Жената штотуку породена, мажот во кафана

Дискусија во 'Брак' започната од RainBow, 13 мај 2014.

  1. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.147
    Допаѓања:
    18.995
    Пол:
    Женски
    Јас не би препуштила мое дете на некој што од прејадување и препивање завршува во болница. Абе брак неќам со него, остај другото. Поим за незрелост ми е.
    Замисли со бебето си седиш на гинекологија, разбираш дека тој кутриот полошо му е од тебе.
    Малку ти е твоето ајде и за него стресови упм.
     
    На Anyshka и Just.do.it им се допаѓа ова.
  2. ladydy13

    ladydy13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2019
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Како да не слави мажот без жената не разбирам? Ако појди в кафана со другатите ќе појди и жената? Демек сте оделе само со пријатели од сопруг по кафани претходно
     
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    Реактивација :D

    Уште мислам дека таткото треба да биде во болница не толку ради мајката, колку ради детето, да се развие таа врска "кожа на кожа" и со него од самото раѓање.

    Уште мислам дека треба да имаат поделено отсуство со жената.

    Уште мислам дека сме 3 века поназад од цел развиен свет што се однесува до раѓање деца.

    И уште мислам дека нема ништо погрешно во прослава, посебно што секако мажите не ги пуштаат со сопствените бебиња да бидат.
     
    На Осе, Lavender13, јolene и 2 други им се допаѓа ова.
  4. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    И уште мислам дека ‘забавата’ од пред ден два на форумов ќе продолжи овај пат во оваа тема
     
    На Waverly Raven, VDT2906, DarkStormm и 3 други им се допаѓа ова.
  5. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Каде бе Каме? Во некој паралелен универзум, во Македонија не.
    Кај нас посети не дозволуваат, а не пак да влези во сала и да развива врска 'кожа на кожа'. У ствари над 90% од случаите шо сум читала (има во породилни приказни), ни на мајката не ѝ даваат бебе за контакт кожа на кожа.
     
    На baby-star, Waverly Raven, Осе и 10 други им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    Де прочитајте ми ги мислењата од лани, не морам истото да го пишувам.
    Темава ми стигнаа известувања дека е активирана, си искоментирав дека ми е истото мислење. Кој го интересира, си стојат :)
     
    На VDT2906, јolene и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  7. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.505
    Допаѓања:
    136.426

    Извинете што се мешам, ама ај пак:D

    Во државниве не пуштаат посети внатре , а камоли да седи до тебе на пораѓај!
    Немаат сите врски да најдат за д аги пуштат татковците внатре.
    Мекици обично татковците прават кога жената уште е во болница , а не сама дома со детето. Во кафана прават баш заради тоа да не се врати мајката до бебето во " свињарник" после прослава(facepalm)

    И да, ако е некој пијаница и идиот ,ќе си дојде дома жената и овој после еден месец ќе гледа фудбал дома , ќе биде до жената нели, и пак може да се опие ко " свиња" , а уште полошо да биде во присуство на бебето.

    За син ми , бев во болница кога правеа мекици. Вечерта , иако до тогаш се беше добро, на неколку часа пред пуштање ,ми кажаа информации дека син ми има проблем. Му се јавив веднаш на маж ми кој беше во кафана и луѓето само што почнаа да доаѓаат и првото нешто што го рече е ќе им кажам на сите да си одат и одма ќе дојдам. Му реков не, затоа што немаше што да направи лично тој. Јас бев таму па пак јас како мајка не можев ништо да направам. Вечерта после прославата , дојде и ме виде мене на 5 мин надвор бидејќи толку можеше. Пак ме гушкаше ,пак ми даваше поддршка.
    И кога лежев на Клиника доаѓаше на 10мин ( толку му дозволуваа ) и си одеше. Во 24 часа секогаш ми беше и уште ми е поддршка. И таму доаѓаше во било кое време да ми носи се што ми е потребно , по телефон се слушавме цело време.

    Тие 3 саати на мекиците не ми сменија ништо посебно мене. Ниту пак му помогнаа на бебето, бидејќи си имаше кој да помогне.
    И таму никој не се опи ниту се направи " свиња", ни од домашните ни од гостите...

    Не правете драми од ништо
    Тој што е " стока" ќе најде начин и да се опие и да ја извреѓа жената и дома да седи до неа...
     
    На Waverly Raven, NarCis@, Осе и 18 други им се допаѓа ова.
  8. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Буквално.
     
    На VDT2906, baby-star и flower30 им се допаѓа ова.
  9. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    50.296
    Пол:
    Женски
    Дали славење или почастување да го наречам не знам.
    После недела или неколку дена не знам како беше маж ми во кафана ги почасти другарите, тие беа викнале и жива музика.
    Никој не се беше напил, си седеа нормално, мезеле, пиеле и тоа се во граници на нормалата.
     
    На La-loca, anggell, Erika.greeneyes и 2 други им се допаѓа ова.
  10. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.759
    Не се сите 3 века назад, не е фер генерализација. Има многу татковци во земјава кои се посветени на детето, дури и повеќе од мајките.



    Прослава во кафана за раѓање дете (мекици) дур сум во болница ми е сосема ок.
     
    На MinnieM, H.VAGA и IRBBB им се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    Треба да ми ги прочиташ и другите мислења, пошто и мене ми е ок, а 3те века се однесуваат на болниците и третманот на родилките, а не односот на татковците со бебињата. :)
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.759
    :) си пишав ја битно мислење, од назад читано.

    Во Систина пуштаат мажи на природен пораѓај. Мене не ми паѓа на памет да влезе. Ќе треба него да го освестуваат место мене да ме пораѓаат.
     
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    Тогаш не си сфатила што кажувам.
    Систина е приватно здравство.

    Државно здравство е 3 века позади останат свет за родилки. И твојот личен пример е твој личен пример. Избор шознам.

    Јас утре државно да раѓам, немам избор. А нема да има ни таткото на детето.
     
    На Осе, DarkStormm, Angie1432 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.141
    Пол:
    Женски
    Жената породена, мажот, цела фамилија и блиски пријатели во кафана. Скроз ок, дури и мило ми беше, ми праќаа видеа, дома си отваравме поклони, дошле луѓето прославиле. Уште 10 да родам пак ќе сакам да сум сама, да се одморам и онака на секое влагаат во соба, боцкаат, прегледуваат итн, маж ми мислам ќе ме нервираше само како што е миле паника.
    Дома кога дојдов чисто, пречисто, украсено и не се одвоивме првите денови.
     
    На Калатеа, Iris-1234, MinnieM и 5 други им се допаѓа ова.
  15. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    Ех за второ како се намачувам, не цела кафана, и цел град нека повика од мерак.
    Јас ќе им ја викнам музиката ако нема да бидам со нив :inlove:
     
    На Mic18, AneSk и DarkStormm им се допаѓа ова.