1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жените-политичари во Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од bilkata, 26 јануари 2010.

 1. bilkata

  bilkata Администратор

  Се зачлени на:
  4 октомври 2008
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  1.679
  Што мислите за жените во политиката во Македонија? Имате ли омилени политичарки? Сметате ли дека се успешни колку мажите-политичари?
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Да мислам дека се успешни колку и мажите,но мое мислење е кога жените би владееле,мислам дека подобро би било и не само во Македонија,туку и во светот.
   
  На Angelinkka и daylight им се допаѓа ова.
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.781
  Допаѓања:
  131.279
  Во Македонија владеат стреотипи од типот: жените се за во кујна, не за бизнис и политика, па жените - политичарки не се сфаќаат сериозно.
  Се согласувам со Гордана, а Шведска е пример за тоа :)
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.508
  Пол:
  Женски
  факт е дека има многу малку жени во политиката. Мислам дека жените во Македонија и немаат некои амбиции спрема политиката, а се повеќе насочени кон тоа да се омажат и да оформат семејство.
   
 5. Dark-Rose

  Dark-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  76
  Аххх само да можам да дојдам на власт и да протерам од државава се она што не припаѓа овде... ама не сум...
  Немам некој особен коментар за жените политичарки во Македонија. Се зависи од тоа кој колку има во главата а не дали носи панталони или суќни. Позз***
   
 6. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  Се согласувам со цитираното. Но, мислам дека многу нешта би се подобриле ако жени се одговорни за нив. Ние жените сакаме да видиме дека работите се движат напред и не сме толку многу себични. Ако не за друго, почувствителни сме, а тоа нема да не остави да правиме толку многу „валкани“ работи.

  Ако треба да посочам пример за политичарка од МК, тогаш нема како да не ја споменам Шеќеринска. Знам дека повеќето луѓе кога ја слушаат всушност во нивните глави слушаат „бла бла бла бла“, но таа жена знае како да ги каже работите.

  Има став има присуство има богат речник. Повеќето др политичари не знаат што зборуваат, изговараат термини што не знаат што значат.

  Да би имала позадина, каква што е потребна, и да би знаела дека ќе ме остават да си ја вршам работата, би се вмешала во политиката, ама тука не благодарам.
   
 7. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  оф колку и јас сакам...
  него кај нас жените се и не баш така застапени во политиката.. више се ради украс и ради она као еве ние не сме шовинисти...

  него политичарка што така ми има останато у памет Ганка Самоиловска Цветаноска... имаше жената став, само кај ја снема сега незнам
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  леее да, само шо сакав да пишам, кога оп го читам твојов пост. Жената беше стварно политичарка на место...
   
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Море ја да сум политичарка има да цвета државава,и се ке протерам,се што е непотребно ке исфрлам,ке ставам луѓе кои што имаат темелно образование,па според делото на Платон или Аристотел беше,оф не ми текнува сега,ама ај,го подржувам мислењето на нашите македонски филозофи.ИИИИИИИИ одма ке го решам спорот со името.
   
 10. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  Лилјана Поповска умерена скромна жена со свој а не партиски став.
   
 11. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  Јагнула Куновска, можеби веќе и не толку актуелна ама во секој случај интересна жена за слушање- политичар, успешен адвокат па згора на се и поетеса и сликар.
   
  На viku му/ѝ се допаѓа ова.
 12. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  se soglasuvam za liljana popovska i jagnula kunovska..ama bas zatoa sto se svoi,ne napravija nesto poveke,(mislam premierska,pretsedatelska ili nekoja bliska visoka funcija) zasto deneska uspevaat samo poltronite,tie so samo slusaat i izvrsuvaat,i ne smeat da imaat razlicno mislenje i stav od"vodacot".
   
 13. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  74
  Jagnula Kunovska, se soglasuvam deka e pametna i mnogu pedantna zena, no otkoga stana pratenik malku bese zanesena vo mislite (barem jas imam takov vpecatok) bidejki sum imala prilika po cesto da ja gledam... zamislete taa zena koga ke sedne na stolce dokolku nosi suknja ili fustan bukvalno javno si go podiga fustanceto do zadnikot i si sednuva za da ne i se izguzva... toa e retka pedantnost i ja pocituvam, no sepak kako politicar ne bi se soglasila deka bas i ja biva (barem ne se pokaza tolku).
   
 14. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  сакам жените повеќе да бидат застапени во политиката кај нас....и сакам жена за претседател или премиер...навистина има способни жени кај нас...ама незнам дали немаат доволно храброст повеќе да навлезат во политиката :? :? :?
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Абе кај нас е уште тоа патријархалното и средновековното: жената е за дома, да готви, пере, пегла и да раѓа деца... А да направиш една анкета, да видиш колку има бракови каде мажот го отпуштиле од работа, а жената ја издржува фамилијата. Ехеееееее... ама кој ти го признава тоа. Кај нас модата (што е да речам споредна работа) патува две години од Италија до тука. А кога станува збор за вакви промени.... Ми се чини со нашиов менталитет со столетија ќе ги чекаме.
   
 16. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.297
  Пол:
  Женски
  Ермира Мехмети ја обожавам
   
 17. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  275
  Лилјана Поповска ми е синоним за успешна жена,Шекеринска -секоја чест каков добар оратор е жената алал да и е,ми се свиѓа како збори :)
   
  На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  ermira mehmeti liljana popovska i sekerinska :) se nadevam i ja ke bidam megu zenive politicarki :lol: planiram da studiram politicki nauki a me ceka i sigurno rabotno meso vo vlada taka da se ostanuva na mene pa se nadevam deka ke uspeam ahhh :tmi:
   
 19. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Мислам дека на нашата политичка сцена преовладуваат мажите,иако има и жени.Сметам дека жените треба повеќе да истакнат во оваа област бидејќи има образовани и добро квалификувани жени што ќе може добро да се исткнат.
   
 20. preetygirl-J

  preetygirl-J Нов член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  491
  Допаѓања:
  78
  Секоја чест на веќе покојната Габриела Коневска-Трајковска :( Радмила Шеќеринска исто е топ политичар и многу ми е cool таа жена. А, воопшто не ми се допаѓаат- Косана Мазнева и Силвана Бонева :puke: :puke: :puke: