1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Женска финта за ТОЈ да се одлучи за брак - БРЕМЕНОСТ

Дискусија во 'Брак' започната од EliBo, 30 јуни 2013.

  1. macedonia.timeless

    macedonia.timeless Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    137
    Болна работа само тоа ќе кажам.
    Тоа веќе не е запросување од љубов туку на сила.
    Ајде ако се случи несакано, во ред се случило ама така да го изиграаш ??
    И што ако на крај не ни сака да те земе?
    Може ќе каже не сакам брак не сум готов за тоа абортирај или роди ќе го издржувам детето така.
    Не се знае како ќе реагира.
     
    На a.c.k.a и hermosa им се допаѓа ова.
  2. Anne.B

    Anne.B Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    51
    Една финта... што да ти кажам.
    Само девојки без самодоверба и без самопочит може да направат ваква глупост.
    Јас само не разбирам како живеат овие девојки во брак и како не се прашуваат секој ден дека сопругот не ги земал поради љубов, туку поради детето.
    Тој што те сака и со 2 деца и без нив пак ќе те сака, тој што не те сака и 20 да му родиш - џабе е. И после ќе има разводи, па ќе има кога секоја втора штом остане трудна прави свадба без да се размисли колку и дали воопшто се спремни за такви обврски.
     
    На Tanjamm, Naked Gun, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски
    сега се сетив нешто а што ако не може да забремени?нема да се мажи?имав пријателка која долго беше во врска ама тогашниот и дечко не ја ожени додека не забремени.мене би ме навредило мажот да ме гледа како крава за приплод.
     
    На Tanjamm, mili4ka123, friendy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    сите тие што ги знам вака што направиле кога тогаш се развеле со исклучок може има некои што останале заедно не сум слушнала ,така да оваа финта и не е баш добра
     
    На a.c.k.a му/ѝ се допаѓа ова.
  5. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    јас само едно ке кажам зорле убавина не бидува
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Според мене, ова е подмолна работа. Колку само девојки така се зафркнале.
     
    На a.c.k.a му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Ова е финта за жената на дело да покаже дека е очајна.
    Ова е женска финта со која ризикува утре да има уште еден сведок за недоволната љубов на мажот кон неа.
    Ова е најсебична и најпогрешна причина да станеш мајка.

    А дали е женска финта за тој да се одлучи за брак? Да, ако сака да падне на финтата. А штом сака да падне на финта, зборува многу за тоа со каков карактер и каква лабилна личност финтаџиката (изразов :D ) си се осудила да има работа. Лабилен е ако сака да падне на ваква финта дури и ако ја сака. Зарем треба да остане трудна па да му текне да ја земе жената која ја сака?

    Не гледав многу по другиве мислења на темава, но не знам дали некој се осврна на мажите во вакви ситуации или само „жената е глупа“ беше насоката, но тука и мажите ги наоѓам за криви и не ретко дури и поподмолни и со поскриени намери од самите жени.

    Колку на жените може да им биде финта бременоста за мажот да ги земе, толку и мажите се способни утре да го искористат како изговор за поудобен брак за нив во кој за секој нивен проблем и оправдување за секое нивно грозно понашање, ку***ње, пиење и сл ќе си даваат за право да им го тријат од нос на жените тоа што ги “насамариле“ (не ретко се бетер жени и од нас жените :D ) .

    Затоа што ако мислите дека искрено ги насамарувате во вакви ситуации, верувајте, во најголем број од случаите сте се зезнале и сте ги потцениле. Многу често, “паѓаат“ на финтава затоа што не сакаат да си го замараат мозокот во бракови со самоуверени, силни и борбени жени кои се почитуваат самите себеси, материјално и психички независни од бракот и на кои иницијативноста да продолжат понатаму со крената глава не може да ја убие еден развод затоа што се плашат таквата жена да не ги засени со нејзината светлина, а тие да бидат бледа дамка на свадбениот портрет. Не дека е така навистина, има вакви и меѓу мажите и тоа многу, но оние кои се решаваат на ваков изнуден брак ми оставаат впечаток на личности со такво ниско мислење за самите себеси.

    „Детето да не остане без татко.“ Пф, кој му брани надвор од бракот да биде татко на детето? Еве и презимето нека му го даде, мора и на мајката да го даде?

    „Ја не сакав деца, таа ме излажа дека се напила апче.“ Семејството го сочинуваат и мајката и таткото и затоа треба да биде планирано од двете страни. Тоа шо само жените се одговорни за неговото “сместување“ пред да дојде на свет и шо не си го носиме по пола бременост и двајцата си е неправда од еволуцијата и е друг муабет. И на него поудобно му било без "гумичката", епа така тоа оди пет минути слатко, цел живот татко. Ако толку нејќат деца, нема да веруваат на жими мајка туку на кондомот. :D

    И многу слични моменти кои после ако ми текне накнадно ќе ги наведам.
    Така што, не верувам дека ова е само женска финта. ;)
     
    На ♣ Alba Viduam ♣, Anne.B, mimiiiii и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Не би направила,не сум финтаџика за вакви работи.
    Ако сака да ме земе за жена,нека го направи тоа од причина што ме сака и сака да биде со мене,а не зошто сум трудна |(
    Да пукне кондом,па на тој начин да останам бремена,се прифаќа.Невнимателни сме биле и тоа е тоа,заедно ќе превземеме одговорност.Но,со намера и свесно да останам,додека сме во врска,не.
    За озборувањата од типот "да не беше бебево,шипки што ќе ја земеше" воопшто не се замарам,што сакаат нека зборат.И така и онака се збори нешто.Добро е додека те зборат,така викаат. :wasntme:
    Но,јас нема да се чуствувам убаво што ќе ја искоритам мојата "планирана" бременост за да се омажам.Плус се ќе оди набрзина,и нема да уживам толку во подготовките и во тие слатки нервози што доаѓаат во спремањето.
    Сакам да си уживам некое време во бракот,без деца.Па со тек на време ќе си дојде и тоа.Никој не ме брза,не сум на трки,се што е мое ќе си дојде.Ништо несакам да форсирам. :)
     
  9. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Доста јака финта за да си го направи животот од мизерен по мизерен и од пеколен по пеколен.

    А заради таа глупа финта, некој трет ке пати и цел живот ке гледа драми околу него. Зашто некој немал ни два грама памет за да размисли малку што прави.

    Денеска ни испланиран брак не е сигурен, а не па вакво нешто .
     
    На a.c.k.a му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Да му се смачи на човека само што ќе го прочита насловов :fubar:
    Скраја да е, ако така се опстанувало и основало семејство.
    Бременоста е благослов од бога, и тоа треба да е желба на двајцата. Но ете има случаеви кога е и непланирана,.....но вакви идиотски ФИНТИ - НИКАКО.
    + и машкотот треба да е ептен смотано за да го зезнела на ваков начин.
     
    На captivating му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    ... или едноставно да сака да “падне“ во стапицата. Не секој маж сака за жена да има некоја со свое „јас“ и самодоверба дека таа самата може да оформи брак. Има и мажи, несигурни и слаби, речиси како и ваквите жени на кои ситуација брак со слабич им е комотна.

    Непланирана бременост е едно (aко сакало да бидне, можело да биде и ти да си еден од тие 10-20-30% од случаи во кои контрацепцијата не штити од бременост), а да му ги заробиш нозете во “судниот час“ во надеж дека ќе биде твој затвореник и некој кој ќе те сака засекогаш е сосема друго.
     
  12. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ова може да се вметне тука во оваа тема. А што е со оние случаеви кога машкото не се жени со девојката се додека таа не остане трудна. Значи услов за брак е таа да остане трудна. Познавам девојка која дечкото буквално ја услови да остане бремена ако сакала да ја земел за жена :^)

    Од ваквите размислувања буквално ми се :puke: како и од ситуации како насловот на темата!!!
     
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Кога на еден маж му треба дополнителен повод да се ожени со жената која ја сака, тој според мене е слабак. Па затоа, пред да се ослободи од контрацепцијата, жената треба да размисли дали навистина сака покрај неа да има маж кому му треба таков мотив за да ја земе.
     
    На ♣ Alba Viduam ♣, Anne.B, felisitas и 2 други им се допаѓа ова.
  14. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Spored mene tipot ne ja saka dovolno t.e. samo taa ne mu e dovolna.

    Ako ja saka kje se soglasi I na dr. alternativi, na pr. bi probale in-vitro, surogat majka-iako ne znam dali kaj nas vo Mk. nekoj bi se soglasil na ova ili eventualno posvojuvanje. Ili pak samo tie dvajca kje si bidat dovolni eden na drug.

    Imam pisuvano deka so kjerka mi ostanav bremena posle nekolku meseci obiduvanje I sekoj mesec koga kje mi dojdese ciklusot placev.
    Ednas mu rekov na mm -togas decko mi deka ako ne mozam da mu dadam potomstvo podobro kje bide da se razdelime. Me mavashe na psiha deka sum neplodna I ne sakav poradi mene da ostane bez deca, a znaev kolku golem decar e.
    Togas samo mi rece-ako nemame nasi deca, togas kje si posvoime, jas tebe te sakam, so tebe sakam da go pominam zivotot, ti si mojot zivot, so ili bez nashi deca,ne sakam druga.
    Toa mi bese dovolno za da znam deka sum go napravila praviot izbor. :inlove:
     
    На Naked Gun, ParadisoGirl, Nati.P и 4 други им се допаѓа ова.
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    По мое мислење оваа појава е тежок примитивизам, која за жал е сеуште присутна во нашава средина. Демек жената треба да биде плодна, ако не е не ја бива и што ќе ти е. А љубов, а сакање, а поддршка и разбирање, не бе битно е размножувањето, малтене ко животни. Е таквите мажи можеш да ги израмниш со животно.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  16. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476

    Што се нема да чуеш. :x
    За мене да сум во таква ситуација лесно е, клоцата во газот и на улица.
    Жити се, прво бебе па ќе се ожени. :x :puke: :headbang: А што ако е некоја која сака да се чува за во брак?
    Или ако не може да има деца?
    Да почнеме да се тестираме која е, а која не е плодна за да издаваме дозвола за мажење.
    Примитивизам. И морам да речам, кој и да бил тој-ГЛУП :punch:
     
  17. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    колку и да го сакам колку и да сакам брак ова никогаш не би го направила можеби тој стварно не е спремен кога ке е спремен тој самиот ке кажи нели ? Сепак зошто да не го направи тоа ако сте долго време заедно, ако му е средана куката, ако има работа ? Сепак можеби има некои други нерешни работи јас дури му имам кажано на дечкоми дека додека не се земиме никако не смеам да забременам несакам утре децата да се чувствуваат виновни и да ме прашуваат мамо вие зошто се земавте затоа што ти остана трудна ?? Или јас цел живот да си имам психа дека ме земал само поради тоа што сум останала трудна нема шанси ако ме побарака вака добро ! БРЕМЕНОСТ НИКАКО
     
  18. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Ова неможам да го сватам. Сметам дека бракот треба да се склучи од заемна љубов, почит и разбирање, а не некој да биде приморан да ме земе само заради детето
     
    На L-a-r-a22 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Ако тој сака да биде со мене ќе ме земе и без да сум бремена. Бракот е договор за кој треба да решат и двајцата, а не да се прават било какви финти.
     
  20. Perina

    Perina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    321
    Толку ниско и просто... самата си се потценуваш ако мислиш дека поради тоа што си "бремена" се ќе се смени.