1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жена со поголема плата

Дискусија во 'Брак' започната од NEA, 13 јуни 2019.

  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Некогаш со право мажите се чувствуваат загрозено, оти има многу жени за кои маж со помала плата е помалку маж и даваат на знаење што мислат иако можеби не директно.
    -Не се чувствувал загрозено ама се мотивирал :^) Што го спречуваше порано да се мотивира?
    -Кај помалку заработува па уште и газда во куќа изиграва :^) "Газда" во куќа нема право никој да e без разлика кој колку заработува и не знам зошто се спомнува во овој контекст.
     
    На JuLleE, dayla, Elenche87 и 10 други им се допаѓа ова.
  2. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @Bridget Ако мислиш на мојот пост со споменатиот термин "газда", воопшто не беше напишано во тој контекст, во кој сакаш да го претставиш.

    На крај од постот истото што сега го напиша, го кажав и јас.

    Никој не треба да се замислува дека е над својот партнер, од ниту една причина, па ни финансиска.
     
    На CameliaMiller, Tanjamm, elenaxbbg и 3 други им се допаѓа ова.
  3. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    кај мене дома мајка ми имаше поголема плата од татко ми и знам дека кажуваше дека не е баш пријатно тоа и дека треба да се пази да не се повреди машко его, али на успехот на партнерот секој се радува и не е љубоморен. и најбитно двете плати на исто место идат.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Прочитав пак да не сум ти извртила зборови случајно, оти знае да ми се случи :D но, не. Еве тука кажуваш како тој не се мотивирал од нејзината поголема плата за и сам повеќе да заработува (зошто пак мора?), сакал да ужива и да не се замара (дали тоа значи дека партнерот со помала плата едноставно не се замара?) и црешата што ја спомна според мене исто непотребно затоа што ова веќе е тема за друг муабет (кој колку работи по дома или проблеми во бракот). Од ова јас добивам впечаток дека -кај со помала плата па и се курнази :D Не би требало да ги мешаме овие работи со висина на плата, тоа ми е муабетот.
     
  5. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Маж или жена што не се егоисти и не гледаат само за себе за таквите верувам дека не е битно кој колкава плата зема,но еден да е посебичен од брачните партнери тука се појавува еден вид љубомора или завист,тогаш бракот и нема да функционира како што треба,значи без разлика на пол,ако има слога,љубов кој зема поголема плата воопшто не е битно.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @Bridget Тоа со мотивацијата го спомнав бидејќи членката над мене спомна дека нејзиниот партнер се мотивирал од нејзината плата, па го кажав во контекст дека во случајот што јас го знам, не е така.

    Исто, не можам да негирам дека познавам многу мажи што земаат поголема плата, па затоа се мислат газди во домот.
    Тоа не е поради домаќинските, туку исклучиво од финансиски аспект.

    Баш и во друга тема, една членка кажа дека сопругот ја психички малтретира затоа што имал голема плата, а таа нема никакви примања.

    Факт е дека некои луѓе, поради финансиите во однос на партнерот се чувствуваат инфериорно или супериорно.

    Зошто? Не би знаела.
    Егото е дел од одговорот.

    И не зборував општо, дека секој партнер со помала плата не се замара, туку за оној јас што лично го познавам, знам дека е така.
    И кај него си работи егото.

    Погрешно е секако некој да се мисли супериорен над партнерот, како што и претходно спомнав.
     
    На CameliaMiller, Rebecca_R и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Бриџке. се согласувам со тебе. Исто зборате и двете, ама друг пат, цитирај го тој на кого се обраќаш.
    И не вели: Ошто беше, оти не е.
    Општо-општо, ама ќе збрчиш на некој. :D

    Он топик: Тешки да земам поголема плата од маж ми.
    Ништо чудно и да го напрам 100% домаќин, и јас само да работам.
     
    На CameliaMiller, Milobebence, lovestoneddd и 5 други им се допаѓа ова.
  8. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Мотивацијата е убава работа зошто да љубоморе, ако се мотивирал од сопругата значи дека е вредна да се угледа на неа и тој да заработува повеќе, ако е љубоморен абе какво угледување за него тоа ке биде понижение да се мотивира од сопругата, а може да заврши и со тепачки и триста глупости дури и ке ја тера да се откаже од работата.
     
    На Elenche87, Milobebence, Желба и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Кога нема љубов се некои изговори се наоѓаат.
    Искрено за мене е глупост да размислуваш кој има поголема плата.
    И сеа што треба да правиш ти зошто на мажот му смета, да напуштиш работа?
    Во време кога луѓе молат за работа, некој ќе му смета што имам поголема плата.
     
    На Tanjamm, Желба, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Знам да пример каде маж ја натера жена си да даде отказ само затоа што беше поуспешна од него. Изговорот - децата нема кој да ги гледа, јадење да правела и сл.
    На крај пак не му чинеше па се разведоа - сега жената е директор.
     
    На Milobebence, Tanjamm и tessie им се допаѓа ова.
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.244
    Пол:
    Женски
    Во брак сте, зборувајте отворено, разговарајте, прашај го за тоа како се чувствува, дали сака да смени работна позиција, работно место, дали сака да напредува.
    Прашај го како се чувствува.
    Во бракот нема место за такво нешто.
     
    На Milobebence, tessie, Желба и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.263
    Ја знам многу мужи шо одеднаш одсвиѓуваат некоја девојка шо има поголема плата од нив, а па да не праам муабет за тоа кои проблеми у брак настануваат од истото.

    Ко да има поголем к*р од нив се понашаат.
     
    На SexiLy, CameliaMiller, Ketchup и 10 други им се допаѓа ова.
  13. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Мене не ми е проблем, баш напротив би било убаво, дај боже нека зима и 1000 евра плата, таман можеме да идеме на канарските острови наместо низ балканскиве држави да дремеме кога ќе дојде време за летен одмор.

    Проблем би било ако еден од партнерите со повисока плата за време на караници го користи тоа како факт да го понижи другиот партнер или му спушта цело време за тоа итн... Тие се жални ситуации кога некој си зима право само затоа што е во подобра позиција од другиот да се однесува така супериорно.
     
    На Herrera, Harper, WarriorMind и 22 други им се допаѓа ова.
  14. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Мажите и жените се еднакви.Доста со тоа дека ќе бил повреден.Ги чуваме како лед во дланка плашејки се да не се растопи.Оставете ги нека мислат што сакаат зацртете си веќе еднаш дека нема разлика меѓу половите.
     
    На Milobebence и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  15. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Јас па на колку материјалисти мажи имам наидено во животов, памет да ти штукне.
    Така што тоа клише мажите се по сексот, жените по парите не ми држи вода.
    Ај да те праша за професија на состанок, да сфатиш, не е само за парите, туку се открива на кое интелектуално ниво си, колку ви се блиски интересите и не знам што.
    Ама, плата, станбено прашање, ау.
    Обично за овие лажам и кажувам помалку. Секад.
    Прашањава ко за кредит да имам аплицирано кај него. Ти пријател, банка си?
    Ако му влијае на љубовта, баш ме заболе.
    Особено ако не е скалило повисоко.

    Јас го мразев ваквото гледање на нештата, ама по одредено искуство, еден коментар на моја другарка тотално ме замисли:
    „Да најдеш квалитетен маж и онака е реткост. Знаеш ли зошто им пречи жена што е на повисоко скалило од нив? Затоа што голем дел од мажите сакаат да се натпреваруваат, да се борат за тебе. Затоа ти мора да им поставиш критериуми кои ќе се борат да ги остварат. Од аспект на емоционални и нематеријални, веќе поголем дел од нив и сами се свесни дека не можат стопроцентно да ги исполнат затоа што се генетски предиспонирани да чувствуваат помала болка во увото за све. Вака има материјал за борба.“

    Сем ако и од тој аспект е неспособен па кука како сите жени се материјалисти.
    Нормално не сите, ама како што карактерни жени се реткост, така и карактерни мажи се.
    На тие ретки исклучоци, капа им симнувам.
    Тоа се обично зрели луѓе коишто имаат доволно самодоверба да не се комплексираат ако земаат повисока или пониска плата од партнерот.
     
    На dunika, Milobebence, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Кај нас пак е обратно.
    Јас имам повисоко образование од сопругот, по функција (работно место) имам повисока од него , но тој зема 2 пати повисока плата од мене, дури за македонски стандард прилично големка.
    Никогаш не сме гледале така на работите, нити јас се копмлексирам на тоа, нити тој се комплексира на моето образование, напротив се гордееме еден на друг.
     
    На dunika, CameliaMiller, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Хаха ова ко другар ми да го слушам. Во странство се иначе. Вика татко ми ни викаше учете ако не цел живот во индустриски сектор ќе ти помине. Еве го брат ми, не учеше, во тој сектор е и зема три мои плати месечно, ја дипломава си ја галам и плачам.
     
    На dunika, CameliaMiller и candy.cane им се допаѓа ова.
  18. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Во нормална држава треба тие што имаат факултет да земаат поголема плата и содветно работно место,но тоа во нормална држава,а кај нас не се такви критериумите,тука полуписмен може да зима плата и над 500евра ако има некој да го бутне на добро платено работно место,без разлика дали државно или приватно,така не споредувајте образование со плата.
    Амди Бајрам е со основно но има милиони,само како пример.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Во државно можно е до некаде да функционира, доколку е човек на некој висок функционер, ама приватно, дека ќе те чува работодавачот, без 2 чисти во главата , да не знаеш во газ да се боцнеш и да те плаќа да речеме 700 евра, е тоа не би рекла баш....
    И да во нормална држава се цени образованието, а тука од причини што ни се на сите познати, знаеме зошто е изгубена вредноста о важноста на факултетското образование.
     
  20. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Кај мене било обратно кога сум искачал со девојки на прв состанок, претежно тие ме прашуваат, што работам, како иде работа, дали се заработува, итн.
    Јас никогаш ниту една девојка со која сум искочил не сум ја прашал што работи, колку заработува итн., за мене ваквиот вид прашања спаѓаат во приватни прашања, и според мене е некултурно да љубопитствувам во нечија приватност, дури и кога сами девојките ми кажувале сум и кажувал, дека не треба да ми кажуваат од толку теми на муабет ние за работа ли да збориме?
    :D
     
    На Cka, tessie и candy.cane им се допаѓа ова.