1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жените сакаат да се троши пари на нив..

Дискусија во 'Врски' започната од WomanInRed, 7 јули 2011.

 1. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.607
  точно е дека сакаме кога некое машко троши пари на нас.. ама ете бев прилично изреволтирана од страна на дечко ми со кој сме тазе фатени.. немојте да сватите како да сум некоја спонзоруша значи ептен сум скромна иако водам нормален живот и сум имала се што сакам сепак не сум тип што троши многу на глупости.. збориме за основни работи пример искачаш со Дечко не мувач или некој што го свиѓаш туку дечко и доаѓа на крај за сметки и он си вади са себеси а ти си вадиш за себе.. на почеток ми беше ок .. дури еднаш јас платив и му реков дека тој е студент и дека и јас сум студент и сваќам како идат работите.. ама кога го гледам дека секој ден уствари јаде во ресторани и троши само за јадење и за искачање и за шетање а еднаш не се понудил да ме почасти навистина почнав да се револтирам.. ми се јавува и ми вика еве јадев во мек доналдс.. а сите знаеме дека е прилично скапо таму.. а знам дека и не е толку за жалење и се облака во скапа гардероба и има пари повеќе отколку што некој може да си дозволи..
  еднаш идеме да јадеме и кога дојде за плаќање јас извадив пари а он не се ни понуди..
  можеби ке помислите дека ме искористува ама ете 2 пати највише до 3 пати се десило да платам јас.. секогаш си вадел за себеси..
  јас сум имала и долга врска и имало Хххх пати кога јас сум платила ама имав врска 2 години по друго е да рече немам сега јас ај ти плати а друг ден он да почасти.. ке го сватам.. овој никако и да има и да не му се даваат..
   
 2. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Сосема си во право.
  Не се работи за парите (можеш и сама да си платиш),туку честа е да се направи.
  На што личи тоа ти си ваѓаш пари,тој си вади пари....(како што опиша не дека нема,туку дека не сака)
  Немора секогаш тој да ти плаќа.Еднаш ќе плати тој,друг пат ти,а ова вака од негова страна е навистина срамота :fubar:
  Пред девојката само за себе си вади пари!!
  Да му се плукнам во машкоста и џентлменството :puke:

  Егоист!!!

  Извини вака,ама тотален глупак е :headbang:
   
 3. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.607
  знам.. дури и ради оваа причина се поретко ми се искача искрено.. не знам некако и не е тоа тоа што беше порано. не знае основни работи за тоа како треба да третира едно женско али тоа е тоа :(
   
 4. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884

  Бегај од овој што подалеку! :!:

  Со такви што незнаат основни манири како да се однесуваат кон сопствената девојка,само живци ќе си губиш.

  Никоја не го заслужува ова,па ни ти. ;)
   
 5. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.607
  па бегам :lol:
   
 6. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  И да бегаш :D
   
 7. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.137
  Допаѓања:
  88.517
  Пол:
  Женски
  WomanInRed за жал кај нас момците не го почитуваат бон-тонот. Можеби оние кои имаат над 25 години, некогаш се однесуваат покаваљерски, но од помаливе не очекувај. Посебно овие од Скопје што се, тие појма немаат за бон-тон. Кога одам во друг град момците не дозволуваат денар да извадам, а тука не дозволуваат они да извадат :rofl: Шега мала.
  Сигурно не сакаш постојано тој да плаќа, но момак е треба некогаш тој да ја плати сметката. Јас лично не сакам дечко да ми плаќа, ако немам пари не излегувам. Но, првите 2,3 пати треба да плати, еднаш во месецот треба да плати. Двајцата сте студенти и нормално е дека не може постојано тој или пак ти, но ете спогодба двајцата посебно. Иако мене ми е глупо да вадиме двајцата посебно, плаќа тој или јас па после си даваме пари.
  Сепак мислам дека тебе ова ти се видело многу страшно затоа што не си навикната, но мене не ми е затоа што сум навикната да делам.
   
 8. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.607
  како што кажав сум имала долга врска и значи на почетокот мојот бивши за све плаќаше дури и на големо молење и лутење не ме оставаше да плаќам но послем ние останавме заедно 2 години.. буквално се си делевме секој денар .. меѓутоа ние сме на почеток на нашата врска со овој новиот.. не е до навикнатоста да делиш туку до тоа дека треба малце време нели да се упознаеме и да почнеме да се опуштаме еден со друг..

  како што кажа лоок до машкоста е и до понашањето нормално додека не се утврди што ке биде од нашата врска понатаму... :)
   
 9. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Не оправдувам секој сам да си ја плаќа сметката ( сепак тоа е индивудуално) тоа ми некако како да се дели на мое и твое. На почетокот кога се фативме со дечкоми тој инсистрираше да ги плаќа сметките и да тоа многу се каравме и му реков ако сака толку да плаќа нека си плаќа тој за него јас за мене и тогаш се договривме да плаќаме еднаш тој еднаш јас и така практикуваме веќе неколку години. А зошто не пробаш неколку пати по ред само ти да ја плаќаш сметката и да видиш дали бар малку ќе му е незгодно или ќе си се понаша како машка спонзоруша?
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 10. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.607
  точно и двајцата сме во врска.. ке пробам совршенство :) ти благодарам
   
 11. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  Можеби така се однесува бидејќи сте на почетокот од вашата врска.Не го оправдувам,немој да ме сватиш така,но можеби е рано за таква блискост.Но ако забележиш скржавост и на други полиња или ситуации подзамисли се дали сакаш да си со таков човек.
   
 12. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  285
  Ги читам постовите и се пронајдов,па срамота е девојката да плака не велам се да чека да и плакат туку тоа се манири сто не ги поседуваат сите,тазе случка ми е пред некое време,си фатив дечко демек,почнавме со мување се убаво но на секое излегување си плака фраерот и усте таков ме гледа чека да ги извадам парите,ај не е проблем несакам да зависам или да се чувствува као да мора да плака,излеземе на кафе ме прасува сто ке пијам а на крај па и ја гледа сметката и тој ми казува колку да платам :fubar: ни на тоа нисто не реков или помислив но кога дојде ред еднас требасе да се видеме и тој во друг град па ми вика немозам да доагам по тебе (не дека некогас доагјал ама нагласува) дојди ти ке те чекам на зелезничка,ај кај не отисле 20 евра.Само сто стигнав ми ѕвони ми казува кај да одам значи не ме ни пречека треба јас сама да се снаогјам :fubar: а голем град прв пат одам,почна да ми прелева часата и на крај од приказната за да сум поголема будала ми казува дека немозел веке да ѕвони преголема му била сметката,ми пуста сигнали јас да му се јавам :fubar: ми пукна филмот се отказав ама се му казав во лице се сто ми текна во моментот абе ситуација во која и јас се изненадив од самата себе,казав крај..ее да видете како мозел и да дојде по мене и да се снаога од други телефони да ѕвони и се да прави па и поклони,ама пак ке казам не е до парите ама не треба да ми се прави фраер бе кога не е.Џабе пак раскинавме оти некои личности немозат да се сменат колку и да се труди пак си останува
  сељак
  не ми треба таков
   
  На srcekrsacka и maca99 им се допаѓа ова.
 13. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Се според можностите. Ако знам дека дечкото нема пари за и мене да ми ги плаќа сметките радо би ја платила сметката. И да има пари несакам секогаш да ми ги плаќаат сметките, некогаш ќе ти го плесне тоа ако е такво кретенче. Делба! Делењето е најдобро, денес јас, утре ти. Сепак ова твоево е далеку посебично однесување, треба тука култура, каваљерство да се покаже. Сепак сме жени и општеството наложило дека е пожелно да ни ги плаќаат сметикте :lol:
  Во однос на поклони такви работи незнам која жена не го сака тоа. Да сакам да ми подаруваат, сакам да ме шетаат, сакам да ми плаќаат сметки... но враќам со иста мерка :)
   
 14. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  аман бе до толку ли некои машки немат свест? :^) излеваш со девојка а уште и напоменуваш колку и кошти кафето сокот? :o разбирам да нема еднаш двапати,ама да јаде по скапи ресторани сендвичари а да нема кафе да плати е тоа е сељак со тапија....јас би му рекла во очи..или еден ден јас еден ден ти,или пред да влеземе ке ти дадам 100 ден. за мојата пијачка само не ме брукај пред келнери ебаго :devil:  јас со мојот најверен другар кога идам на кафе или плака он цела сметка или јас...со другарки секоја за себе...ама со дечко ми бе :^) па или биди кавалер или дојди кај мене ја ке ти сварам кафе :fubar:


  ја па со мојот си имам проблем што он плака на сите,кој како дојде со нас знај и неговото е платено додуша има неколку што и знаеме дека ради тоа и звонат за кафе....
   
 15. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Добро од каде го ископа „мажов“? Да сум излезена со другарки, океј ми е, секој за себе плаќа, или парови-секој пар за себе, но ние двајцата излезени и да изведиме пари секој за своето ми е несфатливо. Се случувало да честам и јас, или ќе нема ситно да му дадам, или било како, но да си плаќа секој за себе не иди во предвид. Па уште и да гледа на фискална колку треба да платиш... себичен! Те молам тргни се од типацов.
   
 16. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Јас пак си мислев дека машките на почетокот од врската сакаат да се покажат како кавалери и големи фраерштини па ги плаќаат пијачките и на девојките,ама имало и исклучоци :wasntme: ! Вака не функционираат нормалните врски, тој уште од почеток поставува граница помеѓу вас,поточно го отежнува вашето запознавање, зближување, комуницирање! Не дека е трагедија тоа што си плаќа сам за себе, ама во секој случај е лош знак кога е во прашање почеток на врска! :x

  Можеби претерувам но јас ова го сваќам како навреда, демек што си ми ти па јас тебе да ти плаќам пијачка! Па нека плати тој,па по него сама си свесна дека треба и ти да го почастиш и се така постепено ќе се опуштите еден пред друг и ќе си поставите ред во врска со плаќањето!
  Кај нас дечко ми плаќа почесто, но не значи дека си седам мирна и не си го чепкам паричникот! :angel: Плаќам и јас,но тој почесто иако сум се трудила повеќепати да го убедам да бидеме рамноправни во врска со трошењето пари! Иначе за одмори, викенди, слави, подароци никогаш не сум дозволила да не платам и му се имам изјаснето дека послободно и поубаво се осеќам кога ми допушта понекогаш и јас да частам вечера,или пијачка, или сладолед...било што!
   
 17. AmandaS

  AmandaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  141
  батали го уште одма на почеток најпаметно;)
   
 18. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.154
  Допаѓања:
  46.949
  Пол:
  Женски
  Значи ова е ништо во споредба со она што ми се има десено мене :D искочив со еден дечко пред некоја си година ипол
  зашто искочив не знам |(
  и онака си порачавме јас по обичај сок, тој пиво мислам и дојде ред за плаќање и си извадив јас пари да си платам , не сакам некој да ми плаќа ама навистина не сакам :devil: но овој не се ни понуди да плати, ај остај тоа туку и кусурот што остана ( 20денари) јас му велам остај ги на келнерот, он не земи ги ти, викам не сакам остај ги, ми вели на ти тебе 10 и мене 10 јас ваква :o патос ми дојде да пукнам од смеа, и вика добро ќе си купам јас утре симит со нив :tmi: :lol: и одиме натака да се испратиме тој вика чекај ми се јаде сладолед и отиде со тие 20 денари си купи сладолед, ништо од симитот :P :lol: може сум малце оф топик ама морав да си кажам :)
   
  На LaraSolare, MonnaSi, Hipica и 2 други им се допаѓа ова.
 19. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.401
  Допаѓања:
  3.931
  Пол:
  Женски
  хахахах познати ми се таквите ситуации и девојки подалеку од нив :!:
  да не бидам погрешно сватена но работите стварно не одат така, јас со дечко ми сеуште го имам тој проблем се расправаме али секогаш за тоа кој да ја плати сметката кај и да идеме..
  значи многу пати сум му кажала добро бе остај ме мерак ми е и слаб е на тоа и одма ми дава жанса да ја платам но после не останувам така :rofl:
  дали чоколади дали цигари дали сокови одма ми е купено ете незнам некоја навика е останата

  али онака баш поубаво се осеќам коа јас плаќам а не тој
  незнам некако мило ми е за такви работи
   
 20. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  WomanInRed и мојот дечко се водеше по такво некое правило, дека првиот месец никој не треба да части. Кога ќе излезевме заедно не ме частеше ни тој, нитгу дозолуваше јас да го частам, ама секогаш или ќе платеше тој па ќе се раздужевме подоцна, или ќе му дадев однапред пари за мене. Тој ми правеше романтики, ми купуваше чоколади, вина, ама никогаш не ме частеше кога бевме излезени. A сега не водиме толку сметка на тоа. Плаќа само едниот, дали тој или јас... сеедно...