Жените-политичари во Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од bilkata, 26 јануари 2010.

 1. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  551
  Што мислите за жените во политиката во Македонија?
  Па немам некое големо мислење...
  Имате ли омилени политичарки?
  Шеќеринска! :$
  Сметате ли дека се успешни колку мажите-политичари?
  Успешни се исто колку и мажите! :)
   
 2. selma...selma

  selma...selma Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  21
  Теута Арифи и филм за голема Албанија па не би рекла...жената е космополитан за да се занимава со балкански националистички еуфории...Да Арифи премногу сакаше да постигне РМ да добие датум за започнуваање на преговори, и заборави на клучното прашање, нашиот јужен сосед...добро наместо датум, добивме некои претпристапен дијалог, кој многу ќе ни помогне при започнување на преговорите со ЕУ...
   
 3. offspring1

  offspring1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  180
  Теута е космополит исто колку што Грујо е патриот.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 4. selma...selma

  selma...selma Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  21
  По се изгледа дека Теута Арифи, како политичарка индивидуа, но и како професорка воглавном ја немаш следено...
  Но, добро и Грујо не ми изгледа баш патриот, освен јак на зборови, затоа што на дела, како примиер на држава па не се покажа. Можеме за патриотизам да учиме од Словените, кои водени од чувството на љубов кон татковината успеа да направат држава во полна смисла на зборот.
   
 5. Micheleljubov

  Micheleljubov Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  2.935
  Мене Гордана Јанкуловска, ми е крајно фино женче, секогаш смирено, скромно.
  И свака и част со работава што се справува, релативно тешка работа, која претежно се дава на мажи.
  :muscle:

  Шеќеринска ми е антипатикус невиден. Посебно кога излезе на телевизија и се обрати на Грујо „Немој да бегаш од женска суќна “ :^) Еми тоа е.

  А за другите вака, не ми оставиле некој впечаток, освен битолчанкава :D
  http://www.youtube.com/watch?v=pxaPyj4cuXA
   
  На Markusa2 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.286
  Па, не знам, во последно време политичар(к)ите служат само за правење вицови и смешки во врска со нив. Но, ајде, класната ќе ме кара ако дознае дека зборувам за политика. Нели имав право да го кажам своето мислење?
  Е па, ај ако имам право, значи не е грев...Ќе продолжам. Мислам дека жените се исто толку (не)успешни колку и мажите во политиката. Како што би рекла баба ми, не ги бива за свирки. :lol: :!:
   
 7. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  Исто мислење имам :D
   
 8. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  4.151
  Ермира Мехмети е голем националист и како жена млада посебно треба да се срами со тоа што само збори „Алабнците, Албанците...“. Добро бе само Албанци ли има во Македонија? Нема ли други луѓе кои со еден збор може да се наречат граѓани? Отров и излегува од устата. Теута беше таква на почеток, сега е поумерена и изгради стил на обелкување. И емне од другиве жени што се за пример прво на памет ми паѓа Шеќеринска. Говорник е, е сега дали реално нешто би сменила ако добие некоја јака функција не знам...
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 9. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  985
  Пол:
  Машки
  Деновиве нашиве портали (еден од нив) се утепаа од пишување и фалење како е отворено некакво си кафуле во Камењане. Голема работа, отворено уште едно кафуле. Па и не е мала работа, кафулето да ти било само за жени. Колку европски, еманципирачки, просперитетен и современ потег. Башка мажите во овој кафиЌ немало да бидат добредојдени, за да им се обезбедел простор на жените од Камењане за гласно размислување и слободна експресија на идеи и новитети.
  Оди бе бегај. Сега секоја Камењанка штом примети наплив од идеи и ја обземе претприемачка грозница ќе фрли мантилот и шамијата и ќе може да избега од улогата на бебемат, земјоделец, готвач, домаќинка, робинка... и ќе тркне до кафичот на ладен нес и неколкучасовен опуштен муабет со другарките за новата сезона на Игра на тронови, што тоа се случува со Џорџ Клуни, кој ја облекува Ријана, кој ќе тепа на МакФест, а во официјалниот дел од муабетот ќе споделат идеи и стратегии како лесно да се докопа до висока позиција во Пивара, Алкалоид, можеби кабаре, некој мотел,... Се ова се случува додека добриот, питом и модерен сопруг ја заменува во дел од обврските, а кога ќе се врати ќе биде пречекана со бакнеж, прегратка и долго прераскажување на убавиот помин.

  Ако УСАИД сакаат да постигнат некаков ефект треба да ја спуштата рачната на вистинската кочница во оваа ситуација. Многу малку има вина во жената во случајов Албанката, отколку што има во нивните мажи.

  Никој ниту од владин ни невладин сектор не го осуди овој според мене екстремно глуп потег, кој уште толку ќе придонесе за изолација и закржлавување на жената. Плус тоа бадијала потрошен грант од УСАИД.

  Не дека би отишол во Камењане да пијам нешто во кафулето. Мислам дека еднаш бев во Камењане на утакмица и видов дека Камењанци се многу скалила далеку од цивилизација, а не па од еманципација. Од таму и целава инспирација за мојов текст.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  4.151
  Мене ми беше многу смешно кога видов со шамии седат во кафуле, а кога ги снимаа веднеа глави. Ма кое кафуле, не се жените криви и мислам дека ако имаат избор нема да раѓаат по 5-6 деца. Тоа не е нормално. А инаку кој ќе оди во тоа кафуле, па и за нес ти требаат 50 денари во џеб, а ако мажот не и даде пари кај ќе оди? Навистина се далеку од цивилизација Албанците, некако споро им оди. Кога би биле поцивилизирани, кога би имале човечност во себе, не би имало теми за нив овдека на форум.