Живеење заедно пред брак

Дискусија во 'Врски' започната од RainBow, 7 јули 2010.

 1. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  2.323
  Пол:
  Женски
  Заедно живееме со личниов веќе година и пол. На почетокот ми беше тешко, а верувам и нему да се навикнеме еден на друг, но сега фунционираме супер.
  Има разлика од гледање во врска на неколку саати пар ден во неделата и живеење заедно.
  Апсолутно не гледам никаков срам ако некој пар во врска живее заедно па отпосле се разделат. Пробале, не им одело и молим лепо. Боље така отколку разводи, чудесии. Не за друго, поевтино испаѓа ова првово.:D
   
  На honey.11, Strong25didi, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.372
  Пол:
  Женски
  И јас сум строго за! Дефинитивно секој пар пред да стапи официјално во брак би требало да actually живее заедно. :nod:
  Како што рекоа погоре, одењето на гости, одењето на одмор и слично, не е ни приближно исто.
  Нема никаков срам, полошо е допрва да се запознавате откако ќе се венчате, не дека не постои развод, ама зошто до таму да се оди и трошоци и се, ако не сте компатибилни на тоа поле.
  Јас дефинитивно би живеела, прво заради хигиената и односот спрема куќните обврски, како и со кои ставови поаѓа, дали живее во 21-ви век или ќе очекува јас се да правам и да му бидам втора мајка.
  Покрај тоа, јас би земала да чувам и миленик заедно, бидејќи за мене, после хигиената, од исклучителна важност ми е поставеноста на партнерот спрема животните :)
   
  На nevermet18, honey.11, VoodooGirl и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Strong25didi

  Strong25didi Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  I nie ziveeme zaedni a ne sme zemeni samo sme decko i devojka pa nikomu nisto ...ednostavno lugeto ke zborat i vaka i taka pravete kako vie mislete deka e najdobro
   
 4. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  1.608
  Пол:
  Женски
  И јас еве веќе неколку месеци живеам со дечкото,сами сме вп станот.
  Сметам дека подобро се запознаваш сите маани и предности што не ги гледаш кога излегуваш и на крај секој си оди по дома.
  Вака делиш и се грижиш за се заеднички,дали се тоа финансии,перење,чистење,лоши и добри навики,едноставно како брак.
  И сметам дека вака ќе видиш дали ќе можеш да функционираш понатаму или не.
  Е сега знаеме дека кај нас не секој може да си дозволи да живее сам пред брак инаку едно големо да за тоа.
   
  На JoanaS и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. JoanaS

  JoanaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  376
  Допаѓања:
  2.689
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека е добро да се живее заедно пред брак бидејќи не е исто да си со некој и да живееш или да не живееш со некого.
  Пред се мора да се види дали на пример моите навики одговараат со неговите и стилот на живот дали ни одговара. Не мора да сме исти никако не го велам тоа, но сепак битно е за да се знае дали постои хармонија во живеењето.
  Со ова се знае унапред каков би бил бракот и реално подобро вака отколку мажачки женачки и после разводи и трошоци направени за свадби и чуда за џабе.
  Едно големо ДА за живеење заедно пред брак!
   
  На honey.11 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.436
  Допаѓања:
  29.420
  Пол:
  Женски
  Ако имав искуство од заедничко живеење пред да стапам во брак, немаше да се случи официјален брак кој пропадна за кратко време. Од оваа перспектива, пожелно е да се стекне впечаток за компатибилноста и хармонијата на партнерите што не се случува на договорени средби, кратки патувања за време на врска. Личната хигиена (примарна за мене), одржувањето на домот, обврските, навиките и животните погледи ја одразуваат личноста и потенцијалната одлука за покрупни чекори.
  Фразата, не е секој за брак, ја искусив.
  Не се каам зашто не изгубив ништо значајно и вредно, а научив.
   
  На piksooki, cresa-jagoda, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.902
  Не живеев заедно со маж ми пред да стапиме во брак, ама сум поборник за истото.
  Едно е 2-3 саати, неколку пати во неделата 'играње маж и жена', друго е кога делите се', секој ден, по цел ден.
   
  На piksooki, jarec6, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.