1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жените-политичари во Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од bilkata, 26 јануари 2010.

  1. renata76

    renata76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    34
    Teuta Arifi definitivno, pametna i so mnogu ubav recnik!

    [mod-kirilica:2e1c4886][/mod-kirilica:2e1c4886]
     
  2. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.649
    Пол:
    Женски
    Ми се допаѓаат некои од жените политичарки во Р.М. Еве на пример ми се допаѓа госпоѓата која беше претседателски кандидат (незнам од која партија) Мируше Хоџа, ми се допаѓа и Теута Арифи и Шеќеринска. Ми се допаѓаше и Габриела Коневска :( што почина. Единствено не ми се допаѓа Силвана Бонева. Само да напоменам дека ова нема врска со партиската припадност на истите, онака пишав, овие некако ми изгледаат како прави госпоѓи и добри ораторки, за разлика од Бонева, некако не ја бидува за оратор.
     
  3. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Интелектуални, начитани, умешни во говорот.
    Единстве маана им е стилот. Ниту една политичарка нема добар стил не само на облекување туку и уредување во домот. (ги даваа на емисија)
    Откако сега за нив почнаа да се грижат стилисти некако ги средија. :lol: 8)
     
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Немам некое блескаво мислење за жените политичарки во Македонија. :|

    Би сакала да имам, би сакала да се малку поангажирани, поамбициозни и студиозни, посветени во работата, ама веројатно капацитетот им е толку или едноставно условите во нашата држава им овозможуваат мала застапеност и експонираност.

    Ја издвојувам Мируше Хоџа, ја имав честа да ми предава на факултет, многу начитана, харизматична, културна, пријатна и ненаметлива личност, а сепак поседува став и аргументираност на истиот.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Кога станува збор за нашите политичарки прво што ми текнува е Радмила Шеќеринска.Нема некоја голема харизма,ама е добар говорник,зборува одмерено и промислено.
    Теута Арифи исто така остава впечаток на паметна жена,со богат речник и интелект.
    И многу ми е симпатична Ермира Мехмети,млада е ама мислам дека има предиспозиции да биде добар говорник само уште и недостига некоја поголема сигурност во изразувањето.И малку гласот и е псикав :wasntme:
     
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Гордана Јанкуловска не ми се допаѓа. Можеби е начитана и се тоа, ама кога зборува имам чувство како сето тоа да го научила напамет. Плус бе, тоа мустаќот да го засреди малку, сигурно до нејзини уши има стигнато тоа дека ја исмејуваат за мустаќите, па нека земе мајку му стара нека ги издепилира. И веѓите грозни да ги среди. Малку шминка нема да е на одмет, фацата и е како цело време да и се кива |(
     
    На Hipster и BoaVista им се допаѓа ова.
  7. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Гледав пред некое време реклама за некој таблоид беше од овие нашиве,кој велеше дека Гордана Јанкуловска направила трајна депилација на надусниците.Само не знам колку е точно,одамна не сум загледала |(
     
  8. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Офи извини, ама мислам дека си направи епилација на мустаќот- така да во иднина нема да имаш можност да го гледаш :D
     
  9. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Прва на памет ми паѓа - Радмила Шеќеринска. Не навлегувам во тоа зошто не ја сакам како човек, ама оратор е навистина добар, и секако изобилува со интелигенција.

    Сепак најмногу си ја почитував и почитувам Илинка Митрева. Имав чест да ми биде професор на факултет и можам да ви кажам дека не само како професор туку и како човек, Илинка е извонредна. Таа единствена помеѓу сите професори немаше никаков проблем на пауза да седне со нас, да испуши цигарче, да ни направи муабет. Едноставно беше толку природна и харизматична, што не можевте да не ја засакате.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Flow

    Flow Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    20
    Роза Топузова Каревска, говорник за милина, речник до немајкаде. Секогаш е скоцкана, од глава до пети, и надвор и внатре. Пример како треба да изгледа и да се однесува еден пратеник, воопшто.
    Радмила Шеќеринска секогаш ќе ме асоцира на жена борец, без разлика што е од пратеничката група на сдсм, секоја чест за широката палета на интернационализми и неологизми, храброста, одличните настапи. Доверба? Не влева многу, можеби сега малку повеќе од кога стана мајка.
    Ермира Мехмети, и симнувам капа за позицијата на која се наоѓа на толку млада возраст. Плус, сериозна е, секогаш има добро подготвени реплики и умерена е во ставовите. Кога повишува тон, го прави тоа со стил.
    Анета Стефановска, локал- патриот кој се наоѓа во зенитот на својата слава, дефинитивно ќе остане запечатена во нашите мемории и во историјата на државава како еден од најдобрите комичари што излегле од Собранието на Република Македонија. За жал, ништо од ова не се случи по нејзина желба и намера.
    Весна Бендевска, одбивна политичарка. Прво, ми се наежува кожа кога ќе ја слушнам како цепа на битолски дијалект (знам дека е тука поради Битолчани, ама ете). Ми се чини дека ретко кога има нешто паметно да изјави, во преостанатиот дел од времето се препукува, трачари- типичен пример на просечно интелигентна жена.
    Канчевска- Милевска, минијатурно струјно поле, попушта пред притисок, никаде не оди без натечените жили на својот врат, се нервира за секоја ситница и нон стоп си ја ишка мувата од капата. Не е голем љубител на капи/шапки и останата галантерија, ама затоа секогаш се фрцка со различен капут. Да признаеме, има незаменлив стил на облекување.
     
  11. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Мислам дека женските политичари во Македонија личат на ороспии кои кокодакаат и гракаат - чест на исклучоците. Многу се дрски, постојано кавгаџиски настроени. Машките ништо подобро. Сите ги имитираат своите постари колеги и колешки кои исто само се расправаа.

    Но би било интересно да се види парламент каде 70-80% би биле жени. Ама да бидат стварно квалитетни и со меѓусебен респект кога дискутираат па макар и не се согласувале.
     
  12. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ма не ги бива бе, факт! Тоа маживе не ги бива, не па жените. Ја да сум би ги пратила сите по дома, ајт.
     
  13. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    ..... :D .......мислам дека имаме многу способни и паметни жени, со вештини и умеења, образовани и амбициозни...исто членки на партија,ама никако од мажите не можат да допрат до управувачките тела..секогаш се во позадина како логистика,и во парламентот имаме доста добри ораторки кои излегуваат со факти и вистини.....ама за жал сеуште жената е таа која е потисната,а мажот е како приоритет...се напрај мал напредок за поголем број на жени во политиката ама недоволен...можеби во скора иднина нештоо ќе се промени можеби не,сепак жената може и умее да е рамо до рамо со секој маж...во секое ниво од општеството.... :D .
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  14. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Како се вика една од ВМРО така дебелка и кој е за сама дига рака? Извинете на смешното прашање ама навистина не знаев како да ја објаснам .
     
  15. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    ^ Не ми текнува на која мислиш, инаку ќе ти одговорев.

    Од сите женски политичарКи во МК најмноогу ја ценам г-ѓа Радмила Шеќеринска :)
    иако јас сум од различна партија, што е добра - добра е. Секоја чест за неа! :bow:
     
  16. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Па мислам дека повеќето се само за декор :wasntme: Чисто да има полова застапеност . Сметам дека не им се дава доволно шанса на жените , секогаш се надвор од главните политички функции и дека ово је Балкан и си владее мислењето дека жената е за дома само :puke:
    Не можам да издвојам некоја посебно . Ама многу би сакала жена претседател да имаме :rock:
     
  17. Liiana

    Liiana Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2012
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    Инаку не сум многу за политика но Радмила Шeќеринка е добра и со стил и да не зборуваме со говор а и Ермира Мемети е добра.
     
  18. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Жените како што гледам повеќе ги бива за политика :D ,ги бива за кавги најповејке и неможе на крај никој со нив да излезе .Ајде кажете кој излегол на крај со Рамила Шејкеринска и со Весна Бендевска ?Па никој ете и со тепачка во собранието завршија и сеуште немаат излезено на крај нема ни да излезат :D и после ај речете дека жените не ги бива за политика :rofl:
     
  19. selma...selma

    selma...selma Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    22
    Потребно е поголемо присуство на жените во политиката, ама жени со своја женственост, креативност знаодливост и организираност, а не како нашите политичарки жени со карактеристи на мажественост. До пред Извештајот на ЕК за МК и се восхитував на Теута Арифи, ама жената забега во филмот дека ќе биде оддреден датумот за започнување на преговори за членство во ЕУ, ама дај не знам дали само нас сее обидуваше да не лаже, или самата веруваше во својата лага...Од пратеничките, Цветанка од СДСМ, жената пред се е одличен правник и има знаење...
    Се додека во ова општество (Балканско) секоја жена во политиката се коментира како ку*ва, не очекувам дека ќе има добри политичарки
     
  20. offspring1

    offspring1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    180
    Теута Арифи е одамна забегана во филмот за голема Албанија.