1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Женска финта за ТОЈ да се одлучи за брак - БРЕМЕНОСТ

Дискусија во 'Брак' започната од EliBo, 30 јуни 2013.

  1. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Знајш која е цената ако не успееш да ја прифати одговорноста? Не сака брак, не сака брак со тебе итн. Абортус. Или дете кое нема ни да го познава татко си, ако се одлучиш сепак да го родиш . Или ќе го родиш и дадеш во Дом за мали деца. Макар што како што ве читам во оваа тема - да да сепак ќе биде абортус. Ризик е сепак преголем за мене, ама секој си знај.
     
  2. greenota

    greenota Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2015
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Најдебилно нешто измислено од жените, типична балканска работа. Ако не сака човекот брак не сака или седи или барај друг а не оваа глупост па после мажот се шетал по кафани, имал други жени, не ги сакал, па кукаат па се разведуваат. ЦИРКУС. А тоа дете ни криво ни должно ќе трпи сe' ради мајка му што гледала да се 'осигура' пошто не е способна сама да заработи и напраи кариера и нешто битно во животот. Се срамам што сум женско кога ќе прочитам нешто вакво или па кога ќе видам некоја со стомак до заби венчаница облекла, да не беше трудна мислиш ќе те земеше?
     
    На bibiiii, FVP, Cinderfakinrella и 4 други им се допаѓа ова.
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И јас се срамам што во ист контекст ги стави и девојките што со бременост ги приморуваат дечковците на брак (не ги има многу), со оние кои бремени се мажат. Повеќето од бремените невести чекаат дете кое е посакувано од двајцата, многу често и заеднички планирано. Едноставно, многу парови после веридба (или кога ќе заклучат дека се подготвени) одлучуваат веќе да не се пазат, и бременоста е резултат на тоа. Ти можеш и понатаму да се срамиш, само не знам од што. Можеби од секс пред брак?

    И само да напоменам, ова мислење не ми е лично правдање, син ми се роди после 3 години брак. :)
     
    На candy.cane, Cinderfakinrella, Milobebence и 9 други им се допаѓа ова.
  4. Red Flower

    Red Flower Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Ова не би го направила ни за 100 животи. Ако тој несака брак значи или не е подготвен или не те сака. А незнам зошто женските мислат дека со таа финта и со бракот и раѓањето на детето се ќе биде во ред. Можат да имаат баш повеќе проблеми. Се сложувам со @greenota
     
    На tessie, candy.cane, Cinderfakinrella и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Blessed ♥

    Blessed ♥ Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    428
    Бедно :puke:
    Никогаш не би. Исто мислење имам како @greenota од збор до збор се согласувам.
    Кога ќе тргне на лошо во тој брак, детето ќе трпи а женава ќе чука ли глава за тоа што направила? Или ќе обвинува некого? Второво е поверојатно.
     
    На candy.cane, Cinderfakinrella, greenota и 2 други им се допаѓа ова.
  6. iskraFem

    iskraFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Јас имам сличен пример во околината, само момчето беше "финтаџијата". Девојчето повлечена средношколка која не излегуваше многу, одлична во школо, приземна, смирена, малку пополничка од вообичаено (не го пишувам за да вреѓам или нешто, туку дека оди во склоп во приказната понатаму). Момчето декада ипол постар без работа, дома куќа со една соба стегната. И двајцата првпат си имаат дечко/девојка. Кога дознаа родителите на девојчето многу се противеа на врската дека он многу постар не стабилен а она второ полугодие прва година, и забрануваа да се гледа со него и слично. Тој од страв да не ја изгуби ја забремени, она од страв да не го изгуби (мислеше дека заради озгледот нема никогаш да може да си фати друг дечко) дома не кажа до крај на четврти месец, кога веќе беше доцна за било што. Шок голем за сите, сепак беше тогаш премногу младо девојче да не кажам дете. Исто и скоро 5 месеци од бременоста без посета на гениколог :!: среќа што се добро испадна со бебчето. Се земаа, мајката на девојчето остави дома фамилија со маж и уште две помали дечиња и одите во странство да печали за спална, креветче и пелени. Истото го направи и новиот татко. Девојчето заврши средно вонредно и не продолжи понатаму. Денес има три дечиња а четвртото е на пат да им се живи и здрави. Она нема ниту еден ден работено седи дома и чува деца и чека од мајка и и мажот кој се враќа двапати годишно дома по десет дена да праќаат пари. Тоа воопшто не го сметам за добар и среќен брак. Она бракот го води со свекрвата не со маж и. Но тоа е. Нема да барам кој е крив а кој прав во ситуацијата само ќе се изјаснам на темата. Никогаш не сакам да направам такво нешто или пак да ми направат. Бракот е договор, разбирање, компромис и љубов а не финти и подмолни работи.
     
    На Justicija, tessie, candy.cane и 11 други им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Многу лоша ,,финта" ако некој не сака или не може да биде со тебе нема да биде.Со сила убавина не бидува.
     
    На WildMk, Cinderfakinrella и Milobebence им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Има и обратно.. И машка финта е ова. Ќе ја забремени за да ја омажи, или да ја 'провери': дали може да забремени, да не случајно е неплодна.

    Исто бизарно како и девојка да забремени за да го ожени.
     
    На bibiiii, tessie, Lolo5 и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Одвратна глупост.
    Детето треба да е производ на љубов, не подметнување или финти..
     
    На hermosa, Martka, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Оди објасни им де... |(
    Ќе кукаат после, ќе се караат, ќе се изневеруваат и ќе се чудат зошто е така |(
     
    На marchi-cool, Rama, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Мизерно ми е ептен забременувањето со оваа "финта", било од машка страна да се работи,било од женска да е местенката :D
     
    На cresa-jagoda, Martka и WildMk им се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    со ваква финта мајка на една моја другарка си ја омажи ќерката. Дечкото од друг град дојден кај неа мајката му вика оди забремени ја и земи ја (селска психологија) а другаркава мртва пијана вечерта. И после 3 недели му се јавува и му вика ами јас бремена сум тој и вика знам дека си. А сиротава сакаше да му раскине,т.е немаа многу добри односи.
     
    На candy.cane, Lolo5 и WildMk им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Лелеее... ова е некст левл на бизарност бе!!! Мајка и'!! :puke:
     
    На piksooki, candy.cane, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ее... Селска психологија. Демек као тој прв дечко и бил,а таа сакаше да му раскине зашто и се засвиѓал друг и оти така срамота мажи да менува а сиротата 18 год
     
    На bibiiii, candy.cane, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Штета што кај нас ваков случај нема закон кој го покрива. Иначе, криминал е, во напредниот свет. Репродуктивно силување.
     
    На bibiiii, piksooki, Harper и 6 други им се допаѓа ова.
  16. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Хахахаха со игла го боднал и не се познава тоа дупче а од една мала свршка може да забременееш. Хаха омг
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Можи, како не можи.
    Ептен се мали сперматозоидите.
     
    На hermosa, tessie и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас би рекла дека тоа повеќе е машка финта, отколку женска. ;)
     
    На piksooki, Animali, hellocity и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.505
    Допаѓања:
    51.007
    Пол:
    Женски
    Јас не знам како може женското да го фати на таа финта. Како ќе го натера да сврши во неа:?:
    Освен да го лаже дека пие апчиња за контрацепција. Ама па побогу не сме во шпанска серија.
    Се согласувам со @cresa-jagoda
     
    На Animali, marchi-cool, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    'Не сум во плодни денови, може да свршиш во мене'. - знам вакви примери
     
    На piksooki, Animali, Rama и 3 други им се допаѓа ова.