Живеење заедно пред брак

Дискусија во 'Врски' започната од RainBow, 7 јули 2010.

 1. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  @BeautyGirl29 te chitam I ne te sfakam, od edna strana velish deka ziveenjeto zaedno pred brak go prolongira stapuvanjeto vo brak, posle velish deka dechko ti ja pochnal temata za brak a ti si se isplashila. Spored mene mlada si I za brak uste, 21 imas samo, ako veke ste pocnale zaedno da ziveete ne e greska, ako vi odi dobro sekako ke dojde momentot I koga ke te pobara, valjda sI go poznavas deckoto I znaes na sto si, samo ne gi forsiraj rabotite, uzivaj.
   
  На BeautyGirl29 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.993
  Допаѓања:
  97.842
  Пол:
  Женски
  Точно, може ќе му текне, а може и не.
  Може сака да искуси повеќе со тебе, да може да прави мед и млеко, ама може да прави и негативни работи.
  Како ќе се справите со караниците и кавгите? Како ќе се справите со одредени непосакувани ситуации?
  Мислам дека не ја разбираш поентата на брак. Јас тука ќе се повлечам.
   
  На Mari-Ja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Fala ke te poslusam :) a nekogas i jas prvo sakam pa se povlekuvam se plasam... toa e loso znam ama moze go isplasiv koga mu napomenav da ne brza vo sekoj slucaj fala za sovetot :*
   
 4. LadyInTheDark

  LadyInTheDark Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2013
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  2.683
  Пол:
  Женски
  Мене ме разочаруваат ваквите машки кога ќе предложат вакво нешто на девојка. Тоа е знак дека не е есериозен чисто за забава и досада,за да не е сам. Сака на топло да си спие а не му е доволно добра девојката за да му биде жена. :^) Има и исклучоци ама сепак тоа не е убава постапка не е ни пристојна таа понуда. Претеруваат најискрено,а не осетиле како е да се под наша кожа бидејќи да тие се машки нив нема после ни лош глас да ги бие ни ништо,напротив во нив е клучот а ние зависиме од нив и место да има почит кон жена тие си поигруваат токму на овој начин. Ја искористуваат таа слабост на жената. Едно ќе ја мота не ја зема со години и место понуда за брак тој на овој начин ќе ја изненади :x Јас кога би се нашла во таква ситуација не би прифатила ваква понуда и би се чувствувала многу непријатно разочарувачки. Према мене на ваква понуда не би се радуваа ни малку :envy:
   
 5. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  So godini nekoj da vleces ne e voopsto ubavo da ima takvi polvareni sto so godini ke se vlecat i nisto da i ja se slagam... Prezir imam sprema takov tip na maski!! Jas sum skoro godina dena a ziveeme nepolni 5 meseci i ne bese za mene seto ova tuku samo opsto zboruvav sto se slucuva ako se zivee soo goodiniii nikogas ne sum iskusila ama ima slucaevi za zal!!!
   
  На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LadyInTheDark

  LadyInTheDark Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2013
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  2.683
  Пол:
  Женски
  Како и да е тоа си е твоја работа и ти си знаеш најдобро и си го познаваш дечко ти каков е.
  Јас не се ни надоврзав со вашиот разговор ( не ни знам за што поточно сте расправале досега ),посебно си кажав свое мислење околу оваа тема и како би се осеќала доколку би ми се десило на мене. :)
   
  На BeautyGirl29 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Znaci ti nikogas ne bi ziveela so decko? Toa ti e pametno ako mislis deka nema da mozes da izdrzis podobro da si iskrena.. Te podrzuvam!! :)
   
  На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Daj spodelete nekoe iskustvo dokolku ziveete so decko... :)
   
 9. Belgin1

  Belgin1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  4.835
  Пол:
  Женски
  Не се согласувам со тебе.
  Јас сметам дека е многу важно со каков човек си имаш работа. Па баш и затоа го одобрувам живеењето заедно пред брак. Лесно е да сме дечко и девојка кога тој доаѓа испран, намирисан, парфемисан на состаноци, а сосема друго е каков е тој дома и какви навики има како луѓе. Околу домашните обврски многу е важно како е тој воспитан и како ќе се поставиш ти на почеток. Ете јас живеам сама со двајца мажи, па секогаш наоѓам време и да исчистам, измијам, зготвам, исперам, несредена не сум излегла дома, а и на работа одам плус и за фемина наоѓам колку- толку време.
  Фино лепо ако сте сериозни и се одлучите за чекор да живеете заедно ќе си се договорите и ќе си ги поделите обврски, секако дека и тој ќе ти помога. По потреба ќе пушти перална, ќе замие садови нема ништо страшно во тоа. Јас не можам и не сакам да имам маж кој само ќе се нарече дека ќе е маж, а цел ден пример да ми дреми со далечински на кауч.
  Јас имав еден бивши кога и да отидев тој и татко му ги затекував во една иста положба, тој на едниот кревет легнал, татко му на друг и не смее мува да прелета, зошто телевизија гледале. Тој бил маж во куќата, не требал ништо да работи ете таков човек никогаш не би бил мој маж.
  Не мислам дека е полесно прво прстен, зошто тогаш доаѓаат многу поголеми проблеми, заради различните навики. Јас сум баш и затоа ако се има услови да се поживее малку и пред брак за да видиме како би функционирале понатаму. И не мислам дека би била нечија слугичка, баш напротив.
   
  На MacaLove, Ingvild, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
 10. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  16.337
  Пол:
  Женски
  Јас пак не се сложувам со твојот пост,ти ова го кажуваш од претпоставки кои си ги маш ти зацртано во глава, јас ќе ти кажам од лично искуство. И многу страшно ме нервира кога се мисли дека жената е секогаш искористена( во случајов ќе пере,готви чисти) и секогаш постои ризик дека таа ќе биде таа што ќе чека 100 години да и се предложи брак или не дај Боже оставена.Тоа со шминкањето,запоставувањето и тоа не ми е на место,не секоја сака да е нон стоп со фризура и шминка.. Еве за мене ќе си кажам, јас и мојот сега свршеник живееме заедно 1и пол година, тој ме запроси 9 месеци одкако почнавме да живееме заедно,значи прво живеевме заедно после беше прстенот,и ништо не е по различно пред или после прстенот,љубовта не се докажува со прстен или потпис на папир, искрено за стапување во брак воопшто не ми се брза ако беше до него до сега ќе имавме склопено брак, не на секој во животот му е цел да биде во брак, јас му кажав дека еден потпис на книга мене ништо не ми значи и тој го почитува тоа,желба му било да ме запроси и го стори тоа,моментално чекаме и бебе па здравје одкако бебето се роди можи ќе падне и брак ама и не мора. Кога станува за шминка него воопшто не му се допаѓа тоа, според него шминката е само маска,фасада :lol: но тоа не значи ако сакам да се нашминкам дека ќе ми забрани, нај важна е хигијената.
  Чекај да пре прочитам со што друго не се сложувам со тебе :)... аха да, домашните обврски се за двајцата исти, готвење, смукање, миење садови се е пола на пола, во година и пол ни еднаш не сум му испрала алишта,така си е навикнат од кога бил тинејџер сам си ги перел алиштата и така е до ден денешен, не му кршам атер :D. И то е то, Се тоа зависи од самите личности и нивната цел, нашата цел е заедно да остареме без да следиме некои наметнати правила и прописи.
   
  На CameliaMiller, cupicupicake, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
 11. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Dobro do nekade si vo pravo! Zboruvam za nekoi slucaevi koi so godini se zaedno ziveat zaedno a nemaat pojma za brak... Jas go kazav moeto mislenje za ziveenje i do 2 i poveke godini a nema nikakov plan... od luge sto gi poznavam megutoa toa e moe mislenje... Sekoj za sebe si znae :)

  Inaku neznam so kogo zboruvavme tuka imase i nekoi nesoglasuvanja okolu temata dali da se zivee so decko ili ne.. moeto mislenje si go kazav.. No isto taka imam i NOVOST nie se verivme :):) i jas bev iznenadena malku ocigledno i mojot decko se osekal isto kako i jas.. Mislel na brak isto kako i jas, sakal da go napravi sledniot cekor... Sega koga si ja oficijaliziravme vrskata i na dvajcata ni e poubavo i mozeme da mislime za idninata zaedno, zaedno da pravime i da sozdavame... Pozdrav do site :):*
   
  Последна измена од модератор: 12 февруари 2018
 12. IAmPresident

  IAmPresident Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2015
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Женски

  Ете јас живеам со дечко ми веќе некое време, на почетокот имавме многу проблеми, различни навики, вкусови во исхраната... Мене некако многу тешко ми паднаа тие сите обврски дома, готвење секој ден, чистење, расподелување финансии, зашто дечко ми цел ден беше на работа јас дома сама и како единствената обврска да ми беше домаќинството, лошо се чувствував, а тој понекогаш знаеше да замери како нешто не сум направила како што треба (голема педантерија е). Ни требаше време и на двајцата да се навикнеме и прифатеме, сеуште трае тој процес, но станува се поубаво :inlove: Девојки совет од мене ако имате можност и услови за живеење со дечко пред брак, но многу е битно да живеете сами, а доколку врската ви е веќе некако постабилна ич не мислејте се, нема поубаво чувство кога го чекаш да се врати од работа со ручекот на маса, или тој те чека дома со топло чајче :inlove:
  Со среќа на сите кои размислуваат на овој потег:handshake::clap::l:[/QUOTE]
   
  На cresa-jagoda, BeautyGirl29, cupicupicake и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. cupicupicake

  cupicupicake Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2015
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  И јас жиевеам со дечкоми веќе некое време. Нормално живееме сами (без ничии родители), а долго време сме во врска. Искрено ова со одложување на брак не држи вода. Бракот е живеењето во заедница, а ако не можете да функцинирате под ист покрив тогаш зошто би се мажеле? За мене живеењето заедно е одлука на созреани луѓе. Колку години и да сте заедно ќе сфатите дека се дур не жиевеете под ист покрив вие не го познавате другиот човек доволно добро. Вака ќе стекнете навика на домаќинско однесување (плаќање сметки, готвење, управување со финансии), а кога ќе дојде бракот (ако дојде) нема да ви биде шок. Е сега ние двајцата имаме убави работни места и прилично добро си заработуваме, па не зависиме еден од друг и нема тензии. Само кај нас се останати тие глупости да седиш пола живот со твоите и да чекаш некој да те омажи. А ако немаш дечко? Дали тоа значи дека си осуден на живот со твоите дур не најдеш?!
   
  На KuklickaSk и BeautyGirl29 им се допаѓа ова.
 14. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Sekoj si ima razlicno iskustvo! :) tebe moze ne ti e celta toa jas zboruvav za nekoi sto nema plan samo sakaat da ziveat zaedno, toa mene ne mi se dopadna poznavam takvi luge, no sekoj za sebe.... Jas eve ziveeme samo 5 meseci no veke sme vereni sega skoro me zaprosi, i nekako drugo se osekame i dvajcata... Barem za nas e taka, sekako ima problemi, karanici no setoa toa se nadminuva dokolku dvajcata sakate.. A za obvrskite jas cisto kazav deka nekoi maski se naviknati nisto da ne pravat, sto ne se odnesuva na mojot slucaj zaedno se pravime sto e mnogu vazno da se delat i obvrski i smetki... A so samoto ziveenje da definitivno se zapoznavaat poveke parovite! Pozdrav
   
 15. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  [/QUOTE]
  Dolgo ste zaedno? Mislam kolku vreme ziveete? :) Pozdravce
   
 16. cupicupicake

  cupicupicake Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2015
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  Ама нема ни јас план дека мора утре да се омажам и наредна година деца да имам. Ние сме си правеле муабет на темата и ќе биде да кога заедно ќе се одлучиме. Бракот и верибата не се гаранција за ништо.
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.537
  Допаѓања:
  132.554
  Пол:
  Женски
  Ај честито, па се надевам дека сега си малку посигурна во дечкото. Иако веридбата не ти е никаква гаранција дека ќе останете заедно до крај на животот.
  Но само сакав да те прашам нешто, ако добро сфатив, велиш неполни пет месеци живеете заедно, година дена сте во врска и ти имаш само 21 година. Каде брзаш девојче? Има време за сериозни врски и брак, сигурно нема да останеш сама.
   
  На cresa-jagoda, Mishela, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Ne deka se plasam, tuku sakam da bidam so deckoto a on isto taka i ne brzame nego koga ke osetis deka e toa toa mislam ne e rano :) Blagodaram za cestitkite :* da ti se vrati :)
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.537
  Допаѓања:
  132.554
  Пол:
  Женски
  Според мене - рано е. Јас на тие години абер немав од сериозна врска, не па брак.
  Ама ако ти мислиш дека си спремна за таков чекор, way to go. Јас не бев.
   
  На Mishela, oblace1, cupicupicake и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. BeautyGirl29

  BeautyGirl29 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  A sega seuste ste zaedno so partnerot? Sega gi citav izminatite razgovori vie ste ziveele zaedno veke podolgo vreme? Kako ispadna se? Se e ok? :)