат.
     
    На WildMk, cresa-jagoda, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  17. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    Исто. И кучето славеше, и двајцава мачори слават. Јас само барам повод за прослава, а раѓање дете е меѓу не знам, најдобрите поводи за славење :D
     
    На Cosmi и DarkStormm им се допаѓа ова.
  18. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.388
    Допаѓања:
    59.805
    Пол:
    Женски
    Мене ми текна лани на случка на форумов.

    Нит се знам, нит се познавам, ама ме префти еуфорија од @CameliaMiller кога се израдува најискрено кога @Emy867 соопшти дека е трудна. Па и вика ФАНО ДРЖИ МЕЕЕЕ. Толку ме пукна еуфорија тој ден, толку убаво се осетив, шо мислам дека да се знаевме лично со Каме дека ќе искочевме да славиме, за две црти, а камоли за раѓање.

    Така што, скроз ве разбирам вас што ве пукнале емоции и не сте додржале за славење. Некогаш колку и да (не) ги планираш работите, се случуваат.
     
    На nena2010, WildMk, cresa-jagoda и 13 други им се допаѓа ова.
  19. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.495
    Допаѓања:
    34.585
    Пол:
    Женски
    Вие што се плашите од вируси, ги пуштате ли мажите на работа? Или вируси строго од прослави се закачуваат?
     
    На baby-star, nena2010, Мамичка и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. *katja*

    *katja* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    915
    Прашањето ти нема врска со дискусијата. Таа појде од тоа дека жената мора да се изолира првите неколку недели или 2 беа, зошто е поподложна на инфекции. Ама логиката нели не може да штима ако мажот не се изолира и се среќава со мн. луѓе, посебно во кафана, каде во никој случај не се носи маска.

    @nadelinka коментарот со злобата не беше за твојот коментар конкретно туку општо, мислам дека се подразбира. Другото ти го објасниле веќе.
     
    На Anyshka, WildMk, Lady D ❤️ и 1 друга личност им се допаѓа ова.