Живеење заедно пред брак

Дискусија во 'Врски' започната од RainBow, 7 јули 2010.

 1. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.983
  Пол:
  Женски
  Ние почнавме да живееме заедно после 9 месеци откако ме побара.
  Моите баш и не го одобрија тој чекор, мислеејќи дека може нешто да смени, како што мислат многумина, но јас секогаш си го остварувам зацртаното. Спакував куфери и дојдов.:rofl:
  Значи на тој чекор се осмелив бидејќи знаев дека и за 5 месеци подоцна, пак ќе требаше да поминам низ истото.
  Го знаев премногу добро, исто и он мене.
  Ништо не се смени.
  Како за се во животот, така и за домашни обврски си помагавме.
  Не се смени ништо ни после брак.
  Ете мене некогаш страшно ми фали мојот дом каде живеев со моите, па знам и некој ден да останам и таму. :$
  Успевавме ете и работа, домашни обврски, припрема за свадби се заедно да завршиме.
  Кога веќе се осудувате на тој чекор бар според мене, размислете колку го познавате човекот и дали и двајцата сте со сериозни намери.
  Да ме немаше побарано и да немавме закажано свадба, немаше да прифатам.
  Не се плашете од обврски.
  Има време и за шминкање, дотерување, шетање со другарки и се останато што сте го правеле претходно. :)
   
  На Belgin1, Outlook, BeautyGirl29 и 3 други им се допаѓа ова.
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.072
  Допаѓања:
  41.991
  Мене ми е раат кога сме заедно со дечко ми. Кој прв стане става вода за кафе на рингла. Обично тој спрема доручек додека јас се спремам за работа (тој работи од дома), па појадуваме заедно и пиеме кафе. Потоа секој си го фаќа својот пат. Кога се вратам од работа спремаме заедно вечера. Планираме заедно што ќе правиме, дали ќе седиме дома или ќе одиме некаде. Чистиме и двајцата, за купување - купување и двајцата. 2 години врска со повремено живеење заедно и уште се немаме скарано. Раат :) чекор ќе се превзема штом се создадат услови за стално да живееме заедно, дали тој - дали јас, помалку битно.
   
  На CameliaMiller, BeautyGirl29, Amellie13 и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.354
  Допаѓања:
  20.986
  Пол:
  Женски
  Се е работа на договор. Има партнери кои точно знаат што сакаат и имаат планови за својата иднина. Некои прават веридба а свадба закажуваат многу подоцна така да не гледам ништо лошо во тој период да започнат да живеат заедно. Што се однесува до средувањето на домот, двајцата се подеднакво одговорни и обврските би требало да бидат поделени. Двајцата треба да бидат домаќини, не е тоа улога само на жената. Во време кога и мажите и жените работат и придонесуваат за домот јасно е дека жената нема време за сама да ги исполнува сите куќни обврски.
   
  На cresa-jagoda, FallenAngell и BeautyGirl29 им се допаѓа ова.
 4. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Vo pravo si! Se soglasuvam
   
 5. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.129
  Допаѓања:
  123.952
  Пол:
  Женски
  Од што зависи тоа колку време би чекал?
  Сигурно не од живеењето заедно.
  Туку од подготвеноста на партнерите за заеднички живот ;)

  Има луѓе кои и после 5год врска не сакаат да стапат во брак.. убаво им е така..
  Можеби твојот партнер е од тој вид :)
   
  На Annath и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 6. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.129
  Допаѓања:
  123.952
  Пол:
  Женски
  Па не..
  Ама никогаш не се знае..

  Зошто ти не го побараш за маж штом мислиш дека и двајцата сте созреани на овие млади години за тој чекор?
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Pa traba da cekam 5 godini za da vidam.. a koga veke si zboruvame otvoreno vie kolku vreme ziveevte zaedno?
   
 8. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.983
  Пол:
  Женски
  Па релативно и рано си се осудила.
  Јас сметам дека човек запознавам после 1год, тоа за мене важи.
  Почни ете ти прва и зборни сериозно . :) Ако ви е убаво, си се сакате, нема кавги и сл. нема нешто што попречува за стапување во брак.
   
  На BeautyGirl29 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.889
  Допаѓања:
  73.522
  Пол:
  Женски
  Па една година и не е многу голем период за некој да се одлучи на таков чекор.

  И не знам како очекуваш магично тој да те побара за Х време?! Па начни муабет сама, не чекај покана. Ако не се согласувате или ако не се гледате заедно во иднина, зошто си го трошиш времето?

  Муабетов твој со она „толку и толку месеци живееме заедно а уште не ме запросил“ ми е ист ко оној „што ќе речат комшиите“...
  Убаво ви е живеењето заедно? Ако да, тогаш навистина не знам зошто се измачуваш со овие прашања.
   
  На Annath, Belgin1, YoungandBeautiful и 7 други им се допаѓа ова.
 10. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Mislam deka ne
  Da bidam iskrena toj nekolku pati od okolu mi napomenal ama jas se povlekov se isplasiv.... mozebi zatoa me plasi sega da ne se zavlece cela rabota
   
 11. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.129
  Допаѓања:
  123.952
  Пол:
  Женски
  Јас откако се запознав му се пикнав во кревет и не излегов...
  Знаеш, лесна женска јбг..
  Па дека сме и 4 ипол саати еден од друг, подобро да му бидам кираџика во кревет отколку да давам пари за пат
  Плус тоа и со прст не мрдам дома.. ни готвам ни чистам ни перам... Гостинка сум ;)
  Како пред мене, така и со мене..
  Кој готвел, пак ќе готви
  Кој перел, пак ќе пере..
  Кој чистел, пак ќе чисти...

  И така хаха
   
  На cresa-jagoda, buba4e89, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
 12. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Bravo!! Ubavo jas vikam koj kako ke si ja naredi
   
 13. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.129
  Допаѓања:
  123.952
  Пол:
  Женски
  Така де..:rofl:

  Тоа дека сум мрзлива, не дека не ме бива за готвење;)
   
  На cresa-jagoda, CameliaMiller, FallenAngell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.983
  Пол:
  Женски
  Е од што страв?
  Истото ќе биде што и сега, само ќе ти се смени презиме и ако се венчаш во црква, тој брак ќе биде благословен. Ништо друго не е поразлично. :)
   
  На BeautyGirl29 и FallenAngell им се допаѓа ова.
 15. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.129
  Допаѓања:
  123.952
  Пол:
  Женски
  Ехеее
  Одамна...
  Прекинав да бројам кога влегов тука ;)

  Кај и да е, ќе го барам и за маж..
  Дека и тој е мрзлив, па го мрзи од кревет да стане да купи прстен:rofl:
  Свадба 2021 год, затоа што не мрзи да планираме и да изиграваме младоженци..
   
  На cresa-jagoda, CameliaMiller и BeautyGirl29 им се допаѓа ова.
 16. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Da! Koga ke vidis nema nisto strasno
   
 17. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Kolku ubavo ne se zamaras
   
 18. Кена Рис

  Кена Рис Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  451
  Допаѓања:
  2.135
  Пол:
  Женски
  Големо ДА за живеење заедно пред брак од мене. Јас всушност не гледам ни потреба од брак некогаш, би живеела заедно со дечко ми и без тоа. Кога со некој имаш љубов и разбирање што ќе ти смени едно ливче хартија со потписи? Баш е добро да видиш како би функционирало тоа заедничко живеење, делење и планирање, раководење со буџет.
  Не гледам потреба од тоа да живееш за моментот кога ќе бидеш побарана за жена. Многу девојки сметаат дека бракот би им донел сигурност, но ако партнерот им е crappy - да не се лажеме, нема да се смени.
  Сепак ова е мој личен став, не би сакала да се навреди некој :)
   
  На Annath, cupicupicake, *Ench@nted* и 6 други им се допаѓа ова.
 19. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.129
  Допаѓања:
  123.952
  Пол:
  Женски
  А зошто да се замарам?
  Знаејќи го човекот - ако сака да ме побара за жена, ќе ме побара без оглед на се..
  Нема да го спречи ама баш ништо...
  Ако се замарам немаше да шетаме по светов, немаше да уживаме во работата, немаше да уживаме ни во сексот затоа што ќе бев напната.. Немаше да уживам да го гледам секое утро како безгрижно спие..

  Многу замарање доведува до пропадната врска ... до брак сигурно не..

  Туку кажи ми нешто...
  Ти вака сериозно си спремна за брак? А тој?
   
  На Annath, cresa-jagoda, Amellie13 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Sekoj si ima svoe mislenje.. ama od druga strana i tvoeto ne e taka loso koga ke vidis Samo da e ubavo!
   
  На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.