Жените-политичари во Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од bilkata, 26 јануари 2010.

 1. renata76

  renata76 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  31
  Teuta Arifi definitivno, pametna i so mnogu ubav recnik!

  [mod-kirilica:2e1c4886][/mod-kirilica:2e1c4886]
   
 2. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.435
  Допаѓања:
  24.779
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓаат некои од жените политичарки во Р.М. Еве на пример ми се допаѓа госпоѓата која беше претседателски кандидат (незнам од која партија) Мируше Хоџа, ми се допаѓа и Теута Арифи и Шеќеринска. Ми се допаѓаше и Габриела Коневска :( што почина. Единствено не ми се допаѓа Силвана Бонева. Само да напоменам дека ова нема врска со партиската припадност на истите, онака пишав, овие некако ми изгледаат како прави госпоѓи и добри ораторки, за разлика од Бонева, некако не ја бидува за оратор.
   
 3. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.006
  Интелектуални, начитани, умешни во говорот.
  Единстве маана им е стилот. Ниту една политичарка нема добар стил не само на облекување туку и уредување во домот. (ги даваа на емисија)
  Откако сега за нив почнаа да се грижат стилисти некако ги средија. :lol: 8)
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.471
  Немам некое блескаво мислење за жените политичарки во Македонија. :|

  Би сакала да имам, би сакала да се малку поангажирани, поамбициозни и студиозни, посветени во работата, ама веројатно капацитетот им е толку или едноставно условите во нашата држава им овозможуваат мала застапеност и експонираност.

  Ја издвојувам Мируше Хоџа, ја имав честа да ми предава на факултет, многу начитана, харизматична, културна, пријатна и ненаметлива личност, а сепак поседува став и аргументираност на истиот.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  66
  Кога станува збор за нашите политичарки прво што ми текнува е Радмила Шеќеринска.Нема некоја голема харизма,ама е добар говорник,зборува одмерено и промислено.
  Теута Арифи исто така остава впечаток на паметна жена,со богат речник и интелект.
  И многу ми е симпатична Ермира Мехмети,млада е ама мислам дека има предиспозиции да биде добар говорник само уште и недостига некоја поголема сигурност во изразувањето.И малку гласот и е псикав :wasntme:
   
 6. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.859
  Гордана Јанкуловска не ми се допаѓа. Можеби е начитана и се тоа, ама кога зборува имам чувство како сето тоа да го научила напамет. Плус бе, тоа мустаќот да го засреди малку, сигурно до нејзини уши има стигнато тоа дека ја исмејуваат за мустаќите, па нека земе мајку му стара нека ги издепилира. И веѓите грозни да ги среди. Малку шминка нема да е на одмет, фацата и е како цело време да и се кива |(
   
  На Hipster и BoaVista им се допаѓа ова.
 7. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  66
  Гледав пред некое време реклама за некој таблоид беше од овие нашиве,кој велеше дека Гордана Јанкуловска направила трајна депилација на надусниците.Само не знам колку е точно,одамна не сум загледала |(
   
 8. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.250
  Офи извини, ама мислам дека си направи епилација на мустаќот- така да во иднина нема да имаш можност да го гледаш :D
   
 9. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.764
  Прва на памет ми паѓа - Радмила Шеќеринска. Не навлегувам во тоа зошто не ја сакам како човек, ама оратор е навистина добар, и секако изобилува со интелигенција.

  Сепак најмногу си ја почитував и почитувам Илинка Митрева. Имав чест да ми биде професор на факултет и можам да ви кажам дека не само како професор туку и како човек, Илинка е извонредна. Таа единствена помеѓу сите професори немаше никаков проблем на пауза да седне со нас, да испуши цигарче, да ни направи муабет. Едноставно беше толку природна и харизматична, што не можевте да не ја засакате.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Flow

  Flow Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  20
  Роза Топузова Каревска, говорник за милина, речник до немајкаде. Секогаш е скоцкана, од глава до пети, и надвор и внатре. Пример како треба да изгледа и да се однесува еден пратеник, воопшто.
  Радмила Шеќеринска секогаш ќе ме асоцира на жена борец, без разлика што е од пратеничката група на сдсм, секоја чест за широката палета на интернационализми и неологизми, храброста, одличните настапи. Доверба? Не влева многу, можеби сега малку повеќе од кога стана мајка.
  Ермира Мехмети, и симнувам капа за позицијата на која се наоѓа на толку млада возраст. Плус, сериозна е, секогаш има добро подготвени реплики и умерена е во ставовите. Кога повишува тон, го прави тоа со стил.
  Анета Стефановска, локал- патриот кој се наоѓа во зенитот на својата слава, дефинитивно ќе остане запечатена во нашите мемории и во историјата на државава како еден од најдобрите комичари што излегле од Собранието на Република Македонија. За жал, ништо од ова не се случи по нејзина желба и намера.
  Весна Бендевска, одбивна политичарка. Прво, ми се наежува кожа кога ќе ја слушнам како цепа на битолски дијалект (знам дека е тука поради Битолчани, ама ете). Ми се чини дека ретко кога има нешто паметно да изјави, во преостанатиот дел од времето се препукува, трачари- типичен пример на просечно интелигентна жена.
  Канчевска- Милевска, минијатурно струјно поле, попушта пред притисок, никаде не оди без натечените жили на својот врат, се нервира за секоја ситница и нон стоп си ја ишка мувата од капата. Не е голем љубител на капи/шапки и останата галантерија, ама затоа секогаш се фрцка со различен капут. Да признаеме, има незаменлив стил на облекување.
   
 11. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  2.952
  Мислам дека женските политичари во Македонија личат на ороспии кои кокодакаат и гракаат - чест на исклучоците. Многу се дрски, постојано кавгаџиски настроени. Машките ништо подобро. Сите ги имитираат своите постари колеги и колешки кои исто само се расправаа.

  Но би било интересно да се види парламент каде 70-80% би биле жени. Ама да бидат стварно квалитетни и со меѓусебен респект кога дискутираат па макар и не се согласувале.
   
 12. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.023
  Ма не ги бива бе, факт! Тоа маживе не ги бива, не па жените. Ја да сум би ги пратила сите по дома, ајт.
   
 13. Skromna

  Skromna Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  117
  ..... :D .......мислам дека имаме многу способни и паметни жени, со вештини и умеења, образовани и амбициозни...исто членки на партија,ама никако од мажите не можат да допрат до управувачките тела..секогаш се во позадина како логистика,и во парламентот имаме доста добри ораторки кои излегуваат со факти и вистини.....ама за жал сеуште жената е таа која е потисната,а мажот е како приоритет...се напрај мал напредок за поголем број на жени во политиката ама недоволен...можеби во скора иднина нештоо ќе се промени можеби не,сепак жената може и умее да е рамо до рамо со секој маж...во секое ниво од општеството.... :D .
   
  На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
 14. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.335
  Како се вика една од ВМРО така дебелка и кој е за сама дига рака? Извинете на смешното прашање ама навистина не знаев како да ја објаснам .
   
 15. Ingvild

  Ingvild Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  3.138
  ^ Не ми текнува на која мислиш, инаку ќе ти одговорев.

  Од сите женски политичарКи во МК најмноогу ја ценам г-ѓа Радмила Шеќеринска :)
  иако јас сум од различна партија, што е добра - добра е. Секоја чест за неа! :bow:
   
 16. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.478
  Допаѓања:
  10.193
  Пол:
  Женски
  Па мислам дека повеќето се само за декор :wasntme: Чисто да има полова застапеност . Сметам дека не им се дава доволно шанса на жените , секогаш се надвор од главните политички функции и дека ово је Балкан и си владее мислењето дека жената е за дома само :puke:
  Не можам да издвојам некоја посебно . Ама многу би сакала жена претседател да имаме :rock:
   
 17. Liiana

  Liiana Активен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2012
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  1
  Инаку не сум многу за политика но Радмила Шeќеринка е добра и со стил и да не зборуваме со говор а и Ермира Мемети е добра.
   
 18. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.522
  Жените како што гледам повеќе ги бива за политика :D ,ги бива за кавги најповејке и неможе на крај никој со нив да излезе .Ајде кажете кој излегол на крај со Рамила Шејкеринска и со Весна Бендевска ?Па никој ете и со тепачка во собранието завршија и сеуште немаат излезено на крај нема ни да излезат :D и после ај речете дека жените не ги бива за политика :rofl:
   
 19. selma...selma

  selma...selma Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  21
  Потребно е поголемо присуство на жените во политиката, ама жени со своја женственост, креативност знаодливост и организираност, а не како нашите политичарки жени со карактеристи на мажественост. До пред Извештајот на ЕК за МК и се восхитував на Теута Арифи, ама жената забега во филмот дека ќе биде оддреден датумот за започнување на преговори за членство во ЕУ, ама дај не знам дали само нас сее обидуваше да не лаже, или самата веруваше во својата лага...Од пратеничките, Цветанка од СДСМ, жената пред се е одличен правник и има знаење...
  Се додека во ова општество (Балканско) секоја жена во политиката се коментира како ку*ва, не очекувам дека ќе има добри политичарки
   
 20. offspring1

  offspring1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  180
  Теута Арифи е одамна забегана во филмот за голема Албанија.