1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животот и здравјето по прележување на вирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Ketchup, 15 октомври 2020.

  1. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    После 4 месеци од прележана корона, секојдневно последниве две недели ми се случува да имам силно биење на срцето, брзо се изморувам и тешко дишам. Се случува и сред ноќ да се разбудам зошто имам јака тахикардија.
    Би напоменала дека дури и кога бев болна, бев физички активна и не ми се случуваше ова, иако сите околу мене често го споменуваа како симптом.

    Е сега, прашањето ми е дали треба да направам екг на срце или можеби ќе помине ова само од себе, па да не паничам за џабе :)
     
    На M&M и mal.ecka им се допаѓа ова.
  2. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.322
    Пол:
    Женски
    Направи, мајка ми после 3м од прележување и се слоши мислеа дека е удар, отиде на доктор одма за Штип ја пратија, срцев ритам до 180 на спиење, срцето и е ослабнато и има последици на него, сметаат дека е од короната дека онс и предходно беше на терапија за тахикардија. За секој случај оди да не стане полошо.
     
    На Izaabella, mal.ecka и Biljarkata им се допаѓа ова.
  3. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.515
    Допаѓања:
    13.639
    Пол:
    Женски
    Kaj mene se poremeti isti grcevi pred i po menstruacija, pred korona imav poobilno Sega ne i ni pola od sto imav vtor den veke skoro nemam ic a mi traese 5 dena. Pap test dobar jas mislam deka e od koronata :(
     
    На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.515
    Допаѓања:
    13.639
    Пол:
    Женски
    Po prelezan kovid jas se smeniv mozam da kazam 100% ama na poloso. Mnogu stanav nervozna se sum voznemirena bolka vo gradi, vo vrb, bolki vo nozete se se plasam od nesto, mnogu sum pospana, rano mi se spie navecer, ke za spijam pa vo sred nok se budam i nemozam da zaspiajm so saati i taka. Mi se place postojano :(
     
    На lasthope му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lolipoppp

    lolipoppp Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    124
    Како јас да сум го пишувала. А пред колку време прележа?
     
    На lasthope и Hortenzija им се допаѓа ова.
  6. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.144
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    Вака дечки, 15ти ден после прв симптом.
    Се осеќам омалаксано и мислам ми треба уште одмор, пак цела се затнувам и ме боли грло, ушите внатрешно и очите, но од утре морам на работа.

    Сакам да земам барем уште 5 дена.
    Но, матичната не смее да ми даде повеќе боледување и ми рече да се консултирам со работодавците.
    Е, др проблем, јас работам и саб и нед.
    Не знам колку би ми дале слободни денови и можно е да работам 3 недели без слободен ден. За одмор, не доаѓа во предвид бидејќи сум само еден месец вработена.

    Како ви беше ваму на работа после Ковид?
     
  7. lolipoppp

    lolipoppp Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    124
    Ништо јас 15 дена боловање и почнав со работа. Не сум како што треба и јас, но одам. Оди една ден види како ќе ти биде, ако не пак ново боловање нема со сила да одиш ско ептен не бива, здравјето пред се.
     
  8. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Супер,којзнае дали секој организам ги држи антителата исто
     
    На mal.ecka и 1209 им се допаѓа ова.
  9. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Ako uste imas simtomi moras 20 den doma da bides a i ti imase simptomi taka da treba da sedi uste , maticnata treba ubavo da si raskazuca sto kako ide
     
  10. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.144
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    Ми рекоа дека после тестирањето ми се намалувале симптомите и затоа ме пишале асимптоматски......
     
  11. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    @GirlLove добро ти рекла матичната, не сите со симптоми се 20 дена во изолација. На решението пишува (кој го добил, де) од 10 ДО 20 дена, а матичната те следи секој ден и заведува симптоми, па по тоа одлучува кога ќе излезеш од изолација, најмалку со времетраење од 10 дена.

    Се јавив и во ИЈЗ и истото ми го кажаа, матичниот те става/вади од изолација.

    Јас неделава излегувам, а мислев дека ќе седам 20 дена дома, излезе дека ќе седам некои 12-3 + четири дена претходно пред тест.

    Е сега зошто не ти го продолжува и покрај тоа што не си добро... не знам. Мене ми рече нема потреба повеќе да седиш, ако требаше, ќе седев.
     
    На P.S.love, GirlLove и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Do koj den imase simptomi ti ? I dali se osekas dobro? Mene mi e 13 den od prviod simptom, nemam koj znae sto ana kaslam po malku i sum omalaksana bas ne gledam deka sum za rabota
     
  13. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Добра сум јас, 5тиот ден веќе ми беше подобро, а после втората доза на ивермектин скроз се вратив во нормала. Вие како сте, се држите ли?

    Е чудно, во саботата бев мнооогу клапната (8ми и 9ти ден), некако како наеднаш ме совлада умор... ама добро јадев, со сила се терав да изедам повеќе, отспав некои 16 часа... и од понеделникот еве ок сум.

    Уште димери да проверам пак неделава, тоа ми е повеќе мисла. И секако, продолжувам со пазење и кревање имунитет и понатаму.
     
    На 1209 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  14. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Здравјето (мислам) дека не ми се наруши, ама хипохондријата ми се појача.
    Тоа добив од вирусов. Подарок за навек!
    Благодарам на прашање. :)

    @GirlLove

    Побарај упат од специјалист - уво нос и грло. Ќе ти го продолжи боледувањето сигурно.
    Не може да одиш неарна на работа. Во спротивно да ја пријавиш матичната под итно!

    И да..ако уште не си завршила со крвна анализа, ртг и пнеумослајд, плати си на приватно.
    Ќе ти дадам насоки по пп ако си заинтересирана.
     
    На 1209, GirlLove и Doozy им се допаѓа ова.
  15. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    d dimeri napraviv jas visoki mi se 1073 pocnav od vcera so tableti 10 dena pa ke vidime sto po natamu inace rekov nekoj simtom
    Nemam osven omalaksanost posebno vcera bev samo vo krevet i sipev ne znam sto bese inace denes pak podobrasum , a i treba da dobijam toa plus mi pravi nekoja tezina toa e toa ke izdrzime uste malku
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Што ти дадоа, кои таблети?
     
  17. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Ова ти е поверојатно заради анксиозност.
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.144
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    @Doozy @Nigredo Odor ви благодарам женски.
    Јас немам пиено никакви лекарства, само витамини, супи и чаеви ми рекоа, овошје, зеленчук.....

    Ова има одма да го решам.
    Морам да одморам и да правам кс и д димери.
    Само да најдам човек да ме однеси , оти моментлано не можам од кревет да станам.

    @Nigredo Odor те молам пиши ми ЛП. Јас не можам тебе.
     
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @GirlLove мм немаше сила после корона и зеде уште една недела боледување после завршувањето на изолацијата. Не му направи матичната проблем воопшто. Ако не можеш од кревет да станиш нормално дека не си способна да одиш на работа по секоја цена, мора да ти дадат боледување плус.
     
  20. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Xarelto od 10 mg
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.