1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живеење заедно пред брак

Дискусија во 'Врски' започната од RainBow, 7 јули 2010.

  1. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Секако. На тој начин многу подобро ќе го запознаеш партнерот и уствари ќе видиш дали функионирате нормално кога сте постојано под ист кров. И само на тој начин ќе сфатиш дали треба да се направи следен чекор или не. подобро на тој начин да видиш па на време да се прекине врската ако не оди отколку подоцна да се чудиш што да правиш (и што ќе каже тогаш фамилијата, глупости) а си се влечел години наназад за џабе
     
  2. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Јас и дечко ми живееме заедно речиси од самиот почеток на врската,значи скоро 3 години и се ни е во ред,ретко се расправаме ,особено за некои негови лоши навики.Инаку се е вво најдобар ред.Тоа значи -поддршка до сите парови кои сакаат да живеат заедно - забавно е и не боли ,нема испраќања, па треба да си одам дома ,па не знам што ...
     
  3. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Секако дека сум за, затоа што тоа придонесува за подобро меѓусебно запознавање на партнерите, нормално дека не сме исти кога сме надвор и кога сме дома. Вака може да се види дали партнерите можат да функционираат заедно под ист кров. :)
     
  4. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    сум за живеење пред брак....така можеш да се запознаеш со партнерот и можеш да увидеш како е навикнат да живее какви се неговите принципи, он/она да увиде какви се твоите принципи и така :).... што ке ми е јас со него да сум заедно 10год (а да не живееме заедно) и откако се венчаме оп, друга личност...ее нејќам така :)
     
    На R.Merano му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    јас сум за да си го живеете вашиот сонн и живот со категорично отфрлање на сите глупости од страна :$ :$
     
  6. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    јас си живеам со него и ептен убаво ми...бев дома неколку дена сега и мислам дека ке полудев толку многу што ми фалеше....
     
    На Hellen му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ivah

    Ivah Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    198
    здраво на сите, многу убав форум секоја Чест, браво за фемина и за сите девојки, Жени итн.. многу убави размислувања, просто останав без зборови....епа вака јас веке дооолго време не Живејам во македонија и сакам да ви каЖам дека овде дека јас Живејам секој втор пар Живејат сами разделени без верење и такви работи.. е сега како што викате вие дека во македонија вакви работи Често не се срекаваат..тоа е вистината за Жал, али јас мислам дека ако некој се сака и се потруди моЖе да успее во тоа не е уопште невозмоЖно, а остајте ги родините и народот тие секако за ова или она ке си зборуваат ;) позз до сите ваз.
     
  8. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Јас не сум за, не знам зошто :?: ...едноставно не сум, некако не сум по експериментите :lol: кај мене е или џа или бу...или ќе биде скрос или нема да биде. :D

    До душа не ми понудил никој заедничко живеење пред брак, па не сум ни била во дилема...ние се веривме, си седев кај моите до свадба, па после свадбата се преселив.
    Претходно бевме само на зеднички продолжен викенд во Охрид кој морам да признаам дека убаво си го поминавме, ама и двајцата си пазевме што и како правиме, се истручававме, двајцата гледавме да не ја уплескаме работата како демек еве сега заедно сме 24/7 па да видиме дали ќе не биде или не. :D

    Можеби е добро заедничкото живеење пред брак затоа што си ги дознавате навиките, почнувате да се прилагодувате еден на друг, ама тоа може и во бракот да се прави, што знам :?:

    Сепак мислам дека заедничкото живеење не е пресудно за цврста брачна врска, во смисла-еј супер ни е, си одговараме, дефинитивно ќе не биде, нема да се разведеме...може сега брак. :!:
    Се` е индивидуално...кој како сака така нека си прави, кому како му одговара. Тука мислам на двајцата кои се решиле заедно да живеат, а оние што немаат попаметна работа освен да оговараат и да трачарат-еј ќерка му на Трајко живее со син му на Петко, не треба да се ставаат ни под точка разно.
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Дефинитвно сум за. Живеењето заедно е сосема нова димензија на врската. Кој може нека си го пружи тоа задоволство, зошто навистина е доста корисно, за понатамошен заеднички живот. Навистина не е исто па макар и секој ден да се гледаш со дечкото, и незман колку пати да сте биле заедно на одмори. Бракот или заедничкото живеење е сосема нешто друго. Тогаш се согледуваат вистинските навики на човекот. Па затоа треба одредено време, како што јас го викам пробен период, за двајцата да се навикнат еден на друг, пред да ја официјализираат својата врска. Тоа е на некој начин тест за тоа дали партнерите се за брачен живот или не се.
     
    На guguence и R.Merano им се допаѓа ова.
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    Јас пред скоро една година го поставив прашањето за живеењето заедно пред брак :)
    И сега можам да ви кажам дека ни за една секунда не се покаав што се решив на овој чекор. Ниту пак ми беше нешто тешко како што мислев дека ќе биде, се му дојде некако природно. Како така да требало да си биде. Мислам дека ни во поранешната ми дома не сум се чувствувала дека толку припаѓам, како што се чувствувам сега за мојот нов дом. И фала ви на сите за советите и поддршката :*
     
    На Annath, guguence, A-j-a и 4 други им се допаѓа ова.
  11. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е неизбежен чекор. Не би знаел ако не пробаш, а подобро е да пробаш пред да биде доцна. Ипак кога си со партнерот 24/7 ги дознаваш и оние ситни детаљи кои можат да те згрозат или да бидат причина за повеќе љубов. Некои го дефинираат како тест, но животот не е тест, ова е предизвик, ризик и паметен чекор. Ако не бива, не бива. Мазохисти не сме секако, и ретко кој си иде против свој г‘з.
     
  12. Aniche

    Aniche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    20
    За секој пар треба да стане задолжително заедничкото живеење пред брак. Додека не си со некој и не си ги видите навиките и карактерите под ист покрив, никој не треба да се решава на брак. Зборам за зрели личности кои си го средиле патот, а не деца кои се некадарни да имаат врска а не па брак и чекаат некој друг да ги здржува. Заедничкото живеење многу помага за запознавање и одделување на машкото од мамичка. Ако мамичка му ставала се под нос, треба да научи да стане и да си наполни чаша вода ако сака да пие.
    Ако издржат барем една година да живеат сами (тоа ќе значи дека се спремни за подолг заеднички живот), тогаш бракот ќе им е како песна. Кој има можност да не ја испушта. Нема нешто поубаво од заеднички живот со тој што го сакаш (ако и тој те сака).
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Јас не сум за. Не знам кога веќе живееш заедно зошто да не се земеш?? После е мислам потешко да се решиш на тој чекор зошто ете, зошто да има свадба кога веќе живееме заедно. А и сметам дека е шоубаво кога нема да знаете пред свадба каков е заедничкиот живот. НО ова е мое мислење.
    Дечко ми индиректно мислам дека ми го кажува тоа. многу пати коа сме збореле, кажал коа ќе има барем едниот работа ќе си живееме заедно. Денес му кажав... Г....(дете каде што работам) ми кажа да се спакувам и да се преселам кај тебе- он само ми кажа убаво ти рекло детето. Сепак мислам дека се уште е рано, а и немаме можности, тој студира, јас работам на саат, и така не е возможно да се живее.
     
    На enca.69 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Статусот дечко и девојка е многу поинаков од статусот вонбрачни партнери кои живеат заедно.
    Тој чекор е еден вид тест за тоа колку партнерите можат да функционираат заедно 24/7. Не секое заедничко живеење подоцна прераснува во брак. А ако заедничкиот живот е усогласен и хармоничен, значи дека партнерите би можеле подоцна да функционират заедно во бракот кој сепак е многу поцврста врска отколку односот дечко - девојка. Заедно да донесуваат одлуки, заеднички да учествуваат во решавањето на проблемите, заедно да ги делат обврските и слично.

    Апсолутно сум за живеењето заедно пред бракот. Тука не се работи само за тестирање на тоа колку еден пар може заеднички да функционира, туку веќе се работи за подобро осознавање на партнерот. Кои се неговите навики, кои се неговите лични мислења за тоа како треба да се поделат домашните обврски, колку добро е организиран, среден и слично.
    Јас барам педантност од негова страна на највисоко ниво. Не можам да замислам да живеам со некој кој ќе ги остава чорапите кај ќе стигне, некој што нема да си ги остава работите кај што им е место и нема да му пречи да живее во хаос. Израсната сум во семејство каде обврските секогаш подеднакво се делеле. Што ако тој е патријархално воспитан, па според тоа ќе бара од мене да бидам домаќинка, да му перам, пеглам, чистам и да не бидам вработена?
    Тука веќе се согледуваат личните сфаќања на партнерот, а живеење пред брак е идеален тест за тоа колку би можеле да си ги прифатиме различните навики и да го усогласиме заедничкото живеење.
     
    На Mishela, JuLleE, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    Јас сум ЗА и тоа како,го подржувам заедничкото живеење пред брак пошто дур не живееш со некого нема да го запознаеш целосно,кога би ми бил овој памет пред да стапам во брак не би мислела ни секунда.Здравје кога ке порасне син ми јас ке бидам прва која ке го подржам во таа идеја :)
     
  16. butterfly.fly

    butterfly.fly Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    26
    Дефинитивно ДА!!!
     
  17. xenna

    xenna Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Подорбо е да пробат отколку да се зезнат како мене и јас за пред брак да се запознаат подобро поз
     
  18. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Да имам можност одма би се нафатила да живеам со дечко ми. Сакам да видам како би функционирале под ист кров 24/7 иако поминуваме многу време заедно, ми одговара во се и не се сомневам дека би се промениле работите кон полошо.
     
  19. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    јас сум за.би живеела со партнерот пред брак,ем ќе се навикнам,ем така си сакам за да не правиме до бракот иди ми дојди ми хахахах :D
     
  20. O.l.e

    O.l.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    обавезно, барем некое време да се навикнеме на нашите секојдневни обврски заедно, јас сум дефинитивно ЗА