1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жена со поголема плата

Дискусија во 'Брак' започната од NEA, 13 јуни 2019.

 1. NEA

  NEA Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,

  Што мислите за браковите во кои жените земаат поголема плата од мажите?
  Конкретно кај мене е така и мислам дека тоа на некој начин го боли сопругот иако не покажува.
   
 2. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  3.161
  Допаѓања:
  16.434
  Пол:
  Женски
  Што има врска кој зема поголема плата и зошто би го болело наместо да е среќен???Јас се радувам на секој успех на сопругот и обратно.Вистина незнам зошто би жму пречело освен ако не е со оној став маж у куќа
   
  На Biny, CameliaMiller, crazylady и 14 други им се допаѓа ова.
 3. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  Кај некои има врска да. Кога мажот е прост најчесто.
  Цел живот повеќе сум заработувала од маж ми. Далеку од проблем е тоа кај нас. Не ставаме на вага.
   
  На Biny, snegulkata, CameliaMiller и 23 други им се допаѓа ова.
 4. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.684
  Допаѓања:
  8.983
  Пол:
  Женски
  Јас сум израсната во семејство кадешто сопружниците ги делат финансиите и ги вложуваат во домот. Така да фактот што мајка ми е подобро платена нема зошто да му смета на татко ми. Поготово што таа има подобро образование и работата што ја работи е поплатена.
  Лошо е да се завидува во брак.
   
  На CameliaMiller, Milobebence, VoodooGirl и 10 други им се допаѓа ова.
 5. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  7.000
  Допаѓања:
  118.111
  Пол:
  Женски
  Баш заради тоа што јас земав поголема плата од маж ми,тоа го поттикна да се труди повеќе. Напредуваше успешно, стигна до позиција раководител и сега тој зема поголема плата од мене8)
  Треба да им е поттик а не љубомора.
   
  На Rubiii, twilight123, CameliaMiller и 16 други им се допаѓа ова.
 6. Sofi.ja

  Sofi.ja Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  8.920
  Допаѓања:
  18.034
  Што е важно кој колку зима кога во еден буџет одат парите:) никогаш не гледаме од која картичка сме извадиле,со која сме ги платиле сметките,а не па кој повеќе земал:D мм зима фиксна плата за 2000 помалку од мене, кога останува прекувремено секој саат му се плаќа па знаеме да се зезаме ајде стигни ме месецов. Но не во негативна смисла зошто земал помалце,туку од причина што во домашниот буџет ќе имаме повеќе пари:)
   
  На CameliaMiller, PaLaVa, Ladybug98 и 7 други им се допаѓа ова.
 7. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.882
  Допаѓања:
  52.864
  Пол:
  Машки
  Незгодно му беше јер жена му зема повеќе плата од него? :D
   
  На CameliaMiller, smile:), NEA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  9.423
  Пол:
  Женски
  Јас пак познавам еден поуникатен случај, каде таа зема поголема плата, но тој ниту е мотивиран од тоа, па и тој да успее, сака се да му биде платено, така му одговара, да не се замара, а притоа и останатите обврски во домот ги прави таа, и како цреша на шлагот, тој сака да глуми "газда" на домот :drunk:

  За темата конкретно: Апсолутно се согласувам секој да биде да речам независен. Партнерите треба да си се радуваат на меѓусебните успеси, да се мотивираат. Да не постои љубомора, ниту пак едниот да се мисли над другиот, од било кој, па и финансиски аспект.

  Јас мислам дека некои мажи не сакаат жени со повеќе пари, бидејќи таквите мажи, една жена можат само да ја освојат или контролираат со пари.
   
  На CameliaMiller, Milobebence, Tanjamm и 14 други им се допаѓа ова.
 9. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  7.000
  Допаѓања:
  118.111
  Пол:
  Женски
  Па јавно никогаш не сме ни правеле муабет дека му е незгодно.
  Не гледам на таков начин на парите, го гледав колку се труди.
  И колку е со самодоверба сега, мерак ми е таков да го гледам.
  Парите се заеднички, а тој никогаш плата не извадил од картичка, така знам дека зима повеќе од мене плата.картичката дома му стои со извадените други пари. Не е ни битно. Јас да раководам со пари за 2 дена се ќе потрошам за глупости, тој е рационален:)
  Изненадува фактот кога ќе спомнам некогаш леле дали ќе имаме пари и за ова, и за она. И тој само ми вели:има пари, не се секирај, земи ја картичката
   
  На CameliaMiller, Milobebence, oblace1 и 6 други им се допаѓа ова.
 10. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.579
  Допаѓања:
  155.732
  Пол:
  Женски
  Исто како и за браковите во кои мажите земаат поголема плата од жените. Поентата е: „шојма врска?“, партнерите треба да гледат да имат поголем заеднички приход, безразлика кој приоднесва поќе.
   
  На CameliaMiller, smooch, Lolipop23 и 9 други им се допаѓа ова.
 11. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.259
  Пол:
  Машки
  Зарем е битно дали мажот или жената зема поголема плата?
  Зарем месечната заработка не е заедничка? Парите не се на купче?

  Ич нема да ми биде гајле дали утре жена ми ќе зема повеќе плата од мене. Важно е да се има за солиден и нормален живот.
  Балканска работа, тоа е.
   
  На CameliaMiller, Milobebence, VoodooGirl и 7 други им се допаѓа ова.
 12. Sofi.ja

  Sofi.ja Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  8.920
  Допаѓања:
  18.034
  Овие што им е битно кој колкава плата зима сигурно си имаат и посебен буџет,за неа ,за него и за дома... па можда едниов ако зима поголема плата ќе си има повеќе пари за трошење за себе па на другиот ќе му биде криво. Друго објаснување немам.
   
  На PaLaVa и candy.cane им се допаѓа ова.
 13. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  Ма само под клуч жената ставање дома да дреме, каква поголема плата :yawn:

  Зар навистина постојат вакви луѓе што гледаат кој поголема плата земал? :x Посебно па помлади кога ќе видам не знам како да реагирам.
  Наместо да се среќни што домашниот буџет се зголемува, тие биле тажни душички дека машкоста им се повредила за парче хартија.

  На човек со самодоверба нема ништо да му влијае за да му се разниша самодовербата, ако самиот тој си се цени и почитува. Е сега, ако не се цени и нема самодоверба, се ќе му смета па дури и платата на жената.


  Ако не па, навистина нека си ги заклучат жените дома, и така ќе земаат само тие плата...ете, може така ќе се чувствуваат ко мажи :!:

  |( |( |( |( |( |(
   
  На CameliaMiller, Milobebence, VoodooGirl и 11 други им се допаѓа ова.
 14. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  Добро де он сакал спонзор. (facepalm)
   
 15. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.075
  Допаѓања:
  6.635
  Пол:
  Женски
  Што е со темата, какви се овие комплекси, страшно, па ако девојката повеке учела додека некој си излегувал со женски се опијанувал па и штета е машкото да зима поголема плата.
   
  На NEA и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. Желба

  Желба Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  3.992
  Пол:
  Женски
  Платата е променлива категорија, секогаш постои шанса да се зголеми, намали или пак и да остане некој без работа.
  Партнерите треба да бидат среќни ако двајцата имаат работа, ако се вредни и трудољубиви, а не да се замараат со глупости, дали мажот или жената има поголема плата.
  Поголема плата на едниот значи подобар стандард за двајцата или ако имаат деца, за целото семејство.
  Затоа партнерите треба да се поддржуваат при напредување, взаемно, без непотребни фрустрации од било чија страна.
   
  На CameliaMiller, Milobebence, elimkd и 15 други им се допаѓа ова.
 17. NEA

  NEA Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Женски
  Нема став да е маж во куќа - ама кога стигаат платите гледам дека не му е сеедно.
  Иначе многу се труди да ме стигне и еднаш со многу прекувремени се доближи - беше многу среќен.
   
  На Milobebence, mira.mira, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.297
  Пол:
  Женски
  Со мм имаме образование на исто ниво но на различни факултети. Е сега неговата струка е таква да не може да гради којзнае каква кариера, има убаво работно место и солидна плата, но нема услови за напредок во фирмата.
  Јас почнав да работам за многу пониска плата од неговата, но со тек на годините го престигнав и сега земам повеќе од него, а допрва треба и да напредувам.
  На секое мое покачување исто се радуваме и двајцата, тоа значи повеќе средства во заедничкиот буџет и повеќе задоволства и за двајцата.
  Тој пак си работи настрана и нешто приватно од што имаме добивка плус, па гледано на годишно ниво тој допринесува повеќе.
  Е сега јас сум повеќе рационална и повеќе штедам за разлика од него, сакам да имам целосна контрола на финансиите, кое за што и каде се троши, па еднаш имавме таков момент, ме праша дали тоа го правам оти земам поголема плата од него, но разговаравме убаво и ги расчистивме дилемите.
   
  На CameliaMiller, Milobebence, dunika и 9 други им се допаѓа ова.
 19. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.889
  Допаѓања:
  14.246
  Пол:
  Женски
  ако мажот зема помала плата од жената и тоа за него претставува проблем нека оди дополнително хонорарно или физичка работа нека работи па нека се прави јак оти според мене не е воопшто важно кој зема повеќе а кој помалку. Важно е кој колку може да придонесе дома. Еве јас и маж ми работиме на исто работно место тој е на повисока функција и има трета смена а јас сум со 2 смени па земам приближно колку него. Дали по околу 2000 ден помалку.
   
  На mira.mira и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 20. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.845
  Пол:
  Женски
  Јас скоро па цело време земам поголема плата од мм. Не ни е проблем и не знам зошто би било:?:
   
  На CameliaMiller, Желба, LiliBoz и 2 други им се допаѓа ова.